ThinkPad T440p a Power Management

Sekcia: Hardware a Drivery 16.09.2016 | 12:24
Avatar buri   Návštevník

Ahojte, už nejakú dobu sa hrám s myšlienkou (niekoľko dosť rokov) že by som už aj na desktope prešiel na Linux (servery sú samozrejmosť). Skúšal som Ubuntu, Mint, Fedoru. Pred rokom, keď som si vyberal notebook, dával som na overenú značku ThinkPad rady T. Avšak doteraz bežím pod Windowsom kvôli jednej veci: Power Management. Podľa powertop, notebook resp. CPU nevie prejsť do C4 stavu (teda, powertop ukazuje C2, C3, C6 a C7 stavy - vždy ale zostáva len v C2 a asi v 1% v C3).

Bežná spotreba na Windowse podľa BatteryBar-u, je 7-12W pri PowerSave móde. V linuxe to je podľa powertop 14-25W - čo je na batériu obrovské zvýšenie a pokles výdrže. A to je jediný dôvod prečo neprechádzam na Linux.
Viete mi s tým niekto poradiť?

Samozrejme skúšal som rôzne utility ako tlp, skúšal som prepísať kernel options v GRUB-e ako napr. processor.max_cstate=4 a nič.
A to, že to neprechádza do C4 viem aj podľa toho, že tieto notebooky sú preslávené tým, že pri stave C4 "pískajú" cievky okolo CPU. V Linuxe nepískajú. Vždy som sa na internete stretával s tým, že všetci chceli tieto C4 stavy vypnúť. Ja ale chcem zapnúť (aspoň na batérií). :D A Power Management v BIOSe mám samozrejme povolený.

Budem rád za každú radu pretože si s týmto HW neviem rady. :)
Ďakujem.

Ešte prikladám moje stručné HW info:
Intel Core i5-4300M
16 GB (8+8G)
Intel® HD Graphics 4600 + NVIDIA® GeForce® GT 730M
9 čl. batéria.

    • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 12:38
      Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

      nieco spapka nvidia, ktora ti pravdepodobne bezi defaultne. To bude ten velky rozdiel.Ak ju nepotrebujes odinstaluj ju. Ak ju potrebujes tak pouzi napr bumblebee,nvidia-prime. No a na cpu pouzi napr. cpufreq. V indicator-cpufreq sa da pekne nastavovat frekvencia cpu. Ale momentalne aby slo okrem powersave a performance nastavit frekvenciu treba pridat nejaky ten prikaz v grube.

      • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 13:16
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        myslím že medzi C stavom a frekvenciu taktu je celkom dost rozdiel aj keď C4 by mal byť OK skôr som posledne čítal že je problém s vyššími C stavmi pri najnovšej generacii intel procesorov

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 13:33
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Medzi frekvenciami a stavmi procesora je markantný rozdiel, podobne ako medzi chôdzou a jabloňou. Škoda že nemám najnovšiu generáciu, ale asi ani chalan čo sa pýta. Mne to kapruje v C7 s spotrebou 10W aj keď pozarám h264, ale mám len grafiku v procesore a i3 z rovnakého roku ako on. Zaujímalo by ma akú verziu daných distribúcií, teda aké jadro použil.

          • RE: ThinkPad T440p a Power Management 17.09.2016 | 11:20
            Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

            Ja neviem prečo som skĺzol k frekvencii, ani pstate nevypínam. Každopádne o tom nič neviem a možno si niečo prečítam. Vsádzal som na nvidiu, keďže raz sa tu riešila neúmerná spotreba oproti windowsu a lspci -v zobrazoval, že nvidia je zapnutá, aj keď systém bežal na intelHD.

            • RE: ThinkPad T440p a Power Management 17.09.2016 | 12:34
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Technicky vzaté, k tej karte sa prikláňam aj ja. Je síce pravda, že kadejaké bumblebee (či jak sa to tohoto roku nazýva) na prepínanie medzi slabou a silnou grafickou kartou sa inštaluje samé, po odklepnutí. A to už zopár rokov. Niekedy je ale treba do toho prstom šťuchnúť. A mám názor, že možno ani jeho doska nepoužíva C4. Moja to tiež nepotrebuje keďže má max šetrenia na C10 ktorý na desktopoch vypínal zdroje čo boli nepripravené na tak malý odber. Ale je možné že má zapnutý HW ktorý nepoužíva, napr. optickú mechaniku, WiFi, BT a podobne. Kedysi to riešil kontroverzný laptop mode, neskôr TLP.

              PS:Ja tú C4 naozaj nemám:

              $ cat /sys/devices/system/cpu/cpu3/cpuidle/*/name
              POLL
              C1-HSW
              C1E-HSW
              C3-HSW
              C6-HSW
              C7s-HSW
              C8-HSW
              C9-HSW
              C10-HSW
              

              A môžem si v kľude aj povypínať jadrá procesora ak ich nepotrebujem.

              # grep ^processor /proc/cpuinfo 
              processor	: 0
              processor	: 1
              processor	: 2
              processor	: 3
              # echo 0 > /sys/devices/system/cpu/cpu1/online
              # echo 0 > /sys/devices/system/cpu/cpu2/online
              # echo 0 > /sys/devices/system/cpu/cpu3/online
              # grep ^processor /proc/cpuinfo 
              processor	: 0
              # echo 1 > /sys/devices/system/cpu/cpu1/online
              # echo 1 > /sys/devices/system/cpu/cpu2/online
              # echo 1 > /sys/devices/system/cpu/cpu3/online
              # grep ^processor /proc/cpuinfo 
              processor	: 0
              processor	: 1
              processor	: 2
              processor	: 3
              # 
              

              Viac som sa s tým nehral, nemám prečo. Najviac mi totižto ževraj žerie USB WiFi (4.5W) a bez WiFi nemá NB význam. To vstavané používam málokedy, má problém s WPA Enterprise. Ďalej, podsvietenie mi ževraj žerie 1.5W. To sme cez polku spotreby. Len mi nie je jasné ako to ráta keďže mám mechanický disk a ten nejako v spotrebe nevidím. A to mám ozaj veľmi podobný procesor ako zadávateľ témy.

      • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 13:18
        Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ
      • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 23:16
        Avatar buri   Návštevník

        Grafikou to zrejme nebude, to som vždy pozeral a vypadalo to tak že práve Intel bežal defaultne a nvidia nebežala. A práve keď ja vypnem v BIOSe Power Management, tak aj Windows toľko žerie čo linux, takže preto to podozrenie na C4 a vyššie stavy. A áno, cpugreq som skúšal, ale bez nejakých extra úspechov. Ale ďakujem za odpoveď. :)

    • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 13:26
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Bohužiaľ sa tvoj problém vyriešil až v najnovšom kernely 4.8. Takže jediná možnosť je si stiahnuť 4.8-rc6 a skompilovať. Je možné sa oprava bude backportovať aj do starších jadier, ale toto pokladám zatiaľ za jediné možné riešenie.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 13:35
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Hmmm, takže uspanie silnejšie ako C3 sa na linuxe naozaj nedá dosiahnuť pri CPU z roku 2013?

        • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 15:14
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Bohužiaľ Intel dodal patche až teraz a oprava funguje až od 4.8-rc4.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 15:20
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ešte pred nedávnom Matthew Garret doporučoval nekupovať mobilné Skylike kvôli zlému power mangementu.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 16:07
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ja som bol v tom, že spomínaný Intel Core i5-4300M je Haswell. Mýlim sa?

            • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 18:48
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Aha, no tak nič. Teda čo som mrkol aj toto Garret rieši(l).

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: ThinkPad T440p a Power Management 16.09.2016 | 19:04
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Keby to bola celoplošná pravda, tak mi to nefunguje. Viď vyššie. Ja som použil štandardnú inštaláciu Ubuntu 16.04 64bit. Ale ja mám oproti zadávateľovi zopár odchýliek. Mám i3 a iného výrobcu dosky. A preto by ma zaujímalo, že s ktorou verziou to jemu nešlo. Teda, ak len nepozeral do iného stĺpca, a nezabudol na prepínač grafiky.

      • RE: ThinkPad T440p a Power Management 11.02.2017 | 15:51
        Avatar buri   Návštevník

        Tak sme sa dočkali Ubuntu 16.10 a jeho Kernelu 4.8 priamo, a skúšal som ho (zatiaľ len u LIVE USB) a síce je to lepšie, ale stále to nevie dohnať Windows. Ale aj tomu trochu chápem pretože, na Windowse na Power Save mám 8-10 W spotrebu ale notebook je riadne pomalý. Na linuxe mám 13-20 W (v idle stabilne 13-15W) ale linux ide svižno až moc dobre, takže nie je v "power save" móde a C4 tiež nevidí ale hlbšie stavy (napr. C6) už konečne používa. Nejaké rady? :)

        • RE: ThinkPad T440p a Power Management 11.02.2017 | 18:54
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Nejaké rady?

          Voliť peňaženkou, kupovať HW kde výrobca uvoľní ovládače pre môj obľúbený operačný systém, nech už je aký chce.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: ThinkPad T440p a Power Management 11.02.2017 | 19:40
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ak si sa pohol s novším jadrom ale ešte to nie je dokonalé, tak skús ešte novšie jadro. Na výber máš 4.9.X a 4.10-rcY.

          Ak sa ti nechce prekladať jadro, a máš náladu (a dosť veľký LiveUSB s perzistentným zápisom), tak to môžeš upgradnúť na 17.04 ktorý má jadro založené na 4.9.

          PS: Ovládač na procesor. Bedňa má dnes svoj deň.

          • RE: ThinkPad T440p a Power Management 11.02.2017 | 19:51
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tak podpora APM a Intel sa dá zapnúť, alebo vypnúť v configu, tak to beriem ako voliteľnú súčasť, nazvi si to teda ako chceš.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: ThinkPad T440p a Power Management 11.02.2017 | 19:55
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Čiže si v jadre môžeš vypnúť ovládač procesora na ktorom to bude bežať, a bude to bežať. Naozaj máš dnes svoj deň.