Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed

Sekcia: Ostatné 27.09.2016 | 14:56
Avatar 3xc   Návštevník

Ahojte. Chcel by som sa pohrať s nejakou ďalšou linuxovou distribúciou a možno na ňu aj neskôr prejsť.

 

Hľadám niečo čo by bolo:
1. rolling-up - chcel by som nech je tam čo najnovší software a nech môžem priebežne aktualizovať.
2. relatívne stabilná, tzn, nie že mi každá druhá aplikácia vyhodí segfault ako sa to stalo naposledy v Debiane.
3. nech je možné inštaláciu previesť na už existujúce HDA(LUKS(LVM)).
4. potrebujem aby obsahovala aj non-free balíčky ako nvidia-driver, wifi firmwares a amdgpu-firmware.
5. prosím nech neobsahuje predinštalovaný komerčný software a reklamy ako je to *buntu, takže rovno *buntu vylúčme.
6. distribúcia okolo ktorej je vytvorená už aj nejaká komunita.
7. chcem byť viac používateľ ako administrátor tejto distribúcie.
8. nech má distribúcia okolo seba pokojnú auru
9. keby že distribúcia nepodporuje gnome a systemd alebo aspoň zeitgeist by bol bonus

 

Máte niekto posledný polrok skúsenosti so spomenutými distribúciami ako Void, Devuan, Opensuse Tumbleweed ?

 

Mám taký pocit že podľa aktivít Devuan komunity a git logu sa im to veľmi nehýbe...

Z Voidu neviem aký mám mať pocit, pripadá mi všetko tak pekne napísané a jednoduché až ho mám chuť vyskúšať, len neviem ako je na tom s rozbíjaním systému.

A Opensuse Tumbleweed proste k tomu zatiaľ nemám čo dodať, všetko vypadá tak bezproblémovo, no nikdy som o ňom nepočul.

 

Za odpovede všetkých ľudí dobrej vôle ďakujem.

    • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 16:29
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      tak bod číslo 8 ma pobavil - to netuším ako sa prejavuje aura distribúcie

      osobne ma po prvých bodoch napadol práve spomínaný Tumbleweed, skúšal som ho ale mne suse jednoducho nesedí (velmi subjektívne) inak som cital velmi pozitiven veci nan

      a ešte ma napadlo LMDE (Linux Mint Debian) - ten som mal asi pol roka na domacom desktope (aj som ho snim predal) a nemal som jediný problem s rozpadnutim systemu (co sa mi pri archu stalo bezne) a zdal sa mi starsne rychli (bezal zo stareho 32GB SSD) ale zase vnom nebolo doslova nic okrem predinstalovane softu (pouzival sa cisto na surfovanie po nete) ani terajsi majitel sa nestazoval (neni velmi zdatny a podla mna ho dodnes pouziva)

      a potom arch a jeho klony (manjaro, antergos, ...) len to je viac domaci milacik (treba sa on starat) ako sluha - teda aspon pre mna

      inak neviem ci este funguje PClinuxOS, ten tiez je/bol rolling release

      a samozrejme debian sid (ale ten asi uz nechces) a zneho odvodeny sidux (teraz aptosid)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 29.09.2016 | 23:04
        Avatar 3xc   Návštevník

        Aura sa prejavuje spokojnými používateľmi :)

        Vďaka za reakciu.

    • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 17:51
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Devuan používam už piaty mesiac a neviem si spomenúť na nejaký problém.

      1. rolling-up - chcel by som nech je tam čo najnovší software a nech môžem priebežne aktualizovať.

      Rolling nemôže byť nikdy stabilný to si odporuje, takže keď chceš stabilný softvér, musí prejsť nejakým testovaním.

      2. relatívne stabilná, tzn, nie že mi každá druhá aplikácia vyhodí segfault ako sa to stalo naposledy v Debiane.

      To určite nebola stabilná vetva, hoci sytemd ...

      3. nech je možné inštaláciu previesť na už existujúce HDA(LUKS(LVM)).

      Či je takáto možnosť pri inštalácií Devuanu si už nespomínam.

      4. potrebujem aby obsahovala aj non-free balíčky ako nvidia-driver, wifi firmwares a amdgpu-firmware.

      To funguje rovnako ako v Debiane, takže stačí pridať non free zdroje

      5. prosím nech neobsahuje predinštalovaný komerčný software a reklamy ako je to *buntu, takže rovno *buntu vylúčme.

      Toto samozrejme v Devuane nieje

      6. distribúcia okolo ktorej je vytvorená už aj nejaká komunita.

      Momentálne je na IRC Devuanu 165ľudí.

      7. chcem byť viac používateľ ako administrátor tejto distribúcie.

      Celkom splňuje, zatiaľ som nič neriešil, len nainštaloval.

      8. nech má distribúcia okolo seba pokojnú auru

      Má.

      9. keby že distribúcia nepodporuje gnome a systemd alebo aspoň zeitgeist by bol bonus

      Gnome tam samozrejme, ako aj vo väčšine distribúcií, ale systemd je vyklieštený.

      Na druhom stroji mám antiX a ten čerpá niektoré veci z Devuanu (tiež systemd FREE), tam je inštalátor ako v light distrách, proste vytvorí účet užívateľa, vybereš si partície a len prekopíruje systémové súbory. antiX je možné prevádzkovať ako stable, testing a unstable. testing funguje slušne, ten používam, unstable som neskúšal.

      Ak požaduješ nejaký softvér úplne aktuálny, pozri si či ho nebalí tvorca do balíčku, alebo stačí keď ho kompiluje, prípadne si ho skompiluješ sám. Na toto všetko sa dajú napísať skripty aby si sa s tým nemusel hrať.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 18:45
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        Rolling nemôže byť nikdy stabilný to si odporuje, takže keď chceš stabilný softvér, musí prejsť nejakým testovaním.

        Pri Gentoo si to napríklad neodporuje, keďže tam je stable ARCH a testing ~ARCH. Ale Gentoo zas odporuje inému bodu. Tomu, že chce byť len pasívny užívateľ. I keď ostatným bodom pre zmenu vyhovuje. Napríklad má stabilnú základňu, je v ňom je to čo človek uzná za vhodné, ...

        Ale ako obvykle, odporučil by som mu nech si spíše priorty pre jednotlivé body, a potom si vyberie. Ak mu ovšem už nestačí výber toho, čo používa skúsenejší kamarát. Všetko mať nebude, ak si teda ovšem nezaplatí komerčnú podporu.

        • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 19:35
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Presne tak, život je otázka priorít, preto existuje také množstvo distribúcií. Niekto je architekt, iný hudobník, ďalší atómový vedec. Niekto má rád holky iný zase vdolky.

          Ja som spokojný ako blcha, občas si popíšem s tvorcom svojej obľúbenej distribúcie, udržiavam si svoj vlastný spin a nikde inde by som to nenašiel ako v Linux enviroment.

          Asi každý vie aký je rozdiel jednať so štetkou s helpdesku, alebo priateľom na telefóne. Keby som predsa nechcel nič riešiť, ako že toto nieje môj prípad, tak by som si zaplatil ako si spomínal platenú podporu, ale aká je kde kvalitná si zas asi treba odskúšať na vlastnom tele.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 19:39
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ešte ku Gentoo, áno stable je dosť prísna, dokonca niekedy viac ako v Debiane a kvôli tomu niektoré balíčky sú v dosť starej verzií, ale ako som písal, život je otázka priorít.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 19:41
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          A ešte jeden fakt k antiXu, ten prebral evdev z Gentoo, takže sa radí medzi prvé distrá ktoré ho adoptovali za svoje.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 20:27
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Nechceš si naportovať aj OpenRC z Gentoo? Na rozdiel od SystemV init umožňuje paralelné spúšťanie služieb, má prehľadné konfiguráky ako SystemD a používa binárku na prvotný štart ako SystemV (/bin/sh) alebo SystemD (/usr/lib/systemd/systemd). Ale upúšťa sa aj od toho na úkor mainstreamu.

            I keď teraz mali zásadné zmeny na OpenRC v interpretovaní globálnej konfigurácie (je prepísaná nastaveniami pre špecifické služby). A niektoré služby už vyslovene vyžadujú nastavenie náväzností ako napríklad swap cez iSCSI.

            • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 21:36
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Tak System V mi celkom vyhovuje a budem rád, ak si nájdem čas na doplnenie závislostí a nastavení do balíčka NetworkManagera, pretože to nikto nikto nebalíčkuje bez systemd, hoci to bez neho krásne funguje. Takže momentálne som nahlásený ako jeho maintainer :) Chem ho pretlačiť do Devuanu, Debianu a v antiXe sa už naň tešia a mám požehnanie, len ten čas to otestovať a ešte spraviť 32bit verziu.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 22:09
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                antiXe sa už naň tešia

                Predpokladam, ze vzrastie aj popularita medzi bfu

                • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 22:15
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  To si píš kámo :) Teda nielen bfu, NetwokManger, je vyššia divízia ako Wicd, ten nedokáže spoľahlivo ustáť rôzne druhy sieti, čo NM už nejaký čas hravo zvláda.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 27.09.2016 | 22:16
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Samozrejme som zabalíčkoval aj to klikátko, nielen pre bfu.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 28.09.2016 | 11:17
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Hmmm. Globálne nastavenie siete cez NM pri štarte mašiny? To vyzerá dobre. Najmä pri _domácich_ (NAS) serveroch pripojených cez WiFi. Držím palec ...

    • RE: Void vs Devuan vs Opensuse Tumbleweed 30.09.2016 | 18:20
      Avatar ferry openSUSE Leap  Používateľ

      OpenSUSE Tumbleweed by malo spĺňať väčšinu tvojich požiadaviek.

      https://en.opensuse.org/Portal:Tumbleweed