Instalacia linuxu

Sekcia: Konfigurácia 15.10.2016 | 22:19
Avatar Dominik   Návštevník

Zdravim, vcera mi prisiel notebook z alzy s Linuxom. Linux je pre mna spanielska dedina. Po zapnuti pc na mna vyskoci: rootlocalhost v ktorom neviem co mam pouzit... po zadani startx to pise command not found. Vedel by niekto poradit ako sa pohnut?

    • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 22:23
      Avatar rst Debian, RHEL, Mint, Arch  Používateľ

      co tam mimozemstal dava za linux? najlepsie spravit si usb flashku s distrom a z tej nabootovat, rozrobit dik podl seba.

      • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 22:38
        Avatar Netusiim   Návštevník

        Ja to mam v tom predinstalovane, teda malo by byt... vobec sa do toho nevyznamm. Pise to: Acer Linux N1, Kernel 4.2.3 a pod tym Local host login: root (automatic login) [root localhost]#

        • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 22:39
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Nie, to tam máš nainštalovanú len paródiu na Linux.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 22:43
            Avatar Parodia   Návštevník

            Nechapem aku parodiu...

          • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 22:50
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Trošku nepresné. Linpus na Aceroch je vceľku dobrá distribúcia založená na Fedore. Ale spôsob inštalácie aký predvádzala Alza bol paródiou. Asi to bude jednoduchšie preinštalovať ako pichnúť na sieť a doinštalovať veci čo tm nedali.

            • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 22:55
              Avatar Co   Návštevník

              A kedze je novy, preinstalovanim OS o zaruku akoze nepridem? Nebude jednoduhsie ist do alzy nech to daju do kopy?

              • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 23:07
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Technicky vzaté, mali by ti preukázať plnú funkčnosť daného výrobku. Výkon grafickej karty ktorú máš v notebooku, výkon WiFi siete a možnosť sa pripojiť na rôzne typy sietí (odporúčam aj WPA Ent.), ...

                PS: Nie, nestratíš. Ale pri vracaní alebo reklamácii by si mal uviesť výrobok do pôvodného stavu. Takže si skús nejaké LiveUSB, a pohraj sa.

                • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 23:12
                  Avatar Hm   Návštevník

                  Aj tak nechapem ako je mozne, ze predavaju vyrobok nefunkcny aj ked by tam ten linux mal byt? Alebo som to zle pochopil?

                  • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 23:20
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Jedná sa o bežnú obchodnú praktiku, teda chcú mať aj maržu za dodanie OEM Windows za ktoré človek zaplatí minimálne 30E aj keď tú cenu nemá ako samostatnú položku na faktúre. Tak jednoducho zmršia to, čo je zdarma.

                  • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 01:00
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Vitaj v korporátnom fašizme. Áno deklarujú nainštalovaný Linux, lenže Linux ktorý ponúkajú oni je oklieštený Linpus Linux, ktorý nemá nainštalované ani základné veci pre Desktop, takže ho nemáš ako spustiť. Čo si matne pamätám, možno kecám, ale ani sieť nefunguje, takže nieje možné si doinštalovať ďalšie komponenty Linpus Linuxu, ktorý keby ponúkali ako funkčné riešenie, nieje vôbec zlý.

                    Takže opakujem, stiahni si to čo som už odporúčal a uži si funkčný Linux.

                    Podľa obchodného zákonníka, sa záruka viaže len na hardvér a softvérové vybavenie si zákazník môže zvoliť aké chce. To že sa veľa výrobcov oháňa nejakými pravidlami podľa Čínskeho právneho zákonodarstva sa neboj, to na Slovensku, teda v celej EU neplatí.

                    Oni to vedia, len zastrašujú užívateľov, potom sa dá voliť peňaženkou a nekupovať hardvér od firiem ktoré sa takto k tebe správajú.

                    Sú firmy ktoré ponúkajú plne funkčné Ubuntu a nerobia si so zákazníkov prdel.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 10:15
                      Avatar Riesenie   Návštevník

                      Okay dakujem za vysvetlenie, uz to teraz chapem. Tak idem na to, preinstalovat to cele. Chcem sa len opytat. Mam intel i-5 a nvidia grafiku, ktory linux z toho linku by si mi odporucal stiahnut? A dalsia otazka, budem musiet nainstalovat aj vsetky ovladace, vsak?

                      • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 12:47
                        Avatar menom   Používateľ
                        ubuntu-14.04.5-desktop-amd64.iso
                        ubuntu-14.04.5-desktop-amd64.iso.torrent

                        V tom druhom riadku je súbor pre stiahnutie cez torrent, čo je väčšinou rýchlejšie a pri prerušení nemusíš sťahovať znova od začiatku. Ovládače sú obsiahnuté v tom inštalačnom obraze .iso.

                  • RE: Instalacia linuxu 19.10.2016 | 02:56
                    Avatar mkub Debian stable  Používateľ

                    popravde ti predali notebook s nainstalovanym CLI, ale jaksi zabudaju, ze notebook s CLI v tejto dobe nestaci, ved i ked Linux (aj Unixy) sa vyvijal povodne pre servery, dokaze zatat svoju pracu aj na desktopoch, ako aj na notebookoch... stiahni si z internetu Ubuntu, Mageiu, Fedoru, OpenSUSE, ci Debian a vyskusaj si tieto distribucie, aby si nebol strateny, ked presedlas na inu distribuciu a aby si vedel, ktora ti viac zapasuje a to prostredim, drivermi, spravanim

    • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 22:39
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Stiahni si ubuntu-14.04.4-desktop-amd64.iso a hoď na USBkľuč cez UNetbootin.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 22:41
      Avatar Oh   Návštevník

      Nechcem nic bootovat cez Usb, ked to tam predsa ma byt, tak to nejak musi ist aj takto... ma naseru a im to vratim...

      • RE: Instalacia linuxu 19.10.2016 | 02:58
        Avatar mkub Debian stable  Používateľ

        nabootovanim live distribucie z USB este nic nepomenis v notebooku, iba si vyskusas pracu s Linuxom, lebo sa bude spustat iba z USB a ziadne zapisy na HDD nie su

    • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 23:22
      Avatar Havran arch linux, debian xfce  Používateľ

      Istý čas, pár rokov dozadu v Acer notebookoch nebol žiadny Linux, ale len zavádzač linuxu... či ako to nazvať. Ale v popise bol uvedený Linux. Teraz je otázne či tam máš Linpus ako bolo už vyššie uvedené, alebo len linuxový zavádzač. Pokiaľ nechceš nič otestovať, vyskúšať ako ti vyššie radili... tak to budeš mať ťažké.

      • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 23:29
        Avatar Why   Návštevník

        Vyssie radili nainstalovat to znova ale stale nechapem, preco by mi tam nahodili len `akoze` linux.

        • RE: Instalacia linuxu 15.10.2016 | 23:42
          Avatar Havran arch linux, debian xfce  Používateľ

          Linuxový zavádzač... to bol len marketingový ťah. Ale k tvojmu problému... pozrel som anglické fóra, pravdepodobne tam budeš mať Linpus a všade odporúčajú opätovnú inštaláciu, rovnaký problém mali aj iní užívatelia Acerov. Na tvojom mieste by som dal Ubuntu na usb a celé to preinštaloval. Ubuntu je slušná voľba na začiatok.

        • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 11:30
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Oni ti tam nahodili linux v textovom režime, pretože sa predpokladá, že pokiaľ chceš linux, tak sa trocha vyznáš a grafické prostredie si tam doinštaluješ podľa preferencií sám. Je ich totiž veľa a nemuseli by sa ti trafiť do vkusu. Aj Arch linux skončí inštaláciu v textovom režime a je potom na tebe, či si doinštaluješ LXQT, KDE, Gnome, XFCE, MATE, Cinnamon alebo niečo iné.

        • RE: Instalacia linuxu 19.10.2016 | 03:01
          Avatar mkub Debian stable  Používateľ

          popravde mas tam plnehodnotnu distribuciu Linuxu, ale iba v text verzii (tzv. CLI - Comand Line Interface) a s tym, ze to zakaznikom staci (za toto by som vyrobcov prehol cez koleno)

      • RE: Instalacia linuxu 19.10.2016 | 02:59
        Avatar mkub Debian stable  Používateľ

        ako linuxovy zavadzac mas na mysli LILO, alebo GRUB?

    • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 13:03
      Avatar tux456   Návštevník

      skus prikaz

      cat /etc/*-release
      Mal by vypisat aku mas distribuciu. Potom by sa dal zistit package manager na instalaciu dalsieho sw alebo nasjt hotove navody na instalaciu grafickeho prostredia. A niekto pisal ze by to mal byt linpus zalozeny na fedore tak skus aj ci mas prikazy

      dnf

      alebo

      yum
      • RE: Instalacia linuxu 20.10.2016 | 15:23
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Ja mám :DISTRIB_ID=LinuxMint DISTRIB_RELEASE=17 DISTRIB_CODENAME=qiana DISTRIB_DESCRIPTION="Linux Mint 17 Qiana" NAME="Ubuntu" VERSION="14.04, Trusty Tahr" ID=ubuntu ID_LIKE=debian PRETTY_NAME="Ubuntu 14.04 LTS" VERSION_ID="14.04" HOME_URL="http://www.ubuntu.com/" SUPPORT_URL="http://help.ubuntu.com/" BUG_REPORT_URL="http://bugs.launchpad.net/ubuntu/" cat: /etc/upstream-release: Z toho aby sa prasa vyznalo.....

        • RE: Instalacia linuxu 20.10.2016 | 15:54
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Praktickejšie je:

          lsb_release -a

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Instalacia linuxu 01.11.2016 | 18:18
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          To máš presne ako ja!

    • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 13:17
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      najrýchlejšie riešenie: z CD/DVD alebo cez USB nainštaluj linuxovú distribúciu, ktorá je vhodná pre bežného používateľa a má už všetko hotové. To, čo ti tam oni dali, daj úplne von.

      Odporúčam distribúcie, ako je napríklad Linux Mint, Ubuntu, openSuse atď. S mintom nič nepokazíš a hocikto ti s tým poradí.


      Alternatíva: kde bývaš? môže sa niekto u teba zastaviť a dá ti to dohromady.

      • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 13:41
        Avatar Dominik   Návštevník

        Rimavska Sobota ale studujem VS v Nitre vacsinu casu som tam.

        • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 14:00
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Čo sa týka pomoci s inštaláciou, nemám problém Ti s tým pomôcť, tiež bývam v Nitre a dokonca v Trafačke organizujeme stretávky priaznivcov linuxu. Daj na seba kontakt a nejako sa dohodneme.

          • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 14:24
            Avatar Dominik   Návštevník

            Nejak sa mi podarilo zazrakom nainstalovat nanovo linux cez usb, 16.04 ubuntu. No nechcelo mi to hodit na SSD ale len na HDD... teda bude to potrebne nainstalovat asi znova. FB: Dominik Prílepok Email: dominik.prilepok@gmail.com Za kazdu pomoc budem vdacny, zajtra idem do Nitry takze sa mozeme dohodnut ked budes mat cas.

            • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 14:35
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ty tam máš dva disky, jeden SSD a druhý HDD? To by ma zaujímal model. Obvykle sa toto rieši cez SSHD, teda hybridný disk ktorý sa spája cez DM Cache.

              • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 14:39
                Avatar Dominik   Návštevník

                Acer aspire e15 E5-575G-5328

              • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 16:21
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                sice to nie je pripad jeho ntb ale zaujimalo by ma ci by v prípade hybridného disku (napr. 8GB_SSD+1TB_HDD) slo nainstalovat operačný system len na tu 8GB SSD cast ?

                beznej distribucii by to malo stačiť (čo sa velkosti týka)

                ako vidí linux takýto disk ? ako jeden celok alebo 2 samostatné disky ?

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 17:49
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ak ten disk robí transparentný caching, tak nie. Ak ten disk sprístupňuje dva LUNy, jeden pre SSD a druhý pre HDD, tak áno. Ale 8G už prestáva byť dosť na systém priemerného desktopu.

                  • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 18:03
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Súhlasím s tým, že 8GB je na inštaláciu bežného desktopu málo. Ako minimum by som videl 16GB. Mám skúsenosť s 10 GB partíciou, kde po čase som ju mal úplne plnú.

            • RE: Instalacia linuxu 16.10.2016 | 15:23
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              OK, poslal som Ti e-mail. Podrobnosti si dohodneme cez e-mail alebo telefonicky- Číslo telefónu máš v e-maili.

    • RE: Instalacia linuxu 18.10.2016 | 01:17
      Avatar Dominik   Návštevník

      Po schôdzke s Livanom a jeho kolegom v Nitre sme nainstalovali Mint a zatial to šlape perfektne, este dufam, ze nejak prepojim HDD aby som nanho vedel ukladat udaje a nainstalujem ovladače. Kazdopadne diki za pomoc ;)

      • RE: Instalacia linuxu 18.10.2016 | 06:54
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        A co wifi?

        • RE: Instalacia linuxu 18.10.2016 | 12:48
          Avatar Dominik   Návštevník

          Nechce mi najst wifi ovladač, v Ubuntu čo som mal 2 dni mi to našlo cez program samé, v Minte sa tak ešte nestalo.

          • RE: Instalacia linuxu 18.10.2016 | 14:16
            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
            v Ubuntu čo som mal 2 dni mi to našlo cez program samé

            aká verzia Ubuntu to bola? 14.04, 16.04 alebo 16.10?

            • RE: Instalacia linuxu 18.10.2016 | 14:47
              Avatar Dominik   Návštevník

              Ubuntu 16.04

              • RE: Instalacia linuxu 18.10.2016 | 15:20
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                Ubuntu 16.04 beží na kerneli 4.4. Takže buď nahodiť novší kernel na Mint 17.3 ako radil Livan alebo nahodiť Mint 18. To by malo WiFi rozchodiť.

                skúsim s tym niečo urobiť ak to nepojde tak to poriešime v Trafačke
                už ste sa učili aký je rozdiel medzi vyriešiť a poriešiť ? :)

          • RE: Instalacia linuxu 18.10.2016 | 18:42
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Samé ti to mohlo nájsť aj keď sa jednalo o neslobodný ovládač. V Ubuntu je to dostupné napríklad cez synaptic, voľba nastavenia/repozitáre ktorá zavolá program software-properties-gtk v ktorom to je v záložke doplnkové ovládače. Mne to tam napchalo WiFi ovládač pre Broadcom STA, ale radšej som použil ten zo stránok výrobcu. Ubunťácky hluchol.

            Takže, akú tam máš WiFi kartu? Hľadať to v produktovom manuáli je trošku zbytočné. Najmä ak si človek uvedomí, že takmer každý jeden produkt z určitej produktovej rady sa predáva vo viacerých kombináciách líšiacich sa hocičím. Vrátane rozdielnej grafickej karty alebo WiFi karty či procesora.

          • RE: Instalacia linuxu 19.10.2016 | 03:08
            Avatar mkub Debian stable  Používateľ

            u wifi v notebookoch niekedy nemusi hned na prve nainstalovanie zapnut wifi, totiz instalacne medium neobsahuje vsetky wifi ovladace, nahod si synaptic a doinstaluj si potrebny ovladac cezen na wifi

    • RE: Instalacia linuxu 18.10.2016 | 19:51
      Avatar Dominik   Návštevník

      Viete co, ja tam nainstalujem Mint 18 ten to instaluje zevraj vsetko automaticky.

    • RE: Instalacia linuxu 18.10.2016 | 19:59
      Avatar www   Používateľ

      Hm.. Ešte sa mi nestalo, žeby nešla Wi-Fi na PC. Inštalujem zásadne LM 17.

    • RE: Instalacia linuxu 22.10.2016 | 17:03
      Avatar Dominik   Návštevník

      Po ďalšej schôdzke v Trafačke s Livanom sa nám podarilo všetky problémy odstrániť. Nainštalovali sme kompletnú/funkčnú verziu Ubuntu s novším kernelom. To znamená, že problém s wifi draiverom sa odstránil hned pri inštalácií. Ďalej sme nastavili SSD aj HDD na ex4 s tým, že root je na SSD a home na HDD ako ste písali aj vy v komentároch vyššie. Teoreticky môžeme túto tému uzavrieť a ja by som chcel ešte raz Livanovi poďakovať za ochotu a čas, ktorý tomu venoval.

      • RE: Instalacia linuxu 22.10.2016 | 17:37
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ten kto založil tému, by mal mať k dispozícii tlačidlo "Nastaviť tému ako vyriešenú" alebo tak nejak. Uzavri si to sám Dominik.

        • RE: Instalacia linuxu 22.10.2016 | 17:39
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To tlačítko majú k dispozícii len zaregistrovaní a prihlásení užívatelia.

    • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 13:03
      Avatar Boris   Návštevník

      Caute, mam rovnaky problem ako Dominik. V notebooku mam podla vsetkeho distribuciu Fedora 23, mozete mi poradit co mam k nej doinstalovat? S Linuxom zatial nemam skusenosti. Vdaka

      • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 13:17
        Avatar Kyle   Návštevník

        Doinštalovať nič. Ak ti to neštartuje, tak tam nainštaluj Ubuntu. Máš CD mechaniku, aspoň externú?

        • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 13:41
          Avatar Boris   Návštevník

          Ano mam internu mechaniku

          • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 14:04
            Avatar Kyle   Návštevník

            Tu si stiahni torrent Ubuntu 16.04 Desktop. Ak si ešte nenapaľoval OS, tak nezabudni vybrať možnosť "napáliť ako obraz (ISO)". Potom to dáš do mechaniky, reštartneš a zvolíš Vyskúšať. Ak sa ti to bude páčiť, tak to nainštaluj.

            • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 14:11
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Nebolo by lepsie keby zalozil nove vlakno, popisal co presne chce a aky ma hw a ake distro a desktop ma vyhliadnute?

              • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 14:20
                Avatar Kyle   Návštevník

                Nie je to ani mesiac stará diskusia, tak nevidím problém. Samozrejme, distro je dobré si vyhliadnúť podľa screenshotov a treba si pozrieť systémové požiadavky. Ale ja som to pochopil tak, že je to nový PC a dnes by mal každý PC (aj notebook) utiahnúť Ubuntu Unity.

                • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 14:36
                  Avatar Boris   Návštevník

                  Je to novy acer nx2519 s Linuxom, mala tu byt zrejme fedora ale nestartuje mi, takze mozem nainstalovat spominafne Ubuntu?

                  • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 14:53
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    jasne a nielen ubuntu

                    pozri si aj inde distribucie napríklad na distrowatch.com

                    za zmienku stoji aj Mint, ktory je spolu s Ubutnu asi najidealnejsi pre zaciatocnika

                    ale za pozornosť stoji napriklad ZorinOS alebo Elementary

                    prípadne trosku exitockejší Solus či Manjaro

                    pozri si screenshoty a vyber si 2-3 ktore si vypal na cd/dvd a vyskusaj ich ako live cd - ci ti ide vsetko co potrebujes, a to ktore ti bude najviac vyhovovat si nainstaluj

                    BTW ti screenshoty neznamenaju ze si graficku cast, prostredie nemozes zmenit za ine, nahodit si inu temu a ikony respektíve mat viacero grafikych prostredi

                    odporucam pozriet clanky pre zaciatocnikov tu na fore a aj pogoolit daco, je toho na nete kopa

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 14:56
                    Avatar Kyle   Návštevník

                    My nevieme presne, čo sa ti tam deje. Zvykne sa to zachytiť foťákom a dať sem ako prílohu. Ak chceš vedieť, aké distro tam máš a ide ti aspoň Command Line Interface, tak tam napíš

                    lsb_release -a
                    a stlač Enter. V tých systémových požiadavkách trochu preháňajú. Ono ti to pôjde aj na 1,6 GHz. Ale ak mi neveríš, tak tam daj menej náročné Ubuntu Mate 16.04 , kde tiež preháňajú (že 3 GB RAM na 64-bitovú verziu), ale 32-bitová verzia Ubuntu Mate je už jedna z najľahších distribúcií (náročnosťou na HW). To nevadí, že máš 64-bit procesor, to tam môžeš dať. V prípade Ubuntu(.com) by 32-bitová verzia tiež mala byť ľahšia. Vyber si, len sa nedaj nahovoriť na niečo iné ako Ubuntu. Tie ostatné distribúcie nemajú takú kvalitnú dokumentáciu (rady a návody).

                    • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 15:40
                      Avatar Boris   Návštevník

                      Chcel som ntb s linuxom aby som ho nemusel nastavovat. Kedze sa v .om este celkom nevyznam, takze na zaciatok nieco jednoduchsie. Ten lsb...nefunguje. Vyzera to takto

                      • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 15:59
                        Avatar Kyle   Návštevník

                        Dobre, máš to isté, čo Dominik (ani by som to nenazval problém). Vyber si distribúciu a nainštaluj. V prípade Mate môžeš mať dva panely (hore aj dole) alebo jeden panel hore (typický Linux) alebo dole (ako na Windowse). Unity (Ubuntu.com) vyzerá trochu inak. Vyber si.

                      • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 20:16
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Urob to isté čo Dominik. Stiahni si 64 bitový iso súbor Ubuntu 16.04.1 a pomocou Win32 disk imageru vo windows alebo Suse Studio Imagewriteru v linuxe nahraj to iso na USB, prípadne si to napál na DVD. Potom nabútuj a inštaluj. Pokiaľ si s tým nebudeš vedieť rady, napíš, kde bývaš, možno sa v okolí nájde niekto, kto Ti pomôže tak, ako som ja pomohol Dominikovi.

                        • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 21:27
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Na nahratie Ubuntu na USB kľúčik sa dá sa použiť napríklad aj Unetbootin. Krátky návod je na stránkach napr: ubuntu.cz (po česky) v sekcii Stáhnout, Spuštění a instalace Ubuntu z USB flash disku, Instalace/z flash disku.

                          • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 21:39
                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                            S použitím Unetbooinu nemám dobré skúsenosti, aj v prípade Dominika, ktorý ho mal urobený cez Unetbootin, sme museli urobiť ten USB kľúč znova, tentokrát cez Suse Studio Imagewriter. Dokonca niektoré distribúcie program Unetbootin vôbec nepodporujú, napr. Manjaro.

                            • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 22:31
                              Avatar B   Návštevník

                              som zo Spisskej n.v.. Nainstaloval som si ubuntu na usb podla tohto navoda: http://theweb.sk/ako-nainstalovat-ubuntu-na-usb/ . Myslim ze to vyzera ok. Teraz to nejak spustim cez prikazovy riadok, alebo co stym dalej?

                              • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 22:46
                                Avatar Kyle   Návštevník

                                Zasuň USB kľúč a po zapnutí PC asi do troch sekúnd treba stlačiť F12 (môže to byť aj niečo iné v závislosti od toho aký máš PC). Ukáže sa ti výber bootovacieho média. Vyznač USB drive a stlač Enter.

                              • RE: Instalacia linuxu 09.11.2016 | 22:55
                                Avatar Kyle   Návštevník

                                Aj tu je niečo o tom.

                            • RE: Instalacia linuxu 10.11.2016 | 15:18
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Ja som Unetbootin nikdy nepoužil, ale má pekný obrázkový návod na ktorý neboli sťažnosti. Takže asi vyhovuje v rámci korého je odporúčaný (**1).

                              **1) Ubuntu je prastaré africké slovo ktoré znamená "neviem nakonfigurovať Debian".

                    • RE: Instalacia linuxu 10.11.2016 | 02:57
                      Avatar menom   Používateľ
                      Vyber si, len sa nedaj nahovoriť na niečo iné ako Ubuntu.

                      Ty si nejako fixovany na to ubuntu, nemusis vnucovat svoje predstavy inym uzivatelom. Mame na vyber priblizne 300 distribucii - nee enem tvoju oblubenu.

      • RE: Instalacia linuxu 10.11.2016 | 08:29
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Takže ti zhrniem postrehy iných, v prvom rade si musíš zvoliť distribúciu prípadne vyskúšať ich viac a uvidíš ktorá ti sadne. Na stránke DistroWatch.com máš rebríček distribúcií, za seba sa prikláňam k Linux Mint alebo Ubuntu, osobne mi vyhovuje s desktopom MATE. Stiahneš ISO s Linux distribúciou pre 64bit a vytvoríš vo Windowse softom Win32 Disk Imager bootovacie USB, z ktorého po reštarte nabootuješ do Linuxu. Po stiahnutí ISO by si mal ešte skontrolovať kontrolný súčet,,,

    • RE: Instalacia linuxu 10.11.2016 | 19:39
      Avatar Boris   Návštevník

      Dakujem za rady, podarilo sa mi to podla tohto navodu nainstalovat. Skusil som najprv Ubuntu, teraz mam Mint. Obe sa mi pacia, kedze sa v nich da hned intuitivne pracovat. Uvidim pre ktoru sa nakoniec rozhodnem. Ale jednej veci stale nechapem. Teraz mam linux stale startovat cez usb? lebo ked ho vyberiem tak mi to chce stale nieco bootovat.

      • RE: Instalacia linuxu 10.11.2016 | 21:02
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        A nainštaloval si na pevný disk toho notebooku nejaký operačný systém? Ak áno, tak ti ten stroj už štartuje z disku a nepotrebuješ to USBčko. A ak nie, tak to stále štartuješ z USB.

      • RE: Instalacia linuxu 10.11.2016 | 21:15
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ak si to správne nainštaloval, tak potom by si mal v UEFI nastaviť ako prvé bootovanie z HDD. Pri inštalácii je dôležité správne nastaviť, kam sa to inštaluje a hlavne správne nastaviť kam inštalovať zavádzač (väčšinou na sda). Celkovo by bolo lepšie, keby si sem dal nejaké obrázky, aby sme si vedeli urobiť predstavu, čo sa ti tam deje, lebo takto je to nanič, môžeme iba tápať.

        • RE: Instalacia linuxu 10.11.2016 | 23:44
          Avatar Boris   Návštevník

          Ukazuje, ze mam linux na sdb, co je moj hdd. Rozumiem tomu spravne? Ale ked vyberiem usb tak mi pise "no bootable device", a hdd mam nastaveny pri bootovani ako prvy. posielam foto

          • RE: Instalacia linuxu 11.11.2016 | 06:49
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            GRUB musíš nainštalovať na sdb.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Instalacia linuxu 11.11.2016 | 07:40
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Ak je to teda takto, musíš mať pri inštalácii nastavené nainštalovanie grubu na sdb a pripojenie koreňového adresára / na sdb2. V UEFI máš správne nastavené bootovanie z HDD. Ty si zrejme pri inštalácii zadal nainštalovanie grubu na sda, preto pýta stále to USB, inak nevie ten grub nájsť. Treba to znova preinštalovať, tentoraz správne. Koreňový adresár pripojiť na sdb2 a grub nainštalovať na sdb.

            • RE: Instalacia linuxu 12.11.2016 | 18:44
              Avatar Boris   Návštevník

              Ten grub mi z nejakeho dovodu robi stale problemy :( mam tie ulozenia na sda (foto) nastavene spravne? Skusal som to uz vselijak ale bud mi vypise chybu alebo po instalacii nejde bez usb spustit

              • RE: Instalacia linuxu 12.11.2016 | 19:23
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Grub signed sa používa ak máš UEFI 64bit boot s "ochranou", a vyžaduje mať malý FAT disk pre UEFI. Veľký 100G swap tomu nepomôže.

                Rozdelenie disku si nehal východzie, ako Ti to ponúklo alebo si to robil podľa vlastného uváženia?

    • RE: Instalacia linuxu 12.11.2016 | 20:46
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Teda, čo ty si tam navystrájal, to sa tak často nevidí. Predtým si mal HDD ako sdb, teraz to máš ako sda, no proste zmätok. Najrozumnejšie by bolo, keby si naštartoval livko, spustil program gparted a na tom HDD vymazal všetko, čo tam je, teda aby celý disk bol nepridelený a potom nechal inštalačný program, nech si všetko rozdelí podľa seba.

      • RE: Instalacia linuxu 13.11.2016 | 10:11
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To, či vidíš pri štarte disk ako SDA alebo SDB je v dnešnej dobe jedno. V tom chalan chybu neurobil. Takže ho za to nepucuj.

        Priradenie diskov na pevno tak aby bol vidno ako SDA alebo SDB bolo pri viacdiskových zostavách garantované len v čase keď sa pevné disky používali ako PATA (mali napevno dané 4 pozície HDA, HDB, HDC a HDD podľa jumpra na master alebo slave a podľa kanála), a libata ich premenovala na SDA, SDB, ... a to bolo panečku pred vyše desiatimi rokmi. Neverím že si sa zasekol v tej dobe. Práca na tak starom stroji by bola dnes utrpením.

        PS: Medzi viacdiskové zostavy dnes patrí aj zostava do ktorej si človek vopchal USB kľúčik. ktorý mu to pomiešal.

        • RE: Instalacia linuxu 13.11.2016 | 10:18
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ja som sa iba čudoval, že raz ho má označený ako sda, potom sdb, v tom je zmätok, pretože som mu predtým radil aby grub nainštaloval na sdb, pretože vtedy to bol HDD. Keby teraz dal grub na sdb, tak by to zasa mal na USB. Mimochodom, prečo raz má označený disk tak a druhý raz inakšie? Však obidva razy tam predpokladám vopchal aj USB.

          • RE: Instalacia linuxu 13.11.2016 | 11:13
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Vopchanie USB ti negarantuje poradie v ktorom Ti systém ponachádza disky. Ale o tom je zbytočné diskutovať.

            • RE: Instalacia linuxu 14.11.2016 | 15:20
              Avatar Boris   Návštevník

              Ked som instaloval linux prvy krat, tak som nechal vsetko vychodzie a dal instalovat, napriek tomu mi to po instalacii neslo spustit. Potom som to uz zadaval rucne. To ze mam hdd ako sda mi spravilo automaticky cca pri 4 pokuse o instalaciu, ako pise WlaSaTy. Ked spominate inst. cez uefi, tak najprv mi to instalovalo zrejme cez Bios, neskor som nejako prepol na instalaciu cez Uefi? (neviem presne ako). Skusal som rucne pridel fat disk pre uefi, vysledok rovnaky. Neviem ci vymazanie hdd cez gparted nieco prinesie, kedze systemove pridelenie nefungovalo ani pri prvej instalacii. A navyse ak pri instalacii zadam: "vymazat disk a naistalovat linux" nema to ten isty efekt? To som aj zrobil. Kedze skusam vsetko mozne, tak som si opat dal cez win32 ubuntu a dal pri instalacii zmazat mint a naistalovat ubuntu. Prikladam fotku ako mi to rozdelilo. Po instalacii som vytiahol usb nastavil bootovanie cez hdd a system opat nenaskocil. Ked tak nato pozeram, netreba tam nejako nastavit pripojne body, alebo nieco podobne?

              • RE: Instalacia linuxu 14.11.2016 | 16:59
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Boris prosím ťa založ si extra vlákno na tvoj problém a tam to vyriešime, pretože ďalší čo po tebe bude hľadať odpoveď natrafí na toto vlákno kde sa rozoberajú dve témy a zrejme sa k ničomu rozumnému nedopracuje.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Instalacia linuxu 14.11.2016 | 17:42
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Vyzerá to tak, že tvoj problém je asi naozaj nastavenie prípojných bodov. Rozdelenie partícíí máš OK len nemáš popridelované prípojné body. Ja mám pridelené partície takto. sda1 500MB, typ efi, prípojný bod /boot, sda2 495 GB, typ ext4, prípojný bod /, sda3 4GB, typ swap, bez prípojného bodu. Ak to ponastavuješ takto, malo by ti to chodiť. Jo ašte jedna vec, niekedy pomôže vypnutie Securebootu v UEFI. Neviem, ako to máš nastavené Ty. Nie každá distribúcia musí mať vypnutý secureboot, mne sa to však osvedčilo.

                • RE: Instalacia linuxu 14.11.2016 | 19:10
                  Avatar Boris   Návštevník

                  Tak sa nakoniec podarilo :) Konecne vsetko slape ako ma. Isiel som podla tohto navodu: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair , a tiez vypol secure boot, ako mi poradil Livian. Dakujem este raz vsetkym za pomoc