Raspberry

Sekcia: Hardware a Drivery 16.10.2016 | 15:01
Avatar Huvik   Návštevník

Zdravicko, Mam raspberry pi 3, model b s raspbianom. Napojene cez hdmi na tv, parkrat zapnute, no pri poslednom zapnuti mi zacal obraz blikat, tv funguje bez problemov. Moze to byt raspberrym? Alebo moze byt problem inde?

    • RE: Raspberry 16.10.2016 | 16:29
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      je HDMI kabel ok ? správne pripojený, nezalomený

      skúšal si iný HDMI port ?

      ma to PI dostatočné napájanie ? = kvalitný 2A zdroj a kvalitný kábel ?

      skusal si ho zapojit s inou telkou, monitorom ?

      je obnovovacia frekvencia na telke nastavená rovnako ako na PI ? tiež rozlíšenie

      skusal si iné distro/OS (napr. OSMC alebo UBUNTU MATE) ci to robí tiež ?

      nech vieme aspoň niečo vylúčiť

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Raspberry 19.10.2016 | 13:21
      Avatar Luko   Návštevník

      mne sa to objavilo taktiez uz ani neviem zmizlo to podla mna to moze byt softverova chyba. ako bolo napisane vyssie najdolezitejsia komponenta po Raspberry samotnom je ZDROJ. u 3jky minimalne 2A, ale nie je zdroj ako zdroj, niektore cinske su doslova smetie vsak co chce clovek od 3eur zdroja a nemusis kupovat ani z cinskych stranok - aj nasi predajcovia dovazaju lacne veci a predavaju drahsie trojnasobne. odporucam zakupit oficialny pre Raspberry 3. Mas tam 2.5A to staci a problem mozes mat aj v nekvalitnom usb privodnom kabli. pochybujem zeby to bolo v tvojom LCD.

    • RE: Raspberry 28.10.2016 | 12:18
      Avatar Huvik   Návštevník

      Bol to len kabel, srry za paniku. S tymto by mi vedel niekto poradit? File "rc_car.py", line 42 Def getch() ^ SyntaxError: invalid syntax Nieco som uz patral po nete no nic som sa nedopatral.

      • RE: Raspberry 28.10.2016 | 12:51
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        no možno keby si poskytol viac info o tom čo sa snažíš spraviť, odkiaľ si vytiahol tu chybovú hlášku, čo ti vlastne nefunguje

        ten pyhton si pisal ty ? alebo si to niekde stiahol ?

        lebo invalid syntax asi znamena nejaku chybu v kode (mozno preklep)

        teda predpokladam ze to je nieco s pythonom (kedže to je .py) a podľa názvu tipujem ze remote control car - robis si auticko na dialkove z RPi ?

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Raspberry 28.10.2016 | 12:56
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      No presne ako sa tam píše, v súbore "rc_car.py" v riadku 42 je syntaktická chyba, treba ten riadok skontrolovať, či je to OK z pohľadu syntaxe príkazov Pythonu.

    • RE: Raspberry 28.10.2016 | 15:30
      Avatar Huvik   Návštevník

      Kod a navod mam z tadeto http://www.instructables.com/id/Controlling-a-Raspberry-Pi-RC-Car-With-a-Keyboard/step5/Software/?amp_page=true

      Tu som ho podla seba upravil. Ci dobre neviem :) Ano pokusam sa to postavit

      • RE: Raspberry 28.10.2016 | 15:38
        Avatar Huvik   Návštevník

        Chybova hlaska vyskocila, ked som dal spustit ten subor, v terminale Sudo python rc_car.py

      • RE: Raspberry 28.10.2016 | 15:38
        Avatar Huvik   Návštevník

        Chybova hlaska vyskocila, ked som dal spustit ten subor, v terminale Sudo python rc_car.py

        • RE: Raspberry 28.10.2016 | 17:34
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To vyzerá ako chyták na základy programovania v pytónovi. Rozmýšľal si o dvojbodke, že ako sa má a kam sa vybrala? Možno ti rozpovie príbeh o tom, ako zbierala písmenká.

          Hint: riadok 51.

          • RE: Raspberry 28.10.2016 | 17:55
            Avatar Huvik   Návštevník

            Chyba v riadku 42 ta dvojbodka? Malo by to byt def getch ():?

            Len som si uvedomil, ze vlastne tie piny v tom kode vyuziva displej, co mam nan napojeny :)

            • RE: Raspberry 28.10.2016 | 18:04
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Áno.

    • RE: Raspberry 01.11.2016 | 09:39
      Avatar Huvik   Návštevník

      Ahojte, po oprave tej dvojbodky, co bola moja chyba pri prepise kodu. dakujem za rady. som narazil na dalsiu chybu. Som si z kodovania odrezal prilis velky kus. No chcem to uz dotiahnut. Tych par dni som googloval a pozeral rozne fora. No zistil som len, ze je to vynimka, ktora sa vzdy vykona, ale nikde som nenasiel, ze co je to za vynimku a preco mi pri finall vyhadzuje chybny syntax. Vedel by mi niekto z Vas poradit? Dakujem

      def getch(): fd = sys.stdin.fileno() old_settings = termios.tcgetattr(fd) try: tty.setraw(sys.stdin.fileno()) ch = sys.stdin.read(1) finally: termios.tcsetattr(fd, termios.TCSADRAIN, old_settings) return ch

      • RE: Raspberry 01.11.2016 | 13:29
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Výnimka sa vykoná len ak nastane chyba. Ak sa výnimka vykoná vždy, tak tam nastane chyba vždy. Púšťaš to z terminálu?

        • RE: Raspberry 01.11.2016 | 15:48
          Avatar Huvik   Návštevník

          Ano, cez terminal.

          • RE: Raspberry 01.11.2016 | 16:20
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            A čo by to akože malo robiť? Lebo tá výnimka sa mi zdá že ju zavolá zlyhanie pri použití funkcie ktorá nebola pridaná do programu.

            • RE: Raspberry 02.11.2016 | 07:33
              Avatar Huvik   Návštevník

              Tento odsek? Neviem, aj som hladal po nete, co to je. A cely kod by mal ovladat auticko, cez rpi

              • RE: Raspberry 02.11.2016 | 14:02
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ja viem, že to máš z internetu, a dokonca aj viem odkiaľ presne. Ale čo by to akože ten kód mal robiť?

                • RE: Raspberry 04.11.2016 | 00:21
                  Avatar Huvik   Návštevník

                  Na ovladanie auticka. Ovladanie 4 klavesi na pohyb, dve (w,s) v lavo a dve (i,k) v pravo, pre pohyb vpred a vzad. 5. klavesa (l) na zapnutie vypnutie led svetla.

                  • RE: Raspberry 04.11.2016 | 04:06
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Je pravda že v dnešnej dobe sa už povečšine kliká vzhľad, a funkcionalita sa lepí z hotových knižníc, ale programátori majú aspoñ základné znalosti jazyka v ktorom robia. Občas sa nájde aj "real programmer, unless declared as double float", česť takým výnimkám.

                    Nechceš sa predsa len naučiť aspoñ základy jazyka ktorý si si vybral na naprogramovanie toho autíčka?

                    • RE: Raspberry 04.11.2016 | 12:28
                      Avatar Huvik   Návštevník

                      Hej jasne, sice na nete je nieco popisane, na zaklady. No rozmyslam, ze si kupim ucebnicu. Ten kod je zle napisany, alebo je v nom len nejaka chyba ktora sa da opravit?

                      • RE: Raspberry 04.11.2016 | 15:30
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        V prvom rade je ten kód pre inú verziu pytóna ako máš ty. Príkazy pre pytóna sa dosť často menili podľa toho ako rástol, takže staré veci nemusíš spustiť s novým pytónom. Skús si skontrolovať akú verziu pytóna tam máš, odhadom to bude 2.7 a 3.5, pričom ten kód čo si vyklieštil z príkladu bol pre verzie 2.4, 2.5 a 2.6.

                        V druhom rade sa zamysli prečo som ti dal aj iný link do odpovede. Možno pochopíš.

    • RE: Raspberry 22.12.2016 | 09:00
      Avatar Huvik   Návštevník

      Funguje :) sice je to take kostrbate no funguje.

      • RE: Raspberry 22.12.2016 | 09:10
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        gratulujem

        a tomu auticku je naco display ? na navigáciu alebo aby spolujazdec mohol pozerať film ?

        :-D

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Raspberry 22.12.2016 | 09:25
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Šikulka. No keď už si to dal dokopy, mohol by si o tom urobiť článok. Viacerých by to možno zaujímalo.

    • RE: Raspberry 28.01.2017 | 22:45
      Avatar Huvik   Návštevník

      Ahojte, mate niekto skusenosti s tazenim krypto meny? Bitcoin litecoin. Mam toto raspberry, tak preco nevyuzit

      • RE: Raspberry 28.01.2017 | 22:55
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Máme.

        Koľko chceš zarobiť, tak na pivo, na obed, na víkendový výlet do prírody, na bicykel, na auto, alebo si chceš zarobiť na štúdium či nebodaj dom za to postaviť?

        Alebo stačí že prerobíš na elektrike a spečie to CPU?

      • RE: Raspberry 28.01.2017 | 23:44
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Na RPi nemáš šancu, keď už niečo ťažiť, tak jedine si nájsť nejakú alternatívnu menu na CoinMarketCap. Ťaženie cez GPU je asi nereálne, tak si ešte pohľadať menu ktorá sa ťaží len s CPU, ale aj to bude bieda, chce to veľa hľadania a výsledok je neistý.

        Keď by si predsa chcel niečo len tak pre zábavu aby si si zarobil pár centov, tak skús Minergate.

        Ak by si mal dostačne veľký disk, napr. 1TB, mohol by si vyskúšať storj.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Raspberry 29.01.2017 | 09:44
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A máš vyskúšané že niečo z toho dokáže za dobu svojej životnosti vrátiť náklady aspoň na energie?

          V dnešnej dobe je nereálne ťaženie aj cez ASIC. To, čo sa v dnešnej dobe dostane medzi plebs si už nezarobí ani na prevádzku. Nieto že by to vrátilo nadobúdacie náklady.

        • RE: Raspberry 29.01.2017 | 21:42
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Storj funguje iba na ubuntu 14.04... Takze o nicom

          • RE: Raspberry 29.01.2017 | 21:49
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Už som to nejaký čas neskúšal, ale pokiaľ si dobre pamätám na antiXe to išlo v pohode skompilovať.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Raspberry 29.01.2017 | 21:50
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Mne to na debiane a kubuntu 16.04 neslo. Na 14.04 v pohode.