SSD a HDD

Sekcia: Konfigurácia 18.10.2016 | 01:32
Avatar Dominik   Návštevník

Zdravim, chcel by som sa len opytat jednu vec. Podarilo sa nam nainstalovat Linux Mint na SSD a to normalne ext4+swap, no teraz nastala situacia ze moj HDD ktory je tiez nastaveny na ext4 nechce vziat ako ulozisko. Mam ho nahraty a teda ho linux eviduje ale nemozem nanho nic ukladat. Nejake napady? Ako HDD sformatovať alebo nastaviť?

Tento WARNING mi vypisuje

Gparted - Filesystem volume name:   <none>
Last mounted on:          <not
Filesystem UUID:          8235aa4a-8cbe-4610-9c5f-dd8dfdbf0274
Filesystem magic number:  0xEF53
Filesystem revision #:    1 (dynamic)
Filesystem features:      has_journal ext_attr resize_inode dir_index filetype extent flex_bg sparse_super large_file huge_file uninit_bg dir_nlink extra_isize
Filesystem flags:         signed_directory_hash 
Default mount options:    user_xattr acl
Filesystem state:         clean
Errors behavior:          Continue
Filesystem OS type:       Linux
Inode count:              61054976
Block count:              244190208
Reserved block count:     12209510
Free blocks:              240307117
Free inodes:              61054965
First block:              0
Block size:               4096
Fragment size:            4096
Reserved GDT blocks:      965
Blocks per group:         32768
Fragments per group:      32768
Inodes per group:         8192
Inode blocks per group:   512
Flex block group size:    16
Filesystem created:       Mon Oct 17 17:21:27 2016
Last mount time:          Tue Oct 18 01:26:02 2016
Last write time:          Tue Oct 18 01:27:03 2016
Mount count:              2
Maximum mount count:      -1
Last checked:             Mon Oct 17 17:21:27 2016
Check interval:           0 (<none>)
Lifetime writes:          1001 MB
Reserved blocks uid:      0 (user root)
Reserved blocks gid:      0 (group root)
First inode:              11
Inode size:	          256
Required extra isize:     28
Desired extra isize:      28
Journal inode:            8
Default directory hash:   half_md4
Directory Hash Seed:      62d01c36-6aa5-469c-ad48-b2f31eb9de77
Journal backup:           inode blocks

dumpe2fs 1.42.9 (4-Feb-2014)
dumpe2fs: A block group is missing an inode table while reading journal inode

Unable to read the contents of this file system!
Because of this some operations may be unavailable.
The cause might be a missing software package.
The following list of software packages is required for ext4 file system support:  e2fsprogs v1.41+.

    • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 06:05
      Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

      Doinstaluj propgram e2fsprogs a ptm to skus.

      človek z Prešovského kraja
    • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 07:20
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Root partíciu "/" dáš na SSD a "/home" si dáš na HDD.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 12:53
        Avatar Dominik   Návštevník

        To som už niekde čítal, ale ako tu urobím presnejšie?

        • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 15:22
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Nepoužívam Linux Mint, keď sa tu objaví VXmery ten by ti to opísal konkrétne, ale pointa je, že pri inštalácií si vyberieš možnosť rozdeliť disk sám, alebo tak niečo. na a "/" dáš na ten SSD a "/home" dáš na HDD. Má to výhodu, že pokiaľ budeš skúšať aj iné Linuxové distribúcie, alebo preinštalovávať Linux Mint, pretože si ho rozbil, dáta ti v domovskom priečinku ostanú nedotknuté.

          Tu je pár slov o tom, ale ty zálohovať nemusíš, pretože tam nič nemáš.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: SSD a HDD 22.10.2016 | 09:38
          Avatar nithilin   Používateľ

          ja to tak mam korenovy adresar mam na SSD a HOME mam na inom hdd ide to normalne zatial som stym nemal problem

          • RE: SSD a HDD 22.10.2016 | 18:09
            Avatar rst Debian, RHEL, Mint, Arch  Používateľ

            ja to mam rovnako

          • RE: SSD a HDD 22.10.2016 | 18:15
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Už to Dominikovi ide. Preinštalovali sme to na Ubuntu 16.04.1 s tým, že sdb1 (SDD) sme primountovali k / a sda1 (HDD) zasa k /home a už to ide.

    • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 07:51
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      doinstaluj si ten program z terminálu nasledovne

      sudo apt-get install e2fsprogs
      označ myšou ten príkaz, prepni sa do terminálu a stredným tlačidlom myši ho vložíš. Potom zadaj heslo, to sa ti nebude zobrazovať, to je normálne správanie.

      • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 12:50
        Avatar Dominik   Návštevník

        Výpis: dominik@dominik-SMBIOS-imp ~ $ sudo apt-get install e2fsprogs [sudo] password for dominik: Načítavajú sa zoznamy balíkov... Hotovo Vytvára sa strom závislostí Načítavajú sa stavové informácie... Hotovo e2fsprogs is already the newest version. 0 aktualizovaných, 0 nových nainštalovaných, 0 na odstránenie a 27 neaktualizovaných. dominik@dominik-SMBIOS-imp ~ $

        • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 13:09
          Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

          najprv daj

          sudo apt-get update

          človek z Prešovského kraja
        • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 13:21
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          To znamená iba, že si už tam ten program mal nainštalovaný a nebolo nutné ho preinštalovať. Potom je problém niekde inde. Celkovo si mal smolu na hardvér toho počítača. Vo väčšine prípadov v Linuxe všetko funguje na prvý šup a tebe robí problém wifi, touchpad a teraz ešte aj ten HDD. A ako sa presne prejavuje ten problém, že ti to nekopíruje na ten disk? Popíš to bližšie. Ešte jedna vec ohľadne wifi, v minulosti jednomu človeku začala chodiť wifi keď nahral novšie jadro ako 4.0. U teba ak som si všimol máš nahrané jadro 3.19. Ak chceš môžeme sa zajtra znova stretnúť a skúsiť to dotiahnúť do konca alespoň s tým diskom, keďže wifi asi v Trafačke nespojazdníme.

          http://www.linux-mint-czech.cz/jak-nainstalovat-kernel-4-8-2-v-linuxu-mintu/
          Ak sa nebojíš troška experimentovať, skús tam nahrať ten nový kernel a uvidíš, či ti nezačne chodiť wifi. Ak by sa to nepodarilo, môžeš alebo môžeme to znova preinštalovať.

          • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 14:40
            Avatar Dominik   Návštevník

            Ok skúsim s tym niečo urobiť ak to nepojde tak to poriešime v Trafačke ak budes mať čas zajtra.

          • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 15:36
            Avatar Dominik   Návštevník

            Skusil som to a TouchPad uz funguje, este to wifi s hdd a budem spokojny :D

    • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 13:13
      Avatar ppppp   Návštevník

      ... len mi tak prišlo na um:

      Čiste náhodou, keď si tam dával ten SSD disk, neurobil si z pohodlnosti kópiu systémového oddielu z HDD na SSD a len si tam potom doinštaloval GRUB pomocou Live-CD?

      ...

      Toto sa dá veľmi dobre realizovať (sám som to úspešne vyskúšal), lenže pri tom sa zvyčajne zabudne na jednu zásadnú vec:

      Po pripojení toho HDD máš tam 2 oddiely so zhodným UUID, z čoho vzniká problém!  Ak chceš používať disk bez jeho formátovania treba zmeniť UUID (umožňuje to aj aplikácia gparted...), ak ho chceš sformátovať, nové UUID sa vygeneruje automaticky.

      • RE: SSD a HDD 18.10.2016 | 13:30
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Toto nie je ten prípad, pretože tam ten disk bol od samého začiatku a disky sme vytvárali nanovo, keďže ten HDD mal GPT a UEFI nastavené na Legacy. Čiže prvý krok bolo odstránenie partície a zmena tabuľky z GPT na msdos. Len pre istotu navrhujem znova preformátovať cez gparted tú partíciu na tom HDD, mohli sme na to zabudnúť.

    • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 03:13
      Avatar mkub Debian stable  Používateľ

      pokial sa moze primountovat ten poskodeny disk, tak skus zadat prikaz "mount" bez parametrov, ten ti vypise pripojene vsetky disk. zariadenia vratane nastaveni a pokial tam vidis, ze je pripojene ako ro (cize ako Read Only), tak dane zariadenie odpoj a spusti na fsck.ext4, cim otesujes ho na chyby fsck.ext4 ma aj niekolko spresnujucich volieb, ktorych vyznam sa ti spristupni po zadani: man fsck.ext4

      • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 13:02
        Avatar Dominik   Návštevník

        po zadani "mount" mi vyskočilo toto --->

        dominik@dominik-SMBIOS-imp ~ $ mount /dev/sdb1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro) proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev) sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev) none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw) none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw) none on /sys/kernel/security type securityfs (rw) udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755) devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620) tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755) none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880) none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev) none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755) none on /sys/fs/pstore type pstore (rw) binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev) systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd) gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=dominik) dominik@dominik-SMBIOS-imp ~ $

        • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 13:11
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          hned na uvod tam vidim:

          mount /dev/sdb1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro) 

          take sa v pripade vyskutu chyb dany disk pripoji len ako read only

          predpokladam ze tam bude bud nejaka HW chyba disku ale pokezeny suborovy system

          ako uz sa niekde spominalo mohlo by pomoct fsck.ext4

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 13:26
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Mám taký zvláštny pocit že na tom SDD disku sdb1 má systém, a chce pripojiť HDD ktorý bude asi sda1. Ale to v poslednom výpise nie je vidno. Ty si tam spoznal niečo iné?

            • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 14:26
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ja som len veštil z gule, ja by som sa to pokusil identifikovat cez gparted

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 15:35
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Ano je to presne tak, sdb1 je SDD, na ňom je systém a HDD je sda1, ktorý sa snaží pripojiť len niečo tam blbne.

          • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 13:45
            Avatar Dominik   Návštevník

            Okay a ako na to?

            • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 14:31
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              vyhladaj si na internete ako presne pouzivat fcsk (aby som ta nezaviedol - sam nemam istotu) ale v rpincipe by to malo byt:

              fsck.ext4 /dev/sdb1 

              najprv si ale musi tu particiu odpojit (umount) - nie fyzicky len zo systemu

              na zobrazenie nazvov particii pomoze graficky program gparted

              dokonca myslim ze ten zlada aj kliknutim spustit kontrolu cez fsck

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 18:16
              Avatar mkub Debian stable  Používateľ

              najlepsie bude, ked nabootujes z live Linux a tu particiu si opravis pomocou fsck.ext4, ako som uz napisal, zaklad tvori fsck.ext4 zariadenie, ale pomocou parametrov si mozes zvolit aj automaticke opravenie filesystemu, cize nemusis davat yes, yes, yes... zoznam parametrov najdes: man fsck.ext4, resp.: man fsck

            • RE: SSD a HDD 19.10.2016 | 19:16
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ako na čo? Ak si ten HDD disk pripájal cez jednoduché poklepanie na jeho ikonku v správcovi súborov (niekde vľavo dole), a pripojilo ti to niekam do útrob /media, tak toto je bežné chovanie napr. 32bit derivátov Ubuntu. A je to aj východzie chovanie pri pripájaní disku s riadením prístupových práv. V 64bit derivátoch Ubuntu bol tento "bezpečnostný" prvok deaktivovaný.

              Ak ti stále ide o nahodenie systému na SSD a užívateľských dát, tak by som odporučil dve možnosti:

              Prvá možnosť je preinštalovať to. A pri rozdelení disku vybrať že / (systém) bude na menšom SSD, a /home (užívateľské dáta) zas na väčšom HDD. Ak by si chcel hibernovať, tak môžeš mať aj swap.

              Druhá možnosť vyžaduje znalosti vyššej dievčej školy. Naštartovať LiveCD, prepnúť sa na správcu, dočasne si niekam pripojiť ten HDD, presunúť naň kompletný obsah /home z SDD vrátane skrytých súborov a hlavne s zachovaním práv, odpojiť ten HDD a nastaviť na SDD v /etc/fstab že sa bude ten HDD pripájať v /home.

              To druhé sa nedá naklikať tak pohodlne ako to prvé. Ale trvá to kratšie.

    • RE: SSD a HDD 22.10.2016 | 17:04
      Avatar Dominik   Návštevník

      Túto tému môžeme uzavrieť ---> http://linuxos.sk/komentare/odpovedat/275374/

      Ďakujem za pomoc.