Zdielanie súborov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 23.10.2016 | 12:17
Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

Ahojte,

potreboval by som poradiť a nasmerovať správnym smerom.

Popíšem situáciu a čo by som rád dosiahol.

Mám domáci server kde chcem mať všetky dáta (pracovné, súkromné a tak) K nemu sa pripájam desktopom a dvoma notebookmi a telefónom. Server, desktop a jeden notebook OS linux, jeden notebook windows a ešte k tomu korporátny bez možnosti do neho niečo inštalovať a telefón momentálne Android (časom možné iné OS).

Keby všetko bolo na linuxe a boli to moje zaradenia tak dám NFS a som vybavený. Tak teraz rozmýšľam nad Seafile, server je jasný, telefón tiež notebook s windows by sa pripájal cez webový prehliadač, notebook s linuxom sa dá vyriešiť cez klienta.

Len si neviem rady s desktopom, samozrejme sa to dá tiež vyriešiť klientom ale nakoľko by sa jednalo o viacej kont (nechcem miešať pracovné, súkromné, verejné a partnerkyne dáta do jedného konta) a mať naraz viacej spustených klientom mi nepríde moc praktické a radšej by som mal tie jednotlivé zložky pripojené klasicky a používal by som ich cez súborového manažéra (v mojom prípade dolphin), ale k tomu pripájaniu som nič relevantné nenašiel (možno som len zle hľadal)

Preto sa chcem spýtať nemá niekto z vás s týmto skúsenosť, neriešili ste niečo podobné alebo máte iný návrh ako to poriešiť?

Ďakujem

    • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 13:14
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      nie je seafile niečo ako domaci cloud obdobný dropboxu a google drive (kde sa data synchronizuju na disky jednotlivych zariadeni) ?

      ak je to tvoj cieľ tak ti velmi nepomozem

      ak len chces mat jednotlive adresare (sietove priecinky) dostupne pre pc, tak by mala stacit samba a v kazdom pc ich namountovat ako sietovu jenodtku (v linuxe cez skratku alebo priamo cez fstab a vo windowse cez prehliadac suborov a v androide napr cez esfile explorer)

      nikdy som to neskusal ale samba by mala zvladat aj obmedzenia pre jednotlivých užívateľov a viacero pristupovych kont s roznymi opravneniami

      ak chces aby to fungovalo aj mimo domacu siet, tak bud pevnu IP alebo dynamice DNS, forwardnut porty na routri smerom na server, pripadne rovno nahodit VPN

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 13:37
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Áno je seafile domáci cloud. Cieľom nieje nevyhnutne cloud len mi to prišla ako lepšia cesta ako samba, z nej mám husiu kožu.

        Ide presne o to že to nebude len v domácej sieti ale aj mimo nej. Pevnú IP adresu nemám to riešim pomocou no-ip.

        Na VPN sa kukne čo a ako s ňou, ide mi o to aby netrebalo zdĺhavo zadávať cestu vo web browser-y prípadne inde vo windows-e nakoľko to je firemný notebook a ešte nie môj.

        • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 13:57
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          namiesto zloziteho zadavania adresy staci jeden bookmark ;-)

          tiez mam no-ip adresu a na serveri (ak tak tu moju ARM hracku mozem nazvat) mam len ssh a sambu 

          osobne pouzivam v pracovnom pocitaci aplikaciu swish (ale tu treba myslim instalovat) - sftp pre windows

          ale kedze mam telecom adsl s 0.5Mbit uploadom tak to pouzivam minimalne

          u rodicov kde mam QNAP NASko funguje uplne idealne owncloud - ten by sa mal dat nahodit na akykolvek linuxovy server a pristup cez web browser je jednoduchy a nastavenia pomerne prehladne

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 14:19
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Či owncloud alebo Seafile je jedno, len neviem či sa priečinky týchto dvoch služieb dajú pripojiť ako disky? Vyslovenie na ten notebook sa nedá nič inštalovať. Čiže hľadám riešenie ako na to.

            • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 17:30
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Mrkni na toto.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 17:40
                Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                Namiesto owncloud-u by som asi použil skôr nextcloud

                • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 17:45
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  V pohode, len či je to čo hľadáš.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 18:03
                    Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                    Len pri týchto cloudových riešeniach neviem či sa dajú používať mimo clienta alebo webového rozhrania t.j. či môžem priečinok zo servera pripojiť ako disk.

                    • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 19:17
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Však to máš v tom odkaze čo som ti posielal, napr. konkrétne pre Win.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 19:22
                        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                        Ďakujem nepozeral som to poriadne.

    • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 16:58
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ahoj. Skús radšej zhrnúť čo chceš dosiahnúť, a aké nástroje k tomu môžeš použiť. Tvoja otázka je plná informácií ako chceš niečo dosiahnúť, a chýba tam informácia čo všetko na tom služobnom stroji zatrhli.

      Predpokladám, že na tvojom "firemnom" notebooku bude aplikovaná GPO znemožňujúca sa s tým NB prihlásiť do inej (tvojej domácej) domény. Ďalej tam asi bude zakázané spúšťať nepovolené programy, takže si asi budeš musieť vystačiť len s tým čo tam už máš. A asi tam bude aj zakázané dokonca pripájať diskové jednotky. A je dosť možné, že tam budeš mať vcelku otravný firewall ktorý ti zareže skoro celú komunikáciu mimo firemného prostredia. To sú bežné prekvápka kôli ktorým sa neoplatí nosiť firemný notebook domov.

      Je dosť možné, že si tým pádom na tak orezanom konte vystačíš s prenosom súborov cez scp, napríklad pomocou programu winscp. Ale nerozumiem prečo by si mal mať na tvojom domácom NASku disk na tvoje firemné dáta. Pravdepodobne by tomu nerozumel ani človek zodpovedný za firemnú bezpečnosť. A pre priateľku? tam by som neodporúčal mať niečo nafurt zapnuté, ak NAS má upload pod 5Mbit/s.

      • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 18:01
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Firemný notebook je práve priateľkin, doteraz sme na prenos súborov používali FTP. A myslím si že by cloud u nej fungoval len tam nemôžem nainštalovať clienta čo sa dá obísť webovým rozhraním.

        Moje NAS-ko je HP N54L na 4HDD a chcem ho používať pre seba aj na prácu aj na súkromné veci. Ja som SZČO a robievam pre viacej firiem, a potrebujem mať dáta aj mimo domu (môjho pracoviska).

        Hľadám nejaké riešenie ktoré by mohlo spojiť doterajšie používanie pod jedny krídla. doteraz dáta som mal na disku v počítačí ale ten nejde nostop čo ten server áno a tak chcem dáta presunúť z PC na ten server.

        • RE: Zdielanie súborov 23.10.2016 | 19:02
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A celé to budeš mať pripojené cez pol megabit dsl. Tu by som skôr porozmýšľal nad prenajatím si hotového cloudu, teda len diskový priestor. A ten si občas odzálohoval k sebe. Predsa len ak to máš živiť cez staré DSL s uploadom pol megabit, tak to bude dosť utrpenie.

          Ohľadne ďalších technických vecí ako že WebDAV má priamu integráciu vo Windows, MAC OS X a aj v Linuxe nemusím už hovoriť. To si dohodneš s poskytovateľom. A dosť často to nepotrebuje ani inštalovať doplnkový SW. Aspoň na Win98 to nič také nepotrebovalo, a Linux má v repozitároch davfs/fuse.

          • RE: Zdielanie súborov 24.10.2016 | 10:08
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            len pre úplnosť - 0,5 Mbit upload som spominal iba ja, autor otazky neuviedol parametre svojho internetoveho pripojenia

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Zdielanie súborov 24.10.2016 | 11:26
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ah, OK.

              Ale v tomto prípade by som v naozaj odporučil nejaký už hotový cloud. Ak má strach pred nastavovaním, nech to zverí do rúk profesionálom. A faktúru si predsa môže dať do nákladov.