video editor na jednoduchú úlohu?

Sekcia: Ostatné 24.10.2016 | 13:45
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte. Riešim kuriózny problém a rád by som vedel váš názor, čo s tým :)

Potrebujem urobiť jednoduché video na youtube, v ktorom bude jeden statický obrázok a niekoľko skladieb (vlastných). Niečo ako toto:

https://www.youtube.com/watch?v=F0JKTAg3VmQ

A teraz... ako na to? Totiž, nie je problém urobiť zložitejšie video v kvalitnom softvéri a v minulosti som robil krátke filmy zo školského prostredia, ale... niečo takto jednoduché je momentálne zložité.

Youtube editor umožňuje všetko možné, ale toto nie. Neumožňuje totiž pridať vlastné audio súbory, jedine predvolené hudobné stopy.

Windows Movie maker to isté. Nemá problém pridať fotky a videá, ale pridať a reálne nejako spracovať audio je urobené naozaj hlúpo.

Samozrejme, nahodil som OpenShot. Skôr, ako som stihol čokoľvek urobiť, program niekoľkokrát spadol. To málo, čo sa podarilo urobiť, malo úplne nafigu zvuk a na mojom PC nefunguje správne ani len preview finálneho produktu.

Takže... ako by ste toto riešili? V minulosti som používal Pinacle, ale kradnúť SW sa mi nechce. Taktiež som používal NCH suite, ktorý je zadarmo len na krátky čas. Ideálne by bolo niečo, čo by fungovalo na akomkoľvek OS, keďže momentálne musím byť na Windows.

    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 14:00
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Magica - nedá sa spustiť WAX - nepodporuje MP3. píše, že podporuje Wav, ale v skutočnosti ani to nie

    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 14:37
      Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

      Avidemux

      človek z Prešovského kraja
    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 14:45
      Avatar fapunzel   Návštevník

      Pitivi, Lightworks

    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 15:19
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      EDITORY

      osobne pouzivam na strih Blender (ale ten vobec nie je intuitivny na prve pouzitie)

      asi najlepsie je na tom Kdenlive a Lightworks

      pouzitelne su aj pitivi, cinerela

      na teketo jenoduche veci uplne stacia vsetky menovane

      openshot mne funguje ok (aj ked jeho moznosti su dost obmedzene)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 15:22
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        podarilo sa mi konečne pochopiť, ako to funguje teraz v movie makeri. Dosť hlúpo vymyslené a chce mi to urobiť 1GB video. trošku dosť :)

        predpokladám, že tieto editory by to dokázali urobiť o niečo lepšie :)

        • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 15:26
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          lepsie ako lepsie velkost suboru zavisi len od pouzitej kompresie pri bezstratovej kompresii ma aj par minut celé GB

          osobne pouzivam pre 1080p, h264 a VBR 8Mb/s

          neviem ake maju exportne moznosti a ake kodeky podporuju

          pre staticky obrazok ti staci aj ovela mensi variabilny bitrate a aj nizsie rozlisenie

          rovnako kompresia pre audio

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 15:30
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            audio stopy (inak, môžeš to skúsiť urobiť aj u seba, všetky audio stopy sú tu: http://knihy.rs-design.sk/music/water-planet.zip) sú 192. obrázok je v prílohe. pokiaľ ide o statický obrázok, tam mi je jasné, že čo najmenej. skúsil som urobiť vlastné nastavenie, tak som zvedavý :)

            • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 15:35
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              vecer sa na to mozem kuknut, v pracovnom pc nemam ziadny editor kde by som to skusil ak ti to nepojde kludne ti to aj spravim projekt v blenderi kde len stuknes renderovat (animovat)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 15:37
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                to by bolo super, ďakujem :)

                heh, dal som to na najnižšiu kvalitu. a spravilo to úžasnú vec v tom movie makeri - video seká :D a nielen to. prvý obrázok je úplne všade. takže ak som dal aj jednoduchý textový popisok prvej pesničky, tak je to všade. ak ale prehodím na stred videa, bude tam na chvíľu toto a následne to sekne. kvalitka :)

                • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 19:14
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  posielam ten blend subor

                  subory treba umiestnit tak ako to je na screenshote (.blend subor pocita s relativnymi odkazmi na subory)

                  testovaci render pre 1 skladbu ma 13.4 MB - pri 300kbps bitrate (nizsie uz dost straca kvalitu), pri 50kbps je uz ten obraz skaredy a velkost suboru je 7MB

                  pre renderovanie treba napravo hore kliknut na ANIMATE

                  urobil som to pre jednu piesen

                  pre dalsie piesne je treba aj zmenit trvanie obrazku (staci potiahnut pravou mysou taku tu malu sipku na konci toho obrazku v timeline) a upravit oblast co sa bude renderovat (nalavo naspodu je START - to nechat na 0 a END upavit podla dlzky klipu) kliknutim lavou mysou do timeline sa naspodu ukaze v akom frame je

                  ak ich chces vsetky naraz, tak v strede hore je text (jeden klip) tam treba zmenit scenu na VSETKY SPOLU a dat animovat

                  text sa da vlozit ale blender nema dobry textovy tool pre video, titulky by som odporucil vyrobit cez napr gimp (priehladne png) a povkladat

                  ak si nebudes vediet dat rady rad pomozem

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 25.10.2016 | 08:19
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    BTW - vsetky piesne vyrenderovane spolu maju 250MB pri tých 300kbps

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 22:23
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Osobne používam Flowblade, je to jediný editor, ktorý dokáže bežať aj na Atome s 1GB RAM. Je to hlavne strižňa, ale nevidím problém to v ňom spraviť, hoci som to nerobil :)

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 24.10.2016 | 22:29
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Inak dcéra používa výhradne OpenShot a nepadá jej, chyba bude asi niekde inde.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 25.10.2016 | 10:39
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        mne openshot tiez nepadal (zato nemal dostatocne funkcie) ale cital som viacero clankov o video editoroch kde sa na to stazuju 

        napr. TU

        ale tomu autorovi tam pada vsetko, takže tiež mam podozrenie že bude chyba aj medzi stoličkou a PC :-)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 25.10.2016 | 10:20
      Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

      Z nejakého dôvodu na svojej stránke "odporúča" Openshot inštalovať "openshot-qt". Tak som si aj tak nainštaloval "openshot" a už pri resize spadol. "openshot-qt" to nespravil. Ďalej som netestoval :D.

    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 25.10.2016 | 15:51
      Avatar tatar1   Návštevník

      ffmpeg!

      ffmpeg -loop 1 -i image.jpg -i audio.wav -c:v libx264 -tune stillimage -c:a aac -strict experimental -b:a 192k -pix_fmt yuv420p -shortest out.mp4
      

      • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 03:37
        Avatar menom   Používateľ

        . Si dobrý, mohol by si o tom napísať aspoň do blogu alebo podobne.

      • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 09:40
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        velmi pekne

        ale ja kym by som zistil ake parametre musim pouzit a ake maju premenne, tak uz to mam z blendera vyrenderovane ;-)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 13:06
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

          tak pouzi winff, alebo dmmediaconverter ;)

          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
          • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 13:49
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            alebo použijem plnohodnotny video editor, ktory pouzivam denne a mám pokoj ;-)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 14:27
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Technicky vzaté, jedno a viac obrázkovú slideshow umožňoval vytvoriť priamo google cez rozhranie yuotube. Už to vyhodili?

      PS: Bolo to tam kvôli tomu, aby ľudia nerobili takéto prezentácie s FPS 24 a synchronizačnými obrázkami častejšie ako treba. Šetrilo to miesto. Ono takých napríklad 8H zvukov lesa nahraných v prírode a s FullHD tapetou mohlo zaberať v kľude aj 20x viac ako by stačilo. A takých relaxátorov je v sekcii "mačičkovo" stále plný koterec.

      • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 15:01
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tak ako to stano hoferek pise, youtube to sice podporuje ale nedovoluje pouzit vlastnu hudbu - iba ich predvolenu hudbu (asi aby nemusieli kontrolovat porusovanie autorskych prav alebo co)

        inak to ma vobec nenapadlo uplne znizit FPS za ucelom znizenia velkosti, len som znizil rozlisenie na velkost obrazka (500x500) a video bitrate na 300kbps, doma skusim kolko miesta usetrim ked pojdem napr. na 1FPS

        ale videl som ze tie skaldby aj s hudbou uz su na youtube, takze to asi je vyriesene

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 15:41
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ono, tie slajdy tam asi nebudeš meniť raz za sekundu. Ale YT ma netrápi, ich všeobecné podmienky sú pre mňa neakceptovateľné. A dokonca sú aj za hranou našej ústavy.

          • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 15:56
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            slajdy nebudes menit raz za sekundu ale neviem ako by sa vysporiadal video editor s hodnotou FPS nizsiu ako 1, najma ked bezne sa pouziva 24 a viac FPS

            všeobecné podmienky youtubu som sa zatiaľ neodvážil si prečítať, ani žiadnej inej služby od googlu, radšej budem kludne spavať ;-)

            pouzivam ho na zalohu mojich renderov (napriek tomu ze ich označujem ako unlisted alebo private ich ale považujem za verejné) veci ktore nechcem aby niekto videl tam nedám

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 16:05
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Pokiaľ sa ti video editor nedokáže vysporiadať s FPS nižším jednej, tak nie je vhodný na tvorbu slajdov.

              • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 16:13
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                som to teraz kukol pre blender a vyzera ze ma okrem moznosti nastavenia FPS (kde minimalna hodnota je 1) nastavit ci sa bude renderovat kazdy frame alebo kazdy Xty

                ked pridem domov vyskusam, sam som zvedavy

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 26.10.2016 | 14:50
      Avatar ivku   Návštevník

      http://ffdiaporama.tuxfamily.org/

    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 27.10.2016 | 15:39
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      môj výsledok, spravený síce cez hlúpy Movie maker... škoda, že tatarov spôsob nemám veľmi ako otestovať, bolo by to fajn...

      https://www.youtube.com/watch?v=rQAczj14kbc

      • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 27.10.2016 | 16:10
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        movie maker je v repozitároch ktorej distribucie ??

        :-D

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 27.10.2016 | 18:14
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Ahoj Stano...skukni SEM

      Občas si robievam krátke videjka...na obrázky používam Imagination a video PíTíVí. na konverziu hudby Soundconverter na video DeVeDe.

      Vyskúšaj.

      • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 27.10.2016 | 21:58
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        pozriem. teším sa, až prehodím win na linux. na to žiaľ neostáva veľmi čas. dávno som nemal 2 dni za sebou voľno :(

        • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 16:34
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Načo sú ti dva dni voľna a prečo vôbec používaš Win.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 17:25
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Niektorí z nás tie dva dni voľna voláme Sobota a Nedeľa. Obvykle sa jedná o dni pracovného pokoja, i keď sa nevzťahujú na každého.

            • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 20:02
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ja som skôr narážal na to, že distro si stiahneš popri inej práci a rovnako tých pár klikov pri inštalácií spravíš aj popri káve.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 20:26
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Práca v ktorej je jedinou náplňou pitie kávy vyzerá ako dream job. Nechcel by som ju. Kofeín je silno, naozaj silno návyková látka a má podobné symptómy po užití ako kokaín alebo pervitín. Ale kritická dávka je pri kofeíne nižšia, a to sa jedná o voľnopredajnú látku.

                Ale aj keď si nájdeš čas na stiahnutie a nainštalovanie, tak zistíš že video editor na ktorý si bol zvyknutý už zrušili z repozitárov a nový má iné ovládanie. Takže si musíš pozrieť návod na použitie, alebo počkať na odpoveď od ostatných. Alebo použiješ niečo, čo máš aktuálne k dispozícii. A ušetrený čas dvoch dní investuješ na relax.

                Život je otázka priorít.

                • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 21:01
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Tak najviac som dal s kámošom jedenásť presso káv, teda on si dal ešte dvanástu, na čo som už nemal odvahu, celú noc som čučal do stropu a ráno som proste len vstal. Čašníčka už pri treťom presse neverila, že dobre počuje, ale potom si zvykla. Droga to nebude asi nijak moc návyková, lebo ju niekedy nepijem aj pár dní a niekdy mám na ňu moc chuť.

                  Čo sa týka obrázkov a muziky, tak som len tak hodil do Googla "Linux slideshow with music" a našlo mi niekoľko projektov ktoré vyzerali easy, takže hádam sa netreba moc čo učiť. Roztiahnuť obrázky na časovej osy je asi všade rovnaké, na lineárnych editoroch dokonca jednoduchšie.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 21:49
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ten strop je gram čistého kofeínu. Presso sa tlakuje tak, aby sa nedostalo moc kofeínu do nápoja. Sanitky na diskotéke po redbule s vodkou si asi videl, a to je tel ľahší prípad. Kofeín sa do energeťákov dáva ako odpadná surovina z výroby bezkofeínovej kávy. Toľko ku dream jobu s kávou.

                    A čo sa týka návodov? Niekomu je jednoduchšie použiť príkazový riadok, a niekto nemá silu rozmýšľať keď príde domov uťahaný.

                    • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 22:17
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      Sanitky na diskotéke po redbule s vodkou si asi videl, a to je tel ľahší prípad.

                      Njn, to prišlo pred pár rokmi do módy a drží sa to, pretože kolo toho spravili HYPE.

                      niekto nemá silu rozmýšľať keď príde domov uťahaný

                      Berem to tak, že má čas si spraviť svoju muziku, tak sa dá Linux nainštalovať aj popri tom, fakt človek pri tom nemusí sedieť, ale to si hádam mi dvaja nemusíme vysvetľovať.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 22:58
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Jediné hype čo je okolo toho je to, že niekto povedal "toto povolíme a toto zakážeme". Účinky, dôsledky a riziká to ma rovnaké v oboch prípadoch.

                        A ak Stana viac baví robiť hudbu ako učiť sa používať každých pár rokov nový program na tú istú činnosť, je to jeho voľba. Ten klip či čo to robil, zvládol. Ak to ovšem nebolo pridanie obrázku albumu do id3 tagu v mp3.

                        • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 30.10.2016 | 21:38
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                          mám aj to, na tagoch som si dal záležať :) každopádne ma mrzí, že som to urobil tak, ako som to urobil. dosť netvorivo, v movie makeri.

                          každopádne tu padli zaujímavé riešenie a až budem zas pod linuxom, rád sa do toho pustím.

              • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 20:32
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                To mi je jasné. Len ja som doma tak málo, že často si nestíham ani kávu urobiť.

          • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 20:32
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            Robím na zmeny a víkendy väčšinou robím. Mám win, lebo keď po práci idem domov, obvykle som pri pc menej ako 20 min. O dualboot momentálne nemám záujem.

        • RE: video editor na jednoduchú úlohu? 28.10.2016 | 20:26
          Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

          Na tomto videu som skúšal spojiť zábery zo starého telefonu. Kôli autorskym právam používam hudbu štýlu spacesynth. Môžeš ju bezpečne vložiť aj na Youtube. Najťažšie bolo na začiatku zorientovať sa vo funkciách programov,kedže neviem anglicky ani ceknúť :D