S.M.A.R.T

Sekcia: Hardware a Drivery 31.10.2016 | 14:59
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

stalo sa mi, že mi debian na mojom miniserveri nabootoval do read only rezimu a dmesg vypisal necitalnu chybu (kopu cisel) [dmesg som si neulozil] ktorú keď som googloval našiel som diskusie, že ide o chybu v súborovom systéme

a tak aj bolo vyriešil som to cez fsck, ktorý odstranil niekoľko chyb (najmä invalid inode som videl veľa krát) [tiež nemam uložený log]

je dosť možné že je to starým diskom, ale ked pustim S.M.A.R.T tak jeho health je PASSED, úplný vápis zo smartctl na PASTEBIN

okrem toho PASSED tam vidim ze old age a pre-failure, viete niekto posúdiť tie hodnoty ? je to zlé mám ten disk vymeniť ?

alebo to bola len nahoda ?

ak pomôžu iné logy rád dodám, len ma inštruujte odkiaľ ich zobrať (server absolvoval 2 reštarty - výpadky prúdu, tak neviem ci sa zachoval napr dmesg)

HW je ARM hracka OrangePi s debianom na SATA 2,5´ disku zo stareho NTB

všetky cenné dáta mám zálohované, je to len streamovacie uložisko pre domace videa, filmy a serialny a bezi tam torrent (transmission)

BTW výpadky prudu boli v poslednom case dost caste a dlhe - nezachranila ma ani zalozna bateria (stary powerbank pre mobily) mozno to bolo spôsobené nečakaným reštartom (pri zaposovaní dát)

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: S.M.A.R.T 31.10.2016 | 15:26
      Avatar Heron   Návštevník

      SMART PASSED nic neznamená. Ten disk má 1 vadný sektor (Reallocated_Sector_Ct 1). Jinak vypadá (až na svůj věk - naběháno 2.4 roku - 20632h), dobře. Zkuste ještě smart long test:

      smartctl -t long /dev/sda

      Až to doběhne, tak dole v tabulce uvidíte výsledek, podobně jako zde:

      # 1  Short offline       Completed without error

      (Short test proběhl ok, ale ten trvá jen 1 minutu a nestihne se tak zkontrolovat celý disk.)

      • RE: S.M.A.R.T 31.10.2016 | 15:30
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        predpokladam ze ten test bude vytazovat ten disk tak to spustim vnoci alebo zajtra rano ked sa nebude pouzivat

        dík za odpoveď

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: S.M.A.R.T 02.11.2016 | 12:18
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          SMART Error Log Version: 1
          No Errors Logged

          SMART Self-test log structure revision number 1
          Num  Test_Description    Status                  Remaining  LifeTime(hours)  LBA_of_first_error
          # 1  Extended offline    Completed without error       00%     20677         -
          # 2  Short offline       Completed without error       00%     20632         -

          -

          tak to vyzera ze aj long test presiel bez chýb, takže disk zatiaľ meniť nebudem

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment