Mám starú šunku

Sekcia: Ostatné 02.12.2016 | 12:05
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Dobrý deň chlapci! Mám starú šunku-Compaq EVO n 610 ,c-disk 5gb-je tam Win XP/2.5 GB volné/formátovanie Fat 32 disk-D 32GB ale formátovaný NTFS-voľný Ak tam dám CD Linux Mint 17 načíta ho len po neaktívne ikony LM-môj počítač,install-sú v čiernom! Moje otázky-1,dalo by sa tam zaviesť LInux a akým spôsobom 2,formátovať disk som skúšal ale dalo sa len NTFS-iná voľba nie je chcem ho používať na záhradke na písanie,lebo XP blbne! Vďaka za info!

    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 13:07
      Avatar Kyle   Návštevník

      Zabudol si povedať, akú máš RAM. Čo som si stihol pozrieť, mala by tam byť 256MB. Prípustné 512MB/slot, a mali by tam byť dva sloty. Nenadával by som na ten notebook. Myslím, že súčiastky sa na to dajú zohnať, 1GB RAM úplne stačí, takže je to v pohode. Len upresni: chceš to používať s 256MB RAM?

    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 13:12
      Avatar Kyle   Návštevník

      Jedna stojí 4,87€, dve stoja 6,09.

    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 13:13
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      zoznam vhodnych distier:

      https://itsfoss.com/lightweight-linux-beginners/

      alebo

      http://www.linuxandubuntu.com/home/5-lightweight-linux-for-old-computers

      alebo

      http://www.expertreviews.co.uk/software/operating-systems/1404547/top-5-lightweight-linux-distros-for-older-pcs

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 13:55
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ Ti ide len o písanie neformátovaného textu, tak môžeš použiť minimálnu inštaláciu napríklad Debianu alebo Ubuntu. A písať to v textovom móde v editore vi, alebo mcedit. Ak si spomínaš na nortona commandera, tak mc je podobný a obsahuje podobne ovládaný editor mcedit ktorému sa dajú nastaviť farby.

      K tomu nepotrebuješ dokupovať RAM bez záruky do prastarého počítača. Hlavne, ak to blbnutie môže byť PATA diskom ktorý je problém zohnať.

      • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 15:49
        Avatar Kyle   Návštevník

        Vyzerá, že je tam 2,5" Parallel ATA-3. Ak zásadne nenakupuješ v čínskych obchodoch, tak potom je pravda, že sa to ťažko zháňa (01, 02). Ale existujú adaptéry. M.2 SATA alebo mSATA do 2,5" PATA. Taktiež 2,5" SATA do otvoru CD mechaniky. Dokonca ponúkajú aj skrinku na tú mechaniku, čím ti vznikne externá.

        • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 17:20
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Väčšina tých linkov je na SATA a nie PATA, to mu tam nebude pasovať ani s kladivom. Niektoré z toho boli aj na PATA, ale za skoro 50. Napr. taký PHC také niečo ponúka za cca dvacku, ale ani to sa do toho neoplatí investovať.

          A ten t602 neodporúčam tiež. Filtre z t602 do niečoho iného už moc niesu aktívne.

          PS: Ohľadne investície do toho HW, silno by som si rozmyslel aj ten upgrade RAM a poprípade zámenu HDD za mikro USB disk. To by už bolo rozumnejšie sa opýtať niekoho z rodiny alebo zo známych či nemá voľne pohodené niečo novšie za odvoz.

          • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 18:19
            Avatar Kyle   Návštevník

            Ak má mechaniku s PATA rozhraním, do 7€ to zoženie. ( Tu od 5,76.) Za tú cenu už by som odporúčal mSATA do 2,5" PATA. Alebo táto verzia.

            • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 19:17
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              A ten SATA disk čo si má podľa teba dať do šachty na CDROM, resp mSATA flash disk do prevodníku namiesto PATA HDD má kúpiť za koľko? Skús si uvedomiť že sa bavíme o notebooku čo má cez 13 rokov, a čochvíľa sám zdrhne z domu na strednú kde bude bývať na internáte kde si bude sám variť aby mu zo zárobku na brigádach ostalo aj na nejaké to pivko. Ale rodičom ani muk.

              PS: S tvojimi cenovými kalkuláciami sa blížiš k nákladom na bazárový NB ktorý má aspoň 1G DDR a SATA disk. A minimálne 5x taký výkon a kapacitu.

              • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 19:57
                Avatar Kyle   Návštevník

                Ja viem, koľko má rokov.Skúsim ti vysvetliť ten princíp, ako uvažujem. Priemerná životnosť HDD je šesť rokov. Keď kúpiš notebook za 50€ s pôvodným HDD, bude mať viac ako 6 rokov→to je očakávaná životnosť HDD 0 rokov. Keď kúpiš nový SATA alebo mSATA→očakávaná životnosť 6 rokov. Ak sa ti náhodou pokazí základná doska, SATA hdd ti ostane a dá sa použiť inde. Takže iba 7€ za adaptér by bolo vyhodených. Aj PATA hdd by sa možno ešte dal predať. Ale tej doske by som tipol dosť vysokú životnosť, takže by som sa nebál ani za 50€ kúpiť PATA disk. Z Číny za 12.

                • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 20:19
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ten notebook prekročil tebou spomínanú životnosť viac ako dva krát, a podľa chovania už začína umierať. Či je to zaneseným chladičom, odchádzajúcim diskom, zoxidovanými kontaktami na RAM, alebo vadnými bunkami v RAM sa asi neoplatí zisťovať.

                  A k tomu počítaniu? Starý HW z Číny kde ho vymontovali z HW ktorý mal niekoľko tvrdých pristaní by som nebral. Ale to je jedno. Počítaš s cenou cca 6$ za RAM, 7$ za adaptér bez disku ktorý ti je bez disku na nič, odhaduješ 50E za PATA disk ktorý sa dá v slovenskom bazári kúpiť za 20E.

                  Ako logickú hádanku to máš zaujímavé, len ti chýbajú komponenty ktorých cena je na nič keďže ten zoznam je nekompletný. A rátaš že vyše 10 rokov starý HW čo kúpiš pod rukou bude "ako" nový.

                  PS: Keby niekto chcel do múzea, tak mám do NB 2x64M PC100 CL2, 2x128M PC100 SDRAM, 1x128M DDR PC2700, 1x512M DDR2 4200 za fotku umiestnenia. K tomu nejaké prastaré SIMMy a nejaké bežné PC DIMMy. Krúžok na kľúče neberiem.

                  • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 21:02
                    Avatar Kyle   Návštevník

                    V tej najlacnejšej ponuke RAM bolo napísané, že je to použité. Ale ostatné by mali byť nové. Mám s tým skúsenosti, že naozaj to tak dlho držia na sklade. RAM-ku by som kúpil aj použitú, to má životnosť...podľa niektorých zdrojov 100 000 hodín. Podľa tohto pána ">50 000". Ale aj procesor a v podstate celá základná doska na notebooku by mala vydržať tých 100 000 hodín. AJ tu to spomína jeden:

                    The few times I've seen processors that had a rated life, it was 100,000 hours. This works out to 11.4 years of continuous operation. I've noticed this same number appearing on lots of other components that one would not expect to wear out (such as LEDs), so I think it's just the number they put when you expect something to last, for practical purposes, forever. I've never known a previously working CPU to fail during normal operation.

                    100 000 hodín je u bežného používateľa dosť cez 30 rokov. Tak skúsme byť opatrní a očakávajme, že životnosť základnej dosky bude 20 rokov. Máme 13-ročný notebook a chceme ho používať ešte 7 rokov. Potrebujeme HDD, ktorý stojí 30€ a vydrží 6 rokov→5€/rok. To môžeme prepočítať na 7 rokov→35€. Plus adaptér→ dohromady 42€. Plus RAM →48€.To je 6,86€/rok. Povedzme, že by sme kúpili 10-ročný za 50€. Očakávaná životnosť HDD 0 rokov. Nový stojí 5€/rok→ 50€/10rokov. K tomu cena za notebook a dohromady je to 100€. To je 10€/rok. Ale to nie je len o peniazoch. Niekto to proste rád opravuje. A taktiež si treba uvedomiť, že existujú ľudia, ktorí nekupujú použité notebooky. To nech sa každý sám rozhodne, ako to bude riešiť.

                    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 22:32
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Predajca čo sa zaregistroval pred dvoma rokmi to bude mať na sklade vyše desať rokov a na fotku to dá odbalené bez krabice. To znie logicky. Rovnako ako používať počítač dvadsať rokov.

                      PS: Mám 14 rokov starý NB, a práca na ňom vo mne vzbudzuje pocit aký mám v čakárni u zubára. Mám to z nostalgie, nie ako primárny stroj.

                      • RE: Mám starú šunku 03.12.2016 | 09:08
                        Avatar Kyle   Návštevník

                        Výrobca Kingspec má zoznam distribútorov, kde si môžeš nájsť GoBeyond -ten má eshop Memoryc. Môžeš si pozrieť aj iné, napr. cm3-shop.de. Ešte stále majú PATA disky v ponuke. Aj oni to podľa teba vyberajú zo starých PC? Navyše si treba uvedomiť, že keď sa začne vyrábať nejaká technológia, napr. SATA, to neznamená, že sa v tom momente prestane vyrábať staršia technológia (PATA). SATA sa vyrába od 2003. V Japonsku firma Nec do roku 2010 vyrábala súčiastky do počítačov z 80-tych rokov. Samozrejme, keď chce niekto používať PC 20 rokov, odporúčam 7 rokov od výroby kúpiť súčiastky do zásoby, inak už nové nemusia byť v ponuke. Výrobcovia nás nútia, aby sme rýchlo kupovali nové.

                        • RE: Mám starú šunku 03.12.2016 | 10:50
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Áno. A tí distribútori to podľa teba predávajú za pár šušňov na aliexprese ako predajcovia s krátkou históriou.

                          Súčiastky do prastarých počítačov sa skutočne držia aj 10 rokov po ukončení predaja, ale cena takých súčiastok niekoľko násobne prevýši nový stroj v záruke. Tak staré súčiastky sú určené pre priemyselné počítače ktorých cena je zanedbateľná oproti strojom ktoré ovládajú. Mám s tým skúsenosti.

                          To s tým argumentom ohľadne PC98 si myslel ako? Architektúra PC98 bola určená pre japonský trh, a dokázala zobrazovať predchodcu Unicode v časoch keď počítače nevedeli zobrazovať obrázkové fonty. Ten posledný model čo je v tom linky už také niečo len emuloval. A bol v časoch keď PC98 stratilo zmysel kvôli unicode.

                          PS: Keby si mu nacenil, ako vravíš "neojazdené súčiastky" do toho starého notebooku a nie niečo vytiahnuté z elektroodpadu, myslíš že by to bolo lacnejšie ako nový NB s eMMC za kilo a pol, alebo tablet za kilo? Ja si to naozaj nemyslím.

                          • RE: Mám starú šunku 03.12.2016 | 11:52
                            Avatar Kyle   Návštevník

                            Skôr 200€ to stojí s dopravou. Tie úplne najlacnejšie by som vynechal, lebo to sú posledné kusy→ nemáš na výber farbu atď. Ale to nemôžeš porovnávať s 14,1" notebookom, lebo ten je vzácnejší. Za 200 sa dá kúpiť 15,6" s mechanickým HDD -tam nevidím problém. Ale malý, 11,6" za 200 je len s eMMC (32GB). Pozri sa na toto a skús povedať, koľko ľudí to zvládne. 32GB eMMC je pomalší a má menšiu životnosť ako 32GB SSD. A väčší SSD má ešte väčšiu životnosť. Aj keď treba si uvedomiť, že väčší disk má spravidla väčší sektor, takže 320GB SSD nebude mať 10-krát väčšiu životnosť ako 32GB, ten násobok bude menší. Odhadujem, že 32GB eMMC vydrží 3 roky a potom môžeš vyhodiť celý notebook, lebo základné dosky na 200-eurové notebooky sa nepredávajú. A aj keby sa predávali, stáli by 150€ a tak by si platil 50€/rok. Ak teda 200€ notebook vydrží 3 roky, je to 66€/rok. To je úplne iná suma ako 7€/rok, o ktorých sa bavíme pri renovácii 13-ročného notebooku. Čo sa týka čínskych obchodov: aj najnovšie súčiastky sú tam lacnejšie ako v EU obchodoch. Aj tie už niekto stihol vybrať z PC? Dá sa tam kúpiť klávesnica na 8-ročný HP 2510p. Aj tú niekto vybral z notebooku? Nemyslím si.

                            • RE: Mám starú šunku 03.12.2016 | 12:59
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Skús sa naozaj zamyslieť nad tým, za koľko odporúčaš investíciu do toho železa o ktorom sa tu bavíme. A čo z toho čo si odporučil sa doň nedá vopchať, takže sa jedná o regulérnu stratu.

                              A keby chcel obyčajný najlacnejší NB, tak sa dajú zohnať aj výkonnejšie kusy "za odvoz". Stačí sa opýtať na správnom mieste.

                              PS: Tie náklady 50E/Rok, teda 1E za týždeň sú na Slovensku dosť závažným argumentom. Keď zoberieme legálne drogy a jedy ktoré sú v predaji (Alkohol ako relaxant, Kofeín ako stimulant, decht s nikotínom ako jed, ...), tak v bežnej rodine sa za takéto nevhodnosti vyplytvá oveľa viac financií. Česť výnimkám. I keď výpočtová technika môže slúžiť aj ako výučbová pomôcka na zvýšenie intelektu, na rozdiel od spomenutých drôg a jedov.

    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 16:11
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Free Dos + NC + T602 a fičíme ako za starých časov :))

      • RE: Mám starú šunku 03.12.2016 | 09:51
        Avatar Kyle   Návštevník

        Toto si čítal?

        • RE: Mám starú šunku 04.12.2016 | 06:53
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Ja viem po Andlicky len goodbay,hellou-som záhradkár 64 ročný...ešte tak pa Russky

    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 16:21
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Chlapci díky vám,ešte poskúšam Libre office,písanie a hudbu prenášam si zo záhradky na kľúči do stolného počítača!Na nič iné to nepotrebujem-ja viem za 50€ na Bazoši bez problémov,ale načo?

    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 16:55
      Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

      Pracujem aj na PC, čo má 700 MHz, RAM 128 MB, HDD 30 GB.

      Použitie na ňom zatiaľ

      • programovanie C
      • internet
      • online šachy

      Systém: distribúcia Debian ... textová sieťová inštalácia (internet cez mobil (USB), ktorý bol pripojený na WIFI v dome ... neskôr som aj pracoval cez internet cez sieťovú kartu PC - kábel do routra)

      grafické prostredie - Window Maker

      internet: links, links2, netsurf, surf office: AbiWord ... hm, a prekvapený, že LibreOffice sa dá v pohode spustiť a pracovať

      Programovanie v programovacom jazyku C, text. editor: IDE Geany Editory v konzole: vim, mcedit

      Console: xfce4-terminal, menej xterm ----------------------------------------------------------------------------

      Debian som volil, lebo mám s ním skúsenosti aj zo serveru. Dával som ho aj na iné PC, kvôli 4GB HDD, pretože nainštalem najnutnejšie a potom fakt len čo potrebujem.

      Tuším bol problém so 128 MB RAM, že normálne som to nainštalovať nevedel, lebo na LIVE inštaláčky je 128 MB málo. Jedine, čo mi spustiť išlo Putty, ale to je celé v RAM, čo sa zas nechcel. ... Už neviem, ako presne som to inštaloval. Ale viem, že to nebolo, zasunieš a ideš. Dakus dlhšie to trvalo poriešiť. ... Ináč, bootoval som disketu, by spustilo USB inštaláciu, resp. USB LIVE Putty.

      GUI prostredie WMaker ...

      Taký stred medzi Xfce a fakt už minimálne Deskopt Enviroment. ... WMaker zvláda prepínanie tab, tie simple už nie. Po tvojom príspevku som skúšal IceWM, hm, ten panel mi zavadia. Zaberá miesta na ploche. Tá veľkosť sa dá upraviť, ale ten WMaker vyhovuje, načo čas tomu venovať, keď aktuálne to tak až taký problém nie je. ... Ináč sa mi Putty s IceWM a Openbox páčilo.

      Browsery: ... Na net Ta v Putty Opera bola super na taky výkon. ... V realite používam links (na rýchle prečítanie), links2 -g už ma GUI obrázky, ale sa nedá kopírovať text ... Netsuf je fajn. Ale nezvláda HTTPS (aspoň u mňa). Čiže len HTTP. A nemá JS. ... a Surf je fajn na ten online šach (Vypínam net inšpektor, a keď netreba Javu. Bez Javy ako Netsurf, len to ma lepší komfort). ... V tom Surf zapínam len Javu na šach, ináč nič. ... ideálny browser nemám na ten pc ...

      Editory. Na normálnu prácu AbiWord (len, čo v nej vytváraš, i v nej otváraj ... ODT ma zväčša rôzne zobrazujú grafické editory, podľa toho, v čom otvoríš/vytvoríš) ... A keď treba i LibreOffice (záleží, čo myslíš pod pojmom dokument). ... Abo si nainštaluj/používaj Latex.

      Geany mám rád kvôli jednoduchosti a zároveň možnostiam. Karty, user interface. Gvim je viac geekovský ...

      Nepoužívam okenný login kvôli šetreniu pamäte. .... A WMaker zaberá tuším 18MB.

      človek z Prešovského kraja
    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 22:24
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Táto linuxová distribúcia pôjde spustiť aj na tom úplne najstaršom počítači. Ako vidíte posledná aktualizácia od vívojárov bola pred mesiacom - takže nič zaprášené. Minimálne požiadavky 46 MB RAM https://en.wikipedia.org/wiki/Tiny_Core_Linux

    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 22:33
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Aj ja mám starý počítač a tiež sa zaujímam o ľahké distrubúcie.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Lightweight_Linux_distribution

      Ľahký je Debian a distribúcie z neho priamo vychádzajúce ako napr. Antix.

      Toto je ľahšie od Lubuntu, či ani tam nie je veľký rozdiel? To by ma zaujímalo. Páči sa mi na tom Synaptic-to je praktická pomôcka https://en.wikipedia.org/wiki/Bodhi_Linux

      • RE: Mám starú šunku 03.12.2016 | 09:35
        Avatar Kyle   Návštevník

        E17 a LXDE má prakticky rovnakú spotrebu RAM.

    • RE: Mám starú šunku 02.12.2016 | 23:19
      Avatar redhawk75   Používateľ

      MINT 17 Mate pojde bez problemu Popripade Puppy, Arch Mate alebo Bodhi

      • RE: Mám starú šunku 03.12.2016 | 08:03
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Vyskúšam všetky tri typy!Je to pre mňa škola-hrou!

        • RE: Mám starú šunku 04.12.2016 | 06:58
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Takže skúšal som Linux Mint 13 maya ani ten mi nenačítal RAM je 256Mb--ale keď utiahne Win XP tak by v tom nemal byť problém?Či?Skončím po 1 hod s tým že mám na obrazovke Ikony,ale nefunkčné a CD stále načítava!Na stolnom som LM-13 spustil po 5 min bez problémov,čiže nie je na ňom porucha...pre kontrolu!

          • RE: Mám starú šunku 04.12.2016 | 10:10
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Určite to nie je problém, keď Mint vyžaduje 4x viac RAM ako máš. Ale to ti rád vysvetlí RedHawk.

          • RE: Mám starú šunku 04.12.2016 | 10:50
            Avatar Kyle   Návštevník

            Na stolnom máš tiež 256MB RAM? A funguje ti to tam ako živý systém? Keď nejaký OS nainštaluješ a vyžaduje napríklad 256MB, tak na to, aby si ho spustil ako živý systém, potrebuješ dvojnásobok RAM. Zober si CD-RW a vyskúšaj tam najprv Tiny Core Linux. Ak ti nepôjde, tak je chyba v HW. Ak pôjde, môžeš potom skúsiť aj niečo väčšie (o trochu).

          • RE: Mám starú šunku 04.12.2016 | 11:31
            Avatar Petr Hněvsa Fedora 32 XFCE, Gnome  Používateľ

            Puppy Linux by si měl vystačit s 200 MB RAM.

      • RE: Mám starú šunku 04.12.2016 | 18:56
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Skúšal som Bondi-išlo,ale keď som dal inštalovať zamrzla po hodine načítavania-chyba bude inde skúsim ešte Tiny Core Linux

        • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 01:09
          Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

          Tiny by Ti malo ísť v pohode .... Ale je live a v RAM beží.

          Skús ak debian inštalovať v no GUI. Ak by sa nezmestilo do RAM, tak tuším pri načítaní vypíše. Kuk, ako sa inštaluje. A budeš mať istotu, že 200 MB pre dnešné distribúcie s typom, že inštalátor a jeho odiel je celý v RAM.

          človek z Prešovského kraja
          • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 06:46
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Tiny Core mi šlo-nebol tam príkaz Install ale pre súčastnosť už je to primitívne! Išiel aj PUPPY Linux,ale pri inštalácii sa niečo drblo,a už ho druhý raz nechce ani načítať!Linux 13-ani po dvoch hodinách nejde-cd rom beží-akle výsledok je 0!Dal som znova XP-40minút inštalácia! Pre všetkých ktorí majú doma starú šunku po 10 hodinách a skúšaní 5 druhov Linuxu-moja rada znie!:Kúpte darčekový baliaci papier a ozdobnú stužku,krásne zabaľte! - -a hodte do kontajnera-idem kúpiť Nootebook z bazoša za 30-50€-zo zlou baterkou!

            • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 13:09
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Poznám, a na to som narážal že: ani cent.

              Keď som posledne inštaloval Lubuntu (14.04) na NB z roku 2003 s RAM 512+128, tak to trvalo cca 10 hodín. A to išlo cez alternate CD (kvôli šetreniu RAM). Akurát u mňa neprichádzalo do úvahy vymeniť CD mechaniku, inštalovať z USB alebo vvykonať kontrolu RAMky. Ten môj stroj to ustál, ale práca s ním je čistá bolesť. Používam ho už len ako NAS s UPS, baterka mu trochu vydrží.

              • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 14:37
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                A pri tom sa dajú nájsť články, kde sa píše, že Lubuntu stačí 128B RAM. Potom sa chudák dôverčivý potenciálny užívateľ môže trápiť.

                • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 16:07
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Pričom klasické Ubuntu 12.04 mi na tom lietalo rýchlejšie ako Lubuntu verzií 14.04, 16.04 a 16.10. Keď nájdem prázdne CD, tak tam asi dám Debian minimal, a len NAS záležitosti. Ale, zatiaľ sa mi to prázdne CD nechcelo hľadať.

            • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 14:43
              Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

              Tiny nainštaluješ, ale musíš použiť verziu Core Plus. ... Inštaloval som to na svojom pc, s menšou RAM. Len po inštalacií potom zmaž z umiestnenia, kde si nainštaloval, nepotrebné programy, ktoré nebudeš potrebovať. Nebudú v RAM pri spustení. ... A ide do nainštalovanej nej pridať ďalšie programy.

              človek z Prešovského kraja
    • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 16:57
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Ďakujem všetkým za rady-zobral som šrobovák,vybral-RAM,HDD,CD mechaniku-darujem susedovi ten má dve staré šunky!

    • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 17:13
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Ešte jedna otázka-väčšina si naťahuje Linux na USB-ja to napaľujem na disky-je v tom nejaká rozdiel,má to nejaké výhody?Nepotrebujem program na tvorenie USB-instalater???

      • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 17:20
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        z USB to ide rychlejsie (mozno len moj pocit)

        neštrkoce mechanika

        na pc bez nechaniky iná možnosť veľmi nie je

        ak nemáš prepisovateľné CD/DVD tak "vyhodis" po pouziti jedno cd/dvd zbytocne - a to druhe pc tiez potrebuje dvd mechaniku na napálenie (ja mam namiesto mechniky v ntb druhý disk)

        a ano treba na to software na tvorbu bootovatelnych USB (napr. unetbootin)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Mám starú šunku 05.12.2016 | 18:36
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Čau Laci,

        Nepotrebujem program na tvorenie USB-instalater???
        Máš Mint. Tam ideš do Menu, Príslušenstvo, najprv Formátovanie USB disku a potom Tvorca USB disku. A už si USB inštalatér :)

        • RE: Mám starú šunku 07.12.2016 | 20:28
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Díky si mi pomohol-ale kdesi v tých vaších článkoch som čítal že ten USB potom nemôžeš používa na obyčajne veci z dôvodu formátovania?

          • RE: Mám starú šunku 07.12.2016 | 20:51
            Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

            Zaleží ako vytváraš.

            dd if=/PATH/ISO of=/dev/USB_DEVICE

            Pri inštalácií sformatuje "rýchle" USB. ... Z voľného miesta sa dá spraviť aj ďalšie odiel ...

            Ďalšie ako skoro klasická inštalácia ... Systém a zavádzač. ... Len všetko je pripravené a resp. sa nastaví.

            človek z Prešovského kraja
        • RE: Mám starú šunku 07.12.2016 | 20:33
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          A ináč kúpil som Asus A6000 za 40€,chcel 50€,ale na Discovery sledujem program Likvidátor a od neho som sa naučil obchodovať!Má 512Ram,HDD 60Gb,W-XP!/plne mi stačí ešte urobím duálboot!

          • RE: Mám starú šunku 07.12.2016 | 21:02
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Robiť dualboot na disku 60GB nie je veľmi dobrý nápad, na to je tam málo miesta. Daj tam buď Win alebo Linux. Keby to bol disk minimálne 120 GB, potom by ten dualboot mal zmysel. Ja mám dualboot na disku 240 GB rozdelený na polovice a vo Win už mám obsadené cca 60GB a to tam dokopy nič nemám. Na linuxe už mám tiež obsadené cca 25 GB.

            • RE: Mám starú šunku 08.12.2016 | 07:18
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              Máš pravdu nechám XP-veď ho používam len na písanie na záhradke!A či Mint na DVD alebo USB -mám už Mint 18,17,13, aj Bondi všetko na DVD-požičiam kamarátom alebo deťom ak budú chcieť Linux!

              • RE: Mám starú šunku 09.12.2016 | 03:48
                Avatar menom   Používateľ

                Cez dvd ti to neide pomaly ? Ved to je utrpenie s tym robit, ¤ na disku je to rychlejsie ...

                • RE: Mám starú šunku 09.12.2016 | 07:42
                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                  W-XP cca 40min-Linix cca 20 Minút inštalácia-ale na skúšanie,cvičenie cca 3min!

                  • RE: Mám starú šunku 09.12.2016 | 11:17
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Cvičiť pri otvorenom okne, inak sa človek neotuží!

                    • RE: Mám starú šunku 09.12.2016 | 14:48
                      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                      Si sa zbláznil ?Aby som vypadol z domu -by mi žena dala!

                      • RE: Mám starú šunku 09.12.2016 | 16:06
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Ak inak nedá, niet inej cesty.