niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu

Sekcia: Ostatné 13.01.2017 | 11:59
Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

mam niekolko postrehov zo svojej poslednej clankovej tvorby na tomto portali:

  • datum a cas vydania prispevku sa sprava akosi zvlastne. pri poslednom prispevku som si to trosku odsledoval. nastavil som pri nom totiz cas publikacie na 13.jan.2017 o 00:00. trosku som cakal, ze dojde k autopublikacii, kedze je to datum v buducnosti, ale nedoslo. ked ale clanok vysiel, zobrazoval uplne iny cas - konkretne 12.jan.2017 o 23:00. neviem, odkial sa ten cas vzal a svieti tam doteraz. zeby ina casova zona pre datum publikovania a ina pri jeho zobrazeni?
  • ked sa clanok vydal, pribudol aj na vrchu stranky v bloku "Clanky a blogy". Je tam zaujimavy datum poslednej reakcie, aj ked clanok zatial ziadne reakcie nema. zrejme sa jedna o datum vytvorenia clanku (2 dni dozadu)
  • mohol by admin vsetkym clankom odstranit priznak "hodnotny clanok"? sice z pohladu periodicity publikovania je kazdy clanok velmi hodnotny, ale vyznam toho flag-u je predsa uplne iny - je to vec pre pr clanky a reklamy a pozvanky na akcie. novopridany clanok sa objavi na vrchu vsetkych clankov aj tak. je zbytocne ho oznacovat ako hodnotny. potom je tento mechanizmus uplne zbytocny, pretoze je uplne rovnaky, ako priznak - publikovany. v noci som nemohol spat, tak som par desiatok clankov odskrtal miesto ratania oveciek. len som necakal, ze tato vlastnost siaha az do prapociatkov portalu. v djangu to vies vyriesit aj rucne na par riadkov, ak to nevies spravit v admin rozhrani (co som si neni uplne isty)
  • podobne - asi aj blog ma podobny priznak, lebo ten blogovy prispevok z 5.5.2016 je uz riadny oldschool. mohol by to niekto vypnut? neposobi to velmi profesionalne, kedze medzicasom tych blogovych prispevkov pribudlo vyrazne viac. ja na to pravo nemam, inac by som to urobil. ale zrejme by som sa dostal do podobnej situacie ako pri clankoch, ze ich treba odklikat vsetky, pretoze tu sa iba zaklikava, ale neodklikava.
  • posledne blogy sa nezobrazuju v hornom bloku "Clanky a blogy", ale nejake zapisy. zeby nekonzistentna terminologia?
  • ked som v noci odklikaval hodnotne clanky, tak som si vsimol, ze v tych starych chybaju obrazky. bud zlyhala migracia alebo obrazky ukazovali mimo portal. preto kazdy vytvoreny clanok treba vzdy skontrolovat, ci vsetky obrazky, ktore sa v nom pouzivaju, su sucastou clanku. ak nie, tak ich treba dotiahnut rucne. 
  • obmedzenie na 3000 znakov. pokracovanie v dalsom prispevku...
    • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 13.01.2017 | 12:02
      Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor
      • musim sa priznat, ze najviac zapasim pri pisani clanku s editorom. ten textarray je pri clanku mensi ako tu v komentaroch. a neda sa roztiahnut lubovolne, ale len na celu stranku. preformatovavat pri jeho kopirovani je tiez otrava (aj ked som sa na to parkrat vykaslal a preto napr. clanok o rozbehavani optimusovych grafik vyzera stylovo inac). aj ked ten clanok pisem v surovom html, po kazdom ulozeni si ho rozhadze a odstrani konce riadkov. neviem ako vam, ale mne sa naozaj debilne pise niekolkostranovy clanok do jedneho riadku.
      • osobne by som pri pisani clankov uvital aspon podporu pre markdown. dalo by sa?
      • pri nocnom prechadzani starsich clankov by som dal jedno odporucanie - zastavit akykolvek serial, pokial autor uz nema pripravene aspon 2 dalsie casti dopredu. nie v hlave, ale realne napisane alebo minimalne rozpracovane. aby tu nahodou nezacali vznikat nedokoncene serialy (ktore skoncia uz v prvej casti).
      • rovnako style, resp. velkost fontov je tu... akasi mala... taka divna... cudna... nie je po ruke nejaky grafik, ktory taketo veci robi a trosku sa s tym pohral? 
      • ked si na mobile necham zobrazit "mobile-friendly view", zobrazi mi fakt uplne divne veci. s tymto som nerobil, tak neviem od coho ten obsah zavisi, aby som si vedel urobit nazor, ale urcite to, co mi zobrazuje teraz, nie je povodny zamer (pod nazvom stranky zobrazi obsah jedneho mojho starsieho clanku...)

      tak tolko nateraz. hadam som si spomenul na vsetko.

      • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 13.01.2017 | 16:17
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
        pri nocnom prechadzani starsich clankov

        A mne sa zdalo, že u mňa straší, keď sa mi objavovali články z rokov 2010-2011 ako najnovšie :)

        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 13.01.2017 | 16:28
          Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

          a je uz vsetci spia :-)

      • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 13.01.2017 | 20:47
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        mal si to dat ako new issue na github projektu

        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 13.01.2017 | 21:04
          Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

          Len niektore veci nie su issues. Nieco je feature request a nieco zasa suvisi len s tymto portalom.

        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 13.01.2017 | 21:07
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Plurál v angličtine zvykne končiť písmenom "s". Problémy sa totižto ľahšie riešia keď majú jasne definované hranice. A na druhú stranu má človek lepší pocit keď uzavrie 5 jednotlivých vecí aj keď mu k nim zo dve pridajú. Ak by to bola jedna vec s piatimi bodmi a pred vyriešením sa tam dva body pridajú, tak to môže odradiť.

      • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 15.01.2017 | 19:58
        Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

        tak hodnotne clanky som odskrtal rucne medzicasom. ten blog by mohol niekto odskrtnut?

        ale spomenul som si na dalsie dve veci

        • hore je blok so zoznamom poslednych clankov a blogov. ked clovek prescrolluje nizsie, tak ich tam ma vsetky. takze duplikovana informacia
        • ak niekto napise komentar ku clanku, ktory sa uz nenachadza na titulnej stranke, tak o tom vlastne nikto nebude vediet (ak uz nahodou tu diskusiu nevidel/necital a nie je prihlaseny). nedala by sa tato informacia zobrazovat tiez v poslednych komentaroch?
        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 15.01.2017 | 20:48
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          tak hodnotne clanky som odskrtal rucne medzicasom

          Ja som písal Mirecovi aby to spravil, ale nejak mi na IRC neodpovedal, tak pozerám, že je to už pasé :) Idem mrknúť na ten blog.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 26.01.2017 | 15:07
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Ešte som zabuol, kam vlastne chodíš na IRC?

            • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 26.01.2017 | 15:13
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Tak pravidelne na večer som hádam na desiatich kanáloch vrátane #linuxos.sk

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 26.01.2017 | 19:07
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                Na #linuxos.sk som nevidel, väčšinou tam píše len manituuuu. Si aj na nejakých slovenských / českých kanáloch kde sa občas rozoberajú aj viacej technické témy a nie je to tak skapate ako #linux.sk?

                • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 26.01.2017 | 19:23
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Tak klasika je #brmlab, potom #ctjb a #base64.

                  Denne sa tam niečo rieši.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 27.01.2017 | 16:24
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                    Ehm #base48 ;)

                    • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 27.01.2017 | 18:03
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      A kurňa, sorry :)

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 15.01.2017 | 20:54
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          hore je blok so zoznamom poslednych clankov a blogov. ked clovek prescrolluje nizsie, tak ich tam ma vsetky. takze duplikovana informacia

          Ak si dobre pamätám, tak to hore bolo pôvodne myslené ako upútavka na výber z článkov a blogov. Keď to tam nebolo, tak si ľudia nevšimli že je niečo aj na spodnej časti obrazovky.

          • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 15.01.2017 | 21:25
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            jj tak presne to bolo.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 15.01.2017 | 21:46
              Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

              nuz... keby tu clanky pribudali pravidelne, tak by asi stalo za uvahu vymenit poradie - najprv clanky a blogy a az potom diskusne forum. ale dovtedy je tato stranka viac diskusne forum ako portal s clankami...

              • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 15.01.2017 | 21:53
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Tak Linuxové zápisky sú celkom OK keď sa miešajú s článkami, aktuálnosť je téma druhá.

                Inak som ti chcel zmzať zdvojený komentár a toto tiež už nejaký čas nefunguje.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 15.01.2017 | 21:58
                  Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

                  som si nevsimol. dneska mi kus hapruje net...

                  nefunguje ani vyhladavanie userov (tusim jeho id) pri pisani clanku. stale koncim s 500 - internal server error.

        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 15.01.2017 | 21:45
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak príznak linuxový blog bol zavedený, aby sa blogové zápisky zobrazovali medzi článkami, ja som to teraz zrušil, len neviem či som spravil dobre kurňa.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 12:23
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        musim sa priznat, ze najviac zapasim pri pisani clanku s editorom. ten textarray je pri clanku mensi ako tu v komentaroch. a neda sa roztiahnut lubovolne

        Firefox aj chrome(ium) majú u textarey vpravo dole taký trojuholník ktorým sa dá resizovať. CKEditor myslím nemá resize, ale vpravo hore je tlačidlo prepnúť na obyčajný editor.

        ale len na celu stranku. preformatovavat pri jeho kopirovani je tiez otrava

        To je problém CKEditoru. Žiaľ ostatné editory ktoré som skúšal boli omnoho horšie.

        aj ked ten clanok pisem v surovom html, po kazdom ulozeni si ho rozhadze a odstrani konce riadkov.

        Hmm keď vypnem CKEditor tak mi to problém nerobilo.

        osobne by som pri pisani clankov uvital aspon podporu pre markdown. dalo by sa?

        Markdown nie je štandardizovaný a líši sa od implementácie k implementácii. Niektoré časti sú vyslovene bordel (tabuľky).

        rovnako style, resp. velkost fontov je tu... akasi mala... taka divna... cudna... nie je po ruke nejaky grafik, ktory taketo veci robi a trosku sa s tym pohral?

        Nie som grafik. Veľkosť fontov je taká aká sa kedysi stanovila na podnet čitateľov.

        ked si na mobile necham zobrazit "mobile-friendly view", zobrazi mi fakt uplne divne veci. s tymto som nerobil, tak neviem od coho ten obsah zavisi, aby som si vedel urobit nazor, ale urcite to, co mi zobrazuje teraz, nie je povodny zamer (pod nazvom stranky zobrazi obsah jedneho mojho starsieho clanku...)

        Čo je mobile-friendly view?

        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 14:22
          Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor
          • add roztahovanie editora - clanky som pisal v chromium-e a ten neumoznuje zvacsit okno. ale teraz som to skusal vo firefoxe a ten ma, takze dajme tomu.
          • add rozhadzanie html suboru - skusal som to teraz aj v chromium-e aj vo firefoxe. sprava sa rovnako - ak napriklad spravim dva odstavce s volnym riadkom medzi nimi (v rezime obycajneho editora) a nasledne zapnem ck editor a hned na to ho vypnem, tak mam oba odstavce za sebou v jednom riadku.
          • add markdown - ktory tu nasadis, ten budeme pouzivat. alebo daj na vyber. teda - ak by ten napad presiel.
          • add dizajn - mozno by som nadhodil ten web vyskusat na sirku 960px. hlavne pri clankoch a blogoch, ktore maju teaser kratsi, to potom vyzera divne - nadpis s jednym riadkom textu teaser-a (uvodnika). cim sirsi monitor, tym vacsia pravedpodobnost, ze to tak vyzerat  bude.
          • add mobile-friendly view - moj prehliadac na telefone sa mi snazi take nieco ponuknut. len ako vravim - neviem, ci je mozne v ramci html-ka mu nejako pomoct. lebo kedysi mi zobrazoval zoznam clankov, ale teraz mi zobrazi rovno jeden starsi clanok.
          • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 15:01
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            ak napriklad spravim dva odstavce s volnym riadkom medzi nimi (v rezime obycajneho editora) a nasledne zapnem ck editor a hned na to ho vypnem, tak mam oba odstavce za sebou v jednom riadku

            Lenže s tým ja ani autori CKEditoru nemôžu nič robiť. CKEditor zapne contenteditable, alebo ako sa tá vec v HTML5 volá a potom si to už rieši UI prehliadača. Ten istý problém s wysiwyg edtorom som videl v každom CMS s ktorým som robil od wordpressu až po komerčne šialenosti ako webjet.

            add markdown - ktory tu nasadis, ten budeme pouzivat. alebo daj na vyber. teda - ak by ten napad presiel.

            Rád si nechávam vrátka otvorené, takže ak by sa niekam migrovalo celý obsah v markdowne by sa rozletel. HTML je aspoň štandardizované.

            • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 25.01.2017 | 11:37
              Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

              stacilo by nasadit pythonacky markdown. nemusi to byt rovno pandoc markdown s jeho ficurami pre podporu printovych medii.

              nehladiac na to, ze v najhorsom pripade migraciu mozes vzdy urobit exportom do html.

    • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 01:01
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

      ja len tolko, ano, vela veci nefunguje, len podla sentry zaznamov mi je jasne, kedy mireq nasadil nove veci, za co mu patri OBROVSKA VDAKA. ja sam nemam cas ani pracovat posledny mesiac, kedze vsetky deti mam uz 4ty tyden PN, manzelku treti, takze jedinou "robotou" mi je Uber, kde tyzdenne odjazdim priemerne 14 hodin s odretymi usami ... lebo na programovanie po veceroch uz vazne nemam bunky a energiu, nieto riesit ine veci .... mam cez 1000 neprecitanych mailov ... ale hlaste veci, niekto z adminov to hodi pripadne do slacku ... to bolo podstatou. prepacte, vazne mi to uz nepali ... mam deficit spanku a dochadzam pri detoch o IQ .... ako moja autobateria o zivotnost ...

      • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 01:10
        Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

        ja len podpichnem - co tak zmigrovat na niektory z otvorenych cms? setri ako cas tak aj prostriedky.

    • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 10:21
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      datum a cas vydania prispevku sa sprava akosi zvlastne. pri poslednom prispevku som si to trosku odsledoval. nastavil som pri nom totiz cas publikacie na 13.jan.2017 o 00:00. trosku som cakal, ze dojde k autopublikacii, kedze je to datum v buducnosti, ale nedoslo. ked ale clanok vysiel, zobrazoval uplne iny cas - konkretne 12.jan.2017 o 23:00. neviem, odkial sa ten cas vzal a svieti tam doteraz. zeby ina casova zona pre datum publikovania a ina pri jeho zobrazeni?

      V admine je čas UTC, na zvyšku CET / CEST.

      ked sa clanok vydal, pribudol aj na vrchu stranky v bloku "Clanky a blogy". Je tam zaujimavy datum poslednej reakcie, aj ked clanok zatial ziadne reakcie nema. zrejme sa jedna o datum vytvorenia clanku (2 dni dozadu)

      Dátum posledného komentára je podľa dátumu vytvorenie. Je to kvôli tomu aby pri zoradení nevyskakovali 1.1.1970, alebo null.

      podobne - asi aj blog ma podobny priznak, lebo ten blogovy prispevok z 5.5.2016 je uz riadny oldschool. mohol by to niekto vypnut? neposobi to velmi profesionalne, kedze medzicasom tych blogovych prispevkov pribudlo vyrazne viac. ja na to pravo nemam, inac by som to urobil. ale zrejme by som sa dostal do podobnej situacie ako pri clankoch, ze ich treba odklikat vsetky, pretoze tu sa iba zaklikava, ale neodklikava.

      Pri blogoch je príznak "Linuxový blog" podobne ako je to na abclinuxu.

      posledne blogy sa nezobrazuju v hornom bloku "Clanky a blogy", ale nejake zapisy. zeby nekonzistentna terminologia?

      Áno, je to nekonzistentné.

      ked som v noci odklikaval hodnotne clanky, tak som si vsimol, ze v tych starych chybaju obrazky. bud zlyhala migracia alebo obrazky ukazovali mimo portal. preto kazdy vytvoreny clanok treba vzdy skontrolovat, ci vsetky obrazky, ktore sa v nom pouzivaju, su sucastou clanku. ak nie, tak ich treba dotiahnut rucne.

      Áno, je to z čias keď tento web bežal na php a všetky php-čka boli toplevel. Adresy sú tam lokálne, trebalo by ich prepísať na absolútne (začínajúce lomítkom).

      obmedzenie na 3000 znakov. pokracovanie v dalsom prispevku...

      Kde?

      • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 10:56
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        obmedzenie na 3000 znakov. pokracovanie v dalsom prispevku...

        Kde?</blockquote> Ak som to dobre pochopil, téma vo fóre je obmedzená na 3000znakov a pokračuje tu.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 11:50
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Jaj, mám to zvýšiť? Ak áno na koľko?

          • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 12:03
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Daj tam 5K, to bude tak akurát.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 12:04
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Mirec inak asi ako vidíš blbne aj viacúrovňové "blockquote".

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 12:30
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

              Áno, vnorené blockquote som zakázal, môžem ich povoliť, ale nepáčili sa mi.

              • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 12:43
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Ale zas keď chceš vypichnúť citácie aj z odpoveďami, tak to inak nejde.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 14:30
        Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor
        • add ten cas - hmm... takze si ho mam prepocitat rucne? :-)
        • add datum posledneho komentara v pripade, ze tam ziadny nie je - tu by som potom preferoval riesenie, ze miesto tej 0 a datumu tam proste nechat retazec typu "ziadne komentare". alebo len nezobrazovat datum a cas?
        • este ku tym blogom - ked sa pozriem na titulku, tak je tam info o blogoch v podstate trikrat - v bloku clanky a blogy, v bloku diskusne forum je posledna cast Najnovšie blogy a samozrejme pod clankami su tie blogy aj s teaser-om. nestacili by len raz?
        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 14:45
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Práve vo vrchnej časti sme chceli mať výpis blogov aj článkov, pretože blogy najpr nikto nečítal.

          Sa to tu kedysi preberalo.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 14:56
            Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

            spominal vlasaty. hmm... a keby sa vymenilo poradie? najprv clanky s blogmi a potom diskusne forum? kazdopadne aspon z toho prostredneho bloku by nebolo odveci ich vyhodit...

            • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 18:17
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Problém nie je v poradí. Problém je v tom, ako to vtesnať na prvú stránku. Nemôžeš čakať, že ti budú užívatelia hľadať na webíku či niečo nepribudlo.

              Kedysi nezaskrolovali pod fórum k blogom, tak o nich nevedeli. Ak vyhodíš tie upútavky znova na koniec, tak blogy budú znova neviditeľné. A nie, upútavky by som do správičiek nedával, tam sa odskrolujú a schovajú veľmi rýchlo.

              PS: Možno to bude znieť divne, ale stále sem určite chodí dosť ľudí čo nemajú 4K a ani HD monitor. A na 1024x768 toho veľa nezobrazíš.

              • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 25.01.2017 | 11:36
                Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

                staci sa obzriet, ako to riesia inde. v tychto veciach treba rozhodne odkukavat. osobne na sledovanie noviniek pouzivam rss citacku a az ked ma nieco zaujme, az vtedy klikam.

                add 960px a 4k monitory. mal som na mysli nieco konkretne, co sa vo webdizajnerskej praxi bezne pouziva a to je 12 stlpcovy system tiez znamy ako 960 grid system. myslienka je velmi jednoducha - cela stranka sa licuje na tychto 12 stlpcov. ide o to, aby si mal jednotlive stlpce rovnako zarovnane. tento portal pouziva trojstlpcovy dizajn. tieto tri stlpce vies pekne napchat do tych 12 stlpcov - proste kazdy stlpec vo vyslednom dizajne zaberie 4 stlpce 12 stlpcoveho dizajnu (3x4 = 12), pricom vsetky budu mat rovnaku sirku. alebo to moze byt kombinacia 2 + 2 + 8. alebo 3 + 4 + 5. vsetko v zavislosti od toho, ako siroky ma byt vysledny stlpec.

                no a velmi blizko ma k tomu cislo 960, pretoze je delitelne 12. vyjde ti cislo 80. takze sirka jedneho stlpceka je 80px. takze ak by sme robili napr. zhruba layout, ktory tu mame (2 postranne stlpce, stredny velmi siroky), tak by to mohlo vyzerat tak, ze poskladame 3+6+3, co bude 3x80 + 6x80 + 3x80.

                tych 960 je fixnych. tym padom to bude vsade vyzerat pekne (samozrejme na mensich displeyoch je to uz otazka ina - to je o responzivnom dizajne). a aby som nechodil okolo horucej vody, tak sa pozrite napr. na root.cz alebo na linuxexpress.cz. alebo na dennikn.sk. podporu 12 stlpcoveho dizajnu maju aj webove ramce, ktore staci len zobrat a pouzit (bootstrap). ak by som napr. tuto stranku zobrazil na 4k, tak bude vyzerat velmi smiesne. napr. tak, ako na prilozenom obrazku...

                • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 25.01.2017 | 19:24
                  Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                  Ja inde moc nechodím. Na root.cz som prestal chodiť po redizajne. Zvyšné weby (napr. abclinuxu.cz) zvyčajne používajú normálne plnú šírku.

                  • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 25.01.2017 | 20:42
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    +1

                    Chodím aj inde, ale root.cz bol jediný web čo mi s ich modernými responzívnymi dlaždicami spoľahlivo vyžral všetku RAM a prehliadač sa mi s ním skamarátil s OOM. Takú zlobu nerobili ani nezačkové pornostránky.

                    Bolo to rozhodnutie pána Krčmára, mne za jeho portálom nie je smutno.

                    PS: Ohľadne stĺpcov. Tak stĺpce sa používajú vyše sto rokov na periodiká ktoré sa čítajú v MHD, aby oku neutiekol riadok. Knihy a časopisy ktoré sa čítajú v kresle ktoré nedrnčí, tak tie nemajú zbytočné stĺpce. A dávať to tak na web len kvôli móde rozčuľovať ľudí dizajnom W10 sa mi nezdá dobrý nápad. Nie všetko moderné je použiteľné, viď módu korzetov.

                    • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 25.01.2017 | 23:19
                      Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

                      ak sa ti nepaci responzivny dizajn, tak si vypni css styly na stranke. alebo pozeraj stranky rovno v konzolovych prehliadacoch.

                      ale ok - kludne to moze byt podla abclinuxu.cz. ich dizajn sa nezmenil uz roky. zostal niekde na urovni html4. a mozno aj php3. len by ma zaujimalo, ktore este su tie dalsie "zvysne" weby, ktore miro spomina. lebo ked zacnem prechadzat http://www.webupd8.org/, http://www.omgubuntu.co.uk/, http://www.linuxjournal.com/, https://www.raspberrypi.org/, https://sourceforge.net/, https://www.drupal.org/, https://mojefedora.cz/. dokonca ani https://www.djangoproject.com/ nie je na plnu sirku. a ani slovenske http://www.topky.sk/ a to je co povedat. asi aj bulvar ide s dobou. my nemusime. slovenske weby venovane technologiam ako https://www.mojandroid.sk/, http://www.zive.sk/, https://www.pcrevue.sk/ si vsimat netreba, lebo ich nik necita. dokonca aj spartansky http://www.dsl.sk/ nie je na plnu sirku.

                      ale pochopil som - je to dobre tak, ako to je. nie je nutne nic menit. lebo nahodou kvoli responzivnemu dizajnu tu ludia este prestanu chodit. a to predsa nechceme, aby nas stihol podobny osud, ako stihol root.cz.

                      • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 25.01.2017 | 23:45
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Ono, dizajn stránky ktorú môžeš pohodlne prečítať len ak otočíš displej na výšku je tiež novinka. Webdizajnéri také niečo nasadzovali na žiadosť zákazníkov keď sa prechádzalo z monitorov 5x4 na širokouhlé. Vznikol tým veľký priestor na umiestnenie agresívnej reklamy ktorú ľudia začali vo veľkom blokovať.

                        Ak chceš presadiť tvoj názor v konzervatívnom svete, tak sprav ukážku ako by mohol vyzerať tento web.

                        • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 25.01.2017 | 23:59
                          Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

                          nie nie. ja zostanem pri tvorbe obsahu. aj tak meskam. stravit hodiny nad niecim, co skonci konstatovanim, ze takto je to lepsie, sa da vyuzit produktivnejsie. napr. tou tvorbou obsahu. a nie do diskusneho fora.

                • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 26.01.2017 | 22:40
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Ten screenshot ... kúp si poriadny monitor, na tom nemôže vyzerať dobre nič, dokonca aj editácia obyčajného textu v textovom editore bude vyzerať rovnako zle. Daj si prehliadač na 1000bodov a budeš mať všetky stránky OK, alebo si ho nazumuj.

                  Som rád že si sa po čase zas späť, ale nieje nič lepšie ako svätý grál nikto nič lepšie nevymyslel.

                  Miesto sa nemá zahadzovať na prázdne pásy, ale prinášať obsah, čím viac sa ho tam dá napratať, tým lepšie. Dnes by sa dalo použiť aj viac stĺpcov a uzavrieť to do chlievikov aby to vyplnilo aj 4k, to zas áno.

                  Font by mohol byť defaultne o niečo väčší.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 27.01.2017 | 04:50
                    Avatar mirek biňas Fedora 35  Administrátor

                    monitor je v poriadku. len som v developerskych nastrojoch prehliadaca nechal stranku zobrazit na 4000px na sirku.

    • RE: niekolko postrehov a podnetov ku redakcnemu systemu 20.01.2017 | 12:30
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      mohol by admin vsetkym clankom odstranit priznak "hodnotny clanok"?

      Keby niekoho teda zaujímalo tak na serveri

      cd /srv/linuxos/app
      . ./scripts/setenv.server
      django-admin.py shell
      
      # a tam napísať
      from article.models import Article
      Article.objects.update(top=False)