Linux nainštaluje, ale nenabootuje

Sekcia: Ostatné 07.02.2017 | 09:57
Avatar Martin   Návštevník

Ahojte, Nainštaloval som si Linux Mint 18.1 Cinnamon na počítač Acer Aspire S13 Intel Core i5 7200 Kaby Lake, 13.3 8GB RAM LPDDR3, Intel HD Graphics 620, M.2 SSD 256GB, Windows 10 Home 64bit (S5-371-5787), inštalácia vedľa Windowsu pod UEFI a so zapnutým SECURE BOOT, ktorý sa nedá vypnúť. V Biose mám možnosť ešte prepnúť s UEFI na Legacy, to som zatiaľ neskúšal. Inštalácia prebehla v poriadku, avšak reštartovaní nemám možnosť sa dostať do Linuxu. Skúšal som obnoviť GRUB v Linuxe nabootovanom z USB kľúča. Viete mi poradiť v čom by mohol byť problém? Prečo sa mi pri spustení nezobrazí možnosť vybrať si operačný systém? Nikde som podobný problém nenašiel. ďakujem

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 11:13
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Kde si umiestnil Grub?

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 11:37
        Avatar Martin   Návštevník

        No toto veru neviem použil som tento návod https://www.linux-mint-czech.cz/obnoveni-zavadece-grub-pro-linux-mint-po-instalacipreinstalaci-windows/ a nechal som prednastavené umiestnenie.

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 11:28
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Čo presne znamená veta, neviem sa dostať do Linuxu? Nezobrazí s grub alebo grub sa zobrazí ale po zvolení Linuxu v grube to nenabootuje alebo čo? Bližšie popiš problém, uvedom si, že my nevidíme čo sa u teba na počítači deje.

      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 11:42
        Avatar Martin   Návštevník

        "avšak po reštartovaní nemám možnosť sa dostať do Linuxu." "Prečo sa mi pri spustení nezobrazí možnosť vybrať si operačný systém?" Myslel som, že to je zrejmé z týchto dvoch viet, znamená to to, že zapnem počítač a nabehne rovno windows ako keby som linux ani neinštaloval. Inštalujem Linux prvý krát.

        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 12:19
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ako už bolo spomenuté v iných príspevkoch, treba a) vypnúť v biose/uefi secureboot, malo by to ísť, keď zapneš administrátorské heslo. b) pri inštalácii nainštalovať aj grub, niekde sa dá nastaviť aj možnosť neinštalovať, možno si to takto nainštaloval c) grub inštalovať do sda, pokiaľ HDD je sda. Pozor niekedy je to naopak, sda býva niekedy USB a HDD môže byť potom sdb, preto pozor, kam to nastavíš d) v UEFI nastaviť bootovanie na správny disk sda (sdb). P.S. ak si z okolia Nitry, zajtra máme v Trafačke o 16:00 stretávku, tam by sme sa Ti na to pozreli.

          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 12:29
            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
            grub inštalovať do sda

            do /sdaX, kde X je číslo oddielu Efi

            • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 12:46
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              V dokumentácii k ubuntu sa uvádza tento príklad inštalácie: sudo grub-install /dev/sda a že v žiadnom prípade to nemá byť sdaX.

              • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 12:51
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Pozri si to tu

                • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 13:32
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  Ak myslíš Link na Post Installation, to je pre MBR.

            • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 24.02.2017 | 11:16
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

              Nie, grub ide do sda a sdax sa vybera pri rucnom rozdelovani disku a oznacuje sa ako EFI boot. Musi to byt particia tusim min 100MB a format FAT32.(alebo 16)

              • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 24.02.2017 | 11:58
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Sorry ale to nemá logiku, aby sa normálne inštalovalo do sda a pri ručnom rozdelovaní do sdax. Linux predsa nevie rozlíšiť, či disk bol pri inštalácii rozdelený ručne alebo automaticky. Ako som prakticky vyskúšal, fungujú obidva prípady pri ručnom rozdelovaní disku, čiže možno dať grub do sda aj sdax. Pozri si celé toto vlákno, tam popisujem ako som testoval obidva prípady.

                • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 24.02.2017 | 14:25
                  Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                  Ano, potom co som to napisal som cital ostatne komentare a narazil som aj na ten test s oboma variantmi.

          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 12:35
            Avatar Martin   Návštevník

            ďakujem. Som z Nitry. Dokedy tam budete? mal by som stíhať tak medzi 16:00 a 17:00.

            • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 12:49
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Bývame tam tak do 18:00 minimálne. Príď, poriešime. Sme starší chlapi, budeme mať notebooky s Linuxom na stole.

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 11:40
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      secure boot sa niekedy dá vypnäť len v prípade ak je pre prístup do BIOSU/UEFI nastavené heslo administratora

      prípadne môže pomôcť vrátenia nastavení BIOSU/UEFI do továrenského nastavenia (obnovenie pôvodného defaultného stavu)

      ohľadom podobných problémov sa v poslednej dobe viedlo viacero diskusií tu na fóre - skús si pozrieť posldných 15 príspevkov do fóra a možno nájdeš pomoc

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 12:40
        Avatar Martin   Návštevník

        ďakujem...hľadal som, ale konkrétne tento problém som nenašiel

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 11:55
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      nechal som prednastavené umiestnenie

      Marí sa mi, že prednastavené je /sda (ak máš jeden HDD), čo je v prípade dualbootu pod UEFI zle. Grub musíš dať do Efi partície Windows. Presne s týmto som sa hral, písal som o tom tu. A takisto je prehľadnejšie pri inštalácií vybrať "niečo iné" - máš lepšiu kontrolu. Púšťať sa do inštalácie dualbootu pod Uefi bez prečítania návodu je polovičné hara- kiri.

      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 12:26
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Nie som si istý, či je táto informácia o nahraní grubu do efi partícíe správne, pretože pri štarte ide zavádzač do bootovacej oblasti určeného disku a tam narazí na grub, ktorý už potom správne nasmeruje bootovanie kam je treba. Ja mám dualboot na mašine bez UEFI, takže to neviem overiť. Na UEFI mašine bez dualbootu mám však celkom určite grub v sda a nie v nejakej efi partícii.

        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 13:30
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          Na UEFI mašine bez dualbootu mám však celkom určite grub v sda

          Na začiatku vlákna Martin spomína dualboot, Mint 18.1 vedľa W10, Uefi + secure boot. Hádať sa samozrejme nejdem, len opakujem: mne pri dualboote W8 + Mint 17 fungovalo, keď som dal zavádzač do Efi partície Windows. Pozdravujem do Trafačky.

          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 13:33
            Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

            Tak isto som to riešil aj ja do efi a potom to fungovalo, win10, mint 18.1 dual boot

      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 15.02.2017 | 19:19
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Stále mi vrtalo v hlave, že ako to teda je s tým zapisovaním grubu do sda alebo sdax (EFI partícia). Použil som synov počítač, kde som mal nainštalované Manjaro v UEFI móde s vypnutým secureboot. Zrušil som všetky partície a dal nainštalovať win10. Potom som vo windows vypol fastboot a prepol, aby pri stlačení počítač vypol a nie uspal, ako to bolo default. Následne som spustil inštaláciu LM18.1 XFCE. Zmenšil som Windows partíciu, vytvoril ext4 a swap partíciu a grub som nastavil na sda (nie na sda2, kde bola efi partícia). Po nainštalovaní som reštartol a objavil sa grub a všetko fungovalo ako malo. Nie je teda pravda, že sa grub musí inštalovať na efi partíciu (sdax). Čo je zaujímavé, že som nemusel autorizovať grubx64.efi. Zrejme bol autorizovaný pri predchádzajúcej inštalácii Manjara.

        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 15.02.2017 | 19:52
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          A teraz ak mas cas tak skus to nainstalovat na sdax.

          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 15.02.2017 | 20:07
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Ešte som pripojil obraz rodelenia disku po inštalácii dualbootu. Čo sa týka toho inštalovania grubu na sdax, tak to by som pre istotu musel absolvovať úplne od nova aj s formátovaním disku a to sa mi nateraz nechce, pretože to celé trvalo niekoľko dlhých hodín a preinštalovať iba LM by nestačilo, pretože ten grub v sda by mohol inštaláciu ovplyvniť a nebolo by isté, či to funguje z grubu v sda či sdax. No niekedy neskôr sa k tomu možno odhodlám.

          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 16.02.2017 | 19:58
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Takže zopakoval som celú inštaláciu, preinštalovanie win10 a následná inštalácia LM18.1 XFCE, tentokrát som grub dal nainštalovať na sdax a výsledok bol ten istý, dualboot bez problémov funguje. Takže ako ukázala praktická skúška, fungujú obidve možnosti inštalácie grubu (sda aj sdax).

            • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 16.02.2017 | 20:27
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              V tom pripade to ma chlapec riadne doku*vene... Bud to tam nema origo Win alebo zmensil particie.

              Kazdopadne. Vyrobca dnes uz nedava recovery cd/dvd ale dava moznost si to bud vypalit na dvd alebo na flashku. V pripade ze by nastal obdobny pripad. Potom vsetko krasne natiahne do vyrobneho stavu a moze skusat dalej instalovat aj linux.

              Ale pochybujem ze to spravil.

              Co to ma za laptop? Znacku myslim. Niektorym vyrobcom ked zavolate tak vam vedia poslat instalacne dvdcka. HP zdarma, Lenovo za dvacku asi.

              • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 16.02.2017 | 20:56
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Ja si skôr myslím, že problém je v neautorizovanej binárke pre grub. Zrejme to pri prvej inštalácii neurobil a neskôr to buď neurobil dobre alebo je tam nejaká iná príčina. Predopkladám, že komplet nová inštalácia, tak ako som to dvakrát úspešne urobil ja, by problém mala vyriešiť.

                • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 17.02.2017 | 09:32
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Ano mozno vyriesila. Ale dostaveme sa k tomu ze nema urcite vytvorene recovery media a na disku to nevypada ze by mal recovery partition ktora by to dokazala obnovit.

                • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 20.02.2017 | 20:00
                  Avatar Martin   Návštevník

                  Kedy dáme stretko v trafačke? Už mám aj kľúč na zálohu, tak dúfam, že to dáko rozbehneme.

        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 15.02.2017 | 20:27
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Aby ti BIOS štartoval z prvého sektoru disku, musel by si mať MBR a zapnuté UEFI Legacy. A v tom prípade by si nemal EFI partíciu. Tá ani nemá nemá ID pre MBR. Niečo mi tu nesedí, ale začína my to byť je...

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 19:02
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      V prvom rade by som neprepínal z UEFI na Legacy. Vyplo by to štart z GPT a zaplo štart z MBR. To MBR tam nemáš uspôsobené na štart, a tak by si kompletne prišiel o štart systému a lamentoval by si nad reinštaláciou.

      V druhom rade by som nevyhadzoval secure boot. Windows si ho tam ajtak znova naťahá.

      V treťom rade sa nejedná o UEFI partíciu Windows. Jedná sa o UEFI partíciu na ktorej hľadá UEFI štart niečo, čo naštartuje. Inštalácia linuxovej distribúcie si tam dáva napríklad niečo z balíka grub-efi (všimni si to EFI čo je súčasťou názvu balíčka).

      V štvrtom rade by som skontroloval či je už niečo nahraté na tej UEFI partícii. Mal by tam byť priečinok EFI/ubuntu s obsahom FW Updater (nechytať), Grub x64 , Mok Manager (nastavovátko pre UEFI BIOS) a SHIM x64 (certifikátor, nechytať). Oficiálne podľa vyjadrenia Mintu nie je podporovaný UEFI Secure boot kvôli filozofii, ale normálne to funguje keďže to z Ubuntu zdedilo binárky podpísané firmou MS. Takže ak máš tie veci, tak si nájdi v UEFI BIOSe že chceš validovať binárku pre ten grub a už to tam budeš mať.

      Rozoberalo sa to tu už veľa krát. Asi by to mal niekto dať do HOWTO.

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 07.02.2017 | 19:29
      Avatar Martin   Návštevník

      ďakujem všetkým za reakcie, zajtra to pôjdem poriešiť na stretnutie do trafačky, tak snáď to rozbeháme :-)

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 08.02.2017 | 19:58
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Bohužiaľ náš dnešný pokus nainštalovať LM do dualbootu s win10 nebol úspešný. Windows mal okrem bežných partícií vytvorené ešte dve skryté partície, pričom jedna mala iba 16MB a druhá 500MB. Navyše v UEFI mal položku na ovládanie TPM. Po vypnutí secure bootu a nainštalovaní LM vedľa windows v automatickom režime si po reštarte windows vrátil všetko do pôvodného stavu a grub2 vôbec nepustil k slovu. Pri druhom pokuse sme urobili ručné rozdelenie disku ale výsledok bol rovnaký. Ďalšie experimenty sme odložili až do doby, kedy zazálohujeme windows, aby sme ho nadobro nezlikvidovali. Vyzerá to tak, že si to vyžaduje blišie naštudovanie problematiky.

      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 08.02.2017 | 23:05
        Avatar redhawk75   Používateľ

        pekne. dajte report potom.

        Mne to robil Acer ES1-521 Win X bohuzial sme to nevyriesili, dotycny sa bal odzalohovat win a nanovo rozrobit ssd

      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 10:55
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Validovali ste v Uefi binárku pre Grub ako spomína v príspevku 07.02 | 19:02 WlaSaTy ?

        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 11:27
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Nenašli sme v tom UEFI takú položku a ďalšie experimenty sme odložili až keď bude windows zazálohovaný. Zato tam bola položka TPM, ktorá sa týka čipu na doske a nechceli sme spôsobiť znefunkčnenie windows (dalo sa kód v TPM vymazať).

          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 13:12
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ozaj, keď sme pri tom, tak je disk vôbec rozdelený pomocou GPT? Ak áno, tak by tá voľba mala byť v BIOSe viditeľná ak to nebolo navyše prepnuté do legacy módu. Jej presná lokácia je v takej tlstejšej príručke čo pribalili k tomu NB. Pevne verím, že tie príručky neskončili v separovanom zbere. Rozmýšľal som že si stiahnem danú príručku a pozriem na ktorej strane je to popísané, ale stránka na stiahnutie manuálov a ovládačov nepozná model Acer Aspire S13.

            PS: To vyhodenie kľúča z TPM má nulový dosah. Windows si ho tam nahrá znova. A ak používaš TPM aj na kľúč pre Bitlocker, tak ti stačí len ten kód z Bitlockeru čo sa nahrá na USBčko pri exporte. Taký texťáčik. S tým kódom sa potom dá pripojiť bitlockerom zakryptovaný disk do Linuxu. A napublikovať sa to dá tiež, cez wizzarda v kontrol paneli.

            • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 14:03
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Disk je rozdelený pomocou GPT a je v UEFI móde. Je aj pravda, že ta stránka nepozná tento model, čo je čudné, pretože na stránke Alzy sa dá tento model za cca 850€ kúpiť Acer Aspire S13. Na disku sú dve skryté čudné partície jedna má cca 16 MB (nie 16GB, preveroval som to dva razy) je označená ako windowsácka niečo ako flag mtrfs alebo tak nejak. Presné označenie si nepamatám a druhá 500MB má podobný flag a je označená ako recovery, čo je však veľmi malá veľkosť. Myslím, že práve tieto dve skryté partície môžu za to podivné správanie sa.

              • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 14:13
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                Vyzerá to tak, že sa chlapci z Redmondu opäť pochlapili v úsilí odradiť bfu od dualbootu.

              • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 14:50
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Predpokladám, že ťa napadlo zadať výrobné číslo aby z neho stránka zistila presný model a ponúkla na stiahnutie tie príručky čo skončili v zbere.

                Ohľadne flagu mtrfs, nepoznám. Vyzrerať by to malo takto (bez windows, of course)

                ~$ sudo fdisk -l /dev/sda
                ...
                Disklabel type: gpt
                ...
                
                Device         Start       End   Sectors   Size Type
                /dev/sda1       2048   1050623   1048576   512M EFI System
                /dev/sda2    1050624 968544255 967493632 461.3G Linux filesystem
                /dev/sda3  968544256 976771071   8226816   3.9G Linux swap
                
                Tie podivné partície by blokovali inštaláciu ďalšieho OS len ak UEFI BIOS nastavený na Legacy a disk bol rozdelený pomocou MBR (aby to z Legacy dokázalo naštartovať), a zároveň boli obsadené všetky štyri primárne partície. Ďalšia partícia sa bez extended partície nezmestila, takže to ostalo elegantne bloknuté až pokiaľ človek nevyhodil recovery OS a recovery data.

                PS: Ten swap na najpomalšej časti disku mi spravil inštalátor vo východzej voľbe. Doteraz sa mi s tým neoplatilo nič robiť, nepoužívam ho.

              • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 21:10
                Avatar redhawk75   Používateľ

                ta 16MB particia je s privlastkom msftres?

                Ak ano je tam ulozena kopia BIOSu + sn Windows + EFI

                https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/dn640535(v=vs.85).aspx#gpt_faq_what_is_msr

                • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 21:10
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  https://technet.microsoft.com/en-us/library/hh825702.aspx

                  • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 21:23
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Martin v odpovedi 19:28 dal foto rozdelenia disku. Sú tam všetky podrobnosti.

                    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 00:19
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      aha, nevsimol som si. ano je tyo ono.

                      Co je zvlastnejsie je ta 500MB diag, naozaj to vyzera ako spusteny fastboot alebo namiesto vypnutia uspaty.

                      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 05:54
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Myslíš tú s nálepkou (label) Recovery? Na nej je zvláštne iba to, že má menej ako jedno CD. Inštalačka sa tam nezmestí, bod obnovy tiež. Vôbec by som sa nedivil keby z nej niekto odmazal inštalačné BlueRay pre W10, a zmenšil ju aby sa mal kam nainštalovať Linux. A tá oblasť disku s názvom Recovery nesúvisí s fast boot.

                        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 10:06
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          ano  Recovery. bezne OEM recovery je 10-20GB

                          I ked na samotny WinRE by to stacilo ale nevidim tam OEM particiu. CIze nema z coho spravit cistu obnovu

                          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 18:54
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            WinRE partícia ti je na nič bez samotných dát z ktorých sa robí recovery. Pochybujem Že by tam niekto pchal disk na obnovenie systému "do fabrických nastavení" tak, aby bol nefunkčný. To musel niekto vymazať a zmenšiť.

                            Mal som plný disk. Zapnem si nortona commandera a vidím:

                            Vľavo plný disk C:, vpravo plný disk C:. Načo sú mi dva disky C:? Tak som jeden zmazal.

            • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 15:13
              Avatar Kyle   Návštevník

              Tá stránka je aj v češtine a to S 13 nie je model, ale niečo ako trieda, takže tam treba zadať S5-371 a podobne.

              • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 15:56
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Model "S5-371" to nepozná. Preto som odporučil výrobné číslo.

                • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 17:38
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Model Acer Aspire S5-371 to pozná, avšak v manuáli som požadované informácie nenašiel.

                  • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 19:24
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Mne to hádzalo červenú odpoveď, viď príloha.

                    PS: Fastboot nie je nastavenie BIOSu ale OS. A ak by bol aktívny, tak by si nenaštartoval z ničoho iného ako z HDD ktorý si uzamk.....

                    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 20:02
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Cez ten ich vyhľadávač mi to tiež dalo odpoveď not found avšak, keď som išiel priamo cez tie rozbaľovacie ponuky, tak som tam ten typ našiel. Však si klikni na ten môj odkaz, hodí ťa to na stránku Aspire S5-371 a tam sa v dokumentácii dá stiahnuť aj česká verzia návodu. Požadovaná informácia o zapísaní efi súboru pre linux tam nie je.

                      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 18:48
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Nikto tu nevravel o zapísaní efi súboru pre linux. Čo si s tým prosím myslel?

                        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 19:01
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Myslel som si, že mu hovoríš o návode z dôvodu vyhľadania informácií o tom, ako sa v UEFI doplňuje ten efi súbor pre linux. Ak to tak nebolo myslené, tak som to iba ja zle pochopil.

                          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 19:19
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Ale to je niečo iné ako zapísanie efi súboru pre linux. Hlavne, hľadanie zdanlivo kľúčového slova Linux v príručke pre Windows je trochu kontraproduktívne. A navyše, nejedná sa ani o Linux. Tie dva menované operačné systémy niesú jediné systémy čo sú schopné bežať na platforme UEFI. Jedná sa o autorizáciu (bla, bla, škoda sa opakovať ...)

                            • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 19:51
                              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                              Uf to som nevedel, že sa to oficiálne volá "autorizácia". Zasa som o niečo informovanejší.

                              • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 20:06
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Keby si ho náhodou niekde stretol, tak si priprav radšej aj nejaké distro čo má oficiálne podpísaný zavádzač od mikrosoftu. Napríklad spomínané Ub (ehm, zas, ...) aby sa overilo či to nie je naozaj tým kontraproduktívnym radikalizmom autora distribúcie Mint. A nezabudni mu pozrieť či má na tej UEFI partícii nahra...

                                • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 20:14
                                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                                  Fakír inotajov :)

                                  • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 20:38
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    Má zmysel sa opakovať keď ťa nepočúvajú?

                                    Preto som tam dal bodky na koniec nedokončenej vety.

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 18:26
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ešte ma napadlo, kde môže byť pes zakopaný, že nám neštartoval grub. V UEFI som pozeral, či tam nie je aktivovaný fastboot ale ten som tam nenašiel. Treba to ešte skontrolovať priamo vo windows. Ako sa to robí sa dá nájsť na štrane 38 a 39 českého návodu k notebooku Acer Aspire S5-371, viď predchádzajúci odkaz. Treba to vypnúť, ak je to aktivované a skúsiť reštartnúť, či sa to nespojazdní, prípadne znova reinštalovať.

      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 19:28
        Avatar Martin   Návštevník

        Takto to vyzerá teraz na disku.

        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 20:53
          Avatar Martin   Návštevník

          Vypol som to, reštartoval, nepomohlo.

          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 21:04
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            A bol fastboot pred tým vypnutý alebo zapnutý? Pokiaľ bol zapnutý a ty si ho vypol, možno to chce novú automatickú inštaláciu popri windows a potom zapísať efi súbor pre linux do UEFI. Treba to tam nájsť. Bolo by dobré urobiť aj snímky jednotlivých stránok z UEFI aby sme si to mohli popozerať a zistiť, kde sa to dá zapísať.

            • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 21:30
              Avatar Martin   Návštevník

              Skusim sa s tym pohrat, ked budem mat trochu casu a dam vediet.

              • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 12:55
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Prosím Ťa Martin prever nasledujúce dve veci. Nachádza sa v UEFI v záložke "Security" alebo niekde inde položka "Select an UEFI file as trusted for executing"? Máš niekde na sda1 súbory shimx64.efi, grubx64.efi alebo MokManager.efi? Pokiaľ áno, už viem ako pokračovať k zdarnému koncu inštalácie.

                • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 16:57
                  Avatar Martin   Návštevník

                  Fastboot som vypol aj som to skúsil preinštalovať, nepomohlo...našiel som program na vytiahnutie licenčného kľúča, čiže kľúč na win by som mal mať, ale záloha mi nejak nejde urobiť na USB...musíš mi vysvetliť čo to mám urobiť podrobnejšie, kde nájdem UEFI záložku? a sda1?

                  • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 18:12
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                    musíš mi vysvetliť čo to mám urobiť podrobnejšie, kde nájdem UEFI záložku?

                    Veď ti to vysvetlil WlaSaTy aj Livan. UEFI je to, čo bol volakedy Bios, tam vlezeš, nájdeč záložku Security a fajly ako v prílohe. A teraz odcitujem postup z ineho fora:

                    "V základním stavu nelze v záložce "Security" nic měnit. To musíme změnit tak, že vstoupíme do "Set supervisor password" a tam zadáme libovolné heslo, dáme znovu potvrdit - tím se nám zpřístupní ostatní položky. (Pozor heslo zapamatovat - bude to po nás chtít po každém vstoupení do biosu. (Nebo ho po nastavení můžeme vymazat a pak se zase ostatní položky v menu "Security" znepřístupní, ale změny zůstanou uloženy - vše funguje a když chceme do biosu F2, tak žádné heslo není třeba). Nyní v submenu "Secure Boot Mode" vybereme položku "Select an Uefi file as trusted for executing" -Enter (klávesa Enter)- "HDD 0" -Enter- "EFI" -Enter- <Ubuntu> -Enter- "grubx64efi" -Enter- Objeví se "Do you wish to add this file to allowable database? Boot description." a hranaté závorky [], kam je nutné vepsat [grubx64efi] , pak 2x -Enter- a je nastaveno a jsme opět v menu "Security" V menu "Boot" nastavit jako prioritu boot z HDD a je to. (v mém NTB mi sice v biosu nepřibyla položka "grubx64efi" - ale prostě to funguje)."

                  • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 18:19
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Myslel som to tak, že naštartuješ BIOS/UEFI a skúsiš nájsť niečo, čo sa podobá na tu položku "Select an UEFI file as trusted for executing". Malo by sa to nachádzať v záložke Security. To slúži k zaevidovaniu EFI súboru pre Grub. Či sa na tom sda1 taký súbor už nachádza, treba najskôr zistiť. To by sa malo dať zistiť z linuxového livka, pomocou súborového manažéra. Proste prekutráš sda1 a zistíš či sú tam také súbory. Ak si s tým nebudeš vedieť rady, zožeň 32GB USB kľúč na zálohu windows a niekedy sa stretneme a skúsime to celé urobiť znova. To znamená zazálohovať windows a nainštalovať ten dualboot. Našiel som k tomu nejaké návody na nete. Sice sa jednalo o iný Acer ale postup by mal byť rovnaký. Tentoraz som už lepšie pripravený a je reálna šanca, že sa to podarí.

                    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 12.02.2017 | 16:06
                      Avatar Martin   Návštevník

                      Sorry, nepochopil som na prvýkrát. Takže vypol som fastboot, nainštaloval som linux pri vypnutom secure boote, našiel som v UEFI zložku secure an uefi file as trusted for executing - našiel som tam všetky súbory čo si písal, použil som radu od vxmery vyššie, kde som zapísal do hranatých zátvoriek grubx64efi a nič, jednoducho to nenabootuje...ešte možno zostáva nahrať ten zavádzač do partície sda windows boot manager

                      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 12.02.2017 | 17:12
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Navrhujem Marttin, zíďme sa spolu ešte raz v Trafačke o 16:00 a doriešme to. Navrhni deň, kedy sa ti to hodí od pondelka do stredy.

                        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 12.02.2017 | 18:21
                          Avatar Martin   Návštevník

                          ďakujem za ochotu Ivan, ale asi to necháme o týždeň neskôr ak by nevadilo, dnes mi ešte aj windows padol, nepáči sa mi to...skúsim to nainštalovať na stary notebook...

                          • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 12.02.2017 | 19:38
                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                            Nevadí mi to Martin, ibaže budem do utorka mimo Nitru, takže potom sa ozvi.

        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 09.02.2017 | 21:47
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tým grafickým klikátkam moc nerozumiem, sú pre mňa neprehľadné. Ale pozrel si sa či máš na tej EFI partícii to, čo som hovoril? Teda, či sa ti tam nahral to z ubuntu na to aj v tvojom prípade sda1. Ak to tam nie je, tak máš výročnú verziu distribúcie kde správca vyhodil pre teba potrebnú funkcionalitu.

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 09:53
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      Vypol som to, reštartoval, nepomohlo

      pozri na priložený obrázok a skontroluj vo Win, či tam máš Shutdown ako je v komentári. Takisto je treba odznačiť (fajka musí preč) ten recommended fastboot.

      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 10.02.2017 | 16:59
        Avatar Martin   Návštevník

        Toto som všetko už urobil, preinštaloval som Linux, ale stále to nejde

    • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 23.02.2017 | 18:13
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Dnes prebehla ešte jedna stretávka v Trafačke, kde sme s Martinom problém doriešili. Martin vďaka zhavarovanému windows ho musel doma preinštalovať a pokúsil sa aj nainštalovať LM rovnako bezúspešne ako predtým. Po kontrole nastavení vo windows (vypínanie pri vypnutí a zrušený fastboot) som dal v UEFI znova autorizovať grubx64.efi. Po tomto sa v poradí bootovacích sekvencií objavila na poslednom mieste nová položka s grubx64.efi. Tú som presunul na prvé poradie a po uložení nastavenia a novom nabootovaní sa už objavil grub a všetko začalo fungovať k Martinovej spokojnosti. Téma vyriešená, prosím nastaviť príznak.

      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 23.02.2017 | 19:58
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Šikuľka, a trpezlivá :-)

        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 23.02.2017 | 20:59
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Veru tak, a je aj moj kamarat.

      • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 23.02.2017 | 22:33
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Dobrá práca priateľu. Asi by stálo by za námahu to spísať a pridať zopár obrázkov, aby sa to tu nemuselo riešiť zas.

        • RE: Linux nainštaluje, ale nenabootuje 24.02.2017 | 10:30
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Keďže časť robil Martin a časť ja a navyše nemám prístup k tomu notebooku, tak by sa mi to spisovalo veľmi ťažko. Ale však všetko podstatné, čo bolo treba urobiť som zhrnul v mojom príspevku zo včera 18:13. A ako sa robí autorizácia a nastavuje vypnutie fastbootu a nastavenie akcie pri vypnutí, si zasa vo svojich príspevkoch uviedol Ty. Takže kto chce, ten si to vyskladá z tých útržkov informácií.