Tlaciaren a kurzor.

Sekcia: Hardware a Drivery 29.07.2017 | 12:55
Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

Tlaciaren mam korektne nainstalovanu na MX-16 Linux. Ked pracujem na PC a potrebujem nieco vytlacit. Vtedy zapnem tlaciaren. No akonahle sa tlaciaren pripoji k PC zamrzne mi kurzor mysi. Prisiel som nato ze ak pripojim a nasledne opat zasuniem USB kabel od mysi, kurzor zacne reagovat standardne. Vytlacim co treba. Skusal aj vypnut tlaciaren, a nasledne zapnut. Opat bol problem popisany vyssie. Neslo toinac nez opat vytiahnut USB a zasunut. Moze mi niekto poradit v com asi moze byt chyba ? Treba nieco doinstalovat ci da sa spravit nejaky test preco mi tak tlaciaren reaguje, zmarazi kurzor na PC ?

    • RE: Tlaciaren a kurzor. 29.07.2017 | 15:16
      Avatar dmesg   Návštevník

      Aky je vypis dmesg pp opatovnom znovu spojazdneny. Zadaj ako root alebo cez sudo. A vypis daj v prilohe.

      • RE: Tlaciaren a kurzor. 29.07.2017 | 21:05
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Príkaz dmesg nepotrebuje práva root-a, a ani spúšťaniecez sudo.

        • RE: Tlaciaren a kurzor. 30.07.2017 | 14:29
          Avatar dmesg   Návštevník

          Ako kde. Uz som sa aj stretol, ze prava roota chcelo.

          • RE: Tlaciaren a kurzor. 30.07.2017 | 15:49
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Presne tak, všetko záleží len od správcu distribúcie, prípadne admina vo firme.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Tlaciaren a kurzor. 30.07.2017 | 16:01
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              S Linuxom a Unixami používajúcimi príkaz dmesg som pracoval už v minulom tisícročí, a ešte som sa nikdy nestretol s tým, že by príkaz dmesg vyžadoval práva roota. Kto z vás dvoch dokáže prezradiť prečo by mal ten príkaz vyžadovať tak silné oprávnenia, a kde taká situácia nastala?

              PS: Iné to bolo keď bol dmesg staticky linkovaný, a tým pádom umiestnený do */sbin/. Na niektorých inštaláciách tam nemal bežný užívateľ nastavenú cestu, ale root ju tam mal. Ak si tú cestu bežný užívateľ doplnil, tak mu to fungovalo bez eskalácie práv na roota. Dôvod prečo nemal bežný užívateľ nastavenú cestu medzi staticky linkované binárky nebudem rozoberať. Nemalo to logické opodstatnenie, a ani zmysel.

              • RE: Tlaciaren a kurzor. 30.07.2017 | 22:04
                Avatar samalama.   Návštevník

                prečo by mal ten príkaz vyžadovať tak silné oprávnenia, a kde taká situácia nastala?
                pretoze zobrazuje citlive data o systeme?

                a s unixami pracujes ledabolo tak vo snoch, pretoze napr. freebsd ti pri instalacii, okrem ineho, poskytuje aj tuto moznost...

                • RE: Tlaciaren a kurzor. 30.07.2017 | 22:10
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Tie údaje sú citlivé ako tvoje zranené ego. BSD nie je Unix.

              • RE: Tlaciaren a kurzor. 30.07.2017 | 23:18
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Prečo by admin nemohol zakázať všetky systémové nástroje? V praxi je to úplné bežná vec. dmesg spravidla prístupné bez roota je, to neznamená, že je to bezpečné.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Tlaciaren a kurzor. 31.07.2017 | 11:47
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Možné je aj to, že káčer donald pomiloval anglickú královnu. Je chlap a tak mu asi narástol ten orgán. Pýtal som sa kde si také niečo videl, nie či je také niečo možné.

                  • RE: Tlaciaren a kurzor. 31.07.2017 | 17:00
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Ja som toho už videl.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Tlaciaren a kurzor. 31.07.2017 | 17:06
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      TLDR verzia - na konci je uvedene:

                      Part of the changelog from the aforementioned kernel: * security,printk: Enable SECURITY_DMESG_RESTRICT, preventing non-root users reading the kernel log by default (sysctl: kernel.dmesg_restrict)

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Tlaciaren a kurzor. 31.07.2017 | 18:17
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Jop, bugreport aby to opravili nech to nie je tak nezmyselne zaškrtené. Dlho to nevydržalo. A zrovna na Debiane som to v tom období nepozoroval (východzia mini inštalácia pre NASko).

        • RE: Tlaciaren a kurzor. 02.08.2017 | 22:03
          Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

          preslo to bez root

    • RE: Tlaciaren a kurzor. 29.07.2017 | 18:25
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tak môj odhad je, že na moment klesne napätie v USB a odpojí sa myška. Klávesnica ti funguje?

      Pozri si túto tému.

      Otvoril by som terminál, pripojil tlačiareň a napísal dmesg | tail

      Výstup hoď sem.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Tlaciaren a kurzor. 29.07.2017 | 21:53
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ono to môže byť ešte väčšia sranda. Tá tlačiareň môže byť na inej fáze, alebo môže prebíjať. Také to mravenčenie keď sa človek toho dotkne. Nechcem vedieť či sú moderné počítače voči tomu odolné.

      • RE: Tlaciaren a kurzor. 02.08.2017 | 21:51
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        Ano, klavesnica funguje.

      • RE: Tlaciaren a kurzor. 02.08.2017 | 22:07
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        Vypis.

        • RE: Tlaciaren a kurzor. 03.08.2017 | 12:52
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          V tom výpise nie je nič o vypadnutí myšky. Tam je len že sa odpojila tlačiareň na 10 sekúnd, v čase cca 2 hodiny a 10 minút po štarte (ak dobre rátam). Pričom cca dve a pol minúty pred tým odpojením a pripojením tam bola tá tlačiareň pripojená.

          Nemáš ty len požutý kábel na tlačiareň čo robí neplechu a resetuje USB zbernicu, alebo nie je napájanie tej tlačiarne na inej fáze ako je počítač?

          • RE: Tlaciaren a kurzor. 03.08.2017 | 16:05
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            myslíš že by mal tlačiareň pripojenú na trojfázu a 380V ?? just kidding ;-)

            ale dojebabraná elektoinštalácia alebo poškodený usb kábel či samotný usbhub sa javia ako nalogickejšie vysvetlenia

            skúsil by som vyločovaciu metódu: 1. vymeniť kábel 2. všetko dať na jednu predlžovačku 3. skúšať či to robí na všetkých usb portoch

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Tlaciaren a kurzor. 03.08.2017 | 19:13
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Už vyše 10 rokov nemáme v zásuvkách 220V, resp 380V ale 235V a 400V. A áno. Je bežné že sa byt alebo dom napojí cez jednu 400V trojfázovú prípojku, a tá sa rozhodí na tri okruhy 235V, každý na svojom 235V ističi. A občas niekto prepichne zásuvku do izby v ktorej je okruh z inej fázy. Pamätám zopár vyhorených dosiek kvôli niečomu podobnému. Bolo to cez dve izby, USB WiFi s predlžovačkou typu aktívny USB hub. USB Routre boli vtedy cenovo nedostupné, a tak sa to riešilo aktívnou predlžkou kde mal USB hub funkciu repeatera. A na inej fáze nemusel ani zaiskriť. Dosť strojov to prežilo, a dosť to neprežilo.

              • RE: Tlaciaren a kurzor. 03.08.2017 | 20:59
                Avatar ------------------------------   Návštevník
                ... nalezneme střídavé napětí o frekvenci 50 Hz a efektivním napětím 230 V. Maximální napětí (amplituda) během periody trvající 0,02 s je asi 325 V. Tato napětí jsou vztažena vůči zemi (pracovnímu vodiči).

                zdroj: Elektrické napětí

                Tolerancia napatia v sieti je +- 5%.

                • RE: Tlaciaren a kurzor. 03.08.2017 | 21:28
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Odporučím ti odmerať to merákom, to sa budeš trochu diviť v akom stave je lexikón oproti reálnej distribúcii. Najlepšie, niekde na lazoch v období prikurovania priamotopmi. Alebo hocikde v období chladenia klimatizáciou. Tých 5% je utópia.

                  PS: Yep, mám dva rôzne meráky od rôznych výrobcov. A obidva mi bežne ukazujú 235V. A to som na tom dobre že mi to nekolíše.

                  • RE: Tlaciaren a kurzor. 03.08.2017 | 22:06
                    Avatar ------------------------------   Návštevník

                    Merak nemam ... (ak by som mal, hned ho sturam do zasuvky)

                    230V+-5% = 218,5V - 241,5V

                    |218,5V - 241,5V| = 23V



                    Ak si niekto mysli, ze je tam pekny sinusovy priebeh, tak az taky idealny sinusovy neni (v hrubom jo).

              • RE: Tlaciaren a kurzor. 04.08.2017 | 08:20
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                ja som myslel že má byť 240V a 380V

                3fázu som doma nikdy nemeral a v zásuvkách mam 238V a nikdy som nemal potrebu to spochybňovať (to že by napatie malo byť 240 na fázu a 380 pri trojfáze) teraz som sa dočítal že naozaj na 3 fáze je 400V a niekto tvrdí že 1 fáza by mala byť 235V a niekto 240V (ale to je asi v rámci bežnej odchýlky) každý deň sa niečo naučím

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Tlaciaren a kurzor. 04.08.2017 | 12:22
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Keď sme sa napojili na západoeurópsku energetickú prenosovú sústavu, tak sa zmenila voltáž a znížili sa odchýlky pri frekvencii ich dorovnaním do 24h cyklu. A to je už panečku naozaj dosť veľa rokov.

                  Alt, to je jedno. Pôvodne som len chcel potvrdiť, že sa bežne pripájajú spotrebiče na jednu fázu z trojfázového pripojenia. A dosť to zblbne ak to človek prestrelí cez zásuvku z inej fázy.

                  • RE: Tlaciaren a kurzor. 04.08.2017 | 14:27
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    jop, preto som vravel že nech to skúsi cez jednu predlžovačku

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Tlaciaren a kurzor. 04.08.2017 | 19:36
                  Avatar ------------------------------   Návštevník

                  Ma byt 230V, ale svet nie je idealny. ...

                  Totiz, aj vo vedeni su straty, takze vsetkym nedas idealnych 220V. Takze Ti co su najblizsie pri trafo-stanice (v dedine), tak u nich nadymenzujes nad 220V, v strede ulice budu mat cca 220V a ti co najdalej od trafostanice, tak budu mat nieco pod 220V. A vsetci budu spokojny, podla normy.

                  • RE: Tlaciaren a kurzor. 05.08.2017 | 19:28
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Opisuješ straty aké sa používali keď Edison dodával elektriku, tá od neho však nebola striedavá.

          • RE: Tlaciaren a kurzor. 05.08.2017 | 10:57
            Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

            Dnes mi pre srandu opat zazmetkovala a dal to v terminali. Vypisalo tentokrat toto. Vid priloha.