Web prehliadac.

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.10.2017 | 14:02
Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

Mam starsi PC. MX-16 na nom bezal dobre (nie svizne ale bezal). SeaMonkey spomaluje, cakacia doba. Skusil som AntiX-17 (kernel 4.0 co ma prekvapilo) a som prekvapeny ze este je nieco co funguje ovela sviznejsie ako MX-16. Ale....mam tu problem z web prehliadacmi. Ak vobec niektory otvori, pri druhom okne cely prehliadac spadne. Dalej nefunkcny. Suvisi to s kernelom 4.0 ? Vedel by mi ako nahodit web prehliadac aby fungoval korektne ? O FF a Chrome ani nevravim ten ani nerozchodim.

    • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 14:32
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      treba skusat ine prehliadace, osobne na starom pc pouzivam qupzilu pripadne sa inspiruj tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_lightweight_web_browsers

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 14:38
      Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

      Mal si napísať, aká je RAM, nie že je to starší PC. Ostatné komponenty by mohli stíhať. Z popisu je jasné, že je to < 1GB, ale chcelo by to presný údaj.

      Najlepšie by bolo, keby si uviedol, aká je tam základná doska. Existuje šanca, že tam bude pasovať väčšia RAM. A to by bolo najjdenoduchšie riešenie tvojho problému.

      • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 14:41
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        Ram je 2GB, max.co tam pojde. Doska Abit NF-7

        • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 14:50
          Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

          Potom asi bude problém niekde inde. 1GB utiahne Ubuntu Mate + Firefox. 2GB je v notebookoch, ktoré sa predávajú v súčasnosti, na tom ide čokoľvek. Otvor prehliadač, potom terminál a zadaj príkaz free. Sprav screenshot.

          • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:01
            Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

            tu je.

            • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:04
              Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

              Aký prehliadač je tam otvorený, keď použitá pamäť činí 100MB?

              • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:05
                Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                qupzilla s ktoreho ti pisem.

                • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:17
                  Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

                  Ešte by si mohol zadať toto, keď už sme pritom. Ale asi nebude treba. (+screenshot)

                  cat /proc/swaps; cat /proc/sys/vm/swappiness
                  Každopádne, máš tam 1,8GB voľnú pamäť.

                  • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:37
                    Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                    .

                    • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:49
                      Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

                      Neviem prečo je swappiness nastavené na 10. Skús to nastaviť na 60. Nájdi si návod, ktorý ti bude vyhovovať. Je možné, že problém je v tomto.

                      • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:54
                        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                        hmmmm. Vobec nemam sajnu ako a kde sa to nastavuje.

                        • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 16:04
                          Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

                          Dobre. Skús ho nastaviť len dočasne (po reštarte sa vráti na 10).

                          sudo sysctl vm.swappiness=60
                          Potom vyskúšaj prehliadač. Ak to nepomohlo, budeme hľadať chybu inde.

                          • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 16:12
                            Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                            Medzitym som nasiel na nete. a zadal do terminalu. Vypisalo mi tot, fot. Ale O.K idem na tu tvoju variantu.

                          • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 16:19
                            Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                            Nie, nic. :-(

                          • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 17:59
                            Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                            Nasiel som aj toto, snad sa to niekomu dalsiemu zijde. Len POZOR ! Musi to byt vkladane do terminalu pod Root alebe vkladane do ROOT TERMINAL.

                            Aktuálnu hodnotu zistíme príkazom:

                            cat /proc/sys/vm/swappiness

                            Teraz chcem, aby mi systém začal swap-operáciu (ideálne), až keď využitie mojej RAM-ky bude okolo 80-90 % ! Za chodu systému v príkazovom riadku Terminálu napíšem s právami roota:

                            sysctl vm.swappiness=15 swapoff -a swapon -a

                            Po absolvovani si to mozeme opet overit prikazom :

                            cat /proc/sys/vm/swappiness

                            • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 19:36
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              To síce vyzerá rozumne, ale naozaj ti ten prehliadač spadne kvôli nedostatku RAM že ladíš SWAP?

                              Skús keď ti spadne ten prehliadač zadať do terminálu príkaz dnesg a pozrieť čo sa v ňom píše. Pozor, je dlhší ako širší a má viac ako jednu stranu. Odhadom to bude chýbajúca inštrukcia v CPU.

                              PS: Teda, ak si písal pravdu že systém spapá len 100M RAM aj s zapnutým prehliadačom, tak sa niečo stalo zo strojom času.

                              • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 20:35
                                Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

                                To len mne tak napadlo, lebo som niekde čítal, že nízka hodnota swappiness môže spôsobovať nestabilitu.

                                • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 21:35
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Hodnoty swapiness nemajú dosah na stabilitu systému. Swapiness určuje len prioritu akou má systém odkladať nepoužitú pamäť programov do SWAPu. To môže mať dosah tak akurát na rýchlosť odozvy, ale nie na stabilitu.

                                  PS: Ak si to niekde čítal, tak povedz kde. Rád by som si pozrel aké ďalšie nepochopenia tam písali.

                            • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 20:16
                              Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

                              Príkaz dmesg. Následne Select All → Shift+Ctrl+C → v pozn. bloku Ctrl+V . A môžeš to dať ako prílohu.

          • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:30
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Urcite inde, 2GB RAM je na vhodne zvoleny Linux ajajaj-habadej.

    • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:45
      Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

      Dobre, pamet je volna, nic jej nebrani. Tak preco sa prehliadace spravaju ako spravaju. Niektore vobec nejde otvorit (opera Beta, FF) alebo ciastocne (SeaMonkey) ??

      • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 15:54
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Skus Chromium, ak mas 32 bitovy procesor, alebo Chrome, ak mas procesor 64 bitovy. A potom sa ozvi co a ako.

        • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 16:03
          Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

          To mi ani vobec nejde otvorit. Po kliknuti len hlaska ktora ponuka bud restart prehliadaca alebo zatvorenie.

          • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 08:23
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            v takýchto prípadoch vždy skús danú aplikáciu pustiť v terminále (zväčša vypíše nejakú chybu alebo dôvod prečo sa nespustila/padla)

            to je jedno ci pri instalacii alebo spúštaní

            terminál je ukecaný kamarát, ktorý rád pomôže (minimálne budeš vedieť čo máš googlovať)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 16:25
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Misko, dobehni s tym zelezom do Trafacky, 8.11., ak nie si od nas daleko.

      • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 16:28
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        A to je kde ? v akom meste ?

        • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 16:32
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          No prepac. Ja, ze to tu je kazdemu jasne, ale blizsie si pozri vlakno Linux v Trafacke. Inak, Nitra, J.Krala 65.

          • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 16:37
            Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

            To cez republiku. :-)

        • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 16:34
          Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

          48.3114633N, 18.0776925E

    • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 19:47
      Avatar low   Návštevník

      Na low machine je surf (kukni si ovladanie pred). A ked menej tak netsurf.

      Ak cpu nepodporuje dnes potrebnu instrukciu, tak youtube Ti video v surf nepodpori.

    • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 20:35
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Ak vobec niektory otvori, pri druhom okne cely prehliadac spadne.

      Prečo otváraš web prehliadač viac krát? Od toho sú taby.

      RAM je OK, najskôr to padne s problémami s grafikou a treba vypnúť 3D/2D akceleráciu. Mrkni do nastvení FireFoxu a vypni akceleráciu.

      Možno je treba sa pozrieť po ovládačoch grafiky, pretože dnešné prehliadače žerú viac výkonu ako moderné hry.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 21:38
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ale, prd. Ajtak to bude tým že má CPU bez SSE2, a otvára stránku s flashom ktorý zo sebou stiahne celý prehliadač. Ten flash mi liezol na nervy ešte keď ho vyrábala firma shockwave.

        • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 22:41
          Avatar low   Návštevník

          Hm, kne chrome ani nenainstalovalo, resp. neapustilo.

    • RE: Web prehliadac. 29.10.2017 | 22:58
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      pošli výstup príkazu:

      cat /proc/cpuinfo
      

      Happy falling
      • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 10:16
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        K tomu sa prikláňam aj ja. A silno odporúčam skontrolovať či tie stránky čo zhadzujú prehliadač naozaj nemajú na sebe flash vyžadujúci v dnešnej dobe SSE2. Ak sa totižto nemýlim, tak uvedená doska "Abit NF-7" mala Socket A a tak dokázala pracovať s procesormi AMD Duron a Athlon. Ani jeden uvedený procesor nepodporoval SSE2. To je pochopiteľné vzhľadom na to, že tie procesory prestali vyrábať v rokoch 2004 alebo 2005.

        PS: Tú wiki by som nebral ako svetú knihu. Neverím že by doska s takým slotom vedela pracovať s CPU Alpha 21264 ako je na wiki uvedené.

        • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 14:56
          Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

          Mas dobru pamat. :-) Ano je to "A socket" Len preco potom v MX-16 mi SeaMonkey ide (i ked spomalene reakcie) a v antiX17 system bezi sviznejsie ako v MX, no Sea Monkey anineotvori po druhe okno. Hned sapadne. (hlaska restart ci vypnutie prehliadaca)

          • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 15:44
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Nemám, ja som nikdy nerobil podporu na desktopoch. Ale s tak starým výhrevným telesom žiaľ nepomôžem.

            Nezdá sa mi že by si mal minuté len 108M pri naštartovanom OS, zapnutom kolaboračnom balíku SeaMonkey a zapnutom ďalšom internetovom prehliadači qupzilla. To mi pripadá ako keby si si robil srandu. Tak ako sa tu objavujú každý rok ľudia z ekonomickej učňovky. Akurát teraz to vyzerá že si stážista výnimočne aj zapol počítač, a to sa cení.

            • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 16:11
              Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

              Faj, dobre. Netvrdim ze mam super masinu. Ale ani ze je hodna uz totalne do srotu. Ale ako vidim, pri tom antiX-e.Ten stroj je ina kava ako umieral na XP. Takze ako tak dalsie zivotnost na par rockov sa este da. Inac pri dvoch detoch a rzpocte je nova masina skor zelanim. No nikdy nevies. Ide mi len o solidnu pracu s dokumentmi (Calk,Writer) videa (prehravanie, aj ked uz to grafika dava predzvest. ), fotografie (uprava) a samozrejmev neposlednej rade, internet. Mat spomaleny stroj nieje nic moc, asi to poznas. Ale ako pisem, tym AntiX-om je to prave orechove. V co uz nedufal. Tak ma to nadchlo si ho doladit. Ale nezufam, mam MX-16 (spomalenejsie reaguje ako antiX17). Snad vyjde MX-17 a tam to uz "snad" bude doriesene k spokojnosti kedze vychadza z AntiX-u.

              • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 18:31
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Mám pomalšiu mašinu, ale len ako muzeálny kúsok. Už sa na nič nehodí. Teda okrem toho že by som na nej chcel mať WiFi router s NAS a internetovým rádiom. Ale žralo by to 20W, a občas by to hučalo. Obávam sa že RPi je výkonnejšie ako aj ten tvoj stroj o ktorom píšeš, nielen ako ten môj muzeálny pokémon.

                Mimochodom, vieš prečo si myslím že nemáš žiaden problém? Bolo ti povedané že ten výpis máš urobiť po tom, ako ti spadne ten QupZilla browser. V tom výstupe z dmesg nie je nič o spadnutí programu. Ak by tam bolo niečo o tom zlyhaní prehliadača, tak by sa podľa toho dalo niečo podniknúť. Je tam len ako si zapol správcu súborov (zbytočne sa domáhal prístupu na floppy, a pripojil si kliknutím nejaký ďalší disk).

                A nejako mi nie je jasné prečo nepoužiješ Firefox (ESR) ktorý je východzí v Antixe, a ako sa ti podarilo do cca 100M vtesnať OS, Grafické prostredie, Kolaboračný SW SeaMonkey a aj prehliadač QupZilla.

                • RE: Web prehliadac. 31.10.2017 | 02:45
                  Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

                  Firefox mi absolutne nejde ani len otvorit. Akonahle by mi mal prehliadac zobrazit, namiesto toho objavi volba o restarte alebo vypnuti prehliadaca. Tak to skonci kazdy pokus o zapnuti FF. Preto skusam iny prehliadac. Co tyka tych 100M .... To nepadli z mojich ust. Nechce sa mi livit kto to tu vytiahol. Navyse to nieje podstatne ci funguje to vsetko na 100M ci nie.

                  • RE: Web prehliadac. 31.10.2017 | 08:27
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    Stále si nevyskúšal pustiť FF cez konzolu. Tam ti vypíše aj na čom to spadlo.

                    • RE: Web prehliadac. 31.10.2017 | 08:57
                      Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

                      Nikto mu nepovedal, že to je príkaz firefox. Ale firefox nepôjde. Možno niečo iné.

                      • RE: Web prehliadac. 31.10.2017 | 09:41
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        ozaj a má zmysel toto ešte riešiť ?

                        pokiaľ to chápem tak qupzilla Michalovi funguje - takže problém prehliadača vyriešený (lebo FF nejde pre absenciu SSE2 ani nepojde)

                        je v qupzille niečo čo absentuje ? treba riešiť funkčnosť iných prehliadačov ? - to je otázka na Michala

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 14:47
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        .

      • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 14:47
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        .

    • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 09:26
      Avatar redhawk75   Používateľ

      swappiness 10 je v antixe by default, je to ok, zacne pouzivat swap pri naplneni 90%  ram.

      Chcelo by to info o celom PC.

      osobne bez problemov na ASUS X101CH s atom n2600 1GB ram a 16GB cf kartou fungujem na MX16 32bit a ide aj FF-esr problem je az s 6-7 tabom

    • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 09:53
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Inak dnes sú web prehliadače plne akcelerované a môže byť problém s ovládačom grafiky. Akú tam máš grafiku?

      lspci | grep -i vga

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 14:50
        Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

        .

        • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 19:44
          Avatar redhawk75   Používateľ

          Athlon XP 2800  nema SSE2. cize treba prehliadac FF nizsi ako 45, alebo SRWIron, ci pa

        • RE: Web prehliadac. 30.10.2017 | 23:05
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tá grafika je OK, sám som ju pred rokmi mal. Red má pravdu, CPU nemá SSE2, takže ti ostáva akurát tak ručná kompilácia kompilácia FF, tak ak tam je vôbec možnosť ho skompilovať bez SSE2.

          Môžeš skúsiť inštalovať FF zo source balíčku, alebo so zdrajákov priamo od Mozilly.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Web prehliadac. 31.10.2017 | 09:54
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Kompilácia FF by mu na takej mašine hučala minimálne dva dni, ak by ovšem mal všetky potrebné knižnice na kompiláciu. Pevne verím že si z neho nerobíš srandu.

            PS: Je dosť možné že sa dá niekde stiahnuť starší tarbal toho FF, alebo zobrať balík FF z staršieho Antixu. Nie je to odporúčané, ale do konca vykurovacej sezóny mu to pomôže. Potom by som mu odporučil vyhodiť tie vyše desať rokov staré gamatky, a nahradiť to niečim iným. Možností na výmenu je habafúra.