Software Center problem s instalaciou

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.11.2017 | 12:07
Avatar dirko   Návštevník

Zdravim opat sa potykam s takym malym problemom. Snazim sa na ubuntu 17.10 s KDE nainstalovat Software Center ale vypisuje mi to chynu:

sudo apt-get install software-center Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done Package software-center is not available, but is referred to by another package. This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or is only available from another source E: Package 'software-center' has no installation candidate

na nete som nasiel ze treba pripadne spustit : sudo apt-get install software-center* a toto mi aj zbehne ale stale mi to nefunguje. Neviete mi niekto poradit kde moze byt chyba a ako to spojazdnit? Dakujem Roman

    • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:35
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      na nete som nasiel ze treba pripadne spustit : sudo apt-get install software-center* a toto mi aj zbehne ale stale mi to nefunguje. Neviete mi niekto poradit kde moze byt chyba a ako to spojazdnit? Dakujem Roman

      tak ak ti to zbehne tak potom len spusti v terminali software-center, alebo ho spusti zo zoznamu aplikacii

      bud sa spusti alebo ti vyhodí nejakú chybu

      mimochodom ako je mozne ze nemas software centrum preinštalované ?? si ho manuálne odstraňoval

      respektíve otázka je či nie je software center nahradený nejakým novším programom zabezpecujucim instalaciu balikov v ubutnu 

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:40
        Avatar dirko   Návštevník

        Ahoj Brano dakujem vopred za odpoved. Skusal som aj v terminali software-center ale nefunguje to, pozeral som na nete ze existuje Synaptic Package Manager ale to neviem ci je nahrada za software center nakolko tam nejdem najst programy ktore ponuka software center. Tak neviem ci by si mi vedel este nieco dalsie poradit. Dakujem Roman

        • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:44
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ono synaptic je výborný správca balíčkov ale vyhladávanie v ňom je podá názvu balíčka a ten sa nie vždy na 100% zhoduje s bežným názvom programu

          ubuntu ma okrem synapticu urcite grafického správcu balíkov - ale nepoviem ti jeho meno (lebo neviem)

          + to ze ti nieco nevie nájst može byť aj tým že nemáš aktualizovaný zoznam balíkov (apt-get update)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:40
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        este ma napadlo že tá chyba vyzerá ako keby si mal poškodenú databázu balíkov

        spusti si

        sudo apt-get update
        
        sudo apt-get upgrade

        a potom instaluj software-center príkazom

        sudo apt-get install software-center
        
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:39
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      To je v poriadku, posledne bol software-center videný v 14.04. Ten program bol len na to, aby obišiel výhody štandardného správcu balíčkov. Plánovali ho nahradiť cez snap-y, ale to je pre BFU iná obrazovka.

      Alternatívy re lubuntu alebo ubuntu kylin asi nebudú mať ani zďaleka toľko SW ako je v bežnom správcovi balíčkov, ktorý môžeš použiť cez napríklad synaptic.

      • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:42
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        som si presne myslel, oni v ubuntu menili tých správcov balikov samo zdá viac krát

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:50
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Nemenili. Štandardný apt/dpkg majú od počiatku sveta, a synaptic odkedy doň bola dorobená funkcionalita pre deb.

          Tie krátkodobé pokusy s vlastným obchodom, snappy a podobnými vecami nerátam.

          • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:54
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ja som myslel na graficku nadstavu - presne ten ich obchod, sw centrum, ...

            to ze apt/dpkg a synaptic funguju od pociatku je mi jasné

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:56
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ten ich obchod nikdy nebola nádstavba nad štandardný balíčkovací systém. Bola to alternatíva k overenému správcovi balíčkov. Teda, nástroj čo uviedol balíčkovací systém do nekonzistentného stavu.

      • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:43
        Avatar dirko   Návštevník

        vlastay dakujem za vysvetlenie :-) Len ako som pisal tak tam neviem najst aplikacie co su na softrare center - konkretne napr. ImageWriter Roman

        • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:48
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          mám taký pocit že ImageWritter už nie je v repo posledného ubuntu

          skúsil by som niečo novšie ako napr etcher

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:53
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A čo si vojín kefalín predstavujete pod pojmom Image Writer? Obávam sa že niečo také pre Linux asi ani nebolo.

          Programov čo dokážu nahrať ISO na USB je plná pr...

          • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:55
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            podla mna toto:

            https://apps.ubuntu.com/cat/applications/quantal/usb-imagewriter/

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:58
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Podľa mňa toto:

              https://launchpad.net/win32-image-writer

              Ale podľa neho to môže byť niečo iné.

          • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 12:57
            Avatar dirko   Návštevník

            ved prave ze som ho nasiel https://apps.ubuntu.com/cat/search/?q=imagewriter&op= ale skusim teda nieco ine podobne tak uvidim ako dopadnem, chcem si rozchodit na Rasbery android a pripojit nas k tv.

            • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 13:00
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Aha. Tak pán potrebuje nahrať image na SD kartu. Návod podľa ktorého postupuješ asi nemá v sebe informáciu ako to nahrať cez napríklad dd, že?

              • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 13:06
                Avatar dirko   Návštevník

                nahrat som to nahral pomocou https://www.digi.com/resources/documentation/digidocs/90001546/task/android/t_faq_boot_from_usd_card_android.htm len som chcel skusit aj nejaky soft lebo sa mi tam nieco zaseklo tak len preto

                • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 13:35
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  No, takže by si mal prezradiť čo si predstavuješ pod pojmom "zaseklo sa to". Predpokladám že nahratie image na SD kartu zbehlo v poriadku. A to cez program dd, alebo hoci aj grafické klikátko usb-creator-kde, usb-creator-gtk alebo gparted. Si si istý tým že to, čo nahrávaš na SD kartu pre RPi aj podporuje RPi? Ja nie.

                • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 13:42
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  ak ti v po zadaní príkazu dd ........... v konzole neukazovalo nic tak sa to nezaseklo, standartne totiz dd neukazuje %dokoncenia

                  treba len pockat, alebo doplniť parameter status=progress do toho príkazu (potom ti bude ukazovat priebezne ze pracuje)

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 13:38
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              a všimol si si, že tan balík ta naposledy spomenutý vo verzii 14.04 (teda verzii z apríla 2014) ? to preto ti ho nenájde

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 16:22
                Avatar dirko   Návštevník

                jasne uz som si vsimol. Co sa tyka toho softu co som tam napaloval tak ten som si stiahol osobitne a potom cez dd napalil na microsd, to mi zbehlo, len sa mi to zatial nepodarilo rozchodit na rasbery. Zajtra poskusam znovu :-)

                • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 18:24
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  A si si istý že ten soft je pre RPi? Lebo ten návod čo si sem dával je pre iné dosky. Vo svete ARM neexistuje univerzálne LiveCD/USB.

    • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 13:10
      Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

      Ubuntu Software Center už neexistuje a bol nahradený programom GNOME Software.

      Mne osobne na vyhľadávanie programov najviac vyhovuje práve packages.ubuntu.com, ale Gnome Software má veľkú výhodu, že sa s ním dajú programy ľahšie inštalovať a hlavne odinštalovať.

      • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 16:33
        Avatar dirko   Návštevník

        Tak som tam nasukal GNOME Software dakujem za pomoc Roman

    • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 13:22
      Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

      Máš obyčajné Ubuntu, do ktorého si nainštaloval KDE? Pozri muon-discover a plasma-discover.

      • RE: Software Center problem s instalaciou 16.11.2017 | 16:23
        Avatar dirko   Návštevník

        dal som si tam priamo Kubunt