Gentoo a VPS

Sekcia: Konfigurácia 12.12.2017 | 22:23
Avatar mJk   Návštevník

Zdravím, vedel by mi niekto prosím vás poradiť. Inštalujem si Gentoo vo VirtualBoxe a dostal som sa len po preparing the disks. Vždy keď spravím niečo dalej napr. stage3 a vypnem virtualbox tak ako keby sa nič nezapísalo na virtuálny disk a som zase v stave preparing the disks. P.S: Bude stačiť zakúpenie základného VPS (1 jadro, 2GB RAM, 20GB SSD) pre spustenie a testovanie pre wordpress, apache, mysql a mailový server, možno nejaký hosting Díky :)

    • RE: Gentoo a VPS 13.12.2017 | 08:41
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ nie je gentoo schopné samostatne naštartovať, teda nemáš nahodený zavádzač systému a funkčné jadro aj s init systémom, tak to nevypínaj.

      • RE: Gentoo a VPS 13.12.2017 | 19:27
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Tak je. Ale ak sa nemýlim, stav počítača sa dá vo Virtual boxe uložiť a potom pokračovať...? (pamätníci si spomenú na podobnú fičúru v Game Wizard pod DOSom ;) )

        • RE: Gentoo a VPS 13.12.2017 | 19:39
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Áno, je to tam. Len si človek musí vybrať na čo klikne. To ale nebude robiť problém človeku čo ide zaplniť dlhé zimné večery pomocou prvotného buildu Gentoo.

        • RE: Gentoo a VPS 15.12.2017 | 20:42
          Avatar mJk   Návštevník

          Hlúpy som, to ma nenapadlo :D Díky za rady. Na VPS nechcem gentoo, to bola otázka mimo témy. Preto som to dal do P.S :)

      • RE: Gentoo a VPS 13.12.2017 | 21:54
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tak Gentoo má krásne spísaný HandBook a jedna z kapitol je práve nahodenie bootovania. Zrovna s týmto by nemal byť žiadny problém, teda ja som ho nezaznamenal.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Gentoo a VPS 14.12.2017 | 09:49
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Presne tak.

          Môj obľúbený postup bol nahodiť Gentoo zo stage 2, zakázať X v use flagoch (nech mi to neťahá na začiatok blbiny), nakonfigurovať a nainštalovať jadro, nahodiť zavádzač systému, a spraviť reboot. Po reboote keď som mal vlastný mini systém, tak som si ho mohol vytzuniť. Teda upraviť príznaky pre kompiler (aby som využil môj CPU na maximum) a spraviť kompletný prvý optimalizovaný rebuild. Následne po reboote vybrať profile cez eselect, potom upraviť use flagy podľa seba a doinštalovať žiadúce (meta)balíky.

          Jediný problém je v tom, že som svojou optimalizáciou na Gentoo získal tak 5% až 20% výkonu naviac, ale záplaty mi minuli oveľa viac procesorového času ako som ušetril pri prevádzke. Takže som to vlastne používal len kvôli tomu, že Gentoo malo v repozitároch viac SW ako ktorákoľvek iná distribúcia. A mal som možnosť elegantne si pridať iný SW ktorý mi nerozbil systém ako napríklad zabudnuté binárne (PPA) repozitáre.

          Ale na druhú stranu ma to pred rokmi naučilo dosť veľa.

          • RE: Gentoo a VPS 14.12.2017 | 16:28
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Je pravda, že ja som Gentoo, skúšal až ako skúsený uživateľ, tak je to výborná distrubácia, ak sa chce človek dozvedieť o fungovaní Linux enviroment viac, všetko je výborne zdokumentované.

            Ja som ale začínal inak. Najskôr cez tunenie vanilky, potom som čerpal informácie zo všelijakých fun blogov, kde si ľudia so srandy písali inity a väčšinou žiadne pokračovanie nebolo. Poslednu takú šialenosť si pamätám ako init v PHP *)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Gentoo a VPS 14.12.2017 | 18:12
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Hmm, moje začiatky boli pri Monkey Linux-e.

    • RE: Gentoo a VPS 13.12.2017 | 11:51
      Avatar VPS   Návštevník

      P.S. Ano, bude stacit. Ak nie, tak si u poskytovatela navyssis balicek. Ale malo by v pohode.

      • RE: Gentoo a VPS 13.12.2017 | 14:25
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ bude mať spoplatňované využitie RAM, CPU a I/O zápisov na disk, tak sa mu to Gentoo môže v platenej VPS pekne predražiť.

        • RE: Gentoo a VPS 13.12.2017 | 14:51
          Avatar VPS   Návštevník

          To by musel mat Cloud VPS, co nespomina. Takze plati za "prenajom", nie za pouzivanie.

          • RE: Gentoo a VPS 13.12.2017 | 15:46
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Neexistuje jednotné názvoslovie produktov.

    • RE: Gentoo a VPS 14.12.2017 | 13:27
      Avatar jarvis   Používateľ