ovládač Pre Ati 3850

Sekcia: Hardware a Drivery 07.02.2018 | 16:48
Avatar Timotej   Návštevník

Zdravím mám nainštalované Xubuntu 16.04.3 64bitov a neviem nainštalovať ovládać pre Grafickú Kartu Ati radeon hd 3850 keď som stiahol ovládać z amd stránky a snažil som sa ho nainštalovať tak mi terminál napísal :

error: Detected X Server version 'XServer _64a' is not supported. Supported versions are X.Org 6.9 or later, up to XServer 1.10 (default:v2:x86_64:lib32:XServer _64a:none:4.10.0-28-generic:) Installation will not proceed.

Linux mám necelý deň takźe sa v tom ešte neviem uplne hýbať za odpovede ďakujem.

    • RE: ovládač Pre Ati 3850 07.02.2018 | 18:19
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ono o tom netreba vedieť moc, stačí si prečítať chybovú hlášku, ktorá ti hovorí, že máš staršiu verziu Xiek ako podporuje ovládač.

      Takže riešenia môžu byť minimálne dve. Buď si nainštalovať najnovšiu verziu Ubuntu, kde daná verzia Xiek už bude (dúfam), alebo si stiahnuť staršiu verziu ovládačov pre danú verziu Xiek.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: ovládač Pre Ati 3850 07.02.2018 | 18:30
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ehm, v posledných rokoch si Ubuntu samo nainštalovalo potrebný ovládač. Je s tým nainštalovaným ovládačom nejaký problém že inštaluješ iný ovládač?

      • RE: ovládač Pre Ati 3850 07.02.2018 | 19:06
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Podľa toho čísla grafiky, to nie je bežná grafiky, ale najaká ta AMD/ATi mobiliti, alebo ako sa tomu hovorí a to proste v distrách moc podporu nemá.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: ovládač Pre Ati 3850 07.02.2018 | 19:25
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Prečo by nemalo, len preto že ten skript zle zdetekoval verziu "X Server version 'XServer _64a'", teda architektúru namiesto verzie AMD64? To ale nie je problém balíka dodávaného Ubuntu.

          • RE: ovládač Pre Ati 3850 08.02.2018 | 10:43
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Mrkol som sa na to, tak je to AGP karta, takže tá potreba nových Xiek bude blbosť, čo s tým teraz?

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: ovládač Pre Ati 3850 08.02.2018 | 10:55
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Strašne veľa ľudí odchovaných windowsom potrebuje tamagoči namiesto počítača. Defragmentujú disky, čistia registre, každú chvíľu inštalujú ovládače ktoré im výrobca nedodal do operačného systému. Ja naozaj neviem prečo chcel inštalovať nejaké ovládače, keď má nainštalovanú distribúciu čo má ovládače pre ten typ kariet priamo v sebe. Pochopil by som keby to mal pomalé lebo pri inštalácii nevybral "použiť binárne ovládače tretích strán". Pochopil by som keby mu to vydolovalo málo bitcoinov keďže padol trh. Pochopil by som keby potreboval prudiť s semestrálkou na ekonomickej učňovke, fakulta managementu ako takmer každý februchár. Ale už sa neozval, takže ostáva len jedno.

              PS: Tá karta existuje aj s názvom HD a pripojením cez PCI Express. AMD išlo v koľajách Nokie, a zrecyklovalo názvy starých produktov. Ale to je vedľajšie.

            • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 08:46
              Avatar Timotej   Návštevník

              je to konkretne táto karta a nie nieje to ago https://m.alza.sk/graficka-karta-sapphire-ati-radeon-hd-3850-d83907.htm

              • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 09:48
                Avatar redhawk75   Používateľ

                co tak vypis z inxi -F

                ta karta ma ovladace pod 16.04 priamo v jadre: No configuration is necessary for ATI driver in the modern versions of Ubuntu

                skus otestovat :

                dmesg | egrep 'drm|radeon'

                 

      • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 08:48
        Avatar Timotej   Návštevník

        prehliadanie stránok nije tak plynulé ako vo windowse myslel som ze to môže byť ovládačom

        • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 09:48
          Avatar redhawk75   Používateľ

          aky prehliadac?

          ake zelezo? (inxi -F a screenshot)

          • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 09:56
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Skôr:

            1. Aká stránka (koľko je na nej flashu)? Flash v Linuxe nikdy nemal akceleráciu.
            2. Aké sekanie, pri posúvaní stránky kolečkom? Toto niekedy zbytočne trhá na starých procesoroch, ale dá sa to prestaviť. Paradoxne z posúvania na stránkovanie.
            3. Koľko je RAM, a minutej? Občas nejaké reklamy na stránkach vyžerú RAM, a to spomalí počítač. Pod 8G RAM by som internet nepozeral bez blokovania JS. A 8G na počítači s 10 rokov starou grafikou ...

            • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 10:01
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              Pod 8G RAM by som internet nepozeral bez blokovania JS

              tak poziadavka 8GB ram na prehliadanie netu je podla mna dosť extrem

              bezne kancelarske PC/NTB maju 4GB ram a aj v nenazranom chrome zvladnu otvorit viacero okien bez problemov (bohužial mam taky pracovny ntb) aj bez blokovania JS

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 10:08
                Avatar Timotej   Návštevník

                Je tam nejake 2jadro od Intelu meviem teraz presne ake niesom doma a je tam 4gb na win 8.1 ide prehliadanie internetu napr fb uplne pplynule či chrome či mozilla ale na linuxe je to take trhane

              • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 10:10
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                V práci máš obvykle proxáč s filtrovaním nevhodného obsahu. Či už na sieti, alebo na stoličke.

                • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 10:12
                  Avatar Timotej   Návštevník

                  Lenze to je moj domáci pc kde nič také nemám

                • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 10:17
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  ziadne proxy nemám - navrhoval som aby sme ho zaviedli pre blokovanie reklamy - neuspesne

                  nehovoriac ze vacsinu casu sedim u klientov, ktorí sú radi ze im ide internet a o niečom ako proxy ani netušia

                  teraz mam napr. 9 chrome tabov, 15 word dokumentov, 3 excely, abby fine reader, viber a 5 okien prehliadaca suborov a "len" 76% ramky zaplnenej

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 10:21
                    Avatar Timotej   Návštevník

                    nie mne stačí to jedno okno aby šlo plynule a vačisnou nemam zaplnene viac ako 30 percent ramky :)

              • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 10:19
                Avatar Timotej   Návštevník

                no takže Procesor DualCore Intel Core 2 Duo E6600, 2400 MHz (9 x 267) Základná Doska Asus P5B Series Gtafická Karta ATI Radeon HD 3850 (RV670) Ram 4gb

                čakal som že to prehliadanie internetu a skrolovanie bude plynulé ako vo windowse

                • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 10:31
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  A tie otázky vyššie?

                  PS: To že nemáš proxy ktorý by ťa chránil pred dolovaním bitcoinov v prehliadači a iným sajrajtom, to vieme.

                  • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 13:36
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    A nebude to nejaky tearing? Mne to zvyklo robit v Intel grafikach ale ani NVidia starsia sa tomu nevyhla.

                    • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 13:53
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      presne na to nárážal aj vlasaty, s otázkou o aké trhanie sa jedná

                      len zatial nepadla odpoved

                      ja som sa stým nestretol ale viem ze sa to dalo eliminovat zmenou nastavení (myslím že v-sync a ešte dačoho)

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: ovládač Pre Ati 3850 09.02.2018 | 13:58
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Ono, stále to môže byť hocičo. Kľudne to môže byť aj stránka s flešovými hrami ktoré blikajú jak cirkusákova škodovka. Alebo, napríklad nejaká stránka s desiatimi unikátnymi užívateľmi za deň ktorá si zapla JS z coinhive.

                • RE: ovládač Pre Ati 3850 10.02.2018 | 00:09
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  tak to by malo byt v pohode.

                  Xubuntu 16.04 nema velke naroky. ale stale chyba 

                  dmesg | egrep 'drm|radeon'

                  inak bezne pouzivam na internet notas Fujitsu Siemens D9500 s C2D 3GB ram a 32GB SSD Adata SP600 a jedine kde mi to "trhalo" bol tearing na Linux Mint 18.3 Cinnamon.

                  este by sa zisla informacia (linka) na ovladac. Pretoze na 3850 som nasiel iba catalyst 13.1 a aj na 3650 som pouzival fglrx ale ten v 16.xx uz nie je.

                  Co ma este napadlo skusit live verziu z usb kluca (LM 18.3 xfce, mate a/alebo MX17 popripade deepin)

                  • RE: ovládač Pre Ati 3850 14.02.2018 | 18:23
                    Avatar Timotej   Návštevník

                    nemal som na to čas ale skusim dnes nahodit ten mint xfce :)