Zistenie závislosti balíkov bez distra

Sekcia: Ostatné 11.05.2018 | 23:16
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, mám jednu zaujímavú otázku: Ako by som zistil závislosti a následne stiahol balíky aj bez nainštalovaného Linuxu? Vysvetlím: Na mojom kompe mám externú wifi (TP-LINK WN822N) a nemám možnosť pripojenia káblom. Aby som rozbehal wifinu potrebujem mať v distre nahodené prekladače (gcc, cpp), ktoré ale v základnej inštalácii Ubuntu/Xubuntu nemá zahrnuté. Napríklad Linux Mint ich má už v základe a preto viem rýchlo rozbehať wifinu a následne pracovať s distrom pripojeným na net. Noo a hľadám spôsob, ako dostať napríklad do Xubuntu prekladače aj bez netu, nemáte nejakú ideu? Mám takú myšlienku že skúsiť zistiť závislosti Xubuntu (neviem ako), stiahnuť ich napr. aj pod Windowsom a skúsiť potom nahodiť z disku. Dakedy som to robil cez lokálny repozitár, ale teoreticky by som to potom vedel aj cez dpkg. Ďakujem za tipy,,,

    • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 12.05.2018 | 00:07
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Našiel som zaujímavý návod so Synapticom, ale ak sa nemýlim Xubuntu nemá Synaptic v základnej inštalácii takže som sa nepohol z miesta, Ubuntu ťahám a vyskúšam,,,

    • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 12.05.2018 | 00:53
      Avatar menom   Používateľ

      Možno hľadať niekde približne tu

      Ale to bude úmorná robota.Nebolo by lepšie použiť androidí mobil čo vie poskytnúť dátové pripojenie cez tethering ? Alebo usb modem alebo starší dumbfón, čo vie funkciu modemu na pripojenie cez usb kábel k pc.Aj keď mobilné dáta sú neni zrovna lacné.

      • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 12.05.2018 | 01:23
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Už som to hľadal v Ubuntu Packages ale to by bolo o preklikávanií z balíka na ďalšiu závislosť a dookola. Inak som prekvapený že v 4tej oprave LTS verzie Ubuntu aj Xubuntu zahrnulo do základných inštalácií aj prekladače ktoré tam predtým tuším neboli. Ale pre zmenu sa mi nedarí skompilovať driver pre wifinu, zajtra hodím screen,,,

    • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 12.05.2018 | 09:34
      Avatar bu   Návštevník

      1. moznost - mobilny net Fakt problem s internemtom. Ved dnes uz mobil, kabel a operator, zaplatis a ides. ... (akcie napr.: max 0.4/0.5 EUR za den)

      2. moznost - klonovanie distra:

      Na no-net pc a VPS (forpsi.com za 1 EUR/mesiac ti staci) si nainstalujes rovnake verzie ubunty. Potom si na VPS ubuntu doinstalujes balicky co potrebujes. Docastne balicky stiahnute na instalaciu sa ukladaju v /var/cache/apt/archives/ (aspon pre Debian). A tie si skopriujes a nainstalujes do no-net ubuntu.

      3. moznost - ofline verzia balickov ubunty: Stiahni si vsetky baliky ubunty (staci sada main) a tie si pridaj ako repozitar do no-online distra. 4 moznost - zmena distra

      • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 12.05.2018 | 10:00
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Na toto som sa nepýtal,,,

    • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 12.05.2018 | 09:37
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ak trváš na tom železe, tak bude najjednoduchšie mať jednorázové Ubuntu vo virtuálke bežiace pod OS v ktorom tá karta funguje. A v nej vypnúť mazanie nainštalovaných deb balíkov a podobných vecí.

    • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 12.05.2018 | 11:42
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Hovorí sa tomu "dependency hell" a nie je to úplne jednoduché vyriešiť, pretože balíček "A" závisý na "B", "B" závisí na "C"...

      Doinštaluj si do Win, Ubuntu enviroment z Win obchodu.

      Skús si vypísať všetky závislosti cez: (za názov balíčku si dosaď ten svoj)

      apt-cache depends --recurse --no-recommends --no-suggests --no-conflicts --no-breaks --no-replaces --no-enhances --no-pre-depends <názov-balíčku> | grep "^\w" | sort -u

      No a pokús sa ich všetky stiahnúť.

      apt-get download $(apt-cache depends --recurse --no-recommends --no-suggests --no-conflicts --no-breaks --no-replaces --no-enhances --no-pre-depends <názov-balíčku> | grep "^\w" | sort -u)

      Potom si ich hoď na USB kľúč a skús nainštalovať.

      Veľa štastia :)

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 12.05.2018 | 12:31
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Takže pár nových postrehov, cez Synaptic to naozaj funfuje :-) Aj keď je zádrhel v tom, že ho musí obsahovať distro a musí byť minimálne obnovený zoznam repozotárov (update), takže zase to bezn netu nejde. Hodil som do prílohy screen skriptu, ktorý vygeneroval Synaptic pri inštalácii dpkg-dev,,,

        • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 12.05.2018 | 13:06
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Aj ten zoznam repozitárov sa dá natiahnuť offline, sídli myslím že v /var/lib/apt/lists/ ale zdroj by mal byť z (takmer) identického systému. Ale v reále je výhodnejšie sponzorovať výrobcu ktorý podporuje Linux. A je to aj lacnejšie.

    • RE: Zistenie závislosti balíkov bez distra 17.05.2018 | 17:02
      Avatar TomasHanzel   Návštevník

      To som riešil dávno. Ale fakt že dávno. https://launchpad.net/keryx