Linux Filesystem

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.06.2018 | 21:06
Avatar Faqp   Návštevník

Linux Filesystem je preplnený a príčinou je asi clipgrab program na sťahovanie youtube videí ako tvári sa že sťahuje tak kde chcem.. normálne nastavím cestu, stiahne kliknem dam otvoriť zložku kde je uložený súbor otvori mi zložku a tam nič tak som opakoval sťahovanie par krát a bum zrazu hláška že mam malo miesta v Filesystemu a neviem kde tie videá su.

    • RE: Linux Filesystem 04.06.2018 | 21:44
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Keď nemáš voľné miesto, tak sa ti nemajú kam stiahnuť. Sprav si voľné miesto.

    • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 08:49
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      v takýchto prípadoch pomôže utilitka ncdu

      prikazom ncdu /adresar/na/preskujmanie

      ukaze velkost adresarov

      existuju na to aj graficke nastroje (neviem názvy)

      po identifikovaní co zabera najviac miesta na disku by som tam začal mazat nepotrebné veci

      ak su tie videa velke tak sa objavia

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 09:07
      Avatar redhawk75   Používateľ

      aky je velky disk, ako rozdeleny a kolko ma miesta?

      inak miesto sa da vycistit ce terminal vcelku bezpecne:

      sudo apt update

      sudo apt autoremove

      sudo aptitude purge $OLDCONF

      sudo aptitude purge $OLDKERNELS

      sudo apt autoclean</pre>

      sudo apt-get autoclean

      taktiez v synapticu cache. Synaptic  Nastavenia – Vlastnosti – súbory 

      vycistit cache, zistit velkost
      
      sudo du -sh /var/cache/apt 

      </pre>

      sudo apt clean 

      </pre>

      sudo apt-get clean

      </pre>

      • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 09:51
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Správca balíčkov apt si už dávno po sebe vymazáva veci ktoré už nepotrebuje. Naozaj sa v posledných rokoch nemaže obsah /var/cache/apt/archives ktorý odporúčas premazať sériou príkazov sudo apt clean, sudo apt-get clean, apt autoclean, sudo apt-get autoclean?

        Stará konfigurácia nezaberá veľa. A staré jadrá sa odmazívajú príkazom sudo apt autoremove, ten môže naozaj uvolniť cca 150M na verziu (ak má človek nainštalované aj hlavičkové jadrá kvôli DKMS alebo iným doplnkovým ovládačom.

        Ale ajtak odhadujem že si to on zaplnil u seba v domovskom priečinku. To si pozrie cez napríklad vyššie spomenutý ncdu baobab, alebo v termináli ako big bada beng guru masta hacka príkazom: du -sh ~ | sort -h .

        • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 09:55
          Avatar redhawk75   Používateľ

          clean a autoclean na apt aj apt-get na ntb s Gallium os 1,12GB vycistil. autoremove 21MB. tiez mam dojem ze bude mat zaplneny disk videami, preto som sa pytal na rozdelenie disku

          • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 10:13
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Hmmm. Ja som si všimol že mi apt čistí od nejakej verzie Ubuntu 16.04 ten priečinok s cache aj sám, a nedá sa to vypnúť. Dosť ma to vyviedlo z rovnováhy keďže som nechcel opakovane sťahovať tie isté balíky pre podobné virtuálky.

            Ale ak to na Gallium niečo vyčistilo, tak to bude môcť za chvíľku preplniť videami z youtube.

            • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 11:02
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

              Apt maze cache odjakziva, len je mozne ze je to teraz nastavene na kratsiu dobu. Autoremove maze aj stare jadra a to tusim automaticky nerobilo nikdy. Ja to uz spustam tiez rucne pred kazdou zalohou cez timeshift, zalohuje sa potom menej dat.

              • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 11:23
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Už to sledujem vyše 10 rokov. Kedysi apt nemazalo cache vôbec. Neskôr mali prednastavené že mazali len baíčky ktoré už "neboli k dispozícii", čo mi urobilo škrt cez rozpočet keď jedna verzia odmazala balíky druhej verzii na zdielanom cache. Ale dalo sa to elegantne prestaviť. Teraz to v Ubuntu už niekoľko rokov pri použití apt alebo update-manager vymaže stiahnuté balíky po ich aplikovaní a nedá sa to prestaviť. Teda dá, ale len pre beh synaptic-u v ktorom to asi tiež za chvíľu zakážu aby záplaty nezaplnili disk ktorý má BFU rezervovaný na zálohovanie internetu.

                PS: Preto ma prekvapilo že Gallium OS (Fork Xubuntu) to nemaže. To by ma zaujímalo že či bola tá verzia Gallium OS založená na 12.04 alebo staršej keď to nemazala.

                • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 13:27
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  Host: galliumos

                  Kernel: 4.17.0-041700-generic x86_64 (64 bit)

                  Desktop: Xfce 4.12.3

                  Distro: Ubuntu 16.04 xenial

                  tiez som si myslel ze to maze. keby som dnes nebol pozeral na to tak si to myslim dalej (mam z 15GB 11GB obsadenych, po spusteny cistenia 9.6GB obsadenych.) 

                  • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 14:01
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Podľa toho obrázku máš ešte nejaké prekvápko stále napríklad aj vo /var, 1.2G by som pochopil keby si tam živil zbierku komerťných databáz, alebo divné logy.

                    • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 14:36
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      logy :-)

                      ten notas mam na hranie / testovanie

                       

                      • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 15:18
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        logrotate.

                        • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 15:53
                          Avatar redhawk75   Používateľ

                          lenze ja tie logy prave potrebujem. 115MB nie je vela.

                          • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 20:41
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Pozri si ešte raz ten obrázok čo si sem dal. Vo /var bolo zaplnené 1.2G po tom, ako si potvrdil vyčistenie 1.2G.

    • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 16:43
      Avatar faqp   Návštevník

      Ďakujem pekne chcel som si zväčšiť partici ale toto je efektívnejšie premazalo mi to acc 300MB možno viac

      • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 18:10
        Avatar redhawk75   Používateľ

        tak zvacsit particiu je mozne z livka. cez gparted

        • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 20:42
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ak má kam. Ak nie, tak ešte stále môže povoliť srófiky aby sa mu disk mohol nafúknuť.

          • RE: Linux Filesystem 05.06.2018 | 22:57
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Ten tvoj sarkazmus, toto ma dostalo :-D

            • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 04:46
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Keď niekto zálohuje internet, hoci aj len videjká z youtrúby, tak je jedno aký veľký má disk. Vždy ho zaplní. A tých akože 300M? To je zrovna pre mňa približne 50 fotiek z mydlovej krabičky. Pre neho je to oveľa menej.

              • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 08:24
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Je možné ťa zahliadnuť sťaby rozprávkovú bytosť aj v reálnom živote? Normálne som zvedavý ako sa tváriš v civile mimo klávesnice :-D

                • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 08:28
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Ty o tom este nevies?

                  Wlasos je LinuxOS Bot ktoreho vytvoril Mirec ako projekt umelej inteligencie :)

                  • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 08:40
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                    Takýto?

                    • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 10:15
                      Avatar uid   Návštevník

                      to červené mínus v hlave by mu zodpovedalo

                • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 10:18
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Chyť si ma, kľudne aj po práci.

                  • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 10:47
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Ako môžem chytiť rozprávkovú bytosť, znie otázka?

                    • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 12:01
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Alebo si ma vyčíhaj cez víkend. Trasy pochopiteľne mením nech sa nenudím.

                  • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 13:24
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    Ked budes v Zalesii, stav sa na kavu ;)

                    • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 13:43
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      To je na moj vkus trochu zachádzka. Ešte by som tak trafil na tú štrkovku v Ivánke kde mali ten totem pri krčme. Dlho som v tej krčme nebol, už zopár rokov.

                      A ty nejdeš pozrieť panónsky les, teda čo z neho zostalo po žňoch ktoré naplnili biorecyklačný závod v Juri? Kompletne tam vysekali zákonom chránený les, aby tam akože obnovili monokultúru ktorá tam bola pred vyše pol storočím. A obnova tej monokultúry bude trvať odhadom pol storočia. V reále to ale bude dovtedy zastavané panelákmi na plocho.

                      • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 13:54
                        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                        V tom senku je posledne roky tak narvano ze sa tam neda ani dychat. Radsej si otvorim pivecko doma.

                        Ehm, panonsky les - ved ked uz aj v tatrach je stromov tolko co safranu tak preco by mal byt v BA ze?

                        • RE: Linux Filesystem 06.06.2018 | 14:33
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Panónsky les je až za diaľnicou D4, teda v katastri Jurskom. Ale požuť celý les len na to, aby z toho vytvorili dotovanú biomasu a pripravili rezidentov na prílev nových stavebných parciel v chránenej krajinnej oblasti sa mi zdá trochu za čiarou.

                          To je už podobný hyenizmus ako to dotované smetisko pri Lieskovci kde schraňujú nerecyklovateľné igelity ktoré potom poletujú po celých lužných lesoch.

                          No, ale to je už kompletne mimo tému.