Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi

Sekcia: Ostatné 10.06.2018 | 21:30
Avatar redhawk75   Používateľ

zaujala ma informacia na Devuane ze kvoli riesenie castych problemov s wifi integrovali do systemu non-free wireless firmware pre niektore najpouzivanejsie karty.

co si o tom myslite?

osobne si myslim, ze je to rozumne, ale uz sa ozvaly hlasy ze to ide proti filozofii OOS

zoznam firmware pre wifi

firmware-atheros firmware-bnx2 firmware-bnx2x firmware-brcm80211 firmware-intelwimax firmware-iwlwifi firmware-libertas firmware-linux-nonfree firmware-myricom firmware-netxen firmware-qlogic firmware-realtek firmware-ti-connectivity firmware-zd1211

    • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 10.06.2018 | 21:49
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      ja osobne som za to, aby sa to nemiešalo, kým na to nie je fakt dobrý dôvod. a to, že sa bez toho fakt mnohí ľudia nemôžu pripojiť do internetu a nemôžu tak vyriešiť množstvo problémov či plnohodnotne svoje PC používať... je rozhodne viac ako postačujúci dôvod.

    • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 10.06.2018 | 22:05
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      To je v pohode, dostávajú rozum. Za chvíľu pridajú aj systemd.

      • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 13:37
        Avatar kaderník   Návštevník

        ale to zistia, až keď prejde dostatočné množstvo ich strateného a premárneného času

        • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 18:32
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          To si zistil podľa svojho merača vesmírnej energie? Asi vieš kulové koľko stál RH ten nefunkčný zmätok systemd, to by si tam asi musel niekoho poznať. Prosím ešte ma zasyp vesmírnou energiou a názormi vyčítanimi z kryštálovej guľe.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 19:57
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            Program vesmirnagula.exe vykonal nepovolenú operáciu a bude ukončený.

            • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 21:45
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Cmuq.

          • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 12.06.2018 | 10:14
            Avatar kaderník   Návštevník

            to som zistil podľa rozumu, ty podľa čoho?

    • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 10.06.2018 | 23:14
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Non-free a ostané je v Debiane od nepamäti, len to bolo zakomentované, ak to default odkomentovali, čomu moc neverím tak sa zas až tak moc nestalo.

      Neskúmal som to, mno najskôr to bude kačica.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 08:30
        Avatar samalama.   Návštevník

        nasledky chlastu su preludy, biele mysi a contrib a non-free v sources.list. v debiane contrib a non-free v sources.list nikdy nebolo, vzdy sa to muselo dopisovat...

        • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 14:24
          Avatar kadernik   Návštevník

          nuž niektorým by už bolo treba zastrihnúť vlásky,,,,,, dlhé vlasy na lebeni a slnko spravia svoje...

        • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 18:28
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Od kedy poznáš Debian LAMO?

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 12.06.2018 | 10:16
            Avatar kadernik   Návštevník

            a ty odkedy myslíš [že v debiane je odjakživa zakomentované non free repo] ?

      • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 18:38
        Avatar redhawk75   Používateľ

        vypis som daval z live verzie.

        maju to aj v readme: https://files.devuan.org/devuan_jessie/desktop-live/README.txt

        WIRELESS (NON-FREE) FIRMWARE 
        
        To set up wireless networking, use wicd network manager or run setnet.sh from a root terminal (or with sudo).
        
        Wireless firmware is already installed. Most of the firmware packages come from the non-free repository, however the non-free and contrib repositories are not enabled. If you want to install packages from non-free or contrib, you need to edit /etc/apt/sources.list or add them through Synaptic Package Manager in the System menu.
        
        You can remove all the non-free firmware after you reboot into the new installation by running (as root or with sudo):
        	remove-non-free-firmware
        • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 19:00
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          OK kámo nikto ti ani nič nevyčíta, proste to tam dali aby uľahčili ľuďom život.

          V dnešnej posranej dobe sú proste problémy so záchodoým softvérom. Mno samozrejme do distra zaniesli možnosť zneužitia modulu v ktorom môže byť spyware. To sa zas dá obísť tým, že si kúpim nejaký komp, ktorý nepoužíva záchodové ovládače.

          Je s tým problém, mno problémov je viacero, čo tu LAMA, WLASOŠ a ďalší taja, uzavretý BIOS/UEFI, čo je v 99% zariadení a keď by si si kúpil zariadenie, kde dostaneš aj nejaký slobodný BIOS/UEFI, tak tam bude Intel procesor, kde je HW časť, ktorá dokáže na nízkoúrovňovej vrstve bez toho, že by operačný systém niečo tušil, odoslať všetky údaje preč.

          Bezpečnosť proste nebude existovať, pokiaľ nebude slobodný BIOS/UEFI, slobodné ovládače a slobodný procesor, proste musia byť splnené všetky tieto podmienky a zatiaľ neviem o aktuálne plne funkčnom zariadení, hoci sa na tom pracuje.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 19:28
            Avatar okl   Návštevník

            fakt uz prestan s tym chlastom nerobi ti to dobre

            • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 11.06.2018 | 19:37
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Bezpečnosť proste nebude existovať, pokiaľ nebude slobodný BIOS/UEFI, slobodné ovládače a slobodný procesor, proste musia byť splnené všetky tieto podmienky a zatiaľ neviem o aktuálne plne funkčnom zariadení, hoci sa na tom pracuje.

              Čo konkrétne je na tomto zle priateľu?

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 12.06.2018 | 01:49
                Avatar morebundus   Návštevník

                Díky za úprimný názor, do uzavretých vecí nám neni dovolené nahliadnuť.

                Toto by mal každý brať na zreteľ.

                Kto má uši, nech počúva !

              • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 12.06.2018 | 07:58
                Avatar Richard Antix  Používateľ

                Práveže je to veľká pravda. Dennodenne idú správy, ako sa to a hento zneužilo, špehovalo, donášalo... ale ako keby to nestačilo... Aký silný popud ľiuďom otvorí oči? (ja som na vlastnej koži spoznal silu špehovania keď si po mňa prišla milícia v Rusku, na odľahlom mieste, pričom ma našla cez ľudí, ktorí poznali ľudí a tí zas iných ľudí (pričom ja som nepoznal takmer nikoho a stretol som sa s jedným v Kazachstane, takmer nádodou... Ale aby nebola z toho senzácia - pustili ma (po nejakom čase), nakoľko sa jednalo o krivé obvinenia, takže som nepotreboval ani právnika ;) )

                A keď sa ku špehovaniu pridá ešte rozbitý GTK3+ (-/*), to vie nasrdiť... ;)

                • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 12.06.2018 | 08:34
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  V islámskej CPZ, s miestnym alkáčom. To muselo prekalibrovať samonasierací mód.

              • RE: Devuan 2 ASCII ma defaltne non free firmware pre wifi 12.06.2018 | 11:26
                Avatar okl   Návštevník

                Zle na tom nie je nic bohuzial je to taka utopia ze nema cenu o niecom takom ani uvazovat...