NAS: Intel vs AMD

Sekcia: Hardware a Drivery 18.06.2018 | 10:12
Avatar easySolution   Návštevník

Ahojte,

idem si stavat vlastny NAS, zatial planujem 6 diskov s moznym narastom na 12. NAS velmi extra nepotrebujem zatial si vystacim s tym co mam. Planujem to prevadzkovat s Debianom (mdraid + lvm + samba + nfs) - ziadne FreeNAS a podobne riesenia

chcel som to postavit na platforme Intel (Supermicro), ale v poslednych mesiacoch sa objavili zavazne chyby v procesoroch - metdown a spectre + ich varianty. Mam pocit ze este budu najdene dalsie a zavaznejsie chyby.

Co by ste odporucali?

-pockat na dalsie generacie CPU ktore nebudu mat tieto chyby (dokedy)?

-ist do AMD?

-kupit Intel CPU teraz?

    • RE: NAS: Intel vs AMD 18.06.2018 | 11:43
      Avatar redhawk75   Používateľ

      hm ja by som siel do Intelu (G4400 + ASROCK Z270 EXTREME4 + 16GB ram) OS Devuan / Freenas

      • RE: NAS: Intel vs AMD 18.06.2018 | 16:40
        Avatar easySolution   Návštevník

        ASROCK mam uz v hladaciku dlhsie, ale skor radu PRO, popripade Supermicro koli ECC RAM.

        len otazka je ci cakat kym Intel fixne vsetky bugy v dalsej generacii procesorov - a aky to bude mat dopad na ich vykon, alebo vykaslat sa na to a kupit intel, alebo sa na to vykaslat 2krat a kupit AMD :)

        • RE: NAS: Intel vs AMD 18.06.2018 | 18:13
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          A prečo nechceš priamo AMD?

          • RE: NAS: Intel vs AMD 18.06.2018 | 19:05
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tiež sa prikláňam k AMD. Treba proste tlačiť prachy tým "dobrým".

            Intel sa z môjho pohľadu stavá k užívateľom z pozície sily a AMD je zdravá alternatíva. Napríklad pri zistení Spectre a Meltdown ako prvé šéf Intelu predal svoje akcie, pretože ich žaloby môžu priviesť až do krachu. Je za to prešetrovaný, pretože tak spravil pred verejným vyhlásením o týchto chybách.

            Život je otázka priorít.

            Našťastie sa maká aj na slobodných procesoroch, ale to bude ešte na dlho.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: NAS: Intel vs AMD 18.06.2018 | 20:08
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Presne. A taký AMD Ryzen nieje na zahodenie.

              • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 13:26
                Avatar samalama.   Návštevník

                KRISTEPANE ryzen do nas?!?!?

                • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 14:16
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  čo odporúčaš ty ?? ideálne niečo úplne konkrétne navrhni

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 15:54
                    Avatar samalama.   Návštevník

                    akakolvek mb s integrovanym atomom...

                    • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 16:14
                      Avatar easySolution   Návštevník

                      nechapem... To je nejaka nova srackova moda stavat NASka na atomoch.

                      Atom je sracka a na mojom NASe nema co hladat.

                      kristepane. Vytiahni si hlavu z riti a nieco precitaj ake maju atomy problemy.

                      • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 16:22
                        Avatar samalama.   Návštevník

                        nie. to je overene praxou, ze na take to domace zuvanie (co je tvoj pripad) su tie atomy uplne postacujuce, kludne ti to este potiahne aj par virtualov. len to by si si ty musel vytiahnut falusa z vlastnej rite a prestat sa ukajat nad tym, aky si ty velky guru...

                        • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 17:05
                          Avatar easySolution   Návštevník

                          ako ty mozes tvrdit ze vies co je pre mna postacujuce.

                          Nevies ani hovno a chces rozdavat mudrosti.

                          Mal by si sa pravidelne 2-3 krat denne do hajzla hlboko predklanat. Povylievas sracky z mozgovne.

                          • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 17:11
                            Avatar samalama.   Návštevník

                            Na tom NASku bude vsetko. Fotky, filmy, zalohy, ISO. Skratka domace univerzalne ulozisko. Virtualky planujem pustat z lokalneho disku.

                            toto vsetko ten atom zvladne s jednym jadrom v nose a s druhym jadrom v tvojej riti, tak uz zo seba prestan robit kokota...

                            • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 17:21
                              Avatar easySolution   Návštevník

                              som jasne napisal ze srackovy atom na mojom NASe mebude. Mas problem s pochopenim pisaneho textu?

                              Uz si sa bol predklanat nad hajzlom? Skus lepsie stale tam mas sracky.

                              • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 17:28
                                Avatar samalama.   Návštevník

                                ok. toto nema zmysel.

                                ked si kupis ten ryzek(n), tam nam len potom posli jeho load a spotrebu celeho "nas" "servera"...

                                • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 17:55
                                  Avatar easySolution   Návštevník

                                  Ako som pisal vyssie, seriem na spotrebu. NAS bude bezat max 40 hodin tyzdenne inak bude v sleepe.

                                  5E mesacne za elektrinu ma nezruinuje.

                                  Zakladna otazka bola ci pockat na dalsiu generaciu intelackych procesorov ktore nebudu mat spectre/meltdown a ich variacie alebo kupit intel aj napriek tymto chybam alebo ist do AMD ktore netrpia tymito chybami.

                                  Tak ked sa chces vyjadrit k teme budes vitany a na konci diskusie podakujem za nazory.

                                  Inak sracky, cynicke poznamky, svalnate reci a ostatne tanecky si nechaj na cas ked nebudem citat a pisat na toto forum, je mi totizto z teba na grcanie.

                                  • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 18:13
                                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                    Vyskúšaj ísť do AMD. Nič tým nepokazis. @samalama: viď tu máš ryzek: https://www.qnap.com/en/news/2017/world-s-first-ryzen-nas-qnap-ships-ts-x77-business-nas-powered-by-8-core-3-7-ghz-amd-ryzen-7-1700-processor-for-boosted-virtual-machine-performance

                                    • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 18:35
                                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                      Do Business NAS, aké odkazuješ sa bez problémov pchali nielen najvyššie rady od AMD, ale aj od Intelu. Nechceš preskočiť z business až do enterprise segmentu ak sa deti hádajú o SOHO NAS? To by si mohol zdvihnúť cenu aj cez milión éčiek. Si nerobím srandu, za takú cenu existujú aj NASy ktoré ukočíkujú 8 plných rackov s diskami, a nezapotia sa.

                                      • RE: NAS: Intel vs AMD 20.06.2018 | 10:29
                                        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                        Vidím že veľa ľudí tu nevie čítať. Samalama písal že Ryzen do nas? Ja som mu poslal link že je aj nas kde to je nasadené. Stojím si stále ale za tým že by mohol vyskúšať AMD nejakého rozumného typu cena/výkon.

                                        • RE: NAS: Intel vs AMD 20.06.2018 | 17:01
                                          Avatar samalama.   Návštevník

                                          kristepane dalsi pribrzdeny...

                                          • RE: NAS: Intel vs AMD 21.06.2018 | 01:27
                                            Avatar who   Návštevník

                                            Mohol by si napísať prečo spomínaš Krista, čo má spoločné s tvojimi názormi a pocitmi ?

                                            • RE: NAS: Intel vs AMD 21.06.2018 | 12:54
                                              Avatar neslovickar   Návštevník

                                              Citoslovce...

                                            • RE: NAS: Intel vs AMD 21.06.2018 | 15:29
                                              Avatar samalama.   Návštevník

                                              kristepane = do pice, ale hresit je neslusne...

                                        • RE: NAS: Intel vs AMD 20.06.2018 | 21:07
                                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                          Áno, máš pravdu. Linkoval si sem použitie najvýkonnejšieho procesora od AMD v NAS pre business sféru, a ani si si to nevšimol. Nabudúce si prečítaj nielen tvoj príspevok, ale aj odkaz od teba.

                        • RE: NAS: Intel vs AMD 27.06.2018 | 12:16
                          Avatar easySolution   Návštevník

                          samalama: uz si si vytiahol hlavu zo svojej riti? mal by si sa radsej venovat politike - furt hovoris nezmysly.

                          atomy nemaju podporu ECC. Pre koho su data cenne ECC je nevyhnutnost.

                          Ale ty kludne odporucaj atomy do NASiek - debilko.

                          • RE: NAS: Intel vs AMD 27.06.2018 | 12:33
                            Avatar easySolution   Návštevník

                            ok beriem spat... Atomy s ECV sa vyrabaju.

                • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 17:39
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Nemyslel som do NAS. To bolo na tému AMD a pokrok AMD

      • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 13:28
        Avatar samalama.   Návštevník

        KRISTENAPNE!!! nemam slov...

    • RE: NAS: Intel vs AMD 18.06.2018 | 12:14
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      asi by bolo podstatnejsie uviesť na čo to bude pouzivane

      počet diskov nehovorí o ničom len o úložnej kapacite

      ja som mal pripojené 4 disky (cez USB) v raid 1 a vystacil si s vykonom rpi - pouzitie bolo cisto na streamovanie videi v sieti

      teraz mam 1 qnap nas (najmä na zálohovanie video projektov) a stary NTB sluziaci ako dowload station (torrent, jdownloader) a na streamovanie filmov/serialov/dvd (samba + plex)

      BTW, daju sa poskaldat aj ARM stroje ? myslím dá sa bežne kúpiť základná doska a procesor (teraz narýchlo som nič také nenašiel) - lebo ja by som asi uvažoval o ARM riešení (kvoli spotrebe)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: NAS: Intel vs AMD 18.06.2018 | 16:37
        Avatar easySolution   Návštevník

        Na tom NASku bude vsetko. Fotky, filmy, zalohy, ISO. Skratka domace univerzalne ulozisko. Virtualky planujem pustat z lokalneho disku.

        pozeral som sa aj po ARM s PCI ale za rozumnu cenu som nic nenasiel. PCI je nutnost koli dodatocnej SATA rozsirujucej karte. Navyse od ARMu ma odradzaju mozne SW problemy.

        Zariadenie bude vacsinou dna a v noci v sleepe tak spotreba nie je vobec priorita.

    • RE: NAS: Intel vs AMD 18.06.2018 | 14:51
      Avatar samalama.   Návštevník

      ...zatial planujem 6 diskov s moznym narastom na 12. NAS velmi extra nepotrebujem zatial si vystacim s tym co mam...

      ano, to dava logiku...

      • RE: NAS: Intel vs AMD 18.06.2018 | 16:23
        Avatar easySolution   Návštevník

        momentalne mam v PC 4x4TB + 1SSD na boot.

        chcem dalsie miesto na data a mam objednany dalsi 1x4TB.

        SATA porty na doske mam tym padom vsetky obsadene.

        5x4TB na data mi vydrzi odhadom do jesene/vianoc.

        .

        preto:

        NAS velmi extra nepotrebujem zatial si vystacim s tym co mam...

        .

        NAS nechcem na jedno pouzitie a dufam ze zivotnost bude 5+ rokov, preto:

        zatial planujem 6 diskov s moznym narastom na 12

        .

        ano, to dava logiku...

    • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 08:20
      Avatar jarvis   Používateľ
      • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 09:17
        Avatar easySolution   Návštevník

        dik za typ,

        najvykonnejsiu dosku co tam maju https://pcengines.ch/apu2.htm podporuje len 4GB RAM. neviem si predstavit ako by som na tu dosku zavesil 12 diskov.

        • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 10:16
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Keď tomuto NAS-ku stačia na 4 disky 512 MB, tak prečo by tebe nestačilo 4 GB na 12 diskov?

          • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 13:24
            Avatar samalama.   Návštevník

            pretoze netusi, co robi...

          • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 13:44
            Avatar easySolution   Návštevník

            pretoze ma len kapacitu 4x2TB, kustomizovany SW + HW a je to entry level zariadenie.

            • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 15:59
              Avatar samalama.   Návštevník

              hel, lebo na tvojej nas-ke bude nasa robit svoje vypocty...

              kristepane ved este nie su prazdniny...

              • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 16:10
                Avatar easySolution   Návštevník

                a ako tam asi zavesim 12 sata diskov.

                Kristepane dalsi odbornik co sa pozera len na svoje vyholene gule a chlpatu rit.

                • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 16:25
                  Avatar samalama.   Návštevník

                  bavime sa o ram-ke, ty odbornik...

                  • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 16:56
                    Avatar easySolution   Návštevník
                    dik za typ, najvykonnejsiu dosku co tam maju https://pcengines.ch/apu2.htm podporuje len 4GB RAM. neviem si predstavit ako by som na tu dosku zavesil 12 diskov

                    .

                    bavime sa aj o 12 diskoch ty inzinier

                    • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 17:09
                      Avatar samalama.   Návštevník

                      RE: NAS: Intel vs AMD Dnes | 10:16 Livan
                      Arch LXQT, Manjaro XFCE, Linux Mint
                      Keď tomuto NAS-ku stačia na 4 disky 512 MB, tak prečo by tebe nestačilo 4 GB na 12 diskov?


                      kristepane dalsi, co nevie citat. disky si do toho zamotal ty...

                      • RE: NAS: Intel vs AMD 19.06.2018 | 17:31
                        Avatar easySolution   Návštevník

                        Kristepane s koktavym soferom hovnocucu by bola lepsia debata ako s tebou. Si precitaj uplne hore moju prvu otazku od zaciatku sa bavime o rozsireni na 12 diskov.

                        • RE: NAS: Intel vs AMD 20.06.2018 | 16:55
                          Avatar samalama.   Návštevník

                          tak este raz ako pre mentalne postihnuteho - vcera o 10:16 lievanec reagoval, ze ked 4-diskovemu nas-u staci 512mb ram, tak preco by pre 12-dikovy nas bolo 4gb ram malo? a tvoja reakcia bola "pretoze ma len kapacitu 4x2TB, kustomizovany SW + HW a je to entry level zariadenie."

                          uz ti dochadza, kokotko? ci? cely cas bavime o velkosti ram, nie o pocte diskov...

                          • RE: NAS: Intel vs AMD 20.06.2018 | 21:13
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            A potom zapne online deduplikáciu nad súborovým systémom, a pôjde aj s virtuálkami do prdele bo mu to vyžere RAM.

                            • RE: NAS: Intel vs AMD 20.06.2018 | 23:06
                              Avatar samalama.   Návštevník

                              tak to snad nie je pravda toto...

                              Planujem to prevadzkovat s Debianom (mdraid + lvm + samba + nfs)
                              Virtualky planujem pustat z lokalneho disku

                              • RE: NAS: Intel vs AMD 21.06.2018 | 06:46
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                To sa žiaľ nevylučuje. A spolu s požiadavkou na tucet diskov by som to očakával. Holt, existujú aj drahšie a nezmyselnejšie hračky.

    • RE: NAS: Intel vs AMD 21.06.2018 | 08:54
      Avatar easySolution   Návštevník

      Ahojte,

      nakoniec som sa rozhodol ist do AMD. Posledne spravy ohladom openBSD a vypnutia hyperthreadingu na Inteloch ma presvedcili. Myslim si ze dalsie a dalsie chyby sa este len najdu.

      Zivotnost NASu chcem 5+ rokov, Intel tu nema miesto.

      Vsetkym dakujem za prispevky, teda okrem retardovaneho anonyma pod nickom samalama.

      pre teba tu mam specialny link: https://youtu.be/v356qVlvSkU

      • RE: NAS: Intel vs AMD 21.06.2018 | 09:21
        Avatar samalama.   Návštevník

        :D:D:D kedy si sa stihol nahrat? :D:D:D

        atom nema miesto, intel nema miesto... uuuu aky tvrdas, to uz hej...

      • RE: NAS: Intel vs AMD 21.06.2018 | 10:57
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Keď to budeš mať hotové tak sem aj napis o akú konkrétnu zostavu ide. Dik.