Laserova tlaciaren

Sekcia: Hardware a Drivery 16.07.2018 | 18:44
Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

Pre nenarocne, obcasne pouzitie potrebujem uplne jednoduchu laserovu tlaciaren, nie farebnu, u ktorej by som zvladol aj plnenie tonera, resp.tonery k nej su lacne. Poradite typ?

    • RE: Laserova tlaciaren 16.07.2018 | 19:06
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      A chceš to prevádzkovať aj pod linuxom či iba pod windows? Ak aj pod linuxom, potom je veľmi dôležitá jej kompatibilita.

      • RE: Laserova tlaciaren 16.07.2018 | 19:28
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Ano, samozrejme.

        • RE: Laserova tlaciaren 16.07.2018 | 20:02
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ešte ostáva ujasniť si, či tam chceš mať aj funkciu skenovania a pripojenie cez wifi alebo ti stačí pripojenie USB káblom? Volil by som hlavne HP LaserJet Pro tlačiarne, tie majú dobrú podporu v linuxe. Napr. HP LaserJet Pro MFP M26a - multifunkcia za 98 €, HP LaserJet Pro M12w - iba tlačiareň s wifi za 80 €, HP LaserJet Pro M12a - iba tlač bez wifi, HP LaserJet Pro M102w JetIntelligence - tlač s wifi za 87 € alebo HP LaserJet Pro M102 JetIntelligence iba tlač za 75 € na Alze.sk. Jediné čo neviem, je, že ako je to s cenami tonerov a plnením. To treba ešte zistiť a neskôr overíme ešte aj kompatibilitu v linuxe.

          • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 07:01
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Dakujem Livan, porovnam ich este na Heureke, resp. sa opytam aj chlapcov v Nay.

            • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 09:24
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Čo som pozeral tonery k spomínaným tlačiarniam na stránke originálnetonery.sk, tak na tieto modely stoja originálne tonery okolo 50 € a náhradné (Torex a Teko) cca 40 €.

              • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 10:08
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Tá cena sáce vyzerá vysoká, ale skús si pozrieť čo stojí vytlačenie jednej stránky. To je úplne iné číslo kvôli kapacite tonera.

                • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 10:19
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Toner je na 1600 stran, takže pri cene 40/50 € to robí 0,025/0,3125 €/stranu.

                  • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 10:25
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Sorry vypadla mi tam jedna nula, správne je to 0,025/0,03125 €/stranu.

            • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 23:43
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              Ak chceš dobrú cenu, tak by som sa práve nayke vyhol veľkým oblúkom...

          • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 10:17
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Po overení kompatibility s Linuxom mi z týchto troch ostala iba HP LaserJet Pro M102a alebo M102w, čo sú varianty s alebo bez pripojenia k wifi.

            • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 11:23
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

              Hp tlaciarne maju dobru podporu v linuxe.

              http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=83364.0 Inak ak chces nizkonakladovu tlac tak sa pozri aj na atramentove tlaciarne. Co som ja pozeral tak ako sa pise vyssie na lasere je to asi 50E na 1700 stran. Na atramente sa da za 6-7E 5000 stran.

              • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 11:24
                Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                Este doplnim ze bezfarebna tlac. c/b

              • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 11:36
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                To by ma zaujímalo, že na akej tlačiarni a s akými náplňami sa dá tlačiť 5000 stran za 7 €. Ja doma kupujem 2 ks farebné náplne (č/b + farebná) za 40 € a vydržia okolo 220 stran.

                • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 11:48
                  Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                  Napr. tu je popis 80ml, 5000 stran pri 5% pokryti, co by mal byt text.

                  • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 12:19
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    No ta tlačiareň vyzerá dobre, podporuje Linux a má farebnú tlač s lacnými náhradnými náplňami, je to však atramentová tlačiareň za cca 240 €. Či sa distefanovi bude páčiť ta cena?

                    • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 12:28
                      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                      Da sa aj lacnejsie https://datacomp.sk/hp-ink-tank-415-wifi-15-000-stran-ciernej-_d359636.html Ovsem treba si rozmysliet ci sa oplati nizkorozpoctova tlac a ak ano vtedy sa tych par eur za HW oplati. Ja tlacim tak malo ze radsej som zobral laser co znamena trochu drahsiu tlac. Osobne som mal problem ze pri mojom obcasnom tlaceni mi zasychal atrament, ale tiez je pravda ze som mal strasne staru tlaciaren.(hp 840c) Pri novsich to uz vraj tak nezasycha.

                      • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 12:50
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Akurát, že táto multifunkcia ako sa zdá nepodporuje Linux.

                        • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 22:51
                          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                          Zaujimave, na vsetky tlaciarne maju podporu a na tank tlaciarne nie? To som si pred tym nevsimol.

                          • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 07:08
                            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                            Na všetky tlačiarne podporu nemajú, niekde majú plnú podporu, inde čiastočnú a niekde žiadnu. Treba pozrieť zoznam podporovaných tlačiarní na tejto stránke.

                            • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 07:13
                              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                              P. S. tá tlačiareň HP DeskJet GT 5820 podporu v Linuxe má, podporu nemá tá lacnejšia.

                              • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 08:21
                                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                Ja som este v linuxe nemal problem zo ziadnou pouzivanou tlaciarnou. Ked si nevies rady das postscriptovy ovladac ktory funguje. Vo firme mame asi 4 znacky a rozne druhy tlaciarni a vsetky frcia. Xerox, Brother, HP, Kyocera ba dokonca aj Ricoh Nashuatec ide.

                                Ja neviem co kupujete za tlacky ked to nerozbehate...

                                • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 08:55
                                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                  To, že vám všetky tlačiarne fungujú, môže znamenať iba to, že niekto si predtým, než ich kúpil, overil že sú s Linuxom kompatibilné. Ak by to bolo také jednoduché a pomocou postscriptu by všetky fungovali, nemuseli by sa tvoriť zoznamy kompatibilných tlačiarní a bol by univerzálny návod na inštaláciu postscriptového ovladača.

                                  • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 11:05
                                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                    Nikto nikdy nepozeral na linux kedze ho pouzivam vo firme iba ja ;)

                                    • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 11:18
                                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                                      Tak potom si mal šťastie a trafil si podporované, býva ich podporovaných väčšina, takže to zasa nedalo až takú robotu. Náš ITčkár tvrdí, že bezproblémové sú tie so sieťovým modulom v prevedení pre firmy, iné ani nekupuje.

                                      • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 12:35
                                        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                        To ma pravdu.

                                • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 09:34
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Postskriptový ovládač funguje len s tlačiarňami ktoré rozumejú tlačiarenskému jazyku PS. To ti s čisto PCL alebo GDI tlačiarňou nikdy fungovať nebude.

                                  Ale je pravda že do firmy sa obvykle kupujú vyššie triedy ktoré majú v sebe interpretery PCL a aj PS.

                                  • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 11:08
                                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                    No neviem,  mozno to bude fakt ze stastie ze som este nenarazil na ziadnu tlacku ktora by v linuxe nevytlacila.

                                    Mam v kancli jednu erarnu uz nevyuzivanu HP LaserJet p2015d ktora ovsem stale ide a ked som rozmyslal ci ju nevyhodim uz tak som ju zapol a pridal cez siet a frci. Dokonca aj duplex a na Win duplex isiel iba zo staruckym ovladacom - novy mal uz spraveny iba manual duplex a to je otrava.

                                    • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 11:08
                                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                      Pardon oprava. Tato nema siet :)

                                    • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 12:35
                                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                      tvoja tlačiareň primárne používa PCL, pričom podľa dokumentácie emuluje PS v dodaných ovládačoch pre Windows. Linux a Unix s ňou pracovali len ako s PCL tlačiarňou.

                                      • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 12:36
                                        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                        Ano mas pravdu. Dolezite je ze som to neskumal lebo po zapojeni USB portu a pridani v linuxe sla.

                                        • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 13:50
                                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                          Beží ľudia si mýlia PS (PostScript) a PCL (Printer Control Language). Obidva jazyky tlačiarní sú pri laserovkách bežným štandardom, i keď ich nemusia podporovať všetky modely. A podpora PCL alebo PS tlačiarní bola vždy výborná. Takže je v pohode že si si pomýlil skratku jedného štandardu za skratku druhého štandardu z rovnakého segmentu.

                                          Ale keby si poslal PostScriptový job do tlačiarne čo rozumie len PCL (tak ako tvoja), tak by ti vyliezol textový román plný percent, zátvoriek, anglických slovíčok typu gsave, moveto, lineto, show, a skratiek priradených predefinovaným makrám.

                                          PS: Robil som priamo s obidvoma tlačiarenskými jazykmi, ale už je to dávno.

                            • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 08:36
                              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                              Jj, tam som pozeral.

                      • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 17:37
                        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                        To je aj moj problem, atramentovu HP Photosmart mam aj ja, aj tie zasychaju.Takze, chcem prejst na laser, ale na co najekonomickejsiu tlac.

                        • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 17:52
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Písal si, že ju chceš na nenáročné, občasné použitie. Tam by vyššie náklady na tlač nemali vadiť. Naopak, pokiaľ chceš tlačiť často a veľa, vtedy je dôležitá lacná tlač. Takže sa rozhodni, či chceš lacnú tlačiareň s vyššími nákladmi na tlač alebo naopak drahšiu tlačiareň s nižšími nákladmi na tlač. Ešte si nenapísal, či chceš pripojenie cez wifi a aj skener a kopírku v jednom.

                          • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 18:13
                            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                            Skener a kopirku mi zvlada HP, ten navrhnuty Canon sa mi aj pozdava, cena do 100€ a prasok do tonera som nasiel za 3,84€. Do HPecka farebnu napln si uz nekupujem, furt mi aj tak zaschne, ciernobielu si davam plnit za rohom v periferia.sk, ale aj ciernobiela mi uz zaschla, ked som najmenej potreboval. Preto ten co najlacnejsi prechod na laser.

                            • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 18:26
                              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                              Ako tak pozerám, tak v periferi majú tú tlačiareň Canon LBP6030W za 117 €. Tak tam nabehni a pozri ju. Kde si ju videl za cenu pod 100 €?

                              • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 19:31
                                Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                                Na heureka.sk

    • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 15:18
      Avatar cdw96   Návštevník

      Ahoj, ja mam Canon LBP-6030W. BW laser s wifinou. Origos toner 40€, ale BlackPoint ma stal 13€ (3000 stran) a ide v pohode. Skusane na OpenSUSE a CentOS.

    • RE: Laserova tlaciaren 17.07.2018 | 21:59
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ahoj,

      Na občasné tlačenie využívam zhodou okolností laserovú tlačiareň v práci. Za tých mojich 5 strán ročne ma nebude nik obháňať. Takže lacnejšie sa už nedá.

      A keby chceli, tak im zdokladované náklady rád preplatím.

      • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 16:00
        Avatar samalama.   Návštevník

        takze okradas firmu. skus este niekedy do niekoho jebat, ze ma ukradnuty windows, ty vyjebany pokrytec...

        • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 16:20
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ťažký deň v práci, škaredé počasie a popritom sa stačí pozrieť na LinuxOS.sk a hneď sa udrbávam :-D

        • RE: Laserova tlaciaren 18.07.2018 | 19:06
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Áno, samozrejme. To by si nebol Ty, keby si zas nebol kompletne mimo. A navyše nadržaný jak chceš by ti niekto zamiešal pri jebačke kaviárom.

          Ja mám v práci oficiálne akceptovaný benefit využívanie pracovnej techniky aj na súkromné účely. A všetky tlačiarenské úlohy sú autorizované. Ak si myslíš že vytlačenie tých 5 strán za rok v cene cca 0.02€ za stranu je pri sumárnej hodnote 0.10€ okrádaním, tak mi pripomínaš mojich bývalých kolegov. Tlačili si vysokoškolské skriptá aj po tom ako ich zo školy vyliali, a predávali ich pod výrobné náklady. Nebol si medzi nimi keď si presne na toto citlivý? To tvoje pokrytectvo ťa usvedčuje.

          • RE: Laserova tlaciaren 19.07.2018 | 19:33
            Avatar samalama.   Návštevník

            takze najprv napises, ze nacierno tlacis svoje sukromne veci za firemne peniaze a potom tvrdis nieco uplne ine.

            kristepane ake moje pokrytectvo? kde? kedy? ako?

            ale chapem, vzdy ked si pritlaceny k muru, tak zacnes bliakat nezmysly, klasika.

            ako fakt, najst vacsieho uja ako ty, by bol asi problem...

            • RE: Laserova tlaciaren 19.07.2018 | 21:48
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ja som ale nikde nepísal že načierno niečo tlačím. Ak si také niečo čítal, tak choď za staničnou že sa ti zakotúľala lentilka za postel. Dá ti ďalšiu. To ti vráti pozornosť do normálu.

              A nemusíš sa tak pokrytecky vyhovárať že zahnaný v kúte kopeš ako zomierajúci kôň.

    • RE: Laserova tlaciaren 01.08.2018 | 08:54
      Avatar skororano   Návštevník

      za 5 eur som kúpil starú HP laserjet 1100, rok a niečo mi stále funguje k mojej spokojnosti
      nie je síce na usb a ani wifi to nemá ale tlačí a tlačí a tlačí

      • RE: Laserova tlaciaren 01.08.2018 | 11:57
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        To boli asi posledné poctivé tlačiarne, kým HP pochopilo, že keď sa nebudú kaziť, nebude sa predávať.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Laserova tlaciaren 01.08.2018 | 14:18
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Mám doma 4L-ku na paralelný port z roku 93 a tá dodnes nevie, že už sa mala dávno pokaziť.

          • RE: Laserova tlaciaren 01.08.2018 | 14:26
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Také príklady mám aj ja, dnes značka korporácie kulové znamená, všetky obsadili zmrdi.

            Kľudne stačí hocičo z Číny a máš tu istú kvalitu.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Laserova tlaciaren 01.08.2018 | 14:42
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Keď kupuješ tlačiareň ktorá stojí s demo tonerom menej ako plná sada toneru, tak je jedno kto na takú kvalitu nalepil nálepku svojho podniku.

          • RE: Laserova tlaciaren 02.08.2018 | 07:35
            Avatar skororano   Návštevník

            @ a tá dodnes nevie, že už sa mala dávno pokaziť

            básnik by to lepšie nepovedal

            • RE: Laserova tlaciaren 02.08.2018 | 12:32
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To je v poriadku. Vtedy sa nepoužíval dnes už klasický "cost saving" typu plastové ozubené kolieska ktoré som našiel dokonca aj v mixéri.