ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.08.2018 | 11:03
Avatar samalama.   Návštevník

geneza

ping-pong (Včera | 10:12)
V linuxe pri instalacii nemusis formatovat odiel. Pred instalaciou zmazes v tom odiely vsetky priecinky okrem /home a instalujes.

pritepleny plesaty (Včera | 11:31)
Aj s tým múdrom že pri inštalácii linuxu nie je treba formátovať oddiel. Root sa vždy v inštalátore formátoval, aj to už od minulého tisícročia.

samalama (Včera | 18:19)
uz si konecne priznaj, ze si kokot. formatovanie / nie je povinne...


samozrejme ze trepal blbosti a potom mu zacali, ako vzdy, tiec tie sracky z huby (tu a tu)

    • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 11:15
      Avatar ping-pong   Návštevník

      V textovom editore mas moznost prepnut "Styl" na "Citacia".

      Alebo v html <blockquote<>/blockquote>

      A v praxi priklad:

      No nevyzera to krajsie?

      A tu, pod citaciou, napises tvoj nazor.

      • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 11:16
        Avatar ping-pong   Návštevník

        spravne html: <blockquote>No nevyzera to krajsie?</blockquote>

    • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 11:26
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      je úplne jasné že rozdeľovač partícií dovolí nenaformátovať pridelovanú partíciu (lebo sa predpokladá že sa bude pridávať aj iná partícia ako "/" napr. samostaná partícia /home a podobne)

      radšej ukáž čo vypíše ked zvolíš mount point ako "/" a pokúsiš sa pokračovať (v volbou zachovať data), bez srandy/irónie, naozaj ma to zaujíma (ale virtualku kvoli tomu instalovat nebudem)

      osobne ma ani nenapadlo rozmýšlať nad tým že či sa dá nejaký linux na / partíciu nainštalovať aj bez jej formátovania

      (čo sa stane ak tam zostali adresáre z inej distribúcie alebo len nejaké dáta v zložke /pracovnedokumenty/ ??)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 11:37
        Avatar samalama.   Návštevník

        nestane sa nic. instalator za teba nerozmysla, robi len to, co mu kazes. ak si / nenaformatujes, tak tam ostanu povodne data. a k budes dalej instalovat, tak ich bude prepisovat a povodny bordel tam ostane. ale je logicke, ze je to urcene pre toho, co vie co robi a preco to robi. takze polemizovat o tom, co, preco, ako nema zmysel.

        cela pointa ale je poukazat na plesateho, aky je to chuj a ako sa za to este aj bije. to je vsetko...

        • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 11:47
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ja mám z vás dosť, ty musíš byť miestami veselá kopa :-D

          • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 12:06
            Avatar samalama.   Návštevník

            nie, ale uz ma sere, ked plesaty povie nejaku <>, ludia mu povedia, ze je to blbost, a on zacne z tych ludi robit debilov a tliachat o uplne inych veciach (kto tam kde spominal debootstrap???), len aby zakryl svoju sprostost...

        • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 12:45
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          tak vlasatý má vlastnú kategóriu v ktorej je len on a ty ;-)

          všetci ostatní sa tu dokážu celkom slušne a rozumne vyjadriť a dohodnúť, len vám dvom to nejak nejde, buď to skĺzne do nadávok alebo konšpiračných teórií :-D

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 12:08
        Avatar redhawk75   Používateľ

        osobne ma ani nenapadlo rozmýšlať nad tým že či sa dá nejaký linux na / partíciu nainštalovať aj bez jej formátovania

        da sa to, ale obcas mozu robit problemy po aktualizaciach niektore veci a zaroven bude dana particia trochu viac obsadena (podla distribucie). Pri Ubuntu 18.04 instalovany na Linux Mint 18.3 ostalo kopec suborov, ktore ubuntu nepozna na disku (cista Ubu 18.04 ma 8.7GB +/-, po nainstalovani bez formatu ma 12.52GB)

        (čo sa stane ak tam zostali adresáre z inej distribúcie alebo len nejaké dáta v zložke /pracovnedokumenty/ ??)

        vacsinou sa tie subory ignoruju, alebo akceptuju ak su kompatibilne. 

        Napriklad upgrade MX17 na Linux mint 18.3 pekne zazalohoval uzivatela (/home a /usr) a kedze som pouzil rovnake meno tak po doinstalovani programov (Thunderbird isiel hned vratane emailovych uctov, FF a Chromium tiez) bez problemu. Akurat ze instalacia na LM 18.3 mala skoro 21GB a cista ma 12.8GB (doinstalovane WarThunder, Astromenace, SuperTux kart Corel AfterShot, DarkTable GIMP full 2.8 + GIMP 2.10, CIano, Scribus, Hugin, Arduino IDE, kicad, Stellarium)

        • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 12:33
          Avatar ping-pong   Návštevník
          Akurat ze instalacia na LM 18.3 mala skoro 21GB a cista ma 12.8GB

          A vymazal si aj docastne instalacky balicky (apt-get clean). To by vysletlilo tolko tych giga. Aj debian ma 1/4 mb po mesiaci, ak neaktualizujes. ... Nabuduce pozri. ... Inac, nabuduce si aj kukni, ze kolko miesta zoberie naraz. Pri potvrdeni to pise (robi rozdiel velkost novo_instalovany - nainstalovany).

          Pri Ubuntu 18.04 instalovany na Linux Mint 18.3 ostalo kopec suborov, ktore ubuntu nepozna na disku (cista Ubu 18.04 ma 8.7GB +/-, po nainstalovani bez formatu ma 12.52GB)

          Nedavam prepisovat system hierarchiu, vzdy mazem povodnu. ... To sa da poriesit. z balickoveho systemu si zistis zoznam pouzivanych suborov. Zistis zoznam z disku. Urobis rozdiel a nie_z_balickoveho_systemu zmazes.

        • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 12:38
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          obcas mozu robit problemy

          Tie problémy zo súbormi a hlavne knižnicami ktoré by ostali v systéme bez záznamu v správcovi balíčkov nastanú. V systéme ti ostaná programy a služby aj s chybami ktoré sa ti nikdy nezaplátajú. To je dôvod prečo bolo vždy predvolené formátovanie koreňovej partície. A to bez ohľadu na to, ako neslušné prívlastky dáva samá lama svojím oponentom.

          A ak to v poslednom roku zrušili, tak je to znovu zanesenie chyby do inštalačného procesu. Menovite chyby ktorá bola opravená niekedy v deväťdesiatych rokoch.

          Je pravda, že vo voľnom čase nehľadám exotické spôsoby inštalácií rôznych distribúcií, a nemám dôvod spôsobovať si problémy ponechaním balastu na disku. Najmä ak mím predvolený ktorého obskúrne vypnutie trvá dlhšie ako vykonanie. Ale keď som niečo inštaloval, tak mi inštalátor nedovolil pripojiť / bez jeho formátovania.

          PS: Skôr by ma zaujímalo prečo si takýto výron nedal do blogu, a neutrel sa vlhčenými utierkami.

          • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 13:54
            Avatar samalama.   Návštevník

            ESTE STALE TVRDIS, ZE SA PRI INSTALACII MUSI FORMATOVAT /? odpovedz ANO alebo NIE.

            • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 17:00
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

              Hmm, nevzniklo toto vsetko len preto ze jeden pise o prvej instalacii linuxu na prave vytvorenu particiu a druhy o preinstalacii uz nainstalovaneho linuxu? :D

              • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 19:29
                Avatar samalama.   Návštevník

                ano povodne sa riesil presne tento pripad, ale plesaty vehementne tvdril, ze / sa musi formatovat pri kazdej instalacii, co ale nie je pravda...

    • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 13:59
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Vychádza mi z toho, že formátovať sa nemusí, ak užívateľ vie čo presne robí. Pre bfu sa však formátovanie "/" doporučuje, páč je to bezpečnejšie. Pochopil som to správne?

      • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 14:42
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Jop.

        Blbé je ale to, že definícia "viem presne čo robím" neochráni človeka pred časovanou bombou ktorá v nenaformátovanom systéme ostáva aktívna. Ale keď ju tam chce mať, nech sa potom nesťažuje Že sa mu to pod jeho odborným dohľadom samé pokazí.

        • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 20:08
          Avatar redhawk75   Používateľ

          tak tak.

          proste a jasne ak, tak /home samostatna particia a ponechat, ostatne sformatovat.

          kedysi ked som nebol lenivy a krasny, som mal zvlast particie pre usr, tmp, var, sys a etc. teraz max / a /home ale to len na desktope na ntb ani home nema zmysel, hlavne na mx je moznost zachovat home

          • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 22:04
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pre sys máš stále, aj pre proc. Ale partícia to nikdy nebola.

      • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 20:04
        Avatar redhawk75   Používateľ

        uplne presne

    • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 20:07
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Aký zmysel má preinštalovať systém bez formátu /root oddielu? Ak chcem čistý systém bez balastu z predchádzajúceho linuxového systému, tak je root oddiel potrebné sformátovať a aj sa to odporúča, inak sa inštalácia bez formátu podobá povýšeniu systému cez správcu aktualizácií a ako to už býva zvykom, problémy typu, že niečo predtým fungovalo a teraz nie, nenechajú na seba dlho čakať.

      Kto chce naozaj úplne čistý systém, tak vyzálohuje aj /home + niektoré priečinky v skrytých súboroch (napr. .thunderbird, .firefox, .wine…..) a sformátovať aj tento oddiel. Takto zo starého systému neostanú žiadne nastavenia.

      Osobne sa prikláňam k nazoru, že pri inštalácii/preinštalácii linuxu je potrebné root oddiel sformátovať.

      • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 20:13
        Avatar okl   Návštevník

        tu sa nebavi o tom ci to ma/nema zmysel ale ci sa to da alebo nie

        • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 15.08.2018 | 22:02
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tu sa bavíme na tom že samej lame ešte nezoschol pipík od toľkého vysedávania, a že ho musí ukazovať. Mal by si to nafotiť, a dať do blogu na briar.

          • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 16.08.2018 | 01:20
            Avatar samalama.   Návštevník

            zase tie sracky? ale zeby si priznal, ze si tvrdil blbost, tak to nie...

            • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 16.08.2018 | 12:33
              Avatar vandal   Návštevník

              nestačilo salama napísať, je to možné ale neodporúča sa? hádate sa ako deti.

              • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 16.08.2018 | 14:53
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Nie, jemu to nestačilo. A ani mu nikdy nebude stačiť mluva nevyčnievajúca z radov slušne vychovaných ľudí. On sa potrebuje prezentovať ako zakomplexované malé decko ktoré nemá nikto rád. A preto to ešte veľa krát schytá od kade koho. A to len preto, aby sa ľudia zasmiali na jeho slíži visiacom z uplakaného nosa.

              • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 16.08.2018 | 21:14
                Avatar ping-pong   Návštevník
                nestačilo salama napísať, je to možné ale neodporúča sa? hádate sa ako deti.

                skor je nestandardne neformatovat systemovy odiel pri instalacii.

              • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 16.08.2018 | 23:44
                Avatar samalama.   Návštevník

                nie nestacilo. stacilo by, keby plesaty prestal robit najchytrejsieho, ktory vsetko vie, ale ako sa ukazalo, tak nevie. stacilo by, ze ked mu niekto povie a dokaze, ze nema pravdu, aby to s pokorou prijal, alebo aspon bol ticho a prestal si vymyslat chujoviny a robit z dotycneho vola. stacilo by, keby prestal byt chytrolinsky sarkasticky a varit z vody a opat na zaklade toho (a teda nicoho), prestal robit z ludi debilov, ze nieco robia zle, co sa opat nespocetne velakrat ukazalo, ze nemal pravdu. zakazdym, ked citam tie jeho sracky, tak sa mi chce zvracat...

                • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 17.08.2018 | 08:24
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Neboj, z teba nikto nemusí robiť debila. Tvoj slovník to len potvrdzuje.

                • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 17.08.2018 | 23:21
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Mňa by aj tak zaujímalo, koľko máte obaja rokov že sa tak *ebete medzi sebou. Samalama ty si kus cholerik ale aspoň nie si suchár a Wlasaty sa vyjadruje často ako dedo, dúfam že som sa trafil aspoň trochu :-D Tiež som býval taký, že ma všetko čo mi bolo proti srsti vytočilo, ale vekom človek dospeje,,,

                  • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 18.08.2018 | 08:38
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Dedo Edo bol cholerik, a sám lama ho vo svojskom slovníku nahradil.

                    No nič. Vychladne mi káva, a pôjdem sa okúpať na jazero. A previesť na kompe.

                    • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 20.08.2018 | 00:26
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Eda si neber do huby.

                      Choď prosím ťa na to jazero a už sa nevracaj.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 18.08.2018 | 09:09
                    Avatar ping-pong   Návštevník
                    Tiež som býval taký, že ma všetko čo mi bolo proti srsti vytočilo, ale vekom človek dospeje,,,

                    alebo aj nie

            • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 20.08.2018 | 00:30
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Na to zabudni, to od pána neomylného a slušného nezažiješ.

              Neviem aký má level na 4chane, ale je to na platinu.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: ako som neformatoval root particiu pri instalaciu linuxu 20.08.2018 | 08:24
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Myslíš kvôli tým vulgarizmom a expresionizmom ktoré ti imponujú keď máš hladinku?

                Kľudne pokračuj, máš v tom dlhoročnú prax.