Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.10.2018 | 10:30
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

po predchádzajúcej debate o BT sluchadlach som rozhodol vyskusat pripojit moje BT sluchadla a BT reprak k mojmu NTB a otestovať APT-X

offtopic:

hned na uvod som zistil (skor som si uvedomil) ze moj NTB nepodporuje APT-X (a ani vacsina NTB asi nebude) a pre aplikáciu tohto štandardu by som som potreboval externú BT zvukovku

reálny problém:

zistil som že sice zariadenia bezproblémov spárujem ale na to aby hrali musim manualne v nastaveniach zmeniť výstupné zariadenie (zo vstavaných repro na BT zariadenie)

to by bolo OK keby som to nemusel robit zakaždým odpojením/pripojením BT a zakaždým uspatím/zobudením NTB (predpokladám že aj vypnutím/zapnutím)

nenašiel som žiadny očvidný jednoduchý spôsob ako nastaviť BT zariadenia ako predvolené respektíve dosiahnuť správanie, že ked pripojím BT tak sa zvukový výstup automaticky prepne zo vstavaných repro na BT - tak ako to funguje napr. s mojim telefonom alebo w10 tabletom

viete ma nejako usmernit ??

používam Manjaro s GNOME prostredím

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 29.10.2018 | 15:21
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      teraz som zistil ze podobný "problém" mám aj pri použití externej USB zvukovky (nie BT, normalny DAC) po odpojení a zapojení hraju vstavane repro a musím manuálne preklinkúť výstup na DAC

      viem si predstaviť úplne vypnúť zvukovku v BIOSe (mám takú možnosť) čo by riešilo ten DAC ale po pripojení BT tak či tak budem musieť prepínať ručne

      musím skúsiť ešte čo sa stane ked odstavím integrovanú zvukovku a pripojím len BT - to je ale stále len workaround nie riešenie

      vlastne by som chcel nastaviť správanie že prioritu bude mať posledne pripojené zariadenie (je jedno ci BT alebo DAC) a ked nie je nič iné pripojené tak budú hrať vstavané repro

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 29.10.2018 | 16:22
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Ty by si o týchto svojich audio pokusoch/skúsenostiach mohol aj napísať článok do edície Od bfu pre bfu, hm?

        • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 30.10.2018 | 08:46
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          kebyže denne nesedím a nepíšem v práci hodiny za kompom tak by som sa na to aj dal, ale vo volnom čase sa rašej písaniu vyhýbam ;-)

          možno si nájdem čas v práci :-D

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 29.10.2018 | 18:41
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ahoj. Teraz som vytiahol BT slúchadlá, spároval ich s notebookom (Ubuntu 16.04.5), otvoril som si nastavenia zvuku, prepol som si výstup zvuku na tie BT slúchadlá, vypol som BT a zapol. Zvuk sa podľa očakávaní prepol najprv na BT slúchadlá. Potom po vypnutí BT na interné repráky. A nakoniec po znovu zapnutí BT sa zvuk sám prepol na tie BT slúchardá.

      Síce nemám možnosť nastaviť preferovaný výstup, ale systém si pamätá posledne použitý výstup a na ten prepne ako na preferovaný. To môže byť trošku problém ak máš tých externých preferovaných zvukoviek (HDMI, BT, USB slúchadlá) viacej.

      Ja by som bol zas nerád keby mi systém fungoval tak, že bude preferovať posledne pripojenú zvukovku tak ako to ževraj robí napr. Windows. Dosť mi vadí keď niekto zo susedov príde o druhej nad ránom z krčmy, a ide si ešte skontrolovať ksichtoknihu na notabúku lebo smradfón má vymlátenú baterku. A notabúk má voľajako prepojené audio s veľkými reprákmi. Ten gong, a následné zvonenie zbytočných ale zmeškaných správ je otravný aj cez niekoľko stien.

      • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 30.10.2018 | 08:52
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        s týmto NTB bežne používam len 3,5 mm jack výstup zo vstavanej zvukovky do reprákov (väčšinu čas mám zvuk úplne stlmený - aby som nerušil kuny na povale), BT aj DAC som skúšal len zo zvedavosti

        ale ja presne chcem dosiahnut to čo píšeš že tebe funguje - aby sa mi po znovu zapnutí BT zvuk sám prepol na BT slúchardá (čo sa však nestane) a po ich odpojení na repro (toto funguje)

        otázka teda je čo tomu manjaru s gnome chýba aby toto robilo

        niekto nejaký nápad ??

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 30.10.2018 | 11:22
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Mrkni na toto.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 30.10.2018 | 14:08
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ďakujem, to vyzera super a je to úplne nečakane na archwiki

            asi som bol slepý ked som tam hladal

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 30.10.2018 | 17:48
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Toto je jeden z dôvodov prečo som si vybral mainstream distribúciu. Očakával som, že veci budú fungovať bez môjho zásahu.

          No, ale ak by ti to podľa toho návodu od Bedne nefungovalo, tak ešte existuje program (myslím že sa volá) pacmd. S ním sa dá presmerovať určitý program na špecifický výstup konkrétnej karty. Napríklad prehrávač hudby na BT repráky, VoIP telefón na USB slúchadlá, a prehrávač filmov na výstup grafiky cez HDMI do domáceho kina. Alebo sa to dá vypodmienkovať že keď sú zapnuté tie BT repráky, tak na ne. Inak na HDMI.

          Moc si nespomeniem, včera som sa s tým trochu hral. Ale ten NB nemám zo sebou.

          • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 30.10.2018 | 18:18
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            bedňov návod funguje minimalne s BT

            aj ked som musel trochu improvizovať (manjaro ma asi urcite odlisnosti od cisteh archu)

            DAC som neskúšal (lenivosť)

            pacmd mi nenašlo v repo ani v AURe (ta funkcionalita sa mi paci) tak som to nechal tak (znova lenivosť)

            ďakujem všetkým z rady

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Automaticke pripojenie BT zvukoveho zariadenia 31.10.2018 | 08:20
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              pacmd by malo byť v balíčku pulseaudio-utils, alebo niečo podobné.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org