AMD GPU 98 celsius sa skoro vari

Sekcia: Hardware a Drivery 13.12.2018 | 15:13
Avatar fero   Návštevník

Zdravím. Neviete náhodou čo by mohlo spôsobovať, hrám sa hrám, všetko v pohode. Odbehnem si ... hru nechám bežať... vrátim sa k PC, ventilátor na grafike na plné pecky a grafika je na 98 stupnov... Vypnem hru alebo zmením fokus na inú aplikáciu a je všetko vpohode. Prehodím fokus na hru a znova GPU vybehne na 98. Pred tým mi to nerobilo.

    • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 15:16
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Asi sa nemas hrat :)

      Napis aky mas HW. Kedy si prepastovaval? Ake distro? Ake ovladace?

      Zakladne info napis hned v uvode...

      • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 15:43
        Avatar fero   Návštevník

        Možno to prepastovaním nebude, stačí vypnúť zapnúť hru a zas je všetko v pohode na 45 stupňov. A možno by som sa len nemal hrať :D

        Začínam mať podozrenie či tam z nudy pri nečinnosti nezačne bežať BTC miner... lebo sa to stáva len keď hru nechám len tak bežať a idem preč od PC...

        Kernel: 4.18.0-3-amd64 x86_64 Device-1: AMD Tonga PRO [Radeon R9 285/380] driver: amdgpu v: kernel Display: x11 server: X.Org 1.20.3 driver: amdgpu,ati unloaded: fbdev,modesetting,vesa OpenGL: renderer: AMD Radeon R9 380 Series (TONGA DRM 3.26.0 4.18.0-3-amd64 LLVM 7.0.1) v: 4.5 Mesa 18.2.6

        • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 16:02
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          No skus este to distro povedat.

          A rovno aj hru pri ktorej to robi. Je to origo hra? Robi to iba pri tej jednej alebo aj pri ostatnych?

          • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 17:27
            Avatar fero   Návštevník

            Neviem ci zalezi na distre. Origo hra, skusal som to pod playonlinux vypa to, ked hru zapnem na DX9 ide fajn ale DX10 a DX11 sa toto robi. Myslel som ze je to DXVK sposobene ale nahradil som d3d dll original aj tak to robi. cize to bude asi MESA BUG alebo BTC miner v hre.

            • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 18:23
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Predstav si že záleží aj na distre. Každé distro má iné verzie balíkov.

              By som len parafrázoval wlasateho:

              ak zámerne zatajujes informácie ktoré by nám mohli pomôcť tak to je tvoja vec. Ale nemárni čas ľudí ktorý sú ochotný ti pomôcť.

              Môže to byt bug alebo aj ten miner. Ten miner by tam bol skôr keď by si mal warezovu hru. Čo si myslím že aj máš.

              Ja sa hrám keď mám čas na steame. Tam take problémy nehrozia. Keď som si kúpil pred časom hru cez GOG tak tá mi nešla ani len spustiť. Neriešil som to lebo stala bagatel. Ak máš možnosť vyskúšaj ju na inom PC.

               

              • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 18:51
                Avatar fero   Návštevník

                Pouzivam Debian. Repozitare cisto official. Nechcem robit paniku. 98 stupnov je dost vela. Skusal som hru na DX9 a vypol som vo Wine support na dx10 a dx11 a islo to fajn. Cize miner to nebude. Warez nemam ziaden tiez mam Steam. Skusim viac hier, ja casto nehram ale vyplasilo ma to.

                • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 18:52
                  Avatar fero   Návštevník

                  Robi mi to WOT. Skusim aj ine novsie hry som zvedavy, podla mna to bude mesa.

                  • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 19:05
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    No vidíš, na štvrtý pokus ale vyšlo to. WoT som hrával v začiatkoch. Problém nebude v hre ako takej si myslím. Ešte daj verziu deb aby sme sa pozreli na to čo hovorí wlasaty. Či by nestalo za reč upgrade nejakého balíčka.

                    • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 20:31
                      Avatar fero   Návštevník

                      mozno by stacilo le neviem co.

                • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 19:00
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Debian je široký pojem. Je to Debian 10 (Buster), Debian 9 (Stretch), alebo niečo staršie? A kedy si tomu dal posledne záplaty?

                  Ak by to bol naozaj bug v MESA, alebo DX, či Vulkan či čo sa to teraz používa, tak by to chcelo vyskúšať novšiu verziu SW. I keď, upgrade distribúcie kvôli jednej kre, no neviem. Ja sa už dávno nehrám.

                  • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 13.12.2018 | 20:36
                    Avatar fero   Návštevník

                    deb http://ftp.sk.debian.org/debian testing main contrib non-free deb-src http://ftp.sk.debian.org/debian testing main contrib

                    deb http://security.debian.org/ testing/updates main contrib non-free deb-src http://security.debian.org/ testing/updates main contrib

                    deb http://ftp.sk.debian.org/debian experimental main contrib non-free deb-src http://ftp.sk.debian.org/debian experimental main contrib

                    deb http://ftp.sk.debian.org/debian stable main contrib non-free deb-src http://ftp.sk.debian.org/debian stable main contrib

                    deb http://ftp.sk.debian.org/debian unstable main contrib non-free deb-src http://ftp.sk.debian.org/debian unstable main contrib

                    je to nastavene na testing, upgraduje sa kazdy den.

                    Uz som skusal ist cez Vulkan aj GL ale obe to robia. No DX9 to nerobi ale DX10 a DX11 ano. Cize mi to vychadza na vrstvu pod.

                    mesa mam 18.2.6-1 mam k dispozicii aj 18.3

                    • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 14.12.2018 | 08:10
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Ak dobre chápem ten tvoj výpis repozitárov, tak máš mix pre stable (Stretch), testing (Buster), unstable (Sid) a aj experimental. Pričom komponenty to zahŕňa len contrib non-free, takže ostatné časti systému sa ti neaktualizujú. Do zbierky ti chýba už len oldstable (Jessie).

                      Tou novšou verziou som ovšem nemyslel experimental (RC-Buggy). Tá je pre ľudí čo uź majú prax a nemusia sa pýtať základné veci.

                      PS: myslel si 18.3.0-1, a nie 18.3.

                      • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 11:06
                        Avatar fero   Návštevník

                        Nechápem, "Pričom komponenty to zahŕňa len contrib non-free, takže ostatné časti systému sa ti neaktualizujú." prečo by sa mi nemali ostatné časti aktualizovať?

                        No jo zo Stable a Experimental občas dačo nainštalujem, väčšinou len nejaké devel baličky na vývoj.

                        • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 12:56
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Na otázku aká je to verzia Debianu si reagoval zoznamom repozitárov. Predpokladal som tak, že kompletným. Ak teda v ňom nemáš iné zoznamy ako contrib a non-free, tak sa ti ostatné časti systému nemajú ako aktualizovať. Nemajú odkiaľ.

                          A ak niečo inštaluješ, tak sa ti automaticky zoberie najnovšia verzia, ak ju ovšem pustia náväznosti už nainštalovaných balíkov. Tá je podľa toho zoznamu v Experimental vetve ktorí nie je určená na bežné používanie. Čiže momentálne máš nejaký nevypočátateľný mix stable (Stretch), testing (Buster), unstable (Sid) a aj experimental (RC-Buggy). Nebude to dôvod chyby ktorú sa snažíš riešiť?

                          • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 18:25
                            Avatar fero   Návštevník

                            Ja som písal že je to nastavené primárne na testing, iba občas inštalujem nejaké balíčky na devel ako ssl upnp clang a spol, občas sú tieto v testing nejakým spôsobom pokazené, občas nový ker je len v experimental a občas oba ker v testing aj experimental nejdú tak ako majú a preto ma potom zachráni už len stable.

                            Ak niečo inštalujem tak sa berie ako primár testing verzia, pripadne použivam apt -t <***> ak chcem špecifikovať ktorú.

                            Asi si to už dva krát zle prečítal lebo je tam napísané "main contrib non-free".

                            Podľa mňa nebude, systém je teraz vcelku v čistom testing stave :D ker, mesa, vulkan a ostatne grafické libky sú všetky na testing.

                            • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 18:50
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              To je v poho, ja tiež bežím na testing. Proste nie si pri kompe, tak sa chce uspať a na niečom zarve, z logov by si sa k niečomu dopracoval.

                              Toto nebývajú úplne triviálne problémy, mno dá sa to nareportovať.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 19:41
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              To by si ale musel používať nastavenie priority z napríklad cez apt pinning. V opačnom prípade sa ti pri prvom behu apt [full-]upgrade nainštalujú najnovšie verzie z experimental RC-Buggy. A bez toho apt [full-]upgrade zas neaplikuješ záplaty aj s ich náväznosťami. Bez tých náväzností zas budeš mať nekonzistentný systém.

                    • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 13:19
                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                      Urob si najskor poriadok v repozitaroch. Naco pouzivas Experimental a unstable? Naco testing a hned vedla stable?

                      Ked chces debian s novsim softom tak si daj only testing repo:

                      ###### Debian Main Repos
                      deb http://ftp.sk.debian.org/debian/ testing main contrib non-free
                      deb http://ftp.sk.debian.org/debian/ testing-updates main contrib non-free
                      deb http://security.debian.org/ testing/updates main

                       

                      • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 14:09
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        S tým sa dá len súhlasiť. Chýbal mu tam main, ktorý je hlavnou časťou distribôcie. Ale ajtak mu to neurobí downgrade balíčkov z RC-Buggy na Testing aj s dôsledkami.

                        • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 14:48
                          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                          To veru nie. Najjednoduchsie pre pouzivatela je reinstall distra. Alebo potom rucne balicky RC odinstalovat a nainstalovat spravne.

                          P.S.: nemali by sa po upratani repo nainstalovat spravne verzie a tie vyssie RC a pod by tam zostali ako dalsie?

                          • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 15:12
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Mohli by sa, ale tak to nefunguje.

                            Ak má balík nainštalovanú verziu ktorá je novšia ako v aktuálnych repozitároch, tak mu tá verzia ostane ako "nainštalovaná z lokálnych zdrojov". Je to trošku zavádzajúce. Ale deb systém si nepamätá odkiaľ inštaloval balík, deb systém to vyhodnocuje podľa dostupnosti balíka v repozitároch.

                            Downgrade by musel urobiť sám, a ručne. Alebo skriptom na pár riadkov, ktorý mu ale neošetrí zmenu v náväznostiach.

                        • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 18:50
                          Avatar PleSaTy   Návštevník

                          tebe tie dlhe vlasy chodia do oci tak ze nevidis ze main tam ma vsade ? ostrihaj sa zenska

                      • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 18:26
                        Avatar fero   Návštevník

                        odpoveď je v reakcii vyššie.

    • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 19:48
      Avatar 3xc   Návštevník

      Nejsi sam, komu sa pali graficka vo WOTku v garazi :D Mesa ako taka aj cely graficky subsystem je od vrchu az na dno do kernelu aktualne celkom a poviem to s uplnou presnostou rozosratodojebany. Neni problem ani hack systemu do roota zo sprostej web apky. Tiez vo wotku ako si si isto vsimol system hang sposobis kliknutim na exterior->emblems. To pecenie karty je ale aktualne sposobene vianocnou atmosferou garaze a teda ide o chybu v hre, neostavaj tam dlho alebo prehod fokus inam. Mozes to hodit aj na dx9 zakazanim d3d10 d3d10_1 d3d10core d3d11 a pojde to fajn.

      • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 18.12.2018 | 20:28
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ten opis bezpečnostného nedostatku Mesy (že ju hackne aj webová appka) vyzerá zaujímavo, vedel by si to rozviesť?

        Keby to bola pravda, tak to už dávno rozoberajú nielen na slashdote, ale aj v televíznych novinách na markíze kde nerozoznajú bankovú aplikáciu od prehliadača internetu. Teda, za predpokladu že nespúšťaš wine pod rootom a v ňom nejaké pofidérne exe. V tom prípade to ale nie je chyba Mesy.

        • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 12.01.2019 | 16:33
          Avatar 3xc   Návštevník

          Vedel by som to rozviesť ale nechcem. Už bez tak som tu napísal návod kde daná chyba a je ako ju nájsť. Keď tu občas čítam tvoje príspevky, skôr mi pripadáš ako človek, ktorý by to viac chcel zneužiť ako to opraviť.

          • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 12.01.2019 | 17:09
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Čiže si objavil bezpečnostnú chybu vo WOTku v garáži ktorá sa prejavuje vypaľovaním grafickej karty. Už to prosím ťa nepi, a hlavne nepi to, čo si páliš na grafike. Potom vidíš artefakty ktoré vplývajú na tvoju bezpečnosť.

    • RE: AMD GPU 98 celsius sa skoro vari 01.02.2019 | 09:49
      Avatar miro   Návštevník

      Mozem potvrdit. Robilo mi to viac hier. Nie len cez Wine, vsetko original hry. Viac Linuxovych distribucci. Chyba sa prejavuje nahodne/obcas. Prave mi to odpalilo graficku kartu. AMD uz nikdy viac.