bug 8524

Sekcia: Hardware a Drivery 16.12.2018 | 16:35
Avatar www   Používateľ

Nazdar. Mám taký problém. Nech bootujem ktorékoľvek distro live usb alebo je nainštalovaný a aktualizovaný OS, stále mi pri nabehnutí zobrazí hlášku "MP-BIOS 8524 bug, timer not connected to IO-APIC". Vyskúšal som viaceré distrá no pri každom je problém ten istý. OS ide OK, len sa nevypne pri reštarte/vypnutí. Je potrebná aktualizácia BIOS? Nerobil som to totiž ešte. Momentálne mám nainštalovaný Pardus (založený na Debiane). Poradí niekto, čo robiť? Notebook (emachine e625) je trochu starší, ale parametrami postačujúci (procesor 1,6 a ramka 3gb).

    • RE: bug 8524 16.12.2018 | 17:39
      Avatar TomášHanzel   Návštevník

      Skús pri boote pridať

      radeon.modeset=0 noapic
      
      • RE: bug 8524 16.12.2018 | 17:56
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Je to už dlho čo som sa vŕtal v smerovaní prerušení, ale nevypne ten parameter jadra všetky prerušenia nad 15? Také niečo by som ani po toľkých rokoch neodporúčal. Je na to nejaký dôvod okrem prvej zápalky v google (first match)?

        Ak nie je pripojený časovač na očakávanú adresu, tak to môže mať dosah na hodinky ktoré sa obvykle zrovnávajú cez internet. Ale pochybujem že hodinky budú mať dosah na vypnutie. Niečo si matne spomínam že pred vyše desiatimi rokmi bolo treba načítať nejaký divný ovládač pre acer alebo toshiba aby laptop dokázal sám seba využiť, a napríklad blikať wifinou. Neviem či to nebol problém aj pre emachines.

        Ohľadne UEFI BIOSu, tak ten by som odporučil skontrolovať tiež, možno je k dispozícii. Ak sa jedná o stroj z tej doby, keď si MS dal do podmienok distribuovania OEM Windows XP aby domrvili ACPI a APIC, tak by som držal palce aby bol novší UEFI BIOS stále k dispozícii.

        • RE: bug 8524 16.12.2018 | 20:55
          Avatar www   Používateľ

          Hodiny ok, Wi-Fi ok.. Bios Firmware len pre Windows http://www.emachines.com/ec/en/US/content/drivers.html

    • RE: bug 8524 16.12.2018 | 17:44
      Avatar www   Používateľ

      Konkrétne akým spôsobom? Procák je AMD.

    • RE: bug 8524 16.12.2018 | 20:52
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Rozhodne by som ten BIOS updatol. Asi ako si zistil, tak ti tvoj obľúbený internetový vyhľadávač vyhodil chyby staré X rokov. Ak budeš mať šťastie, tak výrobca dal na stránky novší BIOS ako máš, čo som pozeral je tam len jedna verzia, určite by som si zas od nich nič kúpil.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: bug 8524 16.12.2018 | 20:57
        Avatar www   Používateľ

        No len ako ten Bios aktualizovať v Pardus Linux (Debian)? NTB som nekupoval, akosi sa mi dostal do ruk :)

        • RE: bug 8524 16.12.2018 | 23:26
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Je tá verzia BIOSu na stránkach vôbec novšia ako tam máš?

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: bug 8524 17.12.2018 | 05:53
            Avatar www   Používateľ

            Nie, nič novšie som nenašiel.

            • RE: bug 8524 17.12.2018 | 08:24
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              niekedy je riesenim pouzit starší bios (ak sa dá zohnať), kde to ešte fungovalo (aj ked to prinaša iné riziká a nie je velmi odporúčané)

              kedže sa tá chyba odkazuje na apic, skúšal si dať do parametrov jadra pri bootovani parameter noapic ??? fungovalo to už potom ?

              alebo si skúsil to čo sa uvádza v prvej odpovedi ??

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: bug 8524 17.12.2018 | 09:39
                Avatar www   Používateľ

                Neskúšal, netuším ako sa to robí :)

                • RE: bug 8524 17.12.2018 | 12:35
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  ked sa ti pri boote objaví GRUB más zväčša na výber zo 3 možnosti (bežný boot, recovery, memorytest)

                  zväčša odenteruješ štandartnú možnosť, namiesto toho treba stačiť nejaké Fko (zväčša F4 alebo F6) alebo písmeno E a dostaneš možnosť vpísať parametre k bootovaniu (manjaro má myslím TAB) (zväčša tym býva na spodku popis čo treba stlačiť)

                  ked stačíš čo más otvorí sa riadok s kopou textu, zväčša tam býva bootovacie rozlišenie, rozne cesty pre pozadia atď a tam na koniec len dopíšeš noapic (alebo hocikajý parameter)

                  nižšie niekto postol aj detailnejší návod

                  obdobne to funguje aj pri live CD, tam dokonca býva v tej bootovacej obrazovke kde si vyberas či live ci instalovat, ci memory test aj označené ktorou Fkouvou skratkou vieš zapnúť úpravu parametrov alebo na to býva samostatná volba

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: bug 8524 17.12.2018 | 08:25
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ten BIOS nie je len pre windows ako si písal, archív má v sebe adresár s názvom DOS ktorý by mal fungovať aj pod Live napr. FreeDOS ako to majú iní výrobcovia.

              Ohľadne tvojeho popisu chyby, nejako som nepochopil čo ti vlastne nefunguje. Píšeš že ti na prvý krát nenájde hodinky, ale tie hľadá jadro na viacerých adresách (*1). Tak isto píšeš že sa ti počítač nevypína. Niektoré takto zmrvené BIOSy z pred niekoľkých päťročníc (*2) potrebovali ovládač pre kadejaké blikátka, vrtieľka a prepínadlá. Vrátane vypínaču. A niektorým stačilo vnútiť parameter acpi_osi aby jadro vedelo ako má ten zmrvený BIOS prehmatať na spôsob vyšetrenia prostaty.

              *1: Ak ti neblbne čas, tak ich asi jadro niekde našlo a o pár riadkov nižšie to aj napísalo.

              *2: Medzi podmienky OEM licencovania pre Windows patrilo aj zmrviť ACPI implementáciu do takej miery, že nespĺňala definíciu ACPI. A funkcionalitu doriešili cez dodatočný ovládač ktorý bol len pre dodané Windows. Pár rokov neskôr sa niektorí výrobcovia spamätali, a opravili svoje BIOSy alebo naportovali ten ovládač aj pre Linux. Akurát nie vždy sa sám aj načítal.

              • RE: bug 8524 17.12.2018 | 09:52
                Avatar www   Používateľ

                Nepísal som, že nejdú hodiny (čas). Takto: ktorékoľvek staršie distro ide spustiť bez problémov z live usb aj inštalované a zaktualizované. Napr. pri mint 17, lubuntu 16.04, xubuntu 16.04, debian jessie išlo všetko bez problémov. Nič nikde nevypisovalo. Problém s tým bugom je iba u novších distrách (niektoré ani nenabootuje). Čo je zaujímavé, pri najnovšom ubuntu studio vypíše ten bug, ale reštart a vypnutie funguje. Pri ostatných (mint 18,19; sparky linux, pardus, lubuntu, xubuntu, mx linux) nefunguje. Hovorím o prostrediach xfce.

                • RE: bug 8524 17.12.2018 | 10:12
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  A v čom teda potrebuješ pomôcť s tým 10 rokov starým notabukom keď si si už teda našiel distrá kde ti to funguje bez problémov, chceš sa len porozprávať s objavmi?

                  PS: Akurát namiesto Lubuntu/Xubuntu 16.04 by som radšej odporučil Ubuntu 16.04. Podpora pre Lubuntu/Xubuntu končí na jar budúceho roku, pričom Ubuntu 16.04 je podporované do apríla 2021. Mint nepoznám, a nechce sa mi hľadať jeho podpora.

                  • RE: bug 8524 17.12.2018 | 12:17
                    Avatar www   Používateľ

                    ale nič, dlab na to. asi nevieš čítať čo píšem :) mint 17 som používal doteraz (za chvíľu mu končí podpora) chcem niečo čo menej papá ;)

                    • RE: bug 8524 17.12.2018 | 12:53
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      A práve preto som ti odporučil Ubuntu 16.04. To má podporu pre základné repozitáre ešte vyše dva roky. Mne Ubuntu 16.04 málokedy zožerie nad 2G.

    • RE: bug 8524 17.12.2018 | 10:35
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ako je už uvedené vyššie, nainštaluj si teda staršie distro (K)Ubuntu 16.04 alebo LinuxMint 17 (= založené na Ubuntu 16.04) → podpora do apríla 2021. Ak chceš novšie, tak pri problémoch vyskúšať bootovací parameter nomodeset alebo noapic

      Ak by niektorý z parametrov zabral, tak sa potom po inštalácii OS zapíše do etc/default/grub.

      • RE: bug 8524 17.12.2018 | 12:44
        Avatar www   Používateľ

        OK vďaka

    • RE: bug 8524 20.12.2018 | 22:04
      Avatar www   Používateľ

      Vyskúšané všetky možné varianty. Záver: pri Ubuntu, Ubuntu Mate a Xubuntu (novšie distribúcie) funguje nolapic. Zaťažuje to však viac procák. Pri Pardus, Mint, MX Linux a Sparky nepomôže žiaden príkaz. Použitie radeon.modeset=0 noapic (nolapic) nefunguje nikde (iba to rozšíri obrazovku spolu s ikonami). Takže tak :)

      • RE: bug 8524 21.12.2018 | 08:34
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To je v poriadku. Parameter radeon.modeset=0 vypína nastavenie grafiky jadrom linuxu pri štarte, takže je pochopiteľné že sa ti potom rozhasí širokouhlá obrazovka.

        A parameter noapic vypína lokálne rozšírenie smerovania komunikácie s HW, takže toho viacej nemuselo fungovať. Odhadom to netrafilo na teplomery, a tak v tom lepšom prípade hučal vetrák chladenia procesora. V horšom by ten vetrák nehučal vôbec.

        Tiež mi nie je jasné prečo.

      • RE: bug 8524 21.12.2018 | 19:28
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Takže máš čas nájsť debila, ktorému ten notebook predáš a vyskúšať si niečo iné ;)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: bug 8524 21.12.2018 | 19:44
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          No, na bazoši to strelí, to je pravda. Tam človek predá aj roztrhané croksky. Ale na domáce používanie by som tam ozaj fúkol klasické Ubuntu 16.04, a o dva roky sa rozhodol čo ďalej. Dovtedy môže niekde splašiť za odvoz niečo výkonnejšie čo bude fungovať s novšími jadrami.

          • RE: bug 8524 21.12.2018 | 21:20
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Ono funkčný notebook sa dá kúpiť aj za 25€ hoci sa to nestáva často a to ešte batéria vydrží štyri hodiny. Odporúčam pozerať aj notebooky na súčiastky, pretože ľudia si myslia, keď im nebútne MS Windows, že to treba darovať :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: bug 8524 21.12.2018 | 21:35
            Avatar www   Používateľ

            Srandičky, srandičky :D Ubuntu 16.04 som vyskúšal na maximum. Prečo vy linuxáci ste tak pripečení? :D Na tom procáku internet ledva ide, ale to by si sa musel najskôr naučiť čítať všakže? :) Fičí na tom znova Mint, bez problémov ;) Apropo mám pc, k tomuto ntb som prišiel zadarmo a nehodlám ho predať :P How

            • RE: bug 8524 21.12.2018 | 22:17
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Čítať viem veľmi dobre. Písal si že si bez problémov skúšal mint 17, lubuntu 16.04, xubuntu 16.04 a debian jessie. Ten Mint a deriváty Ubuntu majú podporu len do apríla 2019, teda pol roka. Ubuntu 16.04 má podporu až do apríla 2021, teda o dva roky dlhšie. Ak v tom nevidíš rozdiel, tak je to naozaj problém v čítaní. Ale výber distra s najkratšou podporou bola tvoja voľba, a pre už nemá význam hádzať hrach na stenu. Pohrať sa s tým strojom môžeš, ale pripomína mi to jeden môj NB s Ati Radeon 9200. Zasekávala sa mu grafika na nových jadrách. Na starých jadrách žíhal jak raketa. Ale bežať na ňom nepodporovaný SW nehodlám, skončil odložený.

              • RE: bug 8524 21.12.2018 | 22:42
                Avatar www   Používateľ

                Nerozumieš, či nechceš? :) Ubuntu 16.04 som nainštaloval-aktualizoval. Systém ako tak ide, ale internet je príliš spomalený, lebo procák nestíha :) Keď skončí podpora mintu, dám xubuntu. Toť vsjo

                • RE: bug 8524 21.12.2018 | 22:55
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Rozumiem. Chceš používať ten Mint sedemnástku. A na ďalšiu jar, keď skončí podpora tomu mintu, tak si nainštaluješ Xubuntu 16.04 ktorý bude vtedy tiež už nepodporovaný.

                  To je dobrá, jasná a profesionálna voľba.

                  • RE: bug 8524 22.12.2018 | 07:36
                    Avatar www   Používateľ

                    Nechľastajte toľko s Bedňou :D Nepísal som, že nahodím Xubuntu 16.04. Pôjde tam 18.04. Zdar.

                    • RE: bug 8524 22.12.2018 | 08:45
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Ďakujem za klasifikáciu, ale ja neurotoxíny vrátane alkoholu neužívam. Takže si tam kľudne daj Xubuntu 18.04 ktoré ti (podľa tvojích slov) bude viac zaťažovať procák, a ktoré bude mať podporu do Apríla 2021. Teda presne do konca podpory Ubuntu 16.04 ktoré obchádzaš oblúkom.

                      Nuž, tvoja voľba je naozaj poučná a hravá. Taká, na dlhé zimné večery.

                      • RE: bug 8524 22.12.2018 | 09:42
                        Avatar www   Používateľ

                        Na čom teda fičíš? :D Už som písal, že Ubuntu 16.04 som nainštaloval-aktualizoval. Ide to pomaly aj bez internetu. Prečo píšeš dookola to isté? Nerozumieš, že to za týchto okolností nemá význam používať? :)

                        • RE: bug 8524 22.12.2018 | 09:53
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Áno, ja viem. To Ubuntu si skúšal s parametrom nolapic, ktorý ti prepol smerovanie prerušení HW na limit 15 liniek. Takže sa ti nedostalo dosť na na grafiku a tým sa to spomalilo. Celé to malo potom dosah aj na prehliadač internetu ktorý sa v tomto prípade pomlátil s kompozítorom. Vo výstupe z príkazu htop by si to videl.

                          Je fajn, že si si degradoval ten systém tým parametrom, naučil si sa niečo nové. Ale neviem prečo ti to bolo vôbec poradené keď ten parameter nesúvisel s riešením tvojeho problému. Len ho umocnil. Na druhú stranu, už mi je to naozaj jedno. Vybral si si rozumnú bavečku.

                          • RE: bug 8524 22.12.2018 | 13:48
                            Avatar www   Používateľ

                            Ty si teda pacient :) Zmieňované Ubuntu som vyskúšal bez-aj z parametrami noapic resp. nolapic. Fakt nechápem, čomu nerozumieš :) Popísal som problém všeobecne, chcel som radu no je to tu ako všade inde. Linuxové fóra sú proste super :D Pekné sviatky.

                            • RE: bug 8524 22.12.2018 | 13:58
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Ten bug s vypínaním v zmrvenom BIOSe sa riešil nanútením maskovania sa Linuxu ako iný OS, pomocou parametra acpi_osi, písal som ti to pred piatimi dňami. Mám s tým osobné skúsenosti z tej doby. Dôvod prečo si to nevyskúšal nemá zmysel rozoberať, bola to tvoja voľba na dlhé zimné večery.

                              Pekné sviatky aj tebe.

                              • RE: bug 8524 22.12.2018 | 15:29
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                Že ešte niečo píšeš, však si pacient a podľa okolo idúceho by si mal čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. No a on najskôr čaká v CERNe na udelenie nobelovej ceny za fyziku.

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: bug 8524 22.12.2018 | 15:47
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Máš preklep v slove Patafyzika. A čaká v inom CERNe ktorý je svetovým centrom patafyzikov.

                                • RE: bug 8524 22.12.2018 | 17:45
                                  Avatar www   Používateľ

                                  Ukľudni sa Bedňa. Ak nevieš poradiť, tak sa neposmievaj :) Wlasatý sa aspoň snaží...

                                  • RE: bug 8524 22.12.2018 | 18:06
                                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                    Ja som pripečený ako si písal vyššie a teraz som sa s tebou vôbec nebavil, tak neviem prečo vôbec na mňa reaguješ.

                                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                  • RE: bug 8524 22.12.2018 | 18:35
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    Mýliš sa. WlaSaTy sa už dávnejšie prestal snažiť. V tvojom prípade je totižto každá snaha márna. Už si sa rozhodol. A každého, kto ťa nepochválil si z pozície riaditeľa zemegule počastoval tvojimi výmyslami.

                              • RE: bug 8524 22.12.2018 | 17:43
                                Avatar www   Používateľ

                                Ako vieš, že som to nevyskúšal? Ten parameter nezaberá vôbec. Tak neviem...

                                • RE: bug 8524 22.12.2018 | 18:30
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  To je v poriadku, a nebudem ti ani radiť akú hodnotu má mať ten parameter. Veď ty vieš všetko najlepšie, menovite je to vyjadriteľné hodnotou "nakoľko je alkoholom omámený abstinent".

                                  • RE: bug 8524 22.12.2018 | 18:58
                                    Avatar www   Používateľ

                                    OK, ako chceš, je to tvoj názor. V živote som si musel vždy sám poradiť. V podstate som tu veľmi ani rady nečakal. Na Slovensku (CZ) je to už tak (mentalita národa) :) Sorry, že som sa pýtal. Nejako si už na zahraničných fórach poradím. Off

                                    • RE: bug 8524 22.12.2018 | 19:31
                                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                      Teba musia rodičia milovať keď snahu druhého pomôcť ti odmeníš urážkou, a ešte sa tomu smeješ ako si tu predviedol. Máš pravdu, to nie je mentalita národa, to je mentalita teba ako jednotlivca. Ale pochybujem že budú z takéhoto tvojho prístupu kdekoľvek nadšení. Len ľutujem tvojich fotrovcov.

                                      • RE: bug 8524 22.12.2018 | 19:50
                                        Avatar www   Používateľ

                                        Kde som ťa urážal? Napíš! Asi nepoznáš humor však? Tie smajlíky som tam nedal preto, že som sa vysmieval, ani preto aby som urážal. Dookola som ti písal, že som skúsil to čo si radil a ty dookola len aby som si dal ubuntu 16.04. Vôbec si nevnímal, že som napísal "nefunguje to, pomaly to ide". Tak sa nenavážaj do mojich fotrovcoch, ok? Bedňa tu začal nadávať, aby som si našiel debila kupcu. Zamyslite sa nad sebou najskôr :) Prišiel som sem slušne, pýtal som sa, ale odpovede boli vždy skôr v hádankach. Nemám také skúsenosti jak vy, nehanbím sa zato. Som iba užívateľom Linuxu. Takisto ma nebavia naťahovačky. Ak sa dá treba poradiť, ale napísať to aj zrozumiteľne. Vy ste tiež veľa vecí v živote nikdy nerobili...

                                        • RE: bug 8524 22.12.2018 | 20:43
                                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                          S tým chlastom sa to teraz snažíš zviesť na vtip. Tvoji fotrovci ťa vychovali tak, že arogantnosť má u teba prioritu nad slušným chovaním. A ak tvoje chovanie považuješ za slušné, tak je tá tvoja zvrátenosť len tvoj problém.

                                          Viem že ti to išlo pomalšie keď si si to navyše sám spomalil. Písal si to dosť jasne.

                                          Keď hľadáš pomôcť, tak sa chovaj slušne. Zrozumiteľne opíš s čím potrebuješ pomôcť. Nehovor v hádankách. A hlavne sa nespoliehaj na to, že keď budeš provokovať ľudí, tak ti budú slúžiť. Teda, pokiaľ nie si masochista, vtedy by ti takáto taktika pomohla.

                                          • RE: bug 8524 22.12.2018 | 21:24
                                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                            Byť arogantný je v móde, proste bude sa mu dariť v živote a priateľov si kúpi.

                                            Heh, ešte sa tu bude hrať na urazeného. Nič si z toho nerob, nemôžeš nikoho nútiť aby robil veci správne. Ja osobne takýchto arogantných jedincov ignorujem a nemám chuť im ani odpisovať.

                                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                            • RE: bug 8524 23.12.2018 | 04:01
                                              Avatar www   Používateľ

                                              Ja zas nemám rád ožranov :) Krčmové kecy si nechaj pre svojich. To ti ide lepšie. Viac no comment.

                                          • RE: bug 8524 23.12.2018 | 03:57
                                            Avatar www   Používateľ

                                            Máš viac takýchto rozprávok? :) Napíš knihu. Mojim fotrovcom daj pokoj. Nepoznáš ich tak neobviňuj! Viac tvoje nezmysly nemá význam komentovať.

                                            • RE: bug 8524 23.12.2018 | 17:29
                                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                              S rozprávkami si začal ty, ak sa to tak slušne dá nazvať. Ja nechlastám niekoľko rokov, a dosť mi vadí keď ma niekto bezdôvodne obviní len aby zakryl vlastné chyby. Presne tak, ako si to urobil ty.

        • RE: bug 8524 21.12.2018 | 21:29
          Avatar www   Používateľ

          Na to, že si admin som čakal viac inteligencie :D

    • RE: bug 8524 22.12.2018 | 19:53
      Avatar www   Používateľ

      Admin, prosím ťa zmaž môj účet. Lebo ako slobodnú voľbu ste to užívateľovi neumožnili. Nemám náladu sem chodiť. Ďakujem.

      • RE: bug 8524 22.12.2018 | 22:50
        Avatar samalama.   Návštevník

        podakuj sa plesatemu. sice je to slizky had, ale vsetci mu tu vajcia skrabkaju...

        • RE: bug 8524 23.12.2018 | 04:06
          Avatar www   Používateľ

          Hlavne, že takíto jedinci majú plné ústa o slobode :) Ešte som sa nikde nestretol, žeby bolo bránené ľuďom, aby si nemohli registrovať alebo zrušiť účet. Tieto post komunistické pravidlá platia iba tu :) Nie za dlho...

          • RE: bug 8524 23.12.2018 | 09:20
            Avatar samalama.   Návštevník

            tak plesaty ma plnu hubu toho, co mu prave v danej chvili vyhovuje. a k tomu este plno sraciek, co si vyvestil zo svojej gule...

          • RE: bug 8524 23.12.2018 | 17:32
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Sloboda nie je o tom, že človek môže všetko. Sloboda je o tom, že človek bude znášať následky svojich činov.

            A teraz mi odpovedz, prečo si ma obvinil z opitosti?