samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje

Sekcia: Konfigurácia 18.01.2019 | 12:33
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

ahojte,

dlhsiu dobu používam manjaro ako moj prioritný systém a notebook takmer vždy len uspávam (momentálne mám uptime 16 dní)

napriek tomu sa mi náhodne (respektíve nevidím dôvod alebo súvislosť) stane že sa "deaktivuje" samba 

jednoducho ked sa pokúsim pristúpiť na server vypíše timeout a keď potom zadám "systemclt status smb" vypíše že je síce "loaded" ale "inactive" po zadaní "systemctl start smb" všetko funguje normálne (rovnako pomôže aj reštart stroja)

stretol sa niekto s takýmto správaním ? čo to môže spôsobovať ? po bežnom štarte samba beží automaticky

neviem ani len kde hladať a vlastne ani čo, stáva sa to na roznych miestach (aj doma aj u rodičov aj v práci - všade mám prístup na nejaky samba server)

prvé čo ma napadlo, že sa to stane po upgrade systému a aktualizácii samby - ale teraz sa mi to stalo napriek tomu že som 2-3 dni aktualizácie nepustil

ďakujem za akékoľvek nasmerovanie

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 12:52
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Manjaro nemám, a Samba server mám už dlhšiu dobu vypnutý. Ale podobne sa mi chovali iné sieťové služby pri vypnutí siete aj im neostala ani jedna sieťovka na ktorej počúvali.

      • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 13:26
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        inak teraz som si uvedomil že sa mi občas stane že musím opakovane zadávať heslo k wifi (alebo opakovane klinut na pripojenie k wifi sieti)

        takže by to mohlo byť tým že zakaždým sa pripájam k inej lan a inej wifi a notebook zväčša uspim zapojeny do lanky a zapnem bez akehokolvek pripojenia do siete (inokoedy ho zase najprv odpojim az potom uspim)

        je toto správanie "normálne" dá sa to nejako "opraviť" ?

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 13:44
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Že by systém pri nedostupnosti siete prestal vypínať služby ktoré závisia od siete?

          Ja si tiež bežne pozriem televízor aj keď mi nejde elektrika.

          • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 14:41
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            no ale ked zacne ist elektrika tak sa mi telka zapne (moja sa naozaj zapne - čo ma dost serie inak)

            samba sa vsak ale po pripojeni k sieti nezapne

            naštastie si viem lahko pomoct, tak dakujem aspon za vysvetlenie

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 15:21
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

              Ak sa to stava pri uspani/prebudeni tak by mohlo pomoct najst kde ma manjaro skripty ktore sa pri tejto cinnosti vykonavaju a ten prikaz na restart smb dat do toho co sa vykonava pri prebudeni. Pripadne aj restart wifi aby nehladal siet ktore uz nieje v dosahu.

          • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 16:37
            Avatar samalama.   Návštevník

            trepes bludy. sietovy subsystem nepotrebuje ani ziadne fyzicke rozhranie na to, aby fungoval a v podstate bezi stale (minimalne loopback). samba to tiez nepotrebuje a pokial ju nenabindujes na neexistujucu siet (nie interface), tak je vsetko ok...

            • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 17:14
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Takže podľa teba systemd ani nereštartne sieťové služby pri pripojení na sieť? To znie zaujímavo, pokračuj.

              • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 18:15
                Avatar samalama.   Návštevník

                vies, co je to "citanie s porozumenim"...?

                • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 19:23
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ja áno, ale u teba mi je to jedno.

    • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 16:28
      Avatar samalama.   Návštevník

      ... jednoducho ked sa pokúsim pristúpiť na server...

      ... z notebooku, alebo ti nefunguje samba service (server) na notebooku? pretoze ako klient nepotrebujes mat spustenu sluzbu samba...

      • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 16:46
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        pripajam sa z notebooku na server kde bezi samba server (bud moj domaci postavený na debiane, alebo na NASku) ntb s manjarom je vždy len klient

        skusim pri dalsom "vypadku" restartnut len nmb a nechať sambu na pokoji a uvidim ci to bude fungovat

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 17:12
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ty teda nemáš CIFS (Samba) server na notebooku, teda nemáš z notebooku nič nazdieľané?

        • RE: samba - manjaro - jednoducho sa deaktivuje 18.01.2019 | 18:22
          Avatar samalama.   Návštevník

          ako som pisal, klient vobec nepotrebuje beziacu sambu. skus

          smbclient -U [login] -L ip.adresa.samba.servera