Pomoc s inštaláciou Archu

Sekcia: Ostatné 14.03.2019 | 12:54
Avatar symbio   Používateľ

Nainštaloval som si Arch ako jedinú inštaláciu podľa návodu na archwiki, ale po záverečnom reštarte, kedy som s nádejou očakával jeho spustenie mi ostali iba oči pre plač, v podobe blikajuceho kurzoru. Kde som urobil chybu??? 😮

Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
    • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 12:57
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Nemáš grub.

      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:15
        Avatar symbio   Používateľ

        Co som urobil zle a ako to opravim?

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:25
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          No ja neviem ako si to instaloval cize nemoze vediet co si spravil zle. Podla coho si postupoval?

          • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:39
            Avatar symbio   Používateľ

            Riadil som sa podľa hohto. https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide

            Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
            • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:56
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Tento návod končí v okamihu, keď sa nainštaluje Arch Linux iba do textového prostredia. Teraz si musíš zvoliť nejaké DE a doinštalovať ho ale najskôr musíš doinštalovať grafiku. Ako príklad X server a grafické ovladače a inštalácia Gnome alebo LXQT

    • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:33
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      A inštaloval si aj grafické prostredie a nejaké DE, lebo normálne sa Arch spustí iba do textového režimu. A ak si inštaloval, tak aké?

      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:41
        Avatar symbio   Používateľ

        Urobil som iba to, čo je v tom installation guide na archwiki.

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:49
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          aký bootloader si nainštaloval ??

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:51
            Avatar symbio   Používateľ

            Neviem o com hovoríš... 🙂

            opakujem, urobil som iba to, čo je na stránke

            Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
            • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:54
              Avatar symbio   Používateľ

              Dal som to do dvoch partícií; /mnt - tú som dal bootable a ďalšia je SWAP

              Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
              • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:57
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Vieš sem dať fotku, čo ti naskočí?

    • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 13:56
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Odfoť obrazovku tak aby bola čitateľná, a pripni to do prílohy ako obrázok. A hlavne pozri či niečo nepreblikne pri štarte.

      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 14:05
        Avatar symbio   Používateľ

        Zbytočne fotiť čiernu obrazovku s blikajucim kurzorom... 🙂

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 14:15
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Práveže to nie je zbytočné. Pri tom blikajúcom kurzore môže byť Login:, môže tam byť grub rescue> alebo hocičo iné. V tom bode 3.8, v ktorom je odkaz na tabuľku s rozpisom výberu si si vybral a nainštaloval ktorý boot manager?

          PS: Zlaté gentoo, to má krok za krokom informáciu ako si to nainštalovať. Je to písané ozaj Že krok za krokom. Aspoň bolo keď som pred rokmi potreboval podľa toho postupovať.

          • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 14:52
            Avatar symbio   Používateľ

            Prepáčte, nie je to inštalované podľa wikihow ale podľa stránky ktorú som napísal v otázke prosba o pomoc, teda https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide.

            Na tej mojej obrazovke s blikajúcim kurzorom nie nič iné iba čierna farba a biela blikajúca vodorovná čiarka

            Asi tú inštaláciu skúsim ešte raz, ale podľa iného návodu

            Alebo máte riešenie???

            Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
            • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 15:00
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Keďže nik okrem teba nevie čo všetko si podľa toho návodu urobil, tak riešenie bude asi použiť detailnejší návod pre začiatočníkov.

              PS: Myslel som tento bod:
              3.8 Boot loader
              ...
              Boot loader

              See Arch boot process#Boot loader for a list of Linux-capable boot loaders.

              Note: If you have an Intel or AMD CPU, enable microcode updates.

              aAle rob ako myslíš.

    • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 15:14
      Avatar samalama.   Návštevník

      q: Kde som urobil chybu?
      a: Nainštaloval som si Arch
      a: Dal som to do dvoch partícií; /mnt - tú som dal bootable

      q: aký bootloader si nainštaloval
      a: Neviem o com hovoríš

      skus nomodeset

      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 15:41
        Avatar symbio   Používateľ

        Takze este raz a podrobnejsie.

        postupoval som podla navodu na archlinux.org, tam bola bolo pre MBR oddiel je navrhovane vytvorenie iba dvoch particii /mbr a swap.

        Potom som ich sformatoval, pripojil a cez pacstrap som nainstaloval base balicek, potom som subory pripojil do adrsara pomocou genfstab, pravil som region, datum, cas a pridal uzivayela. Dalej som nastavil wifi siet, ale zabudol som na bootloader

        Takze to je moj postup pi instalacii

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 14.03.2019 | 18:27
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Skús sa riadiť týmto návodom na inštaláciu. Tak isto je určený na inštaláciu do dvoch partícií, teda koreňový adresár (/) a swap. Je tam celkom 13 častí aj s inštaláciou DE gnome na konci. To samozrejme môžeš zmeniť podľa preferencií a nainštalovať si iný DE, napr. XFCE.

          • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 15.03.2019 | 19:52
            Avatar symbio   Používateľ

            Dakujm ti Livan, potsil si ma s tymto navodom, to j to, co som potreboval....

            Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
            • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 19:36
              Avatar symbio   Používateľ

              Podarilo sa mi nainsalovat Arch podla navodu, co mi poslal Livan, ale zatial iba do textoveho prostredia.... neda sa mi pripolit k webu. Zadal som

              ip link

              na zistenie pripojovaacich bodov a nasladne som zadal

              systemctl start dhcpcd@enp6s0.service

              Ten vsak skoncil s chybovym hlasenim...

              Job for dhcpcd@enp6s0.service failed because the control process exited with error code.See "systemctl status dhcpcd@enp6s0.service" and "journalctl -xe" for detils.

              ja vsak netusim, ako to dalej riesit.

              Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
              • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 20:02
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Pozri si, ako som riešil pripojenie k sieti pri mojej inštalácii a porovnaj, čo si robil inak. Potom si pozri aj druhú časť, ako príklad inštalácie LXQT. Pozri tiež výpisy

                systemctl status dhcpcd@enp6s0.service
                journalctl -xe

                aké tam budú chyby. Ono totiž zistiť, kde si urobil chybu, keď si neuviedol celý postup inštalácie wifi siete, je možné iba s vešteckou guľou. Daj výpisy a možno sa v tom niekto dokáže zorientovať. P. S. a pripojenie káblom funguje? Lebo na opravu bude nejaké pripojenie k sieti potrebné.

                • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 20:09
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  sorry enp6s0 sa týka káblového pripojenia a nie wifi, to začína na wlp. Nedomotal si to? A ako sa vôbec pripájaš k netu? Káblom, či cez wifi?

                  • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 20:17
                    Avatar symbio   Používateľ

                    som pripojeny kablom, preto zacina na e...

                    Postupoval som striktne podla navodu, ale tento problem som nepredvidal. Navyse nemam nainstalovane baliky na wifi pripojenie, takze bez webu sa nviem pohnut

                    Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
                  • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 20:23
                    Avatar symbio   Používateľ

                    ako pozriem tie vypisy?

                    Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
                    • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 20:29
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Skús ich skopírovať a spustiť v termináli. Od toho ten terminál máš. Ak by si nevedel, ako ich skopírovať, označ myšou, spusť terminál a v termináli klikni na koliesko myši.

                      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 20:49
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        ups, akosi som pozabudol, že tam nemáš grafiku. Tak tie príkazy prepíš do príkazového riadku, výpisy preštuduj a problémové veci odpíš a postni sem.

                        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 21:03
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Poblémik môže byť v tom, že príkaz journalctl -xe nezalamuje riadky. Take napr.:zasunúť USB kľúčik, pripojiť ten kľúčik ručne cez mount (napr do /mnt/usb-kluc) a spustiť journalctl -xe|cat > /mnt/usb-kluc/chyba.txt
                          Dúfam že sa nik neozve s poznámkou "stop cat abuse".

                      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 21:29
                        Avatar symbio   Používateľ

                        Tu je link na fotku mojej obrazovky... ak to pomoze

                        https://drive.google.com/file/d/1DC1E1r4dy2uyAelWMdJ4sw-yWkSNKe3z/view?usp=drivesdk/p>

                        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
                  • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 20:27
                    Avatar symbio   Používateľ

                    K tomu pripojeniu k sieti. Praveze ziadne nemam, keby som mal, tak neprosim o pomoc... :(

                    Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
                    • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 21:04
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Ak nemáš pripojenie na internet, tak kam zasúvaš druhý koniec kábla a ako sem píšeš?

                      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 22:01
                        Avatar symbio   Používateľ

                        WlaSaTy mám ešte starý ntb s XPčkom.... 🙂 A WiFi mi funguje 😀 aspoň niečo mi funguje 😀

                        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
                        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 21.03.2019 | 09:20
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          No ale WiFi sa musí aj asociovať s AP, tam jednoduchá aktivácia DHCP nestačí. Buď to pripoj cez kábel do internetu, alebo sa vráť do chrootu s WiFi. A následne doinštaluj grafické prostredie. Potom, keď budeš mať grafiku, tak si naklikaj to WiFi pripojenie.

    • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 21:21
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Symbio, asi som prišiel na tvoj problém, Znova zadaj príkaz

      ip link

      a zrejme bude názov kábla eno1, Tak potom zadaj

      systemctl start dhcpcd@eno1.service
      

      a

      systemctl enable dhcpcd@eno1.service

      A potom už by to mohlo fungovať. V prípade, že eno1 nie je správne, zadaj čo ti ukáže ip link. Možno budeš musieť reštartnúť. Vyskúšaj a ozvi sa.

      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 22:03
        Avatar symbio   Používateľ

        Robil so presne to, o čom hovoríš a nefunguje to..... Prikladám posledné foto obrazovky

        https://drive.google.com/file/d/17P8BUcl8RDqhuGFrRKzYtGOjY0WvIbYl/view?usp=drivesdk/p>

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 21.03.2019 | 08:23
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Však o to práve ide, že po nainštalovaní sa môže zmeniť názov pripojenia káblom, v mojom prípade sa zmenil na eno1, čo zrejme sa stalo aj u teba. Preto som ti kázal spustiť znova ip link a overiť, či sa nezmenil názov na eno1.

      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 20.03.2019 | 22:24
        Avatar symbio   Používateľ

        Livan tieto dva alebo tri kroky,co opisujes som urobil na zaciatku podla navodu, co si mi odporucil, ale NFUNGUJUUUU. Preto sa rozvinula tato debata. (pozri uvod s mojim dotazom) iba teraz pise v chybovom hlaseni nieco ine:

        job for dhcp@cd@enp6s0.service faild because the service did not take the steps required by its unit configuration

        See "systemctlstatus dhcp@cd@enp6s0.service" and journalctl -xe" for details.

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 21.03.2019 | 07:52
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          takže predsa len to je enp6s0 a nie eno1 ?

          identifikoval si správne názov toho sieťového zariadenia ?

          tvoje obrazky sa mi nedaju otvoriť, takže neviem čo si postol len hádam

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 21.03.2019 | 08:59
            Avatar symbio   Používateľ

            Už by sa mali dat každému otvoriť... Upravil som zle nastavenia

            Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
            • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 21.03.2019 | 09:20
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Prd, stále to vyžaduje aby bol človek prihlásený do Google Spyware.

            • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 21.03.2019 | 10:59
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              no otvoril som si tie obrazky ale vsimol som si ze status toho enp6s0 je DOWN

              niečo ako

              ip link set dev enp6s0 up

              by mohlo pomôcť - kedže službu dhcp asi nepojde spustiť na vypnutom zariadení (skontroloval by som aj či nemáš HW prepínač vypnutý - to sa často stáva pri wifi) príkaz

              rfkill list

              by mohol nazančiť ako sú nastavené prepínače

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 21.03.2019 | 11:03
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                a stále sme nevideli výstupy z tých príkazov čo ti systém sám odporúča:

                systemnctl status .....

                journalctl -xe

                tam bude viac info kde je chyba

                Inak vidím že sa trápiš so "základnými" vecami pri archu, nebolo by najprv lepšie skúsť nejaké distro založené na archu s grafickým inštalátorom ? [manjaro, antergos, ...]

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 21.03.2019 | 14:28
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          keď si zadával ten príkaz, neurobil si tam preklep? Pretože v tom hlásení máš navyše jeden @. Má byť dhcpcd@enp6s0.service a nie dhcp@cd@enp6s0.service. Navyše v inom návode je použitý iba príkaz

          systemctl enable dhcpcd@eno1.service

          bez

          systemctl start dhcpcd@eno1.service

          Je možné, že pokiaľ je už eno1 naštartovaný, tak pri druhom použití hodí chybu. Preto skús použiť znova príkaz

          ip link

          definitívne si potvrď, či sa tvoje zariadenie hlási ako enp6s0 alebo eno1 a použi ten príkaz pre povolenie (enable) so správnym názvom zariadenia. Potom skús

          ping -c 3 www.google.com
    • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 24.03.2019 | 12:16
      Avatar symbio   Používateľ

      Už som sa dostal k môjmu problému s inštaláciou Archu a v prílohe je odfotený výsledok. Skúsil som to, čo mi poradil Branislav, ale myslím, že som nebol úspešný... Až teraz si spomínam, že pri inštalácii som asi "preskočil" nastavenie pripojenia cez kábel, lebo to nechcelo fungovať.... (nie som si celkom istý, ale je aj taka možnosť) a teraz vidím výsledky.

      Chcem sa spýtať, či je taká možnosť vrátiť sa do inštalačného procesu s pomocou USB kľúča a tam "opraviť" vynechané príkazy na inštaláciu káblového pripojenia a pripadne zadať príkazy na sprevádzkovanie wifi podľa Livanovho návodu na inštaláciu Archu, aby som sa mohol pripájať cez WiFi?

      Lebo ja sa v budúcnosti budem pripájať len zez wifi...

      Alebo to celé ešte raz preinštalujem a dúfam, že so skúsenosťami nazbieranymi pri predchádzajúcich inštaláciach to nejako doklepem k úspešnému nainštalovaní funkčného Archu

      https://drive.google.com/file/d/1L19DbYt5fmsnadHqgXUbPO2V9XiU7QWW/view?usp=drivesdk

      Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
    • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 24.03.2019 | 13:13
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Najrozumnejšie bude si tú inštaláciu zopakovať. Ak sa chceš pripájať cez wifi, použi môj návod, len buď opatrný a každý príkaz si pred spustením prekontroluj. Každý chýbajúci alebo naopak znak navyše spôsobí, že to nebude fungovať. Najlepšie je si ten návod podrobne prejsť najskôr nanečisto a urobiť si poznámky a až potom inštalovať naostro. Ale to si zrejme pochopil už aj sám.

      • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 24.03.2019 | 16:00
        Avatar symbio   Používateľ

        Takže sa nedá "vstúpiť" do už na inštalovaného Archu a doplniť už nainštalovaný OS? Asi ten zlomový bod je prvé vypnutie alebo reštart, alebo sa mýlim?

        Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
        • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 24.03.2019 | 16:36
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Pravdepodobne to ide, avšak ja sa v archu ešte len rozhliadam a nie som dosť skúsený, aby som ti vedel poradiť a iní sa k tomu, ako sa zdá veľmi nehrnú. Počkaj niekoľko dní, možno sa niekto nájde, kto tomu archu rozumie trošku viacej a bude ti vedieť poradiť.

          • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 24.03.2019 | 18:27
            Avatar symbio   Používateľ

            Diki za radu, odporúčannie.

            Ešte jeden dotaz. Je podľa teba možné ten tvoj návod na inštaláciu Archu urobiť iba na jeden oddiel, ako je to v návode, čo si mi poslal?

            Lebo nerozumiem dôvodu, prečo je v tvojom a aj iných návodoch potrebných viac oddielov.

            Neskúsený používateľ Manjaro XFCE
            • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 24.03.2019 | 19:00
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Urobiť to ide. Viacej oddielov je tam preto, že ak ti zblbne inštalácia, tak nová inštalácia sa urobí do oddielu, ktorý je pripojený k / a oddiel, kde je pripojené /home sa nechá tak, bez formátovania a tým sa tam zachovajú dáta a tie je potom možné ľahko presunúť do novej inštalácie jednoduchým skopírovaním alebo presunom súborov. Ja som však myslel použiť iba časť mojej inštalácie, týkajúcu sa wifi pripojenia, zvyšok použi z toho návodu, čo si použil predtým, pretože ostatné časti sú vhodné pre inú situáciu (inštalácia v UEFI a GPT disk).

              • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 25.03.2019 | 14:07
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                nechcem byť nepríjemný alebo niekoho zhadzovať, myslím to v dobrom

                ale ak niekto nevie prisposobiť svoju inštaláciu tak podrobnému návodu ako ponúka archwiki ani si sám určiť/prispôsobiť prípojné body a oddiely, pre takého používateľa arch nie je vhodný

                arch vyžaduje oveľa hlbšie vedmosti aj na bežné používanie (hocikedy sa niečo môže pokaziť, a chápať návody - nie len kopirovať príkazy - je nevyhnutné)

                nevyhnutná je aj samodiagnostika - stále sme nevideli výpisy z navrhovaných príkazov samotného archu atď ani výpisy z mnou navrhovaného postupu (bez toho nemôžme ďalej radiť)

                opakujem, zadávateľovi doporúčam zvoliť jednoduchšiu distribúciu (ak velmi chce arch tak manjaro) alebo ideálne ubuntu/mint či iné mainstream distro určené pre menej skúsených (distrowacth.com)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Pomoc s inštaláciou Archu 25.03.2019 | 15:02
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  S tým sa dá len stotožniť. Arch je jedna z množstva distribúcií ktoré sú priamo určené skúsenejším užívateľom, alebo užívateľom ktorí sa snažia stať skúsenými užívateľmi.

                  Pre bežného užívateľa sú určené click'n'easy distribúcie v ktorých si môže bez problémov vybrať inštalačné médium odľahčeného desktopu. Alebo si vyberie najmenšie inštalačné CD, a doinštaluje len odľahčený desktop s odľahčenými verziami balíkov. Ako napríklad Xubuntu, alebo v tom druhom prípade použije Bedňov návod z jeho blogu či článku či kam to dal.