Prosba, pomoc,Ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.06.2019 | 14:01
Avatar Antonius   Návštevník

Prosím o pomoc pri OS Ubuntu 19.04. Hlási chybu: "otváranie vyrovnávacej pamäti (E: Type sudo is not know online in source list etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list, E:The list of sources kan not be read." Pretože "sudo" nefunguje, pokúsil som sa cez reštart, advanced option for Ubuntu, cez recovery mode. Nepomohlo. Prosím o nejaký návod ako sa s tým vysporiadať. Mám 77 rokov, žijem v starobinci a počítač požívam ako užívateľ. Ďakujem! S úctou. Štefan.

    • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 14:22
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Príkaz sudo je dostupný hneď od inštalácie Ubuntu, takže neverím že by bol nedostupný. Toto mi skôr pripadá ako keby bolo v súbore /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list napísané niečo zlé, na riadku začínajúcom sudo. Odporučil by som ten súbor zmazať, a prezradiť dôvod prečo tam bol ten súbor vytvorený. Predpokladám že sa jedná o postarší návod na inštaláciu nejakých programov, menovite nniekoľko rokov starý keďže mono je už priamo v Ubuntu veľa rokov.

      • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 14:40
        Avatar samalama.   Návštevník

        boze ty si ale fakt prijebany...

        • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 15:00
          Avatar PleSaTy   Návštevník

          nechaj ho vcera si dal asi spravit natacky

        • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 22:36
          Avatar ra100   Návštevník

          debil a primitiv tvojich rozmerov je jednoducho privela aj pre tento web.

          mali by ta zablokovat magor a retard.

    • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 14:39
      Avatar samalama.   Návštevník

      Mám 77 rokov, žijem v starobinci a počítač požívam ako užívateľ. Ďakujem! S úctou. Štefan.

      :D :D :D :D no do pice :D :D :D :D

    • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 14:53
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Antonius, si niekde z okolia BA? Ak ano, mohol by som dobehnúť a pozrieme sa nato.

      • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 15:01
        Avatar PleSaTy   Návštevník

        nato na to a NATO su dve rozdielne veci

        • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 15:06
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Pleši, že si psychopat, to už tu každý vie. Naozaj netreba aby si to sústavne dokazoval.

          • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 21:31
            Avatar PleSaTy   Návštevník

            prepac ale nie som WlaSaTy aby som si zasluzil tieto silne slova na rozdiel od neho nie som plateny za kazdy (nasilu vynuteny) koment ciastkou 10 centov ako on pod kazdu temu co sa tu ukaze len aby zarobil na tejto stranke (aj za cenu dristov)

        • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 07:59
          Avatar PiszkosFred   Návštevník

          snad tri rozne veci, pan matematikuss. ☺

          • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 08:48
            Avatar PleSaTy   Návštevník

            joj kamaratikuss moj zlaty ja som vedel ze moje komentikussy budu na tejto stranke na poriadne vysokej urovni chapania robit problemy wlasatemu a jeho posluhovacom ale ze aj ty, brutuss ?? tak dobre rozuzlim tuto hadanku raz a navzdy, kto stale nedokaze chapat kontext logikussu bez pomocnych slovicok:

            (reagujem) nato (tvoje) na to a NATO (tym, ze) su (to) dve rozdielne veci

            tadaaaa ale nerad by som bol aby som v buducnosti takto otvorene zalieval pocit rozumu aj tym ktori sa o to marne pokusaju a su odkazani na pletenie si (okrem pojmov s dojmami) francuzskych vrkocov popri svojich fuzikoch spopod nosa (hadaj kto to je ☺)

      • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 22:26
        Avatar samalama.   Návštevník

        hej jasne. pan antonius, teda stefan, si v ustave pre senilnych nainstaloval na svoj pocitac linux, potom si tam chcel nainstalovat mono, lebo pan stefantonius je byvaly programator, ale pokazil to, tak rebootol do recovery modu, ale nemomohlo mu to. :D :D :D :D

        vy ste fakt vsetci taki prijebani, ale sa len hrate...?

    • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 17:15
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      Ahoj, spusti i terminal (standardne CTRL+ALT+T, alebo cez ponuku programov) a napis do neho:

      cat /etc/apt/sources.list

      To co ti vypise sem nakopiruj .

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 17:42
        Avatar xkucf03   Používateľ

        +1, zrovna jsem chtěl tohle napsat

      • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 19:30
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        V /etc/apt/sources.list bude mať štandarný zoznam repozitárov, jeho chyba je v /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list . Vyzerá to na mono ktoré je v štandardných repozitároch universe.

        Ale, pozerám že to tu zas samá slama aj s tým druhým neposedným deckom vytapetovali na ich obraz.

        • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 20:40
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

          j, pravdu mas

          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 20:47
            Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

            Aby som pomohol OP, tak spusti si v terminali:

            cp /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list ~/mono-official-vs.list.bck

            rm /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list

            git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
            • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 06.06.2019 | 22:20
              Avatar samalama.   Návštevník

              tak to si mu bohovsky pomohol. permision denied.
              a do pice co je to za sposob, drbat si kadejake veci rovno do home adresara? doma si taniere tiez odkladas rovno na stol?

              • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 00:14
                Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                Samalama vie ze to nerobi pod rootom? Samalama ma taniere pri ich pouzivani polozene v policke? Nechcem vidiet ten chliev v ktorom Samalama zije. Bude sa to podla vsetkeho limitne blizit k tomu bordelu co ma v hlave.

                git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 00:58
                  Avatar samalama.   Návštevník

                  no ked spomina sudo, tak ho asi pouziva, nie?

                  ano, ked tanier pouzivam, tak ho dam na stol kam patri a nie na zem, preto nemam bordel. ale to len svedci o tvojom (vasom) amaterizme. keby som mal kazdy subor, s ktorym pracujem, davat do homu, tak uz tam mam vytvorenu "druhu linuxovu adresarovu strukturu". ovsem presne na taketo blbosti uz davno existuju nastroje, len o nich treba vediet, ze...?

                  • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 09:10
                    Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                    Ak na jeden prikaz pouzijem sudo, musim ho pouzivat na vsetky? Uff. Takuto znosku debilizmov ako od teba som uz davno necital. Ku zvysku sa ani nebudem vyjadrovat, pretoze uz od zakladu pises hovadiny. Ty sa radsej pocitacom vyhybaj velkym oblukom kym nespravis nejaky pruser, ty profesional.

                    git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                    • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 10:16
                      Avatar samalama.   Návštevník

                      Ak na jeden prikaz pouzijem sudo, musim ho pouzivat na vsetky?
                      h?

                      chujoviny pisat, to hej. ale vecne sa vyjadrit k problematike... no ale sak mas toho nalepsieho, oh pardon, najkokotskejsieho ucitela, akeho by si mohol mat. kazdy uhadne, kto to je...

                      • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 10:38
                        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                        No vidis ako si pekne opisal svoje posobenie na tomto portali, a to aj bez pomoci toho tvojho usitela, co spominas. Kde sa zrazu v tebe zobralo tolko sebareflexie? :)

                        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                        • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 11:10
                          Avatar samalama.   Návštevník

                          wlasaty, si to ty...?

                          • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 11:42
                            Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                            ale tak urciteee

                            git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 07:48
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Mám taký vodojem, ak ťa teda tie dve zakomplexované indivíduá už úplne neznechutili, že bude lepšie prezradiť o čo sa snažíš. Riešeie toho preklepu kde si asi dal do repozitárov nie záznam o zdroji softwéru, ale priamo príkaz ktorým sa ten záznam mal pridať je z môjho pohľadu zbytočné keďže to Mono je už vyše 5 rokov bežne dostupné priamo v zdrojoch softwéru po inštalácii. Takže je veľká pravdepodobnosť že ten prastarý návod bude obsahovať viacej takýchto zbytočných krokov.

      Odhadom sa snažíš nainštalovať nejaké programy ktoré vyžadujú Silverlight/Mono. To sa pred veľa rokmi používalo hlavne na pozeranie televízie cez internet, priamo v prehliadači. Prudila s tým hlavne TA3, a rôzne video archívy ktoré nahrádzali videopožičovne a videorekordéry. Ale dosť z nich prešlo z toho Silverlight/Mono na klasický HTML5 ktorý už nepotrebuje takéto magické šeptanie formuliek pri svite mesačného splnu.

    • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 08:16
      Avatar PiszkosFred   Návštevník

      skus zmenit pristupove prava suboru na uplne:

      sudo chmod 777 /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list

      a potom resetni, ci to nepomoze.

      • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 09:29
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Som si tú jeho chybu nasimuloval:

        user@NAS64-Ubuntu-1904:~$ cat /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list
        sudo tee /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list sudo apt update
        user@NAS64-Ubuntu-1904:~$ sudo apt update
        E: Type 'sudo' is not known on line 1 in source list /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list
        E: The list of sources could not be read.
        user@NAS64-Ubuntu-1904:~$ LC_ALL=sk_SK.UTF-8 sudo apt update
        E: Typ „sudo“ je neznámy na riadku 1 v zozname zdrojov /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list
        E: Nedá sa načítať zoznam zdrojov.
        user@NAS64-Ubuntu-1904:~$ sudo rm -v /etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list
        removed '/etc/apt/sources.list.d/mono-official-vs.list'
        

        A ako by mu tá tvoja rada mohla podľa teba pomôcť?

    • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 09:41
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Toto fórum sa pomaly ale isto mení na vtipnejší vyhráva. Nechcem nikoho podporovať, už sa sem oplatí chodiť len aby si človek spríjemnil cez deň v práci :-)

      • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 10:18
        Avatar samalama.   Návštevník

        takze tym, co v praci nie su, sa tu neoplati chodit...?

        • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 10:30
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Nie, toto je pohľad z mojej strany, nebuď vzťahovačný,,,

          • RE: Prosba, pomoc,Ubuntu 07.06.2019 | 11:11
            Avatar samalama.   Návštevník

            no ved ja som sa len pytal na tych, co nie su v praci, ci sa im tu oplati chodit...