ARM doska ako nahrada PC

Sekcia: Hardware a Drivery 11.11.2019 | 01:16
Avatar Lafi   Návštevník

Mam doma X64 desktop na ktorom je dualboot Win10 / Linux (manjaro) a k nemu by som chcel este jeden vedlajsi desktop, ktory by sluzil ako PC na hratky s linuxom alebo server kde by mohla bezat databaza. Taktiez by to mohla byt nahrada za NAS atd.

Viete mi poradit aka ARM doska by mohla plnit ulohu toho vedlajsieho PC? Nechcem ale nic s X86 ani X64 chcem vyslovene ARM.

Uz som si jednu dosku kupil (NanoPC-T4 s 4GB Ram a SoC Rockschip 3399) malo to aj m.2 slot na SSD takze som tam hned dokupil aj 250GB NVME SSD. K PC mam proipojene 3 monitory pricom jeden z nich zdielam medzi PC a ARM doskou (kupil som si na to specialny prepinac)

Tato doska bola pre mna sklamanie. Nainstaloval som tam Lubuntu od vyrobcu dosky. Vykonnostne to neni zle, ALE ma to pomalu grafiku (Mali T860) a je to trosku poznat. Nehovorim ze by to bolo nejake hrozne, ale ked napriklad hybem oknom tak pohyb okna neni uplne plynuly. A mna taketo drobnosti rozptiluju takze sa potom nevenujem praci, ale namiesto toho hladam sposoby ako to zrychlit. Taktiez nechapem preco vseliake 3D Open GL dema alebo videa grafika zvladne, ale primitivne 2D prekreslovanie okien je byva trhane.

Takze rozmyslam nad alternativou najhorucejsi favoriti su:

1. NVIDIA Jetson Nano - predpokladam ze graficky to bude omnoho rychlejsie. No ma to tiez len 4GB ram. Viete mi poradit ci sa tato doska oplati? A ci neni problem pripojit tam SSD, ma to M.2 slot alebo aspon SATA? Nechcem system bootovat z SD karty to je imho zbytocne pomale. A ako je to s Gnome3?

2. A to iste by ma zaujimalo pri RPI4, ale v tej nanjvykonnejsej verzii s 4GB ram. Viem ze RPI4 neni vykonnostne nejaka spicka. Ale je to najpouzivanejsia ARM doska na svete takze ocakavam ze vsetok SW je na to velmi dobre optimalizovany. A prave SW je pre vykon dolezity. Nano PC T4 vyrabaju cinania a ti su dobri v HW ale SW je u nich kamen urazu.

3. Alebo poradte inu dosku, ktora by sa hodila na beznu kancelarsku pracu a vyrovnala PC? Kde by som mohol pustit napriklad VScode a kodit si tam v Hacklangu ci Ruste? Poziadavky su minimalne 4GB ram ale lepsie 8. A nejaka rozumna graficka karta. Urcite ale chcem ARM.

    • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 08:58
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      no RPi4 sice nemam ale aj 2ka aj 3ka boli ako desktop nepoužiteľné (z rovnakého dôvodu ako opisuješ) - jednoducho aj takmer 10ročný pc/ntb (napr. 1. gen core i3) je oveľa svižnejší

      či to je grafikou alebo pomalou SD kartou alebo pomalým procesorom, nevhodným SW, či ich kombináciou či iným faktorom neviem, viem ze nedostatkom ram to nie je (po boote často nebolo zaplnenych ani 600MB a všetko trhalo a lagovalo) - samozrejme viac ram pomoze pre dalsie spustene programy

      skušal som na tom raspbian, ubuntu mate aj nejaku verziu arch ci manjaro, s rovnakym vysledkom

      pre mňa tieto arm doštičky sú použitľné iba ako headless server (ja ich pouzivam ako VPN server, DNS server - pihole, a primitívny samba server pre telku - s pripojenym usb-hdd)

      este su pouzitelne ako smarthub/multimedialne centrum pre "blbé" telky, použitím napríklad KODI (to beží celkom svižne)

      tak ale od niečoho za 50€ nemôžeš čakať výkon desktopoveho pc, ani kancelarskeho (hovorim o RPi - tie zvysne doštičky nepoznam)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 11:03
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        A ešte sú použiteľné dobre ako zobrazovacie adaptéry (HMI) k PLC. Napr. Industrial Shields Panel PC

      • RE: ARM doska ako nahrada PC 20.11.2019 | 12:54
        Avatar rredhawk   Návštevník

        rpi2 pouzivam ako htpc pri plazme 

        je tam osmc + nejake drobne emulatory na hranie sa ale to som nepouzil ani nepamatam.

        Ako htpc je to v pohode (zdroj dat je Synology + youtube) ako desktop by som to ale nepouzil

    • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 12:01
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Tie grafické karty v ARMoch niesú pomalé, ale boly vytvorené na iný typ použitia. To 3D ktoré sa v dnešnej dobe vyžaduje pre bežný desktop nemajú celkom implementované. Skôr boli navrhované na hry z mobilu a prehrávanie filmov s nízkou spotrebou.

      Ale môžeš skúsiť povypínať grafické efekty, nech to napríklad nezobrazuje obsah okna pri jeho hýbaní. A transparentnosť. To by mohlo pomôcť.

    • Dakujem vam vsetkym za odpovede 11.11.2019 | 12:29
      Avatar Lafi   Návštevník

      Takze idem asi do tej NVIDIE, lebo podla toho co pisete mi vychadza ze vsetky dosky s Mali grafikou budu mat podobne problemy. A NVIDIA tam dava predsa len normalny GPU cip, ktory sa vyrovna desktopovym GPU (sice o 2 generacie starsim, ale aj to je lepsie ako nic).

      A podla videi co som pozeral na youtube k tomu dodavaju Ubuntu aj s Gnome3 a vsetko im tam slape plynulo.

      RPI4 by bolo asi rovnake slapnutie vedla. Este mozno by sa dali skusit nejake vykonne ARM dosky so snapdragonom ci exynosom, ale nechcem uz radsej riskovat a okrem toho pri exotickom hardwari bude zase problem s ovladacmi.

      • RE: Dakujem vam vsetkym za odpovede 11.11.2019 | 13:15
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Problém je, že väčšina grafík ma uzavreté ovládače a pokiaľ sa tento prístup nezmení, tak na tých sranda doskách bude grafický výkon stále tragický. Robí sa na tom, ale to ti momentálne nepomôže.

        Pokiaľ je ten problém s oknami tearing, môže zabrať zapnutie vertikálnej synchronizácie.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Dakujem vam vsetkym za odpovede 11.11.2019 | 14:23
          Avatar Lafi   Návštevník

          Hej presne ako píšeš.

          A vyskúšam diky.

    • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 13:14
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Mám jednu otázočku, v akej cenovej hladine sa teraz pohybuješ?

      Lebo tiché krabičky s CPU Atom a menej výkonnou desktopovou grafikou sú od číňana za stovku, len tie interné flash disky ...

      Pýtam sa len pretože som zvažoval niečo podobné ako ty.

      • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 14:26
        Avatar Lafi   Návštevník

        Tuná je to za 107 EURO

        https://rlx.sk/sk/jetson-nano-nvidia/7031-jetson-nano-developer-kit-nvidia-128-core-maxwell-quad-core-arm-a57-143ghz.html

        Na RPI shop

        https://rpishop.cz/nvidia-jetson-nano/1636-nvidia-jetson-nano-developer-kit.html

        je za 130 euro.

        Na homepage NVIDIE je dokonca za $99, ale myslím že doprava z USA by to dosť predražila. A ešte ak ti to pošlú cez colnicu (tak budeš platiť clo + vybavovačky okolo toho) Mne sa takto jeden čínsky 250 eurový tablet predražil o cca 50 EURO. Takže lepšie je asi kupovať v EÚ ako priamo od výrobcu.

        Ale neviem čo všetko je v cene. Ešte treba rátať s dodatočnými nákladmi ako čase a adaptér či SSD takže cca 150 euro. A ak budeš chcieť pripojiť napríklad SSD tak neviem či tam nebude treba dokúpiť nejakú redukciu.

        Dosky z atomom nechcem. X86/X64 je fajn keď treba vysoký výkon (na to mám hlavný desktop aj notebook). Ale na počítač čo bude bežať nonstop je IMHO lepší ARM.

        Okrem toho sa chcem lepšie zoznámiť s touto platformou aj ako vývojár možno aj niečo pokódit v C++ či Ruste.

        Myslím že ARM má veľkú budúcnosť lebo:

        1. Google už teraz tlači Chromebooky 2. Apple plánuje vymeniť Intely za ARM aj u stolných PC a laptopov. A keď začne niečo tlačiť Apple tak ho budú nasledovať aj ostatní výrobcovia. 3. Microsoft (viem že tu je nepopulárny ale treba to spomenúť) zase uviedol tenké laptopy so Snapdragonom 850 (s Windows 10 pre ARM) ktoré vraj vydržia až 25 hodín (tomu neverím ale určite má lepšiu vydrž ako laptop s Atomom) a dokonca Windows 10 pre ARM má vrstvu ktorá dokáže emulované spúšťať aj X86 applikácíe, takže neni problém tam spustiť trebárs aj Photoshop

      • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 14:57
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        máš nejaký tip ?

        ja pokukujem po nejakom mini bezventilatorovom pc typu intel nuc

        ale intel NUC je pokial viem aktivne chladený a to nechcem

        a nemam doveru v cinske barebone systemy za 200€ (lebo viem ako zavadzaju s parametrami)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 17:19
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To si môžeš rovno kúpiť za 250€ Plastový NB s 500G rotačným diskom. Ušetríš za obrazovku, má to vstavanú UPS ktorá vydrží viac ako zopár minút na vypnutie.

          Ono aj ARM bez krabičky za stovku (+20% DPH) môže potešiť, ale bude to tak či tak na hranie. Človek na takýchto hračkách skôr narazí na limit HW.

          • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 08:44
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            jediný problém ktorý mám s týmto riešením sú kvíliace ventilátory

            presne jeden taký stary NTB by som chcel nahradiť takou krabičkou, teraz ho musím mať v pivnici, lebo aj pri mensej zatazi počuť ventilátory

            rovnako pri mojom NASe, sice je väčšinu času ticho ale pri zatazi zacne kvilit a musel som ho dať mimo obývačky

            chcel by som niečo pasívne chladené, s miestom na aspoň jeden m.2 SSD a jeden 2,5´ SSD, 1x USB3, GLAN a HDMI v cene do 200€ (bez disku a bez ramky)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 08:50
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ešte by som doplnil že mi je jedno či to bude arm alebo x64/86

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 09:56
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ono, aj tie disky kúria, takže s pasívnym chladením to nikdy úplne nepôjde. Teda až pokiaľ to neutopíš v chladiacom médiu.

              • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 12:54
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                m.2 SSD sa bezne predávaju s pasivnym chladičom alebo sa da dokupit (napr. 7:00 vo videu nižšie, alebo ALZA)

                toto video ma inšpirovalo

                https://www.youtube.com/watch?v=tUUP8K3RqAo

                a to on tam ma riadny overkill co sa vykonu tyka (pre moje pouzitie je i7 zbytocne)

                takže je to realne, len nie bežné

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 13:12
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ty by si použil m.2 SSD ako dátovú oblasť NAS? Lebo zrovna tá dátová oblasť je v tomto prípade najväčším zdrojom hluku.

                  Mimochodom, každé znižovanie hlučnosti desktopov má za následok že človeku vadí hocičo hlučnejšie ako desktop. U pasívne chladeného desktopu s SSD človeku vadí aj klepanie hlavičkami rotačných diskov pri nahrávaní na NAS ktorý je na druhom konci miestnosti.

                  Ľudia čo si pamätajú PC s disketovou mechanikou (5 1/4 alebo 3 1/2) vedia ako sa ponímanie hluku menilo v priebehu desaťročí. A stále sa tá hladina hluku mení.

                  • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 14:13
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    ano m.2 ssd na data, prečo nie, všetky by boli zalohované alebo postardatelne, mam este jeden 2,5´ SSD ktorý by som tam tiez rad nastrkal na system (ma len 64GB)

                    pre mna je podstatne aby tie data boli lahko a rychlo dostupne (fyzicky aj v sieti aj cez internet) teda umiestene v obyvacke, beziace 24/7 bez rusenia okolia hlukom, a aby to fungovalo ako obyvackove pc (prehliadac, jednoduche hry a audio/video prehravac)

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 15:56
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Napríklad kvôli pomeru ceny a kapacity pri väčších objemoch. Disky mSATA SSD máš v cene približne 100€/T, čo je podobná cena ako za SATA SSD. Pričom pri 3.5 HDD máš cenu okolo 35€/T.

                      Ak by si ti nestačilo 2T ktorý je dnes bežný limit na mSATA disky, tak môžeš byť postavený tvárou tvár problému koľko takých diskov budeš môcť pripojiť do takého NAS.

                      Ale to je myslím mimo tvojho záberu. Ty máš (ak si dobre spomínam) Pracovnú stanicu, Pracovné NAS a Zálohovacie/Archivačné NAS. Pričom až to posledné vyžaduje mať moc veľké diskové pole ktoré môže byť pomalšie.

                      • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 16:25
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        vidím že stále nechápeš, ja nechcem nič čo vydáva zvuk (napr. HDD), lebo to bude v obyvačke

                        rovnako to nemá byť prioritne nas (funkcia sieťové disku je treťoradá na tom potencialnom zariadeni)

                        a nebudem tam kupovať 10TB m2.ssd ale max tak 500GB

                        práve preto že mám QNAP NAS kde je všetko zalohovane (ale ten je inde ako má byť toto) na ktorý sa toto pripojí (bude sa tam aj zalohovat)

                        ked uz si spominas na to co mam tak toto má nahradiť "server" ktorý som spáchal zo starého NTB, ktorý jednak zomiera a neplni svoju ulohu, lebo "polo smart" telka snim odmieta spolupracovať a tak sa nevyužíva

                        pre uplnosť pracovná stanica (desktop), aj nas su u mňa doma a tam nič neriešom, mam smart telku čo si všetko potiahne z toho NASu

                        ten ntb "server" je a potenciláne toto nové má byť u rodičov, ktorý majú staršiu telku aby mali lepsi pristup k rodinnemu videarchivu

                        ale hlavne sa tu dohadujeme o niečom čo mam dávno rozmyslené len som nenašiel ideálne HW riešenie (ktoré by som si nemusel skladať sám - čo sa mi nechce)

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 17:14
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Je dost možné že ťa nechápem, aj keď doma používam niečo podobné. Akurát mi nevadí občasný vetrák ktorý sa v okolitom šume stratí, ak nemá poškodené ložisko alebo nie je zanesený od prachu.

                          A tak isto nepovažujem za prínos úplné odstránenie šumu. Zažil som už aj také ticho, keď mi liezol na nervy tlkot môjho srdca. A neeliminoval som to.

    • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 16:43
      Avatar samalama.   Návštevník

      ajeeeejej dalsi chytrak, co sa tvari, ze vsetko vie a vsetkemu rozumie, ale pise bludy.
      arm je super vyborny, pokial od neho nic nechces. inac je nepouzitelny.
      arm ma buducnost (na desktope)?! hahaha kolko rokov tu uz je a ako sa presadil? a preco? lebo nema vykon.
      jedina moznost je nejaka matx pripadne mitx doska s intel cpu, kde mas vsetko, co potrebujes - dostatok standarnych periferii, sw podpora, vykon...

      A prave SW je pre vykon dolezity
      neviem, ci sa smiat, ci plakat, ale ak ty si, ako si vravis, koder, tak dakujem pekne...

      • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 17:11
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        A už si videl Samsung desktop z mobilu? Napríklad práca s tabuľkami bola niekoľko krát rýchlejšia ako na desktope. Mobil samozrejme zapichnutý v dokine k nej pripojený monitor, klávesnica a myš.

        Vieš o tom kulové, pretože procesor nie je len jadro, ale to všetko okolo ako AVX, SSE, čo sa do tých lacných nedá aby sa ušetrilo ...

        Grafika sa kutí len pre Android/ChromeOS a preto to v Linuxe nie je nič moc.

        V MIRe sa to rieši tak, že sa dajú použiť aj androidie ovládače.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: ARM doska ako nahrada PC 11.11.2019 | 17:38
        Avatar Lafi   Návštevník

        Apple plánuje prejst na ARM v roku 2020. A už teraz viem ako to dopadne... všetci sa začnú tváriť že objavili ARM budú chváliť akú má malú spotrebu a akú veľkú výdrž a Apple ovce nám budú tlačiť do hláv že Apple priniesol dalšiu revolučnú novinku.

        Nemyslím že ARM v najbližšej dobe nahradí PC, sám chcem na desktope používať X86-64. ARM sa mu zatiaľ nevyrovná, ale na bežnú kancelársku prácu, multimédiá na vačšinu bežných činností ktoré ľudia na PC robia už ARM plne postačuje.

        Jasné že na tvorivú činnosť (dizajn, architektúra, strojarina, hudba, video, film, programovanie, ...) tam kde potrebuješ mať pospúštaných 10ky náročných aplikácií naraz, alebo vo svete hier ešte dlho budú kralovať CPU od AMD/Intelu.

        Ale ARM exceluje inde - v pomere cena / výkon / spotreba. Veď na ARM ti stačí slabučký adaptér alebo niekoľko tuškových bateriek a beží to aj s pasívnym chladičom, zatiaľ čo k poriadnemu PC potrebuješ 500 niekedy aj 700 - 800 W zdroj. Načo je účtovníčke také hlučné monštrum keď na svoj ekonomický software potrebuje len zlomok výkonu?

        ARM išiel cestou šikovného návrhu, Intel cestou hrubej sily a to sa mu vypomstí. Potápa ho nie len AMD a chyby v návrhu CPU, ale potápa ho hlavne ARM. A už ho vytlačil skoro zo všetkých oblastí (okrem desktopov a koznol)

        PS: treba myslieť aj na našu planétu, dať ARMu šancu a pripraviť sa na jeho veľký príchod.

        • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 07:57
          Avatar Richard Antix  Používateľ
          Načo je účtovníčke také hlučné monštrum keď na svoj ekonomický software potrebuje len zlomok výkonu?

          Toto je presne to, čo výrobcovia HW zrejme neznášajú - ak ľudia robia na starých šunkách a bubáky neprichádzajú.

          Tie teórie, že výrobcovia SW a najmä OS ako MS W. umelo zvyšujú nároky na HW nie sú konšpiračné, ostatne to denno-denne vidíme.

          Je zaujímavé, že ak sa presadzuje udržateľnosť prostredia, nízka uhlíková stopa, atď, že aktivisti na toto viac netlačia - že popri n-krát použiteľných taškách a n-krát prešitých veciach, by sa využíval hardvér až do jeho fyzického konca...

          • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 08:22
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Lenže ten starý hardvér ak je intenzívne využívaný má často vyššiu uhlíkovú stopu než nový, ktorý má nižšiu spotrebu (a tým myslím aj recykláciu + výrobu nového + prevádzku nového).

            • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 13:14
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Občas sa ale stane že človek kúpi novší HW ktorý je menej výkonný a žerie o trošku viac.

              • RE: ARM doska ako nahrada PC 20.11.2019 | 12:57
                Avatar rredhawk   Návštevník

                obcas castejsie.

                hlavne z 90% ten vykon netreba

                AMD Athlon 7750BE 2C/2T podtaktovane s ATi 3650 ide tichucko neprehrieva sa a spotreba 78Wh (odber v zasuvke)

            • RE: ARM doska ako nahrada PC 12.11.2019 | 14:35
              Avatar Richard Antix  Používateľ

              Jasné, ale veď o to ide - že stále sa na tom robia tie isté veci, a naraz už je to nepostačujúce…

    • RE: ARM doska ako nahrada PC 19.11.2019 | 20:36
      Avatar Jozko Mrkvicka Matejovie Gentoo  Používateľ

      Mali T860 vobec nieje slaba grafika. Pomalost/problem tvojho desktopu je v tom ze nemas zapnutu HW akceleraciu ale iba SW. A to je problem "vacsiny" ARM SBC.

      A computer is like air conditioning: it becomes useless when you open windows.
    • RE: ARM doska ako nahrada PC 20.11.2019 | 12:50
      Avatar rredhawk   Návštevník

      no na take nieco skor cosi take ako mam ako server: GIGABYTE J3455N-D3H (integrovany SoC Celeron J3455 2,3GHz s HEVC) s 2x8GB DDR3L, ma to 4 SATA konektory a 2gbit ethernety. napajane to mam pasivnym 60W Seasonicom DC/DC a 90W adapterom AC/DC tiez od seasonicu.

      32GB SSD ADATA PRO SP600 (sekac za 8€) a 2x 480GB ADATA SU650.

      mam to v jednej zo skriniek pri TV vo vnutri na backplate z case.

       

      inak da sa to aj zo stareho notebooku, mam acer es1-111M, odislo cosi na doske co ovladalo klavesnicu. externa ide aj vsetko ostatne. len treba ratat s pripojenim disku/kov cez USB 3 (hub + ext. supliky)

      • RE: ARM doska ako nahrada PC 20.11.2019 | 13:52
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        BTW väčšina notebookov ma moznost vymenit cd/dvd mechaniku za vsuvku/zasuvku na druhý disk

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: ARM doska ako nahrada PC 20.11.2019 | 17:46
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Problém je len v tom, že notebookov s optickou mechanikou ubúda. Aktuálne som optickú mechaniku (čo sa dá vymeniť za šachtu na druhý disk) videl už len v segmente najlacnejších plasťákov s nič moc výkonom.

        • RE: ARM doska ako nahrada PC 20.11.2019 | 19:26
          Avatar rredhawk   Návštevník

          jj, ale casto neberie SSD aspon moj nx6350 zobral len HDD a chcel som vsetko bez pohyblivych sucasti

          A nove su z 90% bez mechanik a ak maju mechaniku casto je nevymenitelna

          • RE: ARM doska ako nahrada PC 20.11.2019 | 20:34
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Hmmm, žeby ďalší SSD čo začína na 6Gbit/s a nedohodne sa tak so starým radičom čo robí na 1.5Gbit/s alebo 3Gbit/s?

            • RE: ARM doska ako nahrada PC 21.11.2019 | 10:04
              Avatar rredhawk   Návštevník

              no ten compaq ma radic sata 1, disk je sata 2 ten ide normalne v radici pre disk. tam  berie aj 1TB, v supliku to berie max 80GB 7200rpm sata hitashi a 6OGB 5400rpm sata samsung, 

              rovnako sa to sprava s kablom mini sata na sata

               

              • RE: ARM doska ako nahrada PC 21.11.2019 | 10:21
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Zvláštne obmedzenie, ale nepripadá mi to ako obmedzenie na kapacitu. Skôr to bude obmedzenie na verziu SATA keďže optické mechaniky nepotrebovali viac ako SATA1 (i keď novšie mechaniky komunikovali aj novšími SATA verziami). Skús overiť či to nespraví update BIOSu na poslednú verziu z roku 2008.

                A poprípade si na to založ nové vlákno nech sa to nemieša.

                • RE: ARM doska ako nahrada PC 21.11.2019 | 15:32
                  Avatar rredhawk   Návštevník

                  BIOS je F.0E mam servisny manual a podla neho je mozne dat namiesto mechaniky user-removable hard drive up to 100-GB SATA 5400 rpm

                  ale da sa z neho bootovat, riesenim je 64GB SSD v media bay a valky disk v sachte pre HDD. Tak to mam aj momentalne  len riesim co vlastne z toho bude, kedze mi LCD nejde

                  • RE: ARM doska ako nahrada PC 21.11.2019 | 18:30
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Vyše 10 rokov starý notebook s odľahčeným CPU (rada NX). Predpokladám že to má málo RAM, pomalé USB2 porty a vymlátenú baterku. Môžeš si z toho urobiť WiFi AP kombinované s NAS, ale neviem či to nevyhorí kvôli za vyše 10 rokov opotrebovaným chladičom. Alebo keby sa do toho dala napchať väčšia RAM (napr 2x8G DDR3) a malo by to podporu virtualizácie, tak si z toho môžeš urobiť testovaciu farmu. Alebo to môžeš pripojiť k LCD monitoru, a prehrávať cez to filmy. Len to musíš vypínať. Tak starý stroj by som bez dozoru nenechal mimo kumbálu v ktorom nemá čo zhorieť.

                    Alebo na to môžeš primontovať 4x kolečká z gauča, a použiť to ako stolík na kvetináč.

                    • RE: ARM doska ako nahrada PC 22.11.2019 | 07:43
                      Avatar rredhawk   Návštevník

                      funguje to ako tichy desktop. 

                      je to na starom stojane z monitoru, baterky su ok (keby neboli leti) ma Core 2 Duo T5500, 4GB ram ddr2, 80GB hitashi + 160GB 5400rpm WD Blue.

                      ako audio v kuchyni, mp3, radio, staci, pripajam sa cez tablet a chrome remote.

                      isty cas som rozmyslal nad prepojenim s 19" lcd ale nechcelo sa mi s tym bavit

                      teraz mu chystam novu "skrinku" a zvazujem ci to rovno neprichytit na lcd 17" co sa mi vala v pracovni, ma reproduktoy a usb hub. 

                      • RE: ARM doska ako nahrada PC 22.11.2019 | 14:54
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Procesor Core 2 Duo T5500 v NX rade notebookov, nie v NC rade? To sa mi nechce veriť, ale na tom nezáleží.

                        • RE: ARM doska ako nahrada PC 22.11.2019 | 18:52
                          Avatar samalama.   Návštevník

                          som zvedavy, na co sa teraz vyhovoris, ty chytrak...

                          https://www.cnet.com/products/hp-compaq-business-notebook-nx6310-15-core-2-duo-t5500-win-xp-pro-512-mb-ram-40-gb-hdd-series/

                          • RE: ARM doska ako nahrada PC 23.11.2019 | 09:31
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Radu NX kupovali ľudia kvôli cene, nie kvôli výkonu. Preto mi nejako nesedí že by sa také dlhé roky zachoval zrovna kus ktorý mal CPU v tej dobe montovaný NC rade u Compaqov.

                        • RE: ARM doska ako nahrada PC 22.11.2019 | 21:48
                          Avatar rredhawk   Návštevník

                          urcite je to nx 6310 s 945gm chipsetom, s poslednym biosom F.0d alebo F.0e, podporuje Core2Duo T5750. 

                          a 2x 2GB DDR2 667MHz sodimm