sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť

Sekcia: Konfigurácia 22.11.2019 | 11:49
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

ahojte

moje nasko (QNAP) mi ponuka viacero moznosti na zdielanie dat, klasicky sambu (osobitne aj SMB neviem či tam je rozdiel alebo to je len nejaká staršia verzia), NFS, FTP, a ešte nejaké čo nepoznám AFP a WebDav a ešte cez ich špeci aplikáciu

doteraz som používal sambu lebo časť pc je windowsáckych a všetko sa dalo aj naklikať bez problémov, prenosové rýchlosti vrámci lokálnej siete velmi uspokojive

teraz som sa konecne dostal k poriadnemu internetovemu pripojeniu a chcel by som NASko pouzivat aj zvonku cez VPNku

vpnku som v nasku nastavil, pripojenie funguje ALE prenos dát je neskutočne pomalý (aj skopirovanie par MB trvá desiatky minút) pričom obe strany VPNka maju rýchlosť minimalne 30Mbit/s (aj upload aj download) - dúfal som v prenosové rýchlosti cez 2MB/s reálne mám par KB/s (max čo som videl bolo 200KB/s) [ked v tých istých sietach pustím napriamo FTP medzi 2 notebookmi dosahujem aj 3MB/s]

google mi našiel obrovské množstvo článkov a príspevkov vo fórach ohľadom problému so sambou cez VPN (väčšina sa zhoduje že problém robí vysoká latencia) a navrhované riešenia ktoré viem implementovať nepomohli (niektoré neviem implementovať pre limity v OS toho NASka)

po dlhom úvode moja otázka, aký protokol využiť aby dostupnosť bola čo najjednoduchšia a rýchlosť čo najvyššia ??

podotázka - sú nejaké rýchlostné a výkonnostné rozdieli medzi protokolmi pri A) použití vrámci lokálnej siete a B) použití cez OpenVPN

zatial sa priklanam k FTP, kedže FTP je podporovaný priamo windowsom bez aplikácií tretích strán. A kedže to ide cez VPN aj bezpečnosť by mala byť OK (však ?)

ale ak by mal NFS alebo niečo iné výkonovú a rýchlostnú výhodu nad FTP tak aj inštalácia aplikácii tretích strán do windowsu je akceptovateľná

bezpečnosť je v tomto prípade celkom dôležitá - na tom NASku je dosť citlivých údajov klientov, ktoré mám profesnú povinnosť chrániť

ďakujem za názory

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť 22.11.2019 | 12:57
      Avatar samalama.   Návštevník

      na com bezi vpn server a ake sifrovanie/hashovanie pouzivas...?

      • RE: sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť 22.11.2019 | 13:17
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        bezi to na to QNAP TS 451

        takmer určite tam je AES 128 bit

        voľba bola len AES 128 alebo AES 256 - zmena šifrovania bol návrh niektorých ludi na nete ale ten QNAP OS nedovoluje ine siforvanie len tieto dve možnosti, teda ešte aj žiadne ale to mi nepríde ako dobrý nápad

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť 22.11.2019 | 15:05
          Avatar samalama.   Návštevník

          tak to tam je j1900, ktory sice nema aes, ale podla testov pri aes-256 dal 88Mbp, takze tam problem nebude (soho mikrotik bez podpory aes mi pri ipsec aes-256 dava cca 200KB/s). vpn ide cez udp alebo tcp? na otestovanie rychlosti by som vyskusal nfs...

          • RE: sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť 22.11.2019 | 15:13
            Avatar debian+   Návštevník

            Ak ma vychodiskovy konf, tak by to malo byt UDP.

    • RE: sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť 22.11.2019 | 15:19
      Avatar debian+   Návštevník

      Ak som mal blbe spojenie, tak na prenos suborov som mal najradsej FTP. Nie je to a la suborovy system, ako by mala byt SAMBA (tj. nezapisuje sa po blokoch ako na disk),, ale ako stream. Zblne prerusi, vies kde a mozes pokracovat. Tj. mas pod kontrolu, co sa robi.

      Ak FTP, tak nezabudni na FTPS.

      • RE: sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť 22.11.2019 | 18:59
        Avatar samalama.   Návštevník

        kristepane FTP!!!!!

        kedy konecne prestanes sirit/pisat tie tvoje bludy po internete...!?!?!?!?

        • RE: sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť 22.11.2019 | 21:37
          Avatar debian+   Návštevník

          Co ty citas?? Ja som nepisal ze FTP je dokonali najlepsi atd. Opisal som skusenost s FTP ked som mal pomaly internet.

    • RE: sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť 23.11.2019 | 10:25
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      testoval som FTP s windows10 klientom aj NFS s linux klientom a obe funguju ovela rychlejsie dokonca na urovni maximalnej rychlosti pripojenia - 3.5MB/s

      zaujimave je že teraz aj samba zrychlila na 1.5-2 MB/s

      tak neviem čo sa stalo (nič som ohľadom samby nemenil)

      v každom prípade čo som potreboval funguje a viem cez VPNku pracovat s mojimi subormi takmer ako keby som bola doma (2MB/s na PDFka a textove dokumenty staci a na prenos vacsich dat pouzijem FTP alebo NFS podľa klienta)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: sieťové protokoly - SAMBA vs NFS vs FTP + bezpečnosť 23.11.2019 | 11:22
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Skúsil si pristupovať na Sambu cez pripojenie disku? Prístup cez linuxovú implementáciu libsmb (URI SMB://) zvykol vyťažiť linku len na polovičný výkon, ale regulárny mount išiel na plno.