linux portable na pracovnom pc

Sekcia: Hardware a Drivery 14.01.2020 | 13:46
Avatar stevo.em   Návštevník

ahojte, mam zaujem si spustit na pracovnom pc linux mint portable, ktory mam na usb. obavam sa iba jednej veci, ze po pripojeni na siet mi na to iteckari mozu dojst a teoreticky mozem mat pruser. moje otazke znie: maju to podla vas moznost standardne zistit, ze je pripojeny komp s linuxom a nie win, alebo ani nie. vopred dik

    • RE: linux portable na pracovnom pc 14.01.2020 | 14:23
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      krátka odpoveď je áno (nmap by to mal zvládnuť lavou zadnou cez -O parameter)

      reálna otázka je či si to všimnú - to záleží od toho či je to ich úlohou (ak áno a máte vyslovene zakázane používať firemný hw na sukromné účely a kontroluje sa to - tak to nerob ľahko to zistia) ak vaše it je len na odstraňovanie porúch a vád tak to nemaju prečo zistiť (zisťovať)

      rovnako ak je vasa siet striktne spravovaná kvoli bezpečnosti a ochrane (napríklad obchodné tajomstvo alebo citlivá infraštruktúra chránená pre možným napadnutím) tak sa bez spolupráce s it na net aj tak nedostaneš (a ani nikde inde v sieti)

      v každom prípade ak chceš robiť niečo zakázané na firemnom pc tak to nerob, urob to doma na sukromnom pc

      ak sa len chces hrat s linuxom skus https://distrotest.net/ (aj ked teraz zrovna maju nejaky vypadok)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: linux portable na pracovnom pc 14.01.2020 | 15:09
        Avatar stevo.em   Návštevník

        dik za odpoved,,asi takto nejako som aj ja rozmyslal, ze to asi bude, ale urcite mi pomohla tvoja odpoved.

        • RE: linux portable na pracovnom pc 14.01.2020 | 16:04
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          maju to podla vas moznost standardne zistit, ze je pripojeny komp s linuxom

          Pridávam sa k Braňovi, neskúšaj to. Nie preto, že ťa môžu za to na hodinu vyhodiť, ale z princípu.

          • RE: linux portable na pracovnom pc 14.01.2020 | 16:22
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pridávam sa. Nie je dobré riešiť súkromné veci na pracovnom počítači. Človek potom nevie či má poslednú verziu v práci alebo doma.

      • RE: linux portable na pracovnom pc 14.01.2020 | 23:13
        Avatar samalama   Návštevník

        videl si vobec niekedy skutocnu firemnu siet? vies ako to tam funguje? podla toho, co pises, predpokladam, ze nie...

        • RE: linux portable na pracovnom pc 15.01.2020 | 10:40
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Tak schválne, ktoré z toho podceňujú u vás?

          Je to Network Access Control (pripojenie do siete až po autentifikácii), sú to strojové audity ktoré kontrolujú či niekto nezapojil nenápadné záškodnícke zariadenia (napr. rPI do voľného ethernetového portu vedľa tlačiarne na chodbe), je tým kontrola podozrivej sieťovej prevádzky na cloudové úložisko ktoré nie je používané firmou, je tým kontrola či zamestnanec ťuká do klábosnice aby sa ukazoval ako pracujúci v instantnom kecálkovi používanom firmou? Je tým námatková kontrola keď sa šéfinko prebehne popri plebse a skontroluje či tie obrazovky nevyzerajú inak ako obvykle?

    • RE: linux portable na pracovnom pc 15.01.2020 | 19:22
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      V bývalej firme bola quest Wi-Fi a tam si si mohol pripojiť súkromné zariadenia. Kúpil som si za stovku notebook a valil. Raz mi tam popri práci bežal film a vymákol ma riaditeľ. Trochu zapindal, či stíham, ale nejak moc to neriešil :)

      Ak sa pripojíš priamo do firmenej siete, tak to určite uvidia, je otázka, či to majú v náplne práce riešiť. Môžeš to každý deň skúsiť cez prestávku a to zapindať môžu, ale určite ti maximálne napíšu aby si to nerobil. Cez pracovnú dobu je to väčší problém.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: linux portable na pracovnom pc 15.01.2020 | 21:54
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ešte doplním z tej bývalej práce som odišiel sám a práve som s tým riaditeľom mal dlhý rozhovor aby ma uvoľnil skôr ako je výpovedná lehota.

        Vyšiel mi v ústrety, páč som všetko na neho vybalil úprimne a bez pretvárky.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org