SSH Emulator v praci

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.03.2020 | 20:03
Avatar Gr3xo   Návštevník

Ahoj, mam otazku hlavne na profesionalnych linux adminov pracujucich denne z tisickami serverov. Otazka znie ze aky emulator pouzivate v praci kedze u nas fungujeme na oknach tak si musime pomahat samy a vytvarat rozne tooly s datbazami vdaka ktorymi sa vieme jednoducho klavesovou skratkou pripajat na servre. Pouzivate nieco podobne v praci aj vy ?

Pred vcerom som sa rozhodol ze napisem svoj vlastny tool na tuto pracu kedze je ovela prijemnejsie si nahodit server do nejakej DB na zaciatku pri installacii a hocikedy sa pripojit na server takymto sposobom.
Zaujima Vas nazor respektive ci poznate nejaky open source program ktory by fungoval aj v oknach :( .

    • RE: SSH Emulator v praci 17.03.2020 | 20:17
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Okná nemám už roky, ale tam už nejaký žas funguje WoL, čiže si nainštaluješ Linux enviroment do Windows. Skúšal som to len raz aj to na diaľku, tak moc nemôžem ohodnotiť.

      Treba vyskúšať, či ti to nebude stačiť. Nechali dokonca napísať tisícky patchov a majú svoj ukovaný Linux, tak to hádam funguje.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: SSH Emulator v praci 17.03.2020 | 20:22
        Avatar Gr3xo   Návštevník

        Problem je to ze do firemnych pracovnych stanic si nemozes instalovat co chces.

    • RE: SSH Emulator v praci 17.03.2020 | 23:43
      Avatar samalama   Návštevník

      :D :D :D si myslis, ze spravcovia "tisicok" serverov sa pripajaju zvlast na kazdy server??? :D :D :D

      boooooze dalsi skolacik... ehm teda odbornik, co vcera objavil internet a dnes je z neho administrator...

      • RE: SSH Emulator v praci 18.03.2020 | 03:05
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Samozrejne že sa pripájajú. Ak sa zvládneš pripojiť a niečo porobiť na serveri do hodiny, tak za rok dáš cca dve tisícky serverov. Každý kus raz ročne. Ale on sa asik pýtal na nejaký paralelizačný multiterm. I keď by potreboval Ansámbl.

      • RE: SSH Emulator v praci 18.03.2020 | 21:05
        Avatar Gr3xo   Návštevník

        Ci boha presne tvoj nazor ma tu nezaujima zakomplexovany idiot co si sedi doma na vajciskach. tvoj odbornost v IT je na leveli mojej babky vlastne nie aj ta si dokazala naisntalovat os.

        • RE: SSH Emulator v praci 18.03.2020 | 21:13
          Avatar Gr3xo   Návštevník

          to bolo pre udenu salamu. Ale to asi vsetci uz pochopia :D.

    • RE: SSH Emulator v praci 18.03.2020 | 13:52
      Avatar debian+   Návštevník

      Preco neprejdete na Linux na spravu. Bezpecnost, moznost prisposobenia. A tie aktualizacie na Windowse.

      Pokial mas vsetko v databaze, tak to si mozes spravit Live distro so vsetkym potrebnym softverom pripajajucou cez VPN.

      • RE: SSH Emulator v praci 18.03.2020 | 14:27
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Čítaj prosím ťa. Písal, že si vo firme nemôžu robiť čo chcú.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: SSH Emulator v praci 18.03.2020 | 14:47
          Avatar debian+   Návštevník

          Chapem, ze ludia sa daju presvedcit (aj ked nie lahko). Pokial nestretne fanatika.

          Na druhej strane, admin ma menej roboty so spravou na Linux, ked si to rozbehne.

          • RE: SSH Emulator v praci 18.03.2020 | 21:11
            Avatar Gr3xo   Návštevník

            Ano dalo by sa to riesit cez virtualky ale urcite by sa nasiel casom fanatik komu by to vadilo. Zatial to mame poriesene tak ze ak potrebueje spustat skript na serveroch tak na to mame program ktory ti to nahadze kam potrebujes ale ak potrebujes listovar priecinky kontrolovat configy je to lepsie cez emulator ako putty,moba,secureCRT problem nastava ak to potrebujes robit na 20 serveroch a na kazdy sa rucne pripajat comandom "ssh server". Mame tool ktory sme si samy napisali funguje paradne skopirujes hostname a po zadani klavesovej skratky ta to automaticky cez firewall jump server hodi na cielovu masinu. Co je super len zase to robit 10x po jednom fuj. Preto sa snazim dopatrat ci nieco podobne uz neexistuje ak nie tak kaslem na to je to program ktory bude mat do 100 riadkov ak som aj to neprestrelil.

            • RE: SSH Emulator v praci 18.03.2020 | 21:46
              Avatar samalama   Návštevník

              no, vidim, ze si rozumiete, aj vo vyjadrovani, aj v pravopise a aj v odbornosti. prajem vela uspechov s managementom "tisiiiicok" serverov so 100-riadkovou patlaninou... :D :D :D

              • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 10:03
                Avatar Gr3xo   Návštevník

                Prosim ta preco stale pod kazdym prispevkom musis niekoho urazat ? Alebo to robis len ked nedavaju v telke farmu ? ak ti nieco chyba k zivotu tak daj vediet mozno sa ti da este pomoct. Len prosim ta nesir vsade negativnu energiu o ktoru nikto nestoji a ak sa nemienis normalne civilizovane zapajat do konverzacie tak to nerob. Pan majster najlepsi administrator sveta a najvrchnesjsi stupenec spisovnej slovenciny.

                • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 10:22
                  Avatar samalama   Návštevník

                  urazam niekoho? debila zo seba robis ty. tvaris sa neskutocne chytro, pritom ale vidno, ze nemas ani paru ako to funguje...

                  a cele je to fejk:
                  - spravujes tisicky serverov jednotlivo? - casovo to nie je mozne
                  - ako ste ich instalovali? jednotlivo? - casovo to nie je mozne
                  - spravujete tisicky serverov a nemate rozbehanu ziadnu orchestraciu? vid bod 1
                  - to akoze spravujete servery, ale vedenie vam na to zakazuje pouzivat tooly? - toto je totalna blbost - neverim ti asi slovo
                  - linuxy sa z windowsov spravovat nedaju, lebo ti chyba nativne prostredie (plati aj naopak)

                  proste vsetko, co tu tvrdis, nie je mozne, aby to bolo realne a zaroven funkcne...

    • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 07:39
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Ak sa chces pripajat cez SSH tak Windows by ho uz mal mat v sebe tusim. Cez powershell by to malo ist.

      A ked nie tak skus: xShell

      • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 15:15
        Avatar debian+   Návštevník
        • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 16:04
          Avatar samalama   Návštevník

          a teraz nam debilian- ukaze, ako to automatizovat na tisiiice serverov...

      • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 16:06
        Avatar samalama   Návštevník

        ... xShell...

        a teraz si predstav, ze v tom lavom strome mas tisiiicky serverov...

        • RE: SSH Emulator v praci 20.03.2020 | 07:57
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          ja si nemyslim ze on ma tisicky serverov. To bola z jeho strany len tak ftakovina ktorou chcel upozornit na to ze on sa chce pripajat na server a ziadal o pomoc nas "tych ktory sa pripajama na tisicky serverov"

    • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 09:20
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ si chceš sám nakódiť takzvanú Content Management DB, ktorá bude obsahovať aj tlačítko na rýchle pripojenie k zodpovedajúcemu OS alebo aplikácii cez podporovaný typ terminálu (RDP, SSH, PLSQL, ...) a bude mať aj zásobník na najčastejšie príkazy, tak si daj pozor len na jednu drobnosť. Ak ti nevyhovuje už apllikované riešenie ktoré na to používate, ak ti nedovolia inštalovať vrchnosťou neschváleny software, tak je reálna pravdepodobnosť že ten tvoj SW bude z hľadiska bezpečnostného auditu neschválený. A asi si ani neuložíš výsledné EXE (pardón, ELF Shared Object) na disk. Nieto že by si ho aj spustil.

      Tu je lepšie porozprávať sa o tom, čo človek chce dosiahnuť. Automatizácia pripojenia je to najmenej. Ale pri tebou spomínanom objeme strojov ide skôr o automatizáciu procesov po pripojení. Inak sa naozaj nedostaneš na tie stroje viac ako raz ročne ak budeš mať zodpovednosť za dve kilá servrov.

    • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 10:08
      Avatar Gr3xo   Návštevník

      No dobre databaza by bola tu vytvarat nie je problem. Ja sa mozno pripojim na server raz rocne ale mozu sa tam pripajat aj kolegovia napriklad. Samozrejme ze su prisne pravidla na instalaciu softwaru do tvojho firemneho pc. Ale stale sa to da nejako obist. Mne prislo ako najlepsie riesenie toto. Skopirujem hostname moj program ho vyhlada v DB a nasledne posle do powershellu comand ktory sa nan pripoji. O to viac je podobny tool potrebny ked sa na ten server este musis pripajat cez rozne Jump servre.

      • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 15:58
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        No ale keď spravujete tisícky serverov, tak by ste už dávno mali mať niečo takéto hotové a v používaní. Inak by sa človek pripájal dlhšie, ako má určený čas na vyriešenie zásahu.

    • RE: SSH Emulator v praci 19.03.2020 | 21:51
      Avatar easySolution   Návštevník

      Admini, ktori sa zivia spravou serverov maju uz davno pouzivaju SecureCRT alebo iny advanced emulator, ktory vie aspon skriptovat, robit s makrami popripade multisession. Putty len jednoducha zadarmenko utilita.

      Na vsetko ostatne je tu puppet, chef, ansible.

      Celkom mi unika pointa tvojho napadu

      • RE: SSH Emulator v praci 20.03.2020 | 06:51
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ja v tom vidím buď trolling, alebo nábor neopotrebovaných juniorov s novými nápadmi do korporátu. Zaujímalo by ma, či zaplatia viac ako v lídli.

    • RE: SSH Emulator v praci 25.03.2020 | 22:20
      Avatar Gr3xo   Návštevník

      Pointa je ze ak ti pride mail v ktorom mas nejake info co treba urobit na servery a samozrejme hostname servera tak ti staci dat ctr+c na hostname a server sa ti ulozi do akeho si zasobnika a dalej ti uz len staci klavesovou skratkou napriklad ctrl+ alfa omega a rovno otvoris ssh emulator alebo ktory kolvek iny tool kde ti rovno vytvori session pre dany server. Mozno to pride ako zbytocnost ale ak sa na server musis pripajat cez jum/firewall tak ti to dost ulahci pripajanie na server.

      • RE: SSH Emulator v praci 26.03.2020 | 07:14
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Áno. Také informácie sa uchovávajú v Content Management DB. Tá DB má informácie o zákazníkoch, ich oddeleniach, kontaktných osobách, podporovaných serveroch, službách na nich bežiacich a aj informáciách ako sa na ne pripojiť.

        Ak také niečo pri tebou spomínanom objeme pokrytia prevádzky jednoducho nepoužívate, tak tú prevádzku neutiahnete ani pri rutinnom patchovaní voči bežným CVE. A tým pádom idete do krachu ktorý iniciuje súdny spor s prvým nespokojným zákazníkom ktorý má garantované pokrytie služieb.

        Takže skús prezradiť či sa teda jedná o nábor nových pracovníkov na oddelenie monitoringu/reportingu, alebo je to zas len domáca úloha z ekonomickej učňovky (fakulta managementu) kde máš za úlohu vybrať si zaujímavý námet a skoordinovať dobrovoľníkov na internete ku vytvoreniu startupu za ktorý dostaneš odmenu len ty, a pracujúci len stratia časť svojho života vysvetľovaním ti kde robíš chybu.

        • RE: SSH Emulator v praci 26.03.2020 | 09:16
          Avatar Gr3xo   Návštevník

          Nie je to nic co spominas. Ako nedivim sa ze v dnesnej dobe trpime vsetci paranojou ale nie je to len cisto moj osobny zaujem.

          • RE: SSH Emulator v praci 26.03.2020 | 09:21
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ja viem, že to nie je CMDB čo chceš použiť. Ale nedivím sa, že svet upadá keď ľudia chcú aby pre nich niekto ešte niekoľko krát vynašiel koleso.

        • RE: SSH Emulator v praci 27.03.2020 | 19:54
          Avatar Gr3xo   Návštevník

          Nie nejedna sa o ziadny nabor. Mne je jasne ze firma pouziva tooly z minuleho storocia. A mozno je problem v ludoch ze sa nechcu ucit pracovat s novym toolom. Osobne som rad ze mam pracu ako mam v tomto obdobi a mam moznost pracovat z domu a nemusim sa strachovat ze z coho uzivim rodinu splatim hypoteku a podobne.

          • RE: SSH Emulator v praci 27.03.2020 | 20:39
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            A ten Linux si myslíš že je z ktorého tisícročia, že zatracuješ nástroje ktoré sú staršie ako Ty?

      • RE: SSH Emulator v praci 27.03.2020 | 16:15
        Avatar easySolution   Návštevník

        Neviem sa stale zbavit dojmu, ze poriadny SSH klient si este nevidel, pouzivas putty a "tisicky" serverov su 2 virtualky vo Virtualboxe.

        Presne to, co opisujes v tomto pripevku vie zariadit kazdy advanced SSH klient (a mnoho inych super ficuriek).

        Len za dobreho SSH klienta si treba zaplatit, nesmu to byt free opensource utilitky.

        • RE: SSH Emulator v praci 27.03.2020 | 19:40
          Avatar Gr3xo   Návštevník

          Hm a co tak napisat nazov/nazvy utilitiek ?

          • RE: SSH Emulator v praci 28.03.2020 | 00:45
            Avatar easySolution   Návštevník

            Kedysi som vyskusal skoro kazdu z tohto zoznamu, uprimne vsetky free/opensource sa nechytali na komercne. Bud funkcionalita uplne nanic, alebo GUI z ktoreho mi krvacali oci, alebo ma tahalo na grcanie.

            https://www.slant.co/topics/149/~best-ssh-clients-for-windows

          • RE: SSH Emulator v praci 28.03.2020 | 12:02
            Avatar samalama   Návštevník

            napr. ansible + git...

        • RE: SSH Emulator v praci 27.03.2020 | 20:33
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Len za dobreho SSH klienta si treba zaplatit, nesmu to byt free opensource utilitky.

          Keby som si odkladal všetky hefty, čo ma kedy pobavili, tento by tam určite išiel.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: SSH Emulator v praci 28.03.2020 | 00:51
            Avatar easySolution   Návštevník

            Som rad, ze som ti spravil naladu. Ty mi napis aspon zopar pouzitelnych opensource free SSH klientov vhodnych pre profesionalne pouzitie, aby som sa pobavil tiez.

            • RE: SSH Emulator v praci 28.03.2020 | 06:19
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              A ktorý toho tvojho zoznamu siaha aspoň po členky tomu, čo tu bol spomenutý pred vyše týždňom, a čo začína prvým písmenom v abecede? Neboj, nájde sa tých nádstavieb nad ssh aj viac.

              • RE: SSH Emulator v praci 28.03.2020 | 09:41
                Avatar easySolution   Návštevník

                Nechapem, pises jak Yoda. Skus este raz.

                • RE: SSH Emulator v praci 28.03.2020 | 15:08
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  jasnú odpoved nečakaj

                  wlasaty sa nerad opakuje a v zásade neposkytne informaciu zadarmo, on si tu len rad vypisuje a ked sa nahodou pozabudne tak užitočne poradí ;-)

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: SSH Emulator v praci 28.03.2020 | 17:26
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    A oplatí sa mu opakovať názov nástroja ktorý som spomenul hneď v mojom prvom príspevku pred toľkými dňami?

    • RE: SSH Emulator v praci 29.03.2020 | 10:30
      Avatar Gr3xo   Návštevník

      Budte trosku nad vecou, ziadal som len o rady a napady, ansible sa mi celkom pozdava no budem musiet si ho vyskusat kedze som s nim nerobil este, nedavno som sa konecne dostal k securecrt a necakane mi preplatili licenciu cize dobry zaciatok.

      Co sa tyka automatizacie je firma kde robim na tom mega zle az sa divim ako je mozne ze je konkirencie schopna. Teraz priklad z reality ak mas upadnut 200 serverov je mi jasne ze to nebudes robit cez putty po jednom aj ked aspon preplatia nadcas :D. A 200 session je vela aj na securecrt. Existuje tool ktory nemusi byt instalovany na strane servera a s ktorym spokojne ten update urobim za co najkratsi cas ?

      Vopred sa ospravedlnujem za "sproste" otazky ktore mozu urazit najvysieho a najlepsieho administratora pod slnkom typu salama a pod a povysenecke komenty si nechajte na politiku mna nezaujimaju.

      Dakujem a prajem vela zdravia !

      Žiadny nábor !!!

      • RE: SSH Emulator v praci 29.03.2020 | 10:45
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        Existuje tool ktory nemusi byt instalovany na strane servera a s ktorym spokojne ten update urobim za co najkratsi cas ?

        Áno, potrebuješ službu vzdialeného pripojenia. Na tieto prípady je ideálne mať napríklad sshd. Ten sa používa aj v tom Ansámbli. Ak niečo také vo firme ešte nepoužívate, tak ste pri daných objemoch serverov odsúdení na veľmi skorý zánik. Nepredpokladám že by ste totižto používali zastaralé rsh, rexec alebo rlogin ktoré sa dajú bez problémov odpočuť aj s menom a heslom.

      • RE: SSH Emulator v praci 29.03.2020 | 14:19
        Avatar samalama   Návštevník

        ... Teraz priklad z reality ak mas upadnut 200 serverov...

        ansible-playbook -t upgrade system/routers.yml



        ... Existuje tool ktory nemusi byt instalovany na strane servera...

        a ako chces potom ten server managovat...? no, je tu jedna moznost - fyzicky cez konzolu, ale to sa bije s "... urobim za co najkratsi cas..." :D :D :D

        • RE: SSH Emulator v praci 29.03.2020 | 16:25
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          fyzicky cez konzolu, ale to sa bije s "... urobim za co najkratsi cas..."

          Ani nie. Vždy to môže urobiť ASAP. Teda: August, September Alebo Potom.