pripojenie sietoveho odielu pomocou mount

Sekcia: Konfigurácia 18.03.2020 | 16:35
Avatar pistiacik   Návštevník

Zdravim mam zaujimavy problem Popis situacie:

  1. Mam samba server funguje na vsetkom a bez problemov.
  2. Mam nove rasberry pi s rasbianom na ktorom by som chcel vidiet zdielane subory pomocou samby.(je pripojene cez wifi)
  3. zadam: "sudo mount -t cifs -o username=xxxx,password=xxxx //192.168.0.105/public /mnt/public" tak priecinok cez mc vidim, v prieskumniku nie co neviem preco
  4. vypnem rasberry
  5. zapnem rasberry v adresary public nic neni pochopitelne nema byt odkial
  6. upravim /etc/fstab pridanim riadku "sudo mount -t cifs -o username=xxxx,password=xxxx //192.168.0.105/public /mnt/public" otestujem "sudo mount -a" adresary public je to co treba
  7. restart a rasberry nenabehne pri zavadzani my hlasi chybu v fstab preco??

Cize problem je v tom ze rucne viem nazdielat priecinok zo serveru ale ked to chcem robit automaticky pri starte tak mi to nejde.

Prosim o radu Na forach som hladal a aj navod som pozeral este ma napadlo ze ci chyba neni sposobena tou wifi ze by sa nepripojila skor ako sa snazi spustit fstab? Tak ma napadlo riesit to cez script ale neviem ako.

Dakujem

    • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 17:14
      Avatar samalama   Návštevník

      man fstab

      • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 21:16
        Avatar Gr3xo   Návštevník

        tvoja odbornost sa zmohla na toto ? :D ak treba zapoziciam ti knizku aby si sa naucil nieco.

        • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 21:51
          Avatar samalama   Návštevník

          no, keby si tie knizky len nemal, ale ich aj cital, tak by si sa tiez mozno nieco naucil, a nepytal sa take bludy po forach...

          btw kolko riadkov uz mas napisanych...?

    • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 17:17
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Do /etc/fstab sa nepíše príkaz. Ak sa v tom pomýliš, tak ti nemusí nabehnúť systém.

      # <file system>     <mount point>   <type>   <options>          <dump>  <pass>
      
      • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 17:41
        Avatar pistiacik   Návštevník

        ok aj ked upravim ten riadok podla tochto tak mi to padne pri starte ci? "//192.168.0.105/public /mnt/public cifs username=xxxx,password=xxx,nounix,noserverino,defaults,users,auto 0 0"

        • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 17:47
          Avatar xxxx   Návštevník

          ak nedas zaznamu vo fstab parameter noauto, automanicky zariadenie mountne pri boote.

          man fstab + man mount

          • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 17:53
            Avatar pistiacik   Návštevník

            mozem tento riadok pridat do fstab a je prosim vporiadku?: " //192.168.0.105/public /mnt/public cifs username=xxxx,password=xxx,nounix,noserverino,defaults,users 0 0"

        • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 17:56
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Daj tam noauto, a skús to pripojiť príkazom mount -v /mnt/public . Ak to pripojí, tak zmeň noauto za auto a máš to hotové.

          • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 18:04
            Avatar pistiacik   Návštevník

            proc /proc proc defaults 0 0 PARTUUID=97709164-01 /boot vfat defaults 0 2 PARTUUID=97709164-02 / ext4 defaults,noatime 0 1 //192.168.0.105/public /mnt/public cifs username=****,password=****,nounix,noserverino,defaults,users,noauto 0 0 # a swapfile is not a swap partition, no line here # use dphys-swapfile swap[on|off] for that

            toto je teraz moje fstab idem to skusit

    • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 18:22
      Avatar pistiacik   Návštevník

      //192.168.0.105/public /mnt/public cifs username=***,password=***,auto 0 0 finalny riadok idem urobit restart

      • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 18:30
        Avatar pistiacik   Návštevník

        po restarte sice system nabehol ale sietovy disk ee po zadani prikazu sudo mount -v /mnt/public sietovi priecinok vidim ale len ako su v mc

        • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 18:49
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To noauto vo fstab znamenalo že sa ten prípojný bod nemal pripojiť automaticky. Keby si tam mal chybu, tak by si nemusel riešiť systémovú opravu. To user znamenalo že to mohol pripojiť hocikto. Že si to pripájal pomocou sudo malo za následok, že ten prípojný bod vlastnil root a dostal si sa doň zas len cez sudo.

    • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 21:34
      Avatar pistiacik   Návštevník

      stale mam niekde chybu teraz mi to nefunguje tak ze ked po restarte nabehne system tak sa mi nenamontuje sietovi disk ale ked do cmd zadam :"sudo mount -v /mnt/public" vrati mi:" mount.cifs kernel mount options: ip=192.168.0.105,unc=\\192.168.0.105\public,iocharset=utf8,file_mode=0777,dir_mode=0777,user=****,pass=********" a sietova jednotka je nazdielana a viditelna aj prehliadaci suborov furt netusim co mam zle, dakujem za trpezlivost ked to urobym takto: "mount -v /mnt/public" vrati toto (kvoli opravneniam len neviem kde sa nastavuju a zase davat mount pre vsetkych nepride mi spravne) mount: /mnt/public: operation permitted for root only.

    • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 18.03.2020 | 21:53
      Avatar pistiacik   Návštevník

      vyriesene do etc/fstab som zadal tento retazec:"//192.168.0.105/public /mnt/public cifs uid=1000,x-systemd.automount,username=*****,password=***** 0 0" dakujem za pomoc,i ked posledna rada bola od konkurencie, ale uz to ide jupi

      • RE: pripojenie sietoveho odielu pomocou mount 19.03.2020 | 08:53
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Trochu doplním. Ak si nepoužil meno lokálneho užívateľa (obvykle je to pi pre rPI) aj ako užívateľa na zdieľanie cez SAMBA/CIFS, tak bolo treba na tvrdo prepísať vlastníctvo cez napríklad to uid. Alebo povoliť prístup pre hocikoho (čo neodporúčam ani v domácej sieti, lebo vírusý a ramsonware). A ten parameter x-systemd.automount je automounter ktorý by mal zabezpečiť zabezpečiť pripojenie nie pri štarte, ale keď niekto do toho priečinku vlezie.

        Keby si nevyhviezdičkoval ten username, tak ti to poradia aj tu.