čo sa zmenilo za 10 rokov?

Sekcia: Ostatné 13.04.2020 | 12:27
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte. Mám malú anketku a rád by som vedel váš názor. Ako sa zmenilo IT (Linux, informácie, mobilné telefóny...) v priebehu 10 rokov, teda od cca 2010 po súčasnosť? A čo sa zas vôbec nezmenilo?

Osobne si myslím, že najväčší rozdiel je raketový nástup smartfónov a Androidom, informácie o špehovaní používateľov, povinné aktualizácia či pripojenie do internetu pre niektoré činnosti, oveľa menšie používanie CD/DVD či tlačiarní či platba v potravinách hodinkami

    • RE: čo sa zmenilo za 10 rokov? 13.04.2020 | 13:31
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Tak pre mna oproti 2010:

      uplny prechod domacnosti na GNU/Linux, postupny prechod na mobilnu platformu (notebook (linux) + mobil (lineagesOS s pico OpenGAPPS))

      prestal som pouzivat hi-end zelezo (i7-7700k + nvidia gf 1080Ti isla papa ( 1200W Seasonics a odber okolo 800W a viac)) ostal mi desktop postaveny na Intel Pentium G3240 a polovickin na Intel Celeron 2957U) a vsadil na nizku spotrebu

      s MT, oproti 2010 pouzivam 3 sim karty takze nutnost dual sim telefonu a jeden tlacitkovy ciste na hovory

      jedine co sa drzim a nepolavim, tak je foto technika (Nikon D700+ D850 + D5100 + mirrorles Fuji f100fs)

      vseobecne

      za 10 rokov sa mi zda ze aj gnu/linux zacina windowsovatiet (krkolomne ale presne) jednak pletenim sa Microsoftu do GNU/Linuxu a druha vec, ktora tomu prispieva, je systemd a celkovo vplyv RH a unifikovatelnost

      na strane druhej sa ukazuje, ze ak clovek nehrava hry tak vykon vobec nie je potreba, a da sa hw dlhsie pouzivat, kludne aj tych 10 rokov.

      V sw sfere zase oproti 2009-2011 klesol pocet dier a aj celkovo je online svet trochu menej nachylny na malware (ku skode niektorych firiem :-) )

      taktiez "menej" zaujimavosti v IT prispelo, na Slovensku, k znizeniu kvality printovych medii (oproti 2012 moj byvaly zamestnavatel zoskrtal vytlacky, znizil pocet printov, vyhodil 2/3 online redakcie atd.) a k prerodu, ci zaniku, online portalov.

      v zahranici je trend podobny, ale ten pad nie je az tak viditelny. vacsinou to redakcie manazuju z papiera do online predplateniek.

      • RE: čo sa zmenilo za 10 rokov? 13.04.2020 | 13:32
        Avatar redhawk75   Používateľ

        asi stacilo, inak by som sa dostal do stadia ako pri pisani blogu :D

        • RE: čo sa zmenilo za 10 rokov? 13.04.2020 | 14:37
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          a flash player si kde nechal? :D

          • RE: čo sa zmenilo za 10 rokov? 13.04.2020 | 22:22
            Avatar redhawk75   Používateľ

            flash.... 

            hm nie nebudem nadavat.

      • RE: čo sa zmenilo za 10 rokov? 13.04.2020 | 21:04
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tak nám zabili Linux enviroment pani Müllerová.

        Hlavne letí hype o samospasiteľných nástrojoch a treba o tom robiť propagandu na všetkých linuxových konferenciách až človek už v živote nechce nikam ani ísť.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: čo sa zmenilo za 10 rokov? 13.04.2020 | 13:31
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      každý máme vo vrecku pc s multijadrovým procesorom a považujeme to za normláne

      bežne sa rozprávame s našimi smartfónmi

      dostupnosť vysokorýchlostného internetu na úrovni lokálnych sietí (1Gbit/s) sa stáva bežným

      zbavujeme sa čím dalej tým viac káblov - (bezdrôtové nabíjanie, všadeprítomné wifi a bluetooth)

      bežný užívateľ linuxu čímdaľej tým menej potrebuje systému rozumieť a používanie konzly sa dostáa do úplného ústrania (pre bežnýchužívateľov desktopu) všetko je automatizované

      elektrifikujeme a zosmartujeme všetkoo čo nás napadne (ebike, ekolobežky, eautá, smart žiarovky, dvere, ...)

      umelá inteligencia a autonómne stroje sa začínajú objavovať v bežných domácnstiach (tesla autopilot, automatické kosačky a vysávače,...)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: čo sa zmenilo za 10 rokov? 13.04.2020 | 19:28
        Avatar ufon   Návštevník
        zbavujeme sa čím dalej tým viac káblov - (bezdrôtové nabíjanie, všadeprítomné wifi a bluetooth)

        A viacej nás to ožaruje, čo je v poriadku, keď si to človek sám zvolí.

        No nepochopím, keď deťom dávajú tablet ako hračku, rovnako chytrý mobil.

        Ďalšia generácia nebude len svietiť, ale aj degenerovať viac a viac.

    • RE: čo sa zmenilo za 10 rokov? 13.04.2020 | 14:28
      Avatar gejza   Návštevník

      .a devetnástka to teraz usmerni.akoze ten vyvoj.

    • RE: čo sa zmenilo za 10 rokov? 13.04.2020 | 21:45
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Som rád, že pri skúšaní distra nemusím napaľovať DVD ale môžem použiť USB, že sa vracia vinyl...

      Trocha ma znepokojuje ten EM bordel okolo nás. Pohybujeme sa vo vlnových dĺžkach veľkosti bunky. Nuž a ak Elon povypúšťa do vesmíru všetko čo zamýšľa, bude na obežných dráhach taký bordel, aký sme za posledné roky urobili plastami v oceánoch. Hold daň za technický pokrok. Či však nie je priveľká.