VPN skúsenosti

Sekcia: Ostatné 05.05.2020 | 13:29
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Zdravím vás, keďže nemám skúsenosti so sieťami rád by som sa vás opýtal na názory na VPN, začalo ma kus zaujímať súkromie na webe. Konkrétne je dobré používať VPN a ak áno ktorú službu by ste odporučili? Nejaký ten dobrý pomer cena/výkon. Spomaľuje VPN odozvu na web? Ďakujem za vaše názory.

    • RE: VPN skúsenosti 05.05.2020 | 13:33
      Avatar debian+   Návštevník

      Kolko by si bol ochotny maximlne investovat financne?

    • RE: VPN skúsenosti 05.05.2020 | 13:37
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ešte doplním že som narazil na tieto linky, ale ide mi skôr o vaše praktické skúsenosti.

      [1] , [2]

      • RE: VPN skúsenosti 05.05.2020 | 13:52
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        Ked ti ide o sukromie, tak by som sa cistemu VPN rieseniu vyhol. Je to iba o tom, ako doverujes poskytovatelovi VPN riesenia, ale davas mu viac-menej pristup ku tvojej kompletnej komunikacii. Ano, ak je komunikacia sifrovana, tak nevidi aspon jej obsah.

        Cize namiesto toho, aby tvoja historia bola rozhodena na stovkach-tisickach serverov (ci agregovana u providera), tak je krasne centralizovana u prevadzkovatela VPN (navyse k providerovi). Ten moze hovorit, ze data neloguje, ale aka je skutocnost vie iba on, jeho admini a pripadne policia, ked mu zadrzi servery.

        Pre tvoje potreby by bolo vhodnejsie nieco decentralizovane, napriklad Tor, aj ked ani ten nie je neprokonatelny. Vpn je vhodnejsie skor ako dalsia vrstva bezpecnosti, ked sa potrebujes dostat k prostriedkom na vnutornej sieti a nechces ich vystavovat von, alebo potrebujes zmenit IP pod akou sa javis cielovemu serveru, napriklad kvoli obmedzeniam obsahu na zaklade geolokacie.

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: VPN skúsenosti 05.05.2020 | 13:59
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ja používam NordVPN, v nejakej akcii to raz mali na 4roky za 100€ ešte mám asi 1,5roka predplatené

      používal som to vyše roka denne na všetkcýh zariadeniach (ntb, desktop, telka, mobil, tablet, server)

      pre bežného používateľa úplne super, nevšimol som si žiadny zásadný rozdiel ani na pomalom 8/1 pripojení ani na optike ani na pri mobilných dátach

      negatívum s ktorým som sa stretol pár krát, že mi z ničho nič prestal úplne fungovať internet a jediné čo pomoholo bolo odpojiť VPN a znovu ju pripojiť (neprišiel som na dôvod) a to jednak na mobile aj na manjare aj vo windowse

      teraz ju používam primárne kvoli netflixu a možnosti pozerania US verzie (pozor na nadroide to zväčša nefunguje - netflix apka to detekuje a nepustí nič) a ked občas cez torrent sťahujem niečo nie úplne legálne tak to tiež beží cez nordvpn

      čo sa rýchlosti týka (bez problému sťahuje 35MB/s napr. pri sťahovaní hry zo steamu alebo aj pri niektorých torrentoch - viac nemám možnosť otestovať je to max mojej linky)

      občas sa objaví niečo ako oneskorenie s začatím načítania, jednoducho stránka po kliknutí čaká pol sekundy ale potom ju bleskovo načíta (ale to nemusí byť spojené s vpn kom - nemám to otestované či to nie je poskytovateľom alebo browserom alebo wifinou - lebo to robí náhodne)

      hral som sa cez to NordVPN aj online hru (cez nvidia geforce now) a nevnímal som väčší lag ako pri priamom pripojení (aj ked geforce now to rozpoznala a upozornila ma že môj zážitok mlôže byť horší)

      dnes namietso toho na dennej báze používam moju vlastnú VPN (cez wireguard) - primárne preto že vnej mám nastvený vlastný DNS server na ktorom beží pihole ako blokovač reklám (u mňa to dokonca funguje aj na youtube na viac ako 80% videách nemám reklamu - ked pozerám cez telku ktorá nemá žiadny iný jednoduchý sposob blokácie reklám)

      beží mi to cez orange optiku 300/30 a nepostrehol som žiadne obmedzenie ani spomalenie ani horšiu odozvu

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: VPN skúsenosti 05.05.2020 | 14:06
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Úprimne niekedy by sa to hodilo na české TV a včera som narazil na Popcorn Time, čo by som tiež rád odskúšal,,,

        • RE: VPN skúsenosti 05.05.2020 | 14:14
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          popcorn time ešte existuje ??

          to som raz dávno používal ale nebolo to bohviečo - dali sa pozerať len najaktuálnejšie filmy s vela seedermi 

          keď už by som chcel nelegálne sledovať tak by som skôr išiel do kombináciu KODI + SK/CZ stream cinema + webshare konto za 18€/rok

          BTW pozor na to že niektoré stránky (najmä poskytovatelia streamnovaného videa) sa bránia používaniu VPN a ak si budeš niečo kupovať za týmto účelom najprv si to vyskúšaj (zväčša existuje možnosť aj objednania na 1 mesiac alebo nejaká testovacia doba)

          a posledne bol nejaký škandál že viacerí VPN poskytovatelia predali dáta alebo im unikli alebo také dačo

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: VPN skúsenosti 05.05.2020 | 14:19
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Neviem ako dlho Popcorn Time existuje, včera som na to narazil náhodou a len rád skúšam nové programy. Inak používam Kodi v kombinácii s FS pluginom :-) Ako filmovému maniakovi mi kus chýba kino, tak si to nahradzujem takto,,,

            • RE: VPN skúsenosti 05.05.2020 | 16:48
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              odporucam pozriet na severovu aplikaciu RADARR (alebo jej tv verziu SONARR) čo automaticky vyhladava stahuje a premenuje filmy (resp serialy)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 14:25
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Takže Popcorn Time som rozbehal podľa návodu bez problémov, nechcel sa v tom veľmi hrabať bez VPN ale čo som narýchlo skúšal je to bieda čo sa týka podpory titulkov plus zlé kódovanie tam kde je takáto možnosť. Zaregistroval som aj OpenSubtitles ale aj tak žiadna sláva, asi zostanem pri kombinácii Kodi a FS plugin.

                • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 14:36
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  FS plugin ? to nepoznám

                  ale to tiež nebude asi legálne, takže tá vpn by asi nebola odveci

                  ja by som si vyberal prioritne z väčších mien známych pre aplikovanie nelogovacích pravidiel

                  napr. https://www.vpnmentor.com/blog/best-no-log-vpns/ 

                  osobne by som vyberal podla toho kto má aktuálne najlepšiu akciu, lebo poskytnuté služby budú takmer identické

                  ale to neznamená že všetko bude ok a že budeš v bezpečí

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 14:55
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    FS = Fastshare plugin, keď ho pridáš do Kodi, sleduješ online to, čo by si za bežných okolností musel sťahovať.

                  • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 15:12
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Podobné výsledky v porovnaní VPN služieb vyšli aj na tejto stránke, čo som spomínal vyššie. Vďaka za tip, určite to zvážim,,,

          • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 13:29
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            len taky mali detail. Stream Cinema CZ/SK uz nefunguje s webshare-om. Teraz bolo okolo toho dost poprask.

            • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 14:20
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              tak to som netušil, dík za info

              odkedy je netflix aj u nás nemám velmi dôvod pritátiť

              ono je to tak, časom vždy niečo prestane fungiovať a nájde sa nová cesta ako sa dostať k nelegálnemu obsahu, potom je len otázka či sa to oplatí sledovať a riešiť (mňa to prestalo baviť)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 14:34
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Cez aký prehliadač pozeráš Netflix? Našiel som návod na Firefox, tých pár éčok popri Spotify ma nezabije, asi to vyskúšam,,,

                • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 14:43
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  raz za rok ked netflix pozerám na pc tak cez chrome (je to moj predvoleny prehliadac vsade)

                  90% casu ale pozeram priamo v aplikácii na telke

                  tých 9% je pre prípady keď chcem pozerať US netflix, vtedy vytiahnem tablet na ktorom mam nordvpn a cez hdmi ho pripojím k telke

                  android telka síce podporuje nordvpn aplikáciu ale netflix sa tak pozerať nedá (neprehrá nič lebo rozozná že beži vpnka)

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 15:01
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Ja som asi stará škola, v práci nám itčkári nasekali do kompov Chrome, ale doma na svojom železe používam len Firefox, Chrome ako sekundárny prehliadač som zamenil za Chromium kdyby neco,,,

    • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 13:28
      Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

      Tiez nad tym premyslam, zda sa, ze je VPN dobra vec. Kamarat ma protonvpn. A pochvalu je si to hlavne kvoli https://protonvpn.com/support/secure-core-vpn/. Ja sa v tom moc nevyznam, takze som tiez zvedavy na vase skusenosti

    • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 15:55
      Avatar redhawk75   Používateľ

      tak ja pouzivam protonvpn. doverujem mu.

      na windows pouzivam v slimjet ale https://windscribe.com/

      • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 16:44
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ten protonvpn používaš free verziu ?? či niektorú platenú ??

        aké rýchlosti to zvláda ? lebo oni píšu len medium speed

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: VPN skúsenosti 07.05.2020 | 11:03
          Avatar redhawk75   Používateľ

          free verziu. no ide mi to pomalsie ako napriamo (priamo 250mbps cez proton okolo 100-115mbps)

          • RE: VPN skúsenosti 07.05.2020 | 12:03
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            To fakt, m ako mili a nie M ako Mega? Trošku pomalé.

      • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 17:34
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tak nakoniec sa rozhodujem medzi ExpressVPN a NordVPN.

        • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 18:59
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          tak pre mna pri týchto dvoch existuje jediné porovanie - cena

          8,30 vs 6,30 pri 1 roku v prospech nord

          respektíve nord ponúka 3€ pri 2 rokoch

          pri podobnej akcii som si to objednal aj ja  

          toto by som si pozrel:

          https://restoreprivacy.com/expressvpn-vs-nordvpn-comparison/

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: VPN skúsenosti 06.05.2020 | 19:04
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ma ešte napdalo, že by som sa popozeral či jedno alebo druhé nesponzoruje napríklad nejakého youtubera - tam by si s nejakým promokodom mohol ziskat este nejaku zlavu

            pozrel by som nejakých tech youtuberov (linus tech tips, hardware unboxed, mkbhd, jayztwocents, learnlinuxtv,....)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: VPN skúsenosti 07.05.2020 | 11:31
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Mohol by dať do svojho vyhľadávača voucher a názov služby.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: VPN skúsenosti 07.05.2020 | 11:04
          Avatar redhawk75   Používateľ
    • RE: VPN skúsenosti 13.05.2020 | 17:38
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Tak som sa k tomu konečne dostal, zatiaľ som zacáloval VPN len na mesiac, výsledok v prílohe,,,

    • RE: VPN skúsenosti 31.12.2020 | 12:37
      Avatar gloriajack   Návštevník

      Exclusive info.

      Visit: Top 10 vpn services

      • RE: VPN skúsenosti 31.12.2020 | 12:44
        Avatar redhawk75   Používateľ

        to nie.... 

        v pohode fungujem s Windscribe a na starsich strojoch s ProtonVPN.

        z tych top 10 ani jedna nie je doveryhodna. Este ako tak by som akceptoval NordVPN nebyt tych problemov s unikmi dat. Dalsia vec VPN nie je len o to povolit si sluzby nedostupne v danej oblasti, prioritou ma byt bezpecnost / anonymita

        • RE: VPN skúsenosti 31.12.2020 | 12:53
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ja som prevádzkoval vlastnú VPN len kvôli tomu aby som pretuneloval NAT.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: VPN skúsenosti 31.12.2020 | 17:20
      Avatar ra100   Návštevník

      v skutocnosti ziadna VPN nie je bezpecna, ak ide o tvoje sukromie.

      pri platenych VPN zadavas cislo svojej kreditky a dalsie osobne udaje, rovnako maju tvoju pristupovu IP.

      pri neplatenych je to to iste, len v modrom, aj so zberom dat, smerujucich na tvoju IP.

      kazda VPN v sucastnosti podlieha Patriot-Act a dalsim vymyslom z dielne jednotlivcov, ktorym velmi "zalezi" na bezpecnosti ludstva.

      • RE: VPN skúsenosti 31.12.2020 | 19:23
        Avatar redhawk75   Používateľ

        presne

      • RE: VPN skúsenosti 31.12.2020 | 22:33
        Avatar samalama   Návštevník

        v skutocnosti ziadna VPN nie je bezpecna...

        ale je. len nemoze bezat na cudzom serveri, ze? lebo potom tom uz je len VN. a vlastne to ani nie je VN, ale v podstate len tunel...

        • RE: VPN skúsenosti 01.01.2021 | 01:37
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Takto personalizované som to ešte nepočul, ale kus pravdy na tom je :) Preto som používal vlastnú VN. Všetko najlepšie samalama do nového roku.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: VPN skúsenosti 01.01.2021 | 17:13
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            VPN je o tom, ze pristupujes na endpoint cez kaskadu serverov v roznych krajinach. A ty samotny si tak ovela tazsie trackovatelny (napr. tvoje skutocna ip ostava skryta). Ako chces take nieco pouzivat vlastne? To budes cestovat po krajinach a instalovat tam pocitace a potom sa cez nich pripajat na internet ?

            • RE: VPN skúsenosti 01.01.2021 | 20:35
              Avatar redhawk75   Používateľ

              problem je ze na uplnu anonymitu treba neregistrovany pocitac (secondhand laptop + MAC changer) neregistrovane pripojenie (free hotspot / sim kartu a modem (modem, mobil) s neregistrovanou LTE kartou) a najdolezitejsiu vec

              Kapucnu 

              • RE: VPN skúsenosti 02.01.2021 | 17:40
                Avatar ra100   Návštevník

                problem je ze na uplnu anonymitu treba neregistrovany pocitac.. k tej neregistrovanej LTE karte a kapucni je vhodny stary, dobry tlacitkovy telefon, ziadny "smart" a nech ma aspon 3G :)

              • RE: VPN skúsenosti 02.01.2021 | 20:28
                Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                inak celkom ma zaujalo, co je to neregistrovany pocitac ? resp. aky je to registrovany pocitac ? ked si kupim pocitac musim ho niekde registrovat ?

                • RE: VPN skúsenosti 02.01.2021 | 22:51
                  Avatar ra100   Návštevník

                  Je to pc, co ma win os, a ten ma svoje id.

                  Ak sa s nim pripajas cez svoju wifi id pc a tvoja ip su v relacii, rovnako, ako nazov tvojej wifi.

                  Preto pc, ktory si v zivote ty sam nepouzil, ani neregistroval win cez svoju siet, takze id daneho pc a jeho relacie nemaju s tvojim posobiskom nic spolocne.

                  Jednoducho povedane.

                  • RE: VPN skúsenosti 09.01.2021 | 20:03
                    Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                    tyka sa to len os windows ? ostatne os to nerobia ? ak mam na cierno nainstalovany windows ake id sa potom posiela ?

                • RE: VPN skúsenosti 02.01.2021 | 23:08
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  nie ale vacsina notebookov je registrovanych u vyrobcu 

                   

            • RE: VPN skúsenosti 01.01.2021 | 22:25
              Avatar samalama   Návštevník

              same bludy. to je anonymizer. mylis si pojmy s dojmami...

            • RE: VPN skúsenosti 01.01.2021 | 23:02
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Virtuálna privátna sieť vznikla ako potreba náhrady kábla a to spojenia cez internet. Užívateľsky sa to javí úplne rovnako ako by si do počítača pripojil kábel z iného počítača. To že komerčné firmy oblbli Gúgel a padajú ti z neho sprostosti, je problém, že sa nepýtaš správne.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: VPN skúsenosti 02.01.2021 | 20:27
                Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                ano presne. pripojis sa na server v napr. japonsku, a uzivatelsky sa to javi ako keby si bol v ich sieti. ale nejak si mi neodpovedal na otazku. ako si to chces vybudovat vlastne ?

                • RE: VPN skúsenosti 02.01.2021 | 21:03
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Máš buď niekde priamo pripojený počítať do internetu (mimo NATu), alebo si prenajmeš VPS a spustíš si tam: prv sa najviac používalo OpenVPN, neskôr IPsec a teraz. konkrétne tento rok je dosť na výslní WireGuard. IPsec je univerzálnejší, ale zas WireGuard je ľahkotonážny, jednoduchšie použiteľný, mno nevie priamo TCP, ale ide UDP.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: VPN skúsenosti 09.01.2021 | 20:07
                    Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                    ak mas pripojeny pocitac priamo k netu povedzme v tom japonsku, tak mas zase ten isty problem. si napojeny cez nejakeho providera, a sice svoj internetovy traffic posielas do japonska, ale moze byt logovany japonskym providerom. s tym VPS to vidim obdobne. Musi verit poskytovatelovi VPS

                    • RE: VPN skúsenosti 10.01.2021 | 00:48
                      Avatar samalama   Návštevník

                      ak odhliadneme od toho, ze vps provider ti "vidi" do tvojho systemu (vidi data, vidi obsah ram, takze aj ked mas sifrovany disk/data, tak ti to nepomoze), tak do tvojej vpn (ktora ti bezi na tej vps-ke) nevidi. co je ale milion-krat lepsie, ako verit nejakemu providerovi vpn sluzby...

                      • RE: VPN skúsenosti 10.01.2021 | 19:11
                        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                        no, ale ten VPS takisto moze vidiet tvoju komunikaciu smerom do internetu. Takisto ako tvoj provider. Plus teda vidi este aj obsah tvojho systemu a obsah RAM. Kde je akoze ta milionova vyhoda ?

                        • RE: VPN skúsenosti 13.01.2021 | 12:24
                          Avatar Gr3x0   Návštevník

                          Najlepsie riesenie je nepouzivat internet. Dneska uz asi ani neexistuje riesenie ktore ti zabezpeci anonymitu na 100% mozes to akurat tak stazit niekomu kto bude hladat tvoju digi stopu. Osobne som na sukromie na internete zanevrel kedze udaje musim dat uz providerovi internetu. PC si musim kupit v obchode kde maju min kamery.
                          ak cches byt uplne anonymny tak hej jedine pc z druhej ruky a na internet sa pripajaj len mimo domova idealne keby si kazdy tyzden zmenil geolokaciu cize vela cestuj.

                          BTW: Ak mate niekto fakt zaujimave riesenie ako byt 100% anonymny tak sem stym :).

                          • RE: VPN skúsenosti 13.01.2021 | 13:32
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Exit node z Ruska, ako to robia amerikánsky hackeri, ktorých média volajú ruský hackeri.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org