Disky SDD + HDD.

Sekcia: Hardware a Drivery 17.05.2020 | 13:58
Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

Ake mate skusenosti z pouzivanim kombinacie SDD (system linux) + HDD (ulozidko) ? Vyuzivate na HDD(ulozisko) nejaku defragmentaciu ?

    • RE: Disky SDD + HDD. 17.05.2020 | 14:54
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      no ja vsade používam kombináciu SSD pre systém a HDD pre dáta (/home mám ale na SSD - ale ja home nepouzivam na ukladanie dát), má to najlepší pomer cena/výkon/kapacita

      najstarší stroj s týmto vybavením je ntb z roku 2010-2012 kde som vymenil DVD mechaniku za 2.5' SATA SSD

      oba disky majú ext4 formát, HDD bolo naposledy formátované pred 6-7 rokmi, nikdy som sním nerobil nič iné iba ho používal, 90% obsahu sú fotky a videá z mojich kamier a exporty z videoeditora

      najnovší stroj mám HPE microserver, s M.2 NVMe SSD ckom a HDD s BTRFS raidom 

      ten má len pár mesiacov

      este mám jeden PC s SATA SSD a asi 5xHDD (tie sú ako pozostatok windowsu ale formatovane na NTFS) ale tie sluzia iba na citanie dat na nich ulozenych

      nikdy som ziadnu defragmentaciu ani ine srandy z windowsu neskúšal (pokiaľ viem linuxové filesystémy ich takmer nepotrebujú) ani neplánujem

      BTW - vsetky dáta (nenahraditeľné - nie filmy a seriály) mám samozrejme zalohovane aj na externom disku (to je dobrý zvyk ktorý odporúčam každému)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Disky SDD + HDD. 17.05.2020 | 15:18
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Jasne že áno, na SSDčku mám Linux s /home a druhý HDD pripájam ako /datadisk, kde mám uložené všetky dáta,,,

    • RE: Disky SSD + HDD. 17.05.2020 | 17:00
      Avatar Michal.K MX 19  Používateľ

      Ak by som si teraz zriadil SSD-cko. Musim nasledne Ulozit data z /home na externy disk ?! Nasledne install Linux na SSD. Sformatujem HDD. A z externeho disku nakopirujem data opat na HDD ako /data. Sla by aj moznost si ponechat /home na HDD ?

      Aka je podla vas, overena znacka SSD a kapacita. 125GB by urcite stacila na system.

      • RE: Disky SSD + HDD. 17.05.2020 | 17:22
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        To záleží na tebe ako ti to vyhovuje, každý má iné preferencie. Ja roky ukladám všetky dáta na druhý hdd disk, nastavenia v /home ma netrápia a nechávam ich na ssdčku aj s Linux inštaláciou tak ako som už písal. Dôležité konfigy, skripty alebo poznámky mám uložené na dátovom disku, inštaláciu viem urobiť aj s nastavovačkami programov do dvoch hodín, dôležitejšie sú pre mňa uložené dáta ako inštalácia. Mám ssdčka ADATA a WD, predtým Sandisk a zatiaľ som nemal žiadny problém a disky zažili x preinštalácií.

      • RE: Disky SSD + HDD. 17.05.2020 | 22:57
        Avatar redhawk75   Používateľ

        osobne Adata, Patriot, Crucial a Kingston

        Inak pri dnesnych cenach a pri tom, ako linux pristupuje k SSD (na rozdiel od windows) by som sa nebal ani samotneho SSD

        na system staci aj 32 / 64GB

        osobne mam 128GB Kingston SV300 a stale mam podla info na 12%  (disk mam od 2014) mal som tam isty cas swap odhad zivotnosti (tepreticky) je este 6,4TB na zapis 

        • RE: Disky SSD + HDD. 17.05.2020 | 23:37
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Pod 128ku by som nešiel a ani to nemá zmysel pri dnešných cenách diskov,,,

      • RE: Disky SSD + HDD. 18.05.2020 | 10:05
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        nevieme ako to máš teraz

        ale dáta na HDD si môžeš nechať nedotknuté (vrátane pôvodného OS) doplniť SSD do PC naň nainštalovať nový linux a ten HDD len pripojiť (mount) a používať - skopirovať si dáta z pôvodného /home na HDD do nového (prípadne zmeniť partície, odstrániť swap a partíciu zo systémom a zväčšiť odiel - malo by to isť bez straty dát, ale určite odporúčam zálohu)

        otázka je ako je naformátovaný ten HDD (teda najmä oddiel na dáta) ak je to ešte pozostatok z windowsu (teda NTFS) asi by bolo ideálne odzálohovať dáta na externý disk a celý ho naformátovať

        ale kedže nevieme ako máš rozdelený ten disk, ako naformátovaný a ako si predstavuješ nové rozdelenie, vieme iba polemizovať

        ja osobne nemám /home na osobitnej partícii (ale mám ho zálohovaný na serveri) teda na SSD mám 1 partíciu pre / a 1 pre swap a na HDD mám 1 partíciu na data (a ten mám pripojený na /media/DATA)

        čo sa týka samotného SSD, ak ide o desktop PC a máš možnosť použiť M.2 NVMe (prípadne s adaptérom do PCIe) je to podla mna ideálna voľba a ak pôjdeš do SATA kupil by som najväčší disk s dram cache ktorý ti dovolia financie

        čo sa velkosti týka myslím že pod 120 GB nemá zmysel ísť, aj keď systému by pravdepodobne stačilo aj menej, pri dnešných cenách nemá zmysel kupovať malinké disky

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Disky SDD + HDD. 17.05.2020 | 22:39
      Avatar redhawk75   Používateľ

      uplne standard (/ a /home na SSD. na hdd swap + particia ntfs a ext4 s datami + particia ntfs s win7) 

    • RE: Disky SDD + HDD. 18.05.2020 | 21:20
      Avatar mark   Používateľ

      Pri súčasných cenách SSD a RAM majú klasické disky snáď význam len pre zálohy ako externé disky na nových strojoch (servery teraz neriešim). Aj tak mi zíva SSDčko prázdnotou. A to som sa mu dlho bránil...

      • RE: Disky SDD + HDD. 19.05.2020 | 08:23
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        no aj keby som ignoroval fakt že mám bežne na disku viac ako terabajt dát, ktoré pravidelne používam a neistotu v životnosti lacných SSD tak si myslím že HDD majú stále opodstatnenie

        mať menej dostupného miesta ako 1TB je dosť odveci v dnešnej dobe 4k videí a 100GB hier

        1TB HDD stojí niečo vyše 40€

        1TB SSD stojí niečo vyše 100€

        to je viac ako dvojnásobok a to som pozrel najlacnejšie SSD

        takže ak pc človek používa aj na iné účely ako prehliadač internetu, HDD majú stále zmysel a svoje miesto ako úložisko dát

        a duplom to platí pre zálohovanie a raid (ak človek nevyžaduje obrovské rýchlosti)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Disky SDD + HDD. 19.05.2020 | 19:14
          Avatar redhawk75   Používateľ

          hm no na data mam 12TB NAS.

          A ssd v notebookoch 128GB na desktope SSD 120 GB +750GB Hdd (kvoli praci) 

          4k videa mi nic nehovoria (fungujem na fullHD plazme) a hravam par hier vacsinou rpg do 10 GB aj s ponozkami.

          Ale suhlasim.

          HDD maju stale svoje miesto, ale system i tak SSD aj ked 32GB