linux na IBM T41

Sekcia: Ostatné 23.05.2020 | 18:42
Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

prosím vás, má niekto po ruke link na distribúciu, ktorá mi pôjde na tomto dedkovi? čo som stiahl lubuntu, tak mi niečo vypísalo, že nemam zapnuté na CPU a keďže som to nenašiel v biose, tak hľadám nejak neúspešne ďalej... chcel by som niečo, ako ubuntu alebo tak, aby to malo grafické rozhranie a tak, len ked som zadal linux pre ibm t41, tak vyplulo čokoľvek, len nie nič, čo by som dokázal hneď inštalovať :D

    • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 19:05
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Čo presne Ti vypísalo a ký tam máš hardware?

      • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 19:09
        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

        PAE disabled toto vypisuje...

        ale cakal som link, ni eotazku :D

        • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 19:32
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Však preto som sa pýtal, pretože odpoveď závisí od toho, čo sa mu nepáčilo. Tušil som, že to bude súvisieť s PAE. A taktiež si neprezradil, že či tam máš 32 bitový alebo aký procesor, predpokladám, že 32 bitový. Takže treba vyhľadať inštalačku pre 32 bitový procesor bez podpory PAE alebo použiť parameter -- forcepae ako je uvedené v odkazoch. Nejaké info o problematike tu alebo tu. Dnes už asi iso súbor bez podpory PAE nenájdeš.

          • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 19:39
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Ešte tu je pekný popis riešenia pre napr. 32 bitové Lubuntu.

          • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 20:04
            Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

            tak ja som myslel, že keď napíšem IBM T41, tak to zaradí automat do 32 bit :)

            v každom prípade, nahadzujem linux mint, čo poslal link "debian+", za čo mu veľmi pekne ďakujem, tá inštalačka ako jedina rieši PAE fintu :D

            tak som zvedavý kam sa dostanem :D

            • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 20:09
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
              tá inštalačka ako jedina rieši PAE fintu :D

              no tak s tým si niesom až tak istý, mám pocit, že budeš potrebovať riešiť -- forcepae fintu pomocou parametra viď viď. Ubuntu.

              • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 20:13
                Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

                tak všetky inštalačky, čo som skúšal nefungovali, pretoze chýbal parameter pae, tento mint ako jediný ponúkol pae forced a teraz to inštalujem, tak keď to nahodím, dám vedieť

                zatiaľ to vyzerá veľmi slubne, tak snáď nedostanem linux facku

                • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 21:05
                  Avatar debian+   Návštevník

                  Pozor PAE nie je finta pre spustenie ako take. Je to len bonus. V sucastnosti sa ten pojem pouziva pri instalackach vo svete 32-bitovych systemov. PAE hovori, ze 32-bitovy OS vie vyuzivat viac viac ako ~4GB. Kedze cislo na adresovanie sa nezmestilo do 32 bitoveho cisla, tak sa vyuziva finta. Aj bez PAE ti 32 bitovy system pojde.

                  • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 21:19
                    Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

                    určite nemám dôvod neveriť, že by to šlo, ale nedokázal som to prekabátiť, keď som to spustil z DVD a mi to len napísalo to varovanie PAE a skončil som... tak som vďačný, že si poslal link na blbuvzdroný linux v prostredí PAE je to ten linux mint :D

                    • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 22:07
                      Avatar debian+   Návštevník

                      Ak je ten vypis spravny, tak ten proces nema podporu PAE.

                      Daj vypis prikazu:

                      cat /proc/cpuinfo | grep '^flags'
                      
                      • RE: linux na IBM T41 24.05.2020 | 07:02
                        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

                        dobré ráno, sa priznám, že si ma dostal, tá kláveska snáď ani nemá teké znaky, čo si napísal pri tom flags a kopírovať mi to nefachá...

                        veľmi rád by som ti vyhovel, ale netuším ako napísať tie znaky, pretože ako vždy mám problém s tým, že internacionálna kláveska IBM má veci tam, kde to nie je napísané... dokonca aj @ sa dáva inak :D tým pravým alt + v, proste úplne zle...

                        • RE: linux na IBM T41 24.05.2020 | 10:01
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                          pravý alt + v je štandard na zadavanie @, takže všetko ok

                          čo sa týka vkladania do konzoly, skus CTRL+SHIFT+v alebo klikni pravou myšou do konzoly (buď ti to priamo vloží alebo v kontextovom menu dáš prilepiť)

                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • RE: linux na IBM T41 24.05.2020 | 13:33
                            Avatar debian+   Návštevník

                            A stranku si otvor v programu netsurf.

                            • RE: linux na IBM T41 25.05.2020 | 12:11
                              Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

                              chalani, ste zabijáci, absolútne netuším čo som vlastne chcel :D

                              • RE: linux na IBM T41 25.05.2020 | 12:16
                                Avatar debian+   Návštevník
                                • RE: linux na IBM T41 25.05.2020 | 19:45
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  To si chcel ty.

                                  On chcel na ten stroj nainštalovať Linux, a aj ho nainštaloval.

    • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 19:10
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ je to tá verzia s 32bit Intel Mobile Pentium M o frekvencii okolo 1.5GHz, tak ten procesor o sebe neprezradil že má PAE aj keď ho mal.

      Kedysi sa to riešilo obskúrnym prepísaním súboru /proc/cpuinfo pomocou mágie (chroot a bind). Ale vyše 5 rokov nazad kvôli tomu vznikol parameter forcepae ktorý stačilo zadať pri štarte OS.

      PS: 32bit CPU z roku okolo 2004, netráp sa s tým.

      • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 19:17
        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

        ďakujem, je to výzva, či také niečo zvládnem :D netrápim sa s tým, ale je to zaujímavé :D

        • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 19:56
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Dlhé zimné večery sú už tatam, a chrípková karanténa už končí tiež. Veľa zdaru :-)

          • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 20:54
            Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

            to máš pravdu, ale už som to nahodil a vyzerá to ok... postačuje to takto...

            mne sa stalo to, že tam bol nainštalovaný XP, ale zrazu odo mňa vyžadoval overenie, tak som zadal kľúč, čo je nalepený dole, ale ten nevzalo a vyhlásilo nejakú chybu na servere, tak som sa na to vyprdol a chcel som vyskúšať, že na také "šušťanie" tam môže byť aj linux... aspoň si osviežim pamäť...

    • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 19:25
      Avatar debian+   Návštevník

      Potrebujes 32 bitovy system, lebo tvoj procesor (IBM ThinkPad T41) nepodporuje 64 bitove systemy. Takze mas na vyber:

      • MX Linux
      • ❌ Manjaro
      • Mint
      • ❌ Ubuntu
      • ✅Debian - DVD alebo net install
      • ❌ elementary OS
      • ❌ Solus
      • ❌ Zorin
      • ❌ Fedora
      • ❌ deepin

      Aktualne Top 10 podla distrowatch.com.

      • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 19:29
        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

        ďakujem, už sťahujem :D

    • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 22:07
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

      skvelé páni, mám to nainštalované s som spokojný, ale spokojnejší by som bol, keby nájdem nejaký komunikačný nástroj, najlepšie skype, aby som vedel byť online :D viete mi poradiť? našiel som plugin pidgin, ale nevim k čomu ho mám priradiť, lebo zas som našiel nejaký telergam desktop, čo vyzerá veľmi slušne, ale ešte som ho nestiahol, lebo nechcem sa zbytočne zapliesť... mne postačuje skype a gmail... viem, že v thunderbirde si viem dať komunikáciu gmailu, ale chcel by som jedn nástroj na oba, ak by to šlo... poradte len názov, ostatok si dohľadám :D

      • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 22:43
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tak to ja by som chcel modré lietadlo

        prosím načo ti je program v ktorom budeš mať zabudvaný aj mail aj skype ?? načo by niekto také niečo robil, teda ak odhliadnem od webového prehliadača

        najme ked skype zomiera (na väčšinu telekonferencií už ani nepotrebuješ apku všetko ide cez browser) a gmail ma celkom slušné webrozhranie

        a to aký program použiješ je asi podsattnešie kde maáš zvyšok komunikačných partnerov, lebo tu máme signal, viber, whatsup, skype, zoom, jitsi, facebook, google hangouts,.....

        pidgin mal podporu pre veľa znich (už roky som ho nepoužil tak neviem ako dnes)

        skús pogooglovať alebo počkaj kým ti to vygoogli debian+

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 23:08
          Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

          nie, mail a google komunikaciu viem mat v jednom... to nei je problem, chcel som skype, ten pouzivam na tieto platformy...

          uprimne, okrem telefonu a .mac nepouzivam nic, skype, zoom mam len na zariadeniach, kde mi to nevadi... google ani nepouzivam... ide len o pocit spojenia so svetom...

          • RE: linux na IBM T41 26.05.2020 | 10:36
            Avatar redhawk75   Používateľ

            skype je len 64bit. ma ho MX linux v MXPI. taktiez antix.

            LM bola najhorsia verzia, kedze buntu rodina zabila i386 architekturu

            BTW Skype microsoft chce zlucit s Team.

            • RE: linux na IBM T41 26.05.2020 | 19:47
              Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

              to neviem, ja mam este jeden IBM T43 a tam mam Win7 32 bit a mam tam skype a funguje, ba dokonca to zvladne video na strane volajuceho, kedze ten pocitac nema vlastnu kameru :D ale naozaj to mam skor na posielanie potrebneho suboru a pisanie a niekedy dokonca zdielanie mojej obrazovky, ked treba ukazat ako sa co robi :)

              ten druhy IBM T41, ten, ktory som vdaka vam preinstaloval na linux mal v sebe Win XP, ale tam som to len nahodil, zavrel a odlozil, neviem preco, proste som to tak spravil, teraz som chcel vediet, ci to funguje a zistil som, ze do XP sa neviem prihlasit a nebralo ani kluc, co je nalepeny na spodu pocitac pre ten system, tak som si povedal, ze aspon si oprasim davnu skusenost s linux a nahodim to tam... bola to vyzva, ale vdaka vam som to zvladol, nahodil som tam softy, ktore som tam nahodit chcel, okrem skype, to som nezvladol a nevadi mi to... samozrejme, kedze to nie je moj primarny pocitac, tak som ho vypol a oddychuje v supliku a ked bude jeho cas, tak to vytiahnem a uzijem podla potreby...

              skype mam naistalovany len na iPade, ale to len preto, ze IBM T43 nemam zaujem zapinat a ani nosit... a samozrejme za na primarnom pocitaci nemam nic, co je microsoft a ani google, teda ak neratam dropbox, ale ten som mal predtym, ako to prebrali, ak sa nemylim...

              uz si pripadam pristary, aby som drzal krok so vsetkymi tymi novymi komunikacnymi moznostami, uz sa vystacim s klasickym telefonovanim, sms, mail a na co nedam dopustit je osobny kontakt... takze tie moje IT komunikacne zrucnosti skor sluzia na to, aby som si dohodol realne stretnutie, inak sa snazim relativne uspesne vyhybat posedavanim pri pocitaci, aj ked vzhladom na moju pracu je to nei vzdy mozne :D

      • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 22:44
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Ak sa nemýlim Skype zrušil podporu 32bit verzie ak používaš 32bit Linux. Alebo skús komunikovať cez web.

        • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 23:10
          Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

          nezrusili, len zrusili funkcnost na win XP... nechcem komunikovat cez web, je to pre mna otravne :)

          tam ide len o to, že chcem mať pohodlný nástroj na komunikáciu, ktorý môže byť stále zapnutý a nebude to prehliadač...

          • RE: linux na IBM T41 23.05.2020 | 23:13
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ten pidgin si skusil ?

            a google ? https://www.google.com/search?q=skype+linux+32+bit&oq=skype+linux+32&aqs=chrome.1.69i57j0l3.6808j0j7&client=ms-android-samsung&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: linux na IBM T41 24.05.2020 | 00:13
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Prípadne skús Franza, ale nemám odskúšané,,,

          • RE: linux na IBM T41 24.05.2020 | 07:11
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Povedz akú kvalitu malo video v tom Skype pod WinXP. Bez GPU akcelerácie, a na jednojadrovom procesore ktorý je min.10x pomalší ako štvor alebo osemjadrá v lacných mobiloch za necelú stovku.

            A prezraď aj za koľko peňazí ten starý NB zožerie elektriku za rok, ak ho chceš mať zapnutý namiesto domácej pevnej linky. Zásuvkové meráky spotreby požičiavali v elektrárňach, alebo ti ho požičia miestny kutil.

            PS: Vyhrať sa s tým starým počítačom, to áno. Bez problémov, aj keď už nadsluhuje. Ale mať takú starú haraburdu furt zapnutú a riskovať že to niekomu zapáli domov, to už nie je dobrý nápad. Aspoň podľa mňa. A to ani keby to nebol tvoj domov.

            • RE: linux na IBM T41 24.05.2020 | 08:09
              Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

              toto mi nikdy nenapadlo, naozaj to bola pre mna vyzva, ktoru som nejak podla mojich poziadaviek splnil... ano, pocitac nadsluhuje, ale svoju pracu stale odvedie a uprimne, nie je to moj pracovny stroj, je to len o tom, aby som nestratil prehlad :)

              • RE: linux na IBM T41 24.05.2020 | 08:21
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Tak si pripni bobríka na šerpu, a odlož to. A na prácu použi nejaký zrecyklovaný notebook, niečo čo má aspoň DDR3. Aby si netrpel pri každom kliknutí.

                Také notebooky s DDR3 sa dajú vyskladniť vo firmách (teda alebo odkúpiť za manipulačný poplatok).

                • RE: linux na IBM T41 24.05.2020 | 10:03
                  Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ

                  už sa stalo :D nie som zberateľ, aj keď to tak asi teraz vyznieva :)

                • RE: linux na IBM T41 26.05.2020 | 10:37
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  aj ja chcem jeden za manipulacny poplatok

                  • RE: linux na IBM T41 26.05.2020 | 11:21
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Veľa firiem poskytuje svojím zamestnancom možnosť odkúpenia prideleného počítača po 5r odpisovej dobe. Má to výhodu, že sa potom zamestnanci chovajú šetrnejšie ku zverenému firemnému majetku.

                    Iné firmy to venujú na charitu. A ďalšie firmy povedia na toto, že kúp si nový a tento ekologicky vyhodíme do elektroodpadu.

                    No, občas to recyklujú nejakí ľudia čo to potom predávajú cez bazoš. Ale tam je trochu iná cena.