undelete ext4

Sekcia: Ostatné 15.08.2020 | 12:33
Avatar rici   Návštevník

Dobry den,

mam NAS zyxel a v nom 2 disky 3TB v raid1 ext4. Bol som pripojeny cez web rozhranie, menil zlozeky na disku a zaroven v terminale cez ssh. Nechtiac sa mi vo web rozhrani podarilo vymazat zlozku v korenovom adresari kde bola zaloha 2TB dat, to som zistil az v terminale pri ls -al tam zlozka nebola a df -k ukazalo chybajuce 2TB dat.

Zapisal som si dmesg do suboru, NAS vypnul a disk dal do PC s live Kali, urobil DD obraz na iny 3TB disk a zkusal obnovu. Cez journale som zistil Inodu zlozky. Debugfs vie zobrazit prvy level vnutornej adresarovej struktury zlozky a ich Inody (cca 25 podzlozek). Extundelete a ext4magic vie obnovit cca 300GB dat s povodnou vnutornou adresarovou strukturou a menami suborov. Datacarving PhotoRec-em som obnovil cca 90% z povodnich 2TB ale bohuzial vo formate ako file0123.jpg a pod, samozrejme bez vnutornej adresarovej struktury.

Bojujem s tym uz pol roka a neviem ako dalej, za akykolvek podnet ako zachranit vacsinu dat s povodnou adresarovou strukturou budem velmi vdacny.

Dakujem, Rici

    • RE: undelete ext4 15.08.2020 | 13:05
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      ext4magic si neskúšal?

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: undelete ext4 15.08.2020 | 13:40
      Avatar rici   Návštevník

      praveze skusal, ako pisem vyssie "Extundelete a ext4magic vie obnovit cca 300GB dat s povodnou vnutornou adresarovou strukturou a menami suborov."

      • RE: undelete ext4 15.08.2020 | 13:50
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Sorry ext4magic som prehliadol. Foremost som nikdy neskúšal, ale skusil by som ho, však dáta si už stratil, takže nie je čo stratiť :) On hľadá podľa hlavičky a patičky súboru, či obnovuje aj adresárovú štruktúru netuším.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: undelete ext4 15.08.2020 | 14:04
      Avatar rici   Návštevník

      O foremost viem ale este som neskusal, pokial viem je to datacarving podobne ako ten Photorec. Ale asi vyskusam aj to, bohuzial tomu nedavam vacsie sance ako tomu Photorec-u..

      • RE: undelete ext4 15.08.2020 | 14:23
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Hmm, trochu som po nete hľadal a zrejme ťa nepoteším, tie názvy neobnovíš.

        Zrejme by šlo napísať si skript ktorý by podľa meta informácií v tých súboroch ich dodatočne premenoval. Počítam že na GitHube sa taký nejaký skript aj vála. Len neviem či je to relevantná možnosť pre teba.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: undelete ext4 15.08.2020 | 14:28
      Avatar rici   Návštevník

      tak to sme dospeli k podobnemu zaveru, skript pri roznych typoch suborov a 2TB dat moc neprichadza do uvahy :(

      • RE: undelete ext4 17.08.2020 | 11:54
        Avatar mprasil   Používateľ

        IMO to bude vela prace, ale tie metadata by mohli pomoct. Spominal si 15 rokov fotiek - tie zvycajne budu mat nejaku formu EXIF metadat - mozno ako prvotny pokus by si mohol zobrat a roztriedit tieto subory podla dni do priecinkov. Uz to samo o sebe by mohlo vela fotiek z jedneho "albumu" dat dokopy a ulahcit ti to upratovanie do adresarovej struktury.

        2TB zas nie je tak vela dat zvlast ak iba citas hlavicky suborov a potom presuvas v ramci tej istej particie. Ked som robil nieco podobne ja, tak som si vytvoril paralelnu strukturu pomocou hardlinkov (cp -l [zdroj] [ciel]), co je pre filesystem velmi jednoducha operacia a umozni to mat tie data v roznych adresaroch zaroven bez toho aby si ich viacnasobne kopiroval.

    • RE: undelete ext4 16.08.2020 | 22:42
      Avatar samalama   Návštevník

      ... podarilo vymazat... zaloha 2TB dat...

      kedze to bola zaloha, tak sa nic nedeje. urob novu zalohu z ostrych dat (pripadne z archivu) a ide sa dalej...

    • RE: undelete ext4 17.08.2020 | 09:33
      Avatar rici   Návštevník

      Bohuzial 3/4 tych dat bolo len na tej "zalohe". Kedze to bol RAID 1 tak som myslel, ze to je relativne v bezpeci. Bohuzial to nebolo blbuvzdorne... Velka cast toho su sukromne fotky za cca 15 rokov takze k tomu sa uz nikdy nedostanem. Kazdopadne podarilo sa mi pomocou tohto nastroja www.r-studio.com/free-linux-recovery obnovit adresarovu strukturu spolu s menami suborov (bohuzial len menami lebo subori su prazdne - OB velkost). Planujem to skombinovat s bezmennymi subormi ktore obnovil PhotoRec a snad sa mi podari vacsinu zachranit.

      Poucenie do buducna - pravidelne zalohovat cele NAS pole na externy disk.

      • RE: undelete ext4 17.08.2020 | 09:37
        Avatar rici   Návštevník

        A inak povodne som aj mal ciastocne zalohovany NAS na externych diskoch ale v tej prvotnej panike zo zmazania pri pokuse o obnovu som prepisal tu zalohu na externych diskoch. dd if="vymazany NAS" of="externy disk na ktorom som zabudol, ze je zaloha"