NOTEBOOK a LINUX

Sekcia: Hardware a Drivery 16.12.2005 | 14:38
Avatar petulik Kubuntu 5.10  Používateľ
Chcem vas poprosit o radu. Potrebujem cim skor kupit notebook, kde budem mat linux (kvoli sebe a diplomke), len sa neviem rozhodnut aky. Ktory je lepsi pre lepsi beh linuxu? Napr. AMD Sempron alebo nejaky na baze INTEL CELERON M?? Vyplyvaju z toho pre linux nejake obmedzenia alebo rozdiely? Dik (ps: mate dobre skusenosti s Acerom a linuxom?)
    • Re: NOTEBOOK a LINUX 10.11.2005 | 14:39
      Avatar petulik Kubuntu 5.10  Používateľ
      este ma napadlo, nepoznate nejaky notebook ktory by nebol dodavany s tym hlupym billovym OS , aby som nemusel platit este aj zan?
    • Re: NOTEBOOK a LINUX 10.11.2005 | 14:46
      Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
      Možno vám pomôže stránka linux-laptop.net.
      • Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 10.11.2005 | 17:27
        petulik   Návštevník
        dakujem, ale nasiel som tam len "starsie" modely
        • Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 10.11.2005 | 17:35
          david   Návštevník
          no skusenost acer-linux mam a vskutku nie som moc nadseny. konkretne mam acer travelmate 2,6 Ghz 256ram 30gb Hdd(kliknite na inzeraty.sk predavam ho) 1.baterka pod XP mi vydrzi 1 hod pod Mandriva 2005 len 40 min - velky minus pre mobilny notebook - a to som si nastavoval v KDE a neviem este kde inde vsteko mozne aby som setril baterku. ale je to mnozstvom procesov ktore mi bezali 2,mal som na nom MDK10 MDK 10.1 Mandrivu ale vazne rozmyslam nad Slackware, pretoze ta rychlost nabehnutia systemu je fakt zalostna a ked tam dam ine distro starsie tak mi nepozna chipset(nejde hudba a tak) je to len moj skromny prispevok mam rad linux ale toto mu vytykam (na desktope mi fachci bez zakopnutia)
          • Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 10.11.2005 | 17:54
            petulik   Návštevník
            dakujem. tak teraz neviem, uz som bol takmer rozhodnuty ze beriem acer, ale po tomto ..
          • Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 22.11.2005 | 19:35
            kajn   Návštevník
            mam acer travelmate 2201LC a linux na nom fici krasne. baterka sa da spravit len je to hrube a tazke...
    • Re: NOTEBOOK a LINUX 11.11.2005 | 04:09
      Stanleyk   Návštevník
      Ja mam ECS a928, P4 1,7GHz ; 1GB RAM, a bezproblemovo mi slapal MDK 10.1 a teraz som uplne spokojny so SuSe 10.0. jedina vecicka na bookoch je grafika.... Plnohodnotne ovladace je semtam problem ... teda aspon u mna :-(
      • Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 11.11.2005 | 07:49
        max.max   Návštevník
        už sa dá natrafiť aj na mašiny ktoré majú nainštalovaný linux. v datarte som videl notebook s nainštalovaným ubuntu.ja som super spokojný so SuSe 10.0
        • Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 15.11.2005 | 21:05
          david   Návštevník
          je to pravda niektore firmy bezne dodavaju linux ku notebookom. napr Shark :) ak ti mam poradit tak urcite si nekupuj notebook IBM - boli a (asi este su) problemy ktore dokonca mohli poškodiť celý notebook, poradil by som ti libru ale tam padla firma pokial mam dobre info. HP - su dost drahe, ale ak chces NB dobry a za dobru cenu ber ten HP nx6110 (Kamoske sa pokazilo wifi a bluetooth na nom, ale daju jej to dokopy) toshiba je dost draha, microbook - neviem osobne asi nie, Benq - ma zaujimave ceny ale neviem, ASUS je dobry na grafiku a zvacsa sa dodava s roznymi doplnkami Dufam ze som ta inspiroval a este jedna vec - ak chces dobry a lacny CPU asi bude pre teba ten Celeron M, zalezi vsak len na tebe. (ps na aceri sa rychlo vykyva display (zavisi od pouzivania))
          • Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 15.11.2005 | 21:08
            david   Návštevník
            sorry za tento prispevok, uz si si vlastne poradil ale je to pre mna taka satisfakcia, lebo v notebookoch chodim uz nejaky cas
          • Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 17.11.2005 | 21:10
            lkac   Návštevník
            neviem odkial mas tu info o IBM, mam TP R51 a bezi mi na nom Mandriva 2006. Vsetko, na co si len spomenies na nom slape, utilita klaptop, OSD, hw klavesy na displej a zvuk, wifi, ethernet, modem, BT, sleep, skratka vsetko. A to bez nejakeho dlheho spekulovania. Pri aceroch je viac problemov, hp je na tom lepsie. Preslomi toho rukami uz viac, ale thinkpad je zatial na spice kompatibility.
            • Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 17.11.2005 | 23:34
              Avatar peto debian 3  Používateľ
              kupil som ibm 600X, 128 ram, 500mhz cpu, 10GB hdd. co tam mam dat aby to nexodilo ako lekvar a dalo sa na tom robit? ramku dokupovat nexcem. dakujem
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 18.11.2005 | 09:45
                peter golis   Návštevník
                zapnut (a skontrolovat) dma na disku, rozmysliet si ci clovek bude pouzivat gnome alebo kde, nahodit nejaky oknovy manager co pouziva malo pamete (napriklad fluxbox), povypinat zbytocne animacie v grafike, povypinat nepotrebne sluzby, nahodit prelink, zrusit obrazok pozadia, zusit neakcelerovany framebuffer, rozchodit si akceleraciu na grafike. a rozmysliet si ci clovek potrebuje ku kazdodennej praci star/open-office. ja si zijem uplne v pohode na gentoo, pIII 450Mhz, 192Mb ram (normalne mi staci 120Mb).
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 19.11.2005 | 19:36
                  peto   Návštevník
                  ja som myslel aku distribuciu zvolit. pouzivat to xcem na surfovanie
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 19.11.2005 | 21:09
                    peter golis   Návštevník
                    aku distribuciu? predsa: http://distrowatch.com/
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LIN 22.11.2005 | 15:52
                      peto   Návštevník
                      tak to si mi bohovsky pomohol :-) , som tam kde som bol aj pred touto diskusiou
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a 22.11.2005 | 16:40
                        peter golis   Návštevník
                        ja som zabudol. ty si chcel niekoho kto ti odporuci distribuciu ktora pojde skutocne najlepsie na danom hardware. a nebude vyzadovat cokolvek nastavovat a instalovat doplnkove ovlacace a aby mala vsetko potrebne na pracu s multimediami (mp3/dvd/divx a titulky). ze? ale to by ta v kupe daneho zeleza musel niekto predbehnut a cakat na tvoju otazku.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBO 23.11.2005 | 08:07
                          peto   Návštevník
                          ja to potrebujem na surfovanie. vcera som tam hodil stary redhat. dakujem.neco uz vymyslim. keby som xcel robit s multimediami, dam si tam xpcko... :-)
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NO 08.12.2005 | 08:02
                            Brano2   Návštevník
                            mam sice 700MHz a 256MB ram, ale bezi mi celkom v pohode mandriva 2006 a windowmaker.. zato celkom dobre ohlasy su poslednu dobu na ARCH linux, odporucaju ho na slabsie stroje, no nieje to az taka "klikacka" ako mandriva/suse ;) Ved vyskusaj
          • Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 06.12.2005 | 16:01
            Peto   Návštevník
            Ak kupujes notebook HP, tak HPIMPORT.SK dava tiey k notebookom LINUX (Alebo FREEDOS, mozes si vzbrat :)
    • Re: NOTEBOOK a LINUX 22.11.2005 | 20:39
      Avatar Anix Ubuntu 5.10  Používateľ
      http://linux-on-laptops.com/
      • Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 23.11.2005 | 08:05
        peto   Návštevník
        dakujem.idem to skusit.
        • Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 15.12.2005 | 11:35
          pega   Návštevník
          Neviem, prečo to tu tak zložito rozoberáte. Všetky značky notebookov doporučujú Win XP prof SP2. Ovládače no-problem, inštalácia no-problem, používanie takytak... Také problémy aké máte vy so svojími Linuxami som ja pri Win nikdy nemal. Ustavične niečo dolaďovať a riešiť niekedy neriešiteľné - tak to už nie je o používaní zariadenia ale o trápení sa pri jeho používaní. Technika má slúžiť ľuďom a nie naopak. P.S. A nemyslite si, že som ten Win kupoval, takže to nie je ani o cene.
          • Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 15.12.2005 | 11:47
            max   Návštevník
            ved o to.ide!!!!!!!!!!!!!!!o to neustále doladovanie.najviac nešťastný som ak my všetko funguje!teda aspon ja. xp-ko používam už len ako písací stroj
          • Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 15.12.2005 | 13:02
            peter golis   Návštevník
            compaq nc6k, xp. vies mi tam zapnut dma na disku ked uz tvrdis takuto blbost?
            • Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 15.12.2005 | 14:05
              max   Návštevník
              to patrilo mne?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 15.12.2005 | 14:17
                peter golis   Návštevník
                ee, sorry. klikol som o jedno nizsie. patrilo to tomu co si hovori pega. ak tvrdi e winblows, specialne xp je najvhodnejsi na nitebooky, tak nech mi to aj dokaze na mojom.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 16.12.2005 | 03:47
                  pega   Návštevník
                  Neviem ako ty ale ja som nikdy nemal problem s DMA ani na XP ani na ME a slapalo na vsetkych mnou montovanych PC i notebookoch. Po nainstalovani Win XP slo okamzite, akurat na ME trebalo ho zapnut a aj to nie vzdy. Ked ma Linux problem spoznat hardware, tak sa potom necuduj, ze ti nebezi DMA! A mozno ti DMA nebezi aj preto. lebo XP je pre teba shit a ty nemas vobec zaujem to DMA riesit, ze? A mozno dokonca ani nevies ako sa to riesi...
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LINUX 16.12.2005 | 08:50
                    peter golis   Návštevník
                    ja som hovoril o wir xp ktore ma podla teba fungovat vzdy a na kazdom notebooku. dma je na radici aj na diskoch v kontrol srapneli zapnute, ale rychlost disku je stale 6Mbit/s. ano, 6 a nie 60. nepomylil som sa. inac ked uz podla teba neviem ako sa to riesi, naucis ma to? alebo mi to sapon zapnes? chcel by som vidiet aky si frajer.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a LIN 16.12.2005 | 10:30
                      pega   Návštevník
                      O tom ci som alebo nie som frajer som nikdy neuvazoval, lebo ja mam PC ako konicka a nie na obdiv druhym ale este raz ti opakujem, ze som s DMA nemal nikdy problemy a PC mi uz preslo hodne rukami. Aky mas ty problem s DMA ma vobec nezaujima uz aj preto, lebo som sa s tvojim zelezom nestretol. Ked ti nejde vsetko tak ako ma, asi to nebude ok - zbav sa ho a uz nikdy sa na tu znacku ani nepozri, nie to este, ze by si ju kupoval! Ked ho budem mat v rukach ozvem sa, ok!?
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBOOK a 16.12.2005 | 11:39
                        necron99   Návštevník
                        chod sa hádať na win-forum a nás nechaj na pokoji.je tak peter?
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: NOTEBO 16.12.2005 | 14:38
                          peter golis   Návštevník
                          neviem jak ty, ale ja som slusne skonstatoval ze xp ma problemy aj na notebookoch ktore su pren primarne urcene. tak isto som sa opytal pega ci by ma to naucil. najme ked frajersky tvrdil ze s xp sp2 nemal nikdy problem. pokial ti moja reakcia vadila, tak sa ti ospravedlnujem. a opustam forum ktore obhajuje mytus o pritulnosti xp. cau.