server

Sekcia: Konfigurácia 14.12.2005 | 23:27
marioff   Návštevník
zdravim, som uplny zaciatocnik v linuxe,preto potrebujem par rad od Vas: 1.Ake je najlepsie distro pre web server (niekde som cital ze Debian) 2.Chcem si tam nainstalovat Apache 2.0.55 s PHP dvoch verzii (4.4.1 a 5.1.1). Daju sa nainstalovat dve rozne verzie PHP? A ako to bude fungovat? 3.Chcel by som spravit aj podporu pre scripty ASP. Kde sa da tato podpora stiahnut a funguje to tiez ako PHP?? 4.Mozem nainstalovat aj podporu pre viac databazovych systemov (MySQL,PostgreSQL,FireBird.....) Ake este existuju ktore by sli na Linuxe? Dakujem za ochotu
    • Re: server 30.11.2005 | 16:26
      azurIt   Návštevník
      ahoj, 1. mas jedno aku distribuciu, debian je dobry v tom, ze sa velmi jednoducho udrzuje up-to-date (nainstalovane zaplat zrobis jednym prikazom), inak ja mam na serveroch slackware a debian. 2. budem len hadat lebo som to este neriesil: podla mna by to slo tak, ze by si mal rozne pripony suborov, teda napr. subory s priponov php4 by sa spustali cez php 4.4.1 a s priponov php5 pod php 5.1.1 . otazne je, ci by sa to v apachovi nebilo. 3. http://www.networkworld.com/columnists/2005/032105internet.html 4. ano mozes, existuju aj dalsie ale v 99,9% pripadoch sa pouzivaju tie, co si vymenoval, cize to bude asi zbytocne
      • Re: Re: server 02.12.2005 | 14:27
        marioff   Návštevník
        1.Oki, asi to predsa poriesim debianom :) 2.Presne ako vravis, tak by som to chcel poriesit. Proste subory s koncoukou .php by sa riesili cez php 4.4.1 a pripony .php5 cez php 5.1.1 , len ci by to fakt slo :?: 3.vdaka za link 4.oki, tak tak tie tri systemy budu stacit Este sa chcem opytat, kolko uzivatelov (stranok) znesie zostava pentium 4 3Ghz,1GB RAM. Potreboval by som len cisto teoreticku odpoved v cisle. Dakujem aj vsetkym ostatnym ktory prispeli svojimi radami
    • Re: server 30.11.2005 | 18:04
      puco   Návštevník
      1. "najlepsie" distro neexistuje (najlepsie je strasne subj. pojem) 2. Skuste pohladat cez googlu. Ale uz som videl napda ako to riesit na FreeBSD, islo by o chrootovanie jednotlivych webservrov (jeden pre v4 a druhy pre v5). Ale kedze ste zaciatocnik, neviem ci to nebude pre vas schodna cesta. Ale ved PHP5 pdoporuje zapnutie kompatibility s PHP4, teda ak sa nemylim a na druhu stranu to moze mat dosledky ze to nebude to iste ako prevadzkovat tie 2 webservre. 4. mna napadli este komercne DB2 a Oracle. Coskoro sa bude dat pouzivat tie obmedzene verzie, takze aj to sa bude dat pouzit,
      • Re: Re: server 30.11.2005 | 18:07
        azurIt   Návštevník
        ad 2. to by musel mat oba web servere na roznych portoch, nepisal sice, ze je to problem ale prekpokladam, ze to tak asi nechcel. a nechapem preco by to musel mat v chroote :)
        • Re: Re: Re: server 30.11.2005 | 21:43
          puco   Návštevník
          no nainstalujes ten apache 2x, raz s podporou v4 a raz s v5 (mozno by to nemuselo ist cez chroot) a potom mas treti, ktory podla stranky prehodi na ten spravny Apache.
          • Re: Re: Re: Re: server 01.12.2005 | 00:41
            azurIt   Návštevník
            hehe no tak to by bola riadna <>ovina :) a v chroote to urcite nemusi byt
    • Re: server 30.11.2005 | 21:56
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      1, take ktore najlepsie poznas 2, naco ti je 4.X.X? ja uz dlhsie fungujem len s PHP 5.X.X a vsetko funguje bez problemov, ale aby som odpovedal na otazku, da sa to 4, ano mozes, pri ./configure pri php si pozri --help a tam mas ako to nastavit (napr.: ./configure --with-mysql)
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: server 02.12.2005 | 23:49
      marioff   Návštevník
      Chcem sa opytat kolko si musim stiahnut z tychto iso obrazov debianu tak aby som v pohode nainstaloval system pre server. Je ich tam nejak moc, treba vsetkych 14?? Ak nie tak co je na tych ostatnych :) Adresa: http://debian.osuosl.org/debian-cdimage/3.1_r0a/i386/iso-cd/ A co znamena ze su v binarnom obraze,mozu byt aj v inej verzii ako binarnej?
      • Re: Re: server 14.12.2005 | 23:27
        Avatar menorx Debian GNU/Linux  Používateľ
        pravdepodobne ti bude stacit len prve cd. na tych ostatnych je mnozstvo programov (openoffice, sk lokalizacia kde... ) ktore na serveri pravdepodobne potrebovat nebudes. ak by si potreboval nainstalovat nieco co nie je na prvom cd tak to mozes doinstalovat z internetu (aptitude install nazov_programu) po nainstalovani zakladneho systemu. programy v binarnej forme su take ktore su uz skompilovane pre dany typ procesoru. (napr. pre i386 - vratane procesorov intel pentium, amd). programy dodane vo forme zdrojoveho kodu si treba skompilovat manualne.