fdisk a cfdisk

Sekcia: Ostatné 18.12.2005 | 18:38
fer1   Návštevník
Pred instalaciou slackware musim vytvorit na hdd miesto pre particiu a skusam rozne prikazy a nic :( mam disk na rozhrani serial ata . ako vytvorim particiu pre linux ?
    • Re: fdisk a cfdisk 17.12.2005 | 21:52
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      # fdisk -l co vypise?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: fdisk a cfdisk 17.12.2005 | 23:51
      Crater   Návštevník
      skús použiť cfdisk, má intuitívnejšie ovládanie bez príkazov
    • Re: fdisk a cfdisk 18.12.2005 | 12:14
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Aha, pozeral som instalacne CD zo Slackware 10.1 a ma jadro 2.4.27, tam este moc dobra podpora S-ATA nie je... Ak si chces nainstalovat slackware zozen si najprv jeden ATA disk (min.5GB). Nainstaluj slackware tam, skompiluj si jadro 2.6.X (alebo nainstaluj z testingu). Ak mas nForce3/4 radic nainstaluj ovladace od nvidie.Teraz si rozdel ten S-ATA disk tak ako ho budes chciet pouzivat, vytvor na nom FS (mkfs, mkswap...) a pripoj ho do /mnt/novy. Prejdi do init 1. skopiruj vsetko z / (okrem /proc, /mnt a /media) do /mnt/novy, pouzi pri kopirovani program MC aby ti zostali zachovane parametre\sim-linky. Uprav /novy/etc/fstab aby sa ti spravne pripajali FS. Ak mas lilo spusti: lilo -r /mnt/novy/, ak mas grub spusti, chroot /mnt/novy, potom cp /proc/mounts /etc/mtab a nasledne grub-install --root-directory=/boot /dev/sdX. Teraz uprav /boot/grub/menu.lst. Daj si pozor, disky sa cisluju od 0.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: fdisk a cfdisk 18.12.2005 | 18:38
      Tatinko   Návštevník
      Nastartuj pocitac z CD 1 Slackware 10.2 a na vyzvu boot tam napis "sata.i"(to je jadro 2.4.31 s podporou SATA radicov), alebo "test26.s"(to je jadro 2.6.13 s podporou SATA radicov). Potom na rozdelenie sata disku pouzi prikaz: "cfdisk /dev/sda". Vela stastia.