Ako spojazdniť Internet cez sieť(router) na Linuxe

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.01.2006 | 21:58
Dave   Návštevník
Zdravím...som čerstvý používateľ Mandrake Linux 10.1 a neviem ako tam mám nainštalovať sieť a ktomu Internet. Mám mikrovlnné pripojenie u Wircomu a mám to zapojené cez router a neviem spojazdniť internet...kde sa to má konfigurovať aby som si mohol surfovať z môjho počítača ( a otestovať tak linuxovu 100percentú bezpečnosť :D ) Za vopred skorú odpoveď ďakujem.
    • Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(router) na Li 28.12.2005 | 20:58
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      IP si nastavujes pomocou DHCP alebo rucne?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(router) n 28.12.2005 | 21:06
        Dave   Návštevník
        Neviem čo tým myslíš. Lebo pred 30 min. som prvý krát nainštaloval Linux Mandrake a predtým som frčal na XP :-) teraz som rozhodnutý zostať na Linuxe, len neviem spojazdniť NET. V XP-čku bolo niečo také ako, že Router my priradí IP adresu a všetko ostatné už je hotové... A čo je teda DHCP a aké sú možnosti pri ručne a pri DHCP?? Za pochopenie vopred díki :)
        • Re: Re: Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(route 29.12.2005 | 12:53
          WlaSaTy   Návštevník
          >V XP-čku bolo niečo také ako, že Router my priradí IP adresu a všetko ostatné už je hotové... ked zoberieme do uvahy ze DHCP znamena dynamic host configuration protokol tak ... a rucne nastavenie znamena rucne nastavenie.
          • Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(r 29.12.2005 | 15:01
            Dave   Návštevník
            :) takže ako to mám nastaviť aby mi to šlo? Skúšal som aj cez "ručné nastavenie" a samozrejme som vyskúšal aj "DHCP" a výsledok presne taký istý...nejde NET. Sieť ide, ale NET nie!
      • Re: Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(router) n 28.12.2005 | 22:27
        Dave   Návštevník
        Už som zistil čo je to DHCP. Je to komunikačný protokol na karte TCP/IP. Fajn a ako to mám spojazdniť? Ako ho mám naštelovať?
        • Re: Re: Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(route 29.12.2005 | 11:34
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Pusti si YaST, Network Devices -> Network Card a tam si nastav svoju sietovu kartu.
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(r 29.12.2005 | 13:14
            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
            aha, ty mas MDK, az teraz som si to vsimol... Spusti si Mandrake Control Center a pohladaj tam nieco ako som ti napisal (=> nastavienie sietovej karty ).
            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Internet cez si 29.12.2005 | 14:30
              Dave   Návštevník
              Mnô. A keď v pravom dolnom rohu obrazovky kliknem pravým tlačitkom na ikonu siete a vyberiem => konfigurácia siete...tak tam mám záložku TCP/IP. Na nej je spôsob protokola a môžem si vybrať "žiadna, statická, al. DHCP" pri prvom a poslednom už ďalej nemôžem nič meniť. Keď zvolím statická, tak môžem zadať IP adresu (asi moju) potom adresu "brány" a "masky siete". Pokúšal som sa zadať všetko správne a nastaviť adresy podľa Routera. A stále je problém s otvorením nejakej internetovej stránky. A keď som zvolil DHCP, tak takisto som nemohol otvoriť žiadnu stránku. Na Routeri sú zapojené ešte dalšie 2 PC-čka a na nich sú XP-čka. Ja s Linuxom ich môžem vydieť. Dokonca aj našu vnutornú sieť môžem vidieť. Ale na NET nemôžem. PCMCIA kartu my nenašlo...ale v pravom dolnom rohu my ukazuje že "sieť je dostupná" čiže IDE! Ale ona v skutočnosti asi ide len sieť a nie NET... Kde by mohla byť ešte chyba?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Internet ce 29.12.2005 | 14:36
                Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                Mas nastavene proxy?
                Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Interne 29.12.2005 | 14:41
                  Dave   Návštevník
                  Nie, teda, v záložke proxy je nastavené "Priame pripojenie na Internet" Má sa tam niečo špeciálne nastavovať?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Int 29.12.2005 | 14:43
                    Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                    pouzivas na pripojenie proxy? btw. ake su nastavenia siete na tych ostatnych PC?
                    Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť 29.12.2005 | 14:57
                      Dave   Návštevník
                      Proxy nepoužívam. Používam Router. Zvyšné 2 PC majú XP-čka a majú nastavenú Internetovú bránu. Potom majú zaškrtnuté, že IP adresu nech získajú od serverea DNS. A jednié čo som v XP-čkach nastavoval bola adresa DNS a oni získali potom IP-čka a už to šlo.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Internet ce 29.12.2005 | 14:42
                WlaSaTy   Návštevník
                siet = net/network. takze ked nejde net, zakonite nejde ani siet. ak pouzivas sietovu kartu typu pcmcia, tak sa pozri ako ju identifikuje operacny system a popripade aktivuj ovladace a nastav pripojny bod (acces point). odpoved je nezavisla od operacneho systemu a je jedno ci sa jedna o sgi, macos, windows, linux alebo ultrix ...
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Interne 29.12.2005 | 14:53
                  Dave   Návštevník
                  Zaujímavé je, že ak si spustím v Linuxe :: Informačný Panel a nájdem si položku PCMCIA, tak tam kde by sa mal zobraziť popis sieťovky sa zobrazí takýto krásny text "Riadiaca jednotka nenájdená" v 1.4 :) Ale najväčšia sranda na tom je to, že ja tam MAM sieťovku a že z Linuxu môžem sa pozreiť aj do mojich ostatných PC zapojených do Routera. A že v pravom dolnom rohu mi ukazuje že sieť je pripravená :-) to je haluzz Tak potom neviem kde je chyba??
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Int 29.12.2005 | 16:01
                    WlaSaTy   Návštevník
                    predpokladam ze mas jedinu sietovku (wifi) a ziadne kable nepouzivas aj ked to nie je iste z tejto diskusie. tak isto predpokladam ze wifi siet mas nastavenu identicky v obidvoch operacnych systemoch a proxy je tiez nastavene spravne (ak je potrebny). mozno sa mylim ;)
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť 29.12.2005 | 16:11
                      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                      no ja by som skor povedal, ze pouziva RJ-45. Pozri stranku wircomu: "Váš počítač by mal byť vybavený minimálne sieťovou kartou pre TP konektor (RJ45)." Jedine, ze by si routoval net cez wifi ;).
                      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojaz 29.12.2005 | 16:23
                        WlaSaTy   Návštevník
                        spominal pcmcia kartu. ale mozne je aj to, ze ma zapojene naraz obidva typy siete ktore sa pochopitelne blokuju.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojaz 29.12.2005 | 16:25
                        Avatar puňťa Mandriva 2007.1 Gentoo 64bit  Používateľ
                        To je právě ta tragedie, diskuze dlouhá jak týden před výplatou a ještě ani najisto nevíme co tam ksakru připojuje. Nakonec se urazí, že na něj lidi kašlou a možná stačí jenom restart routeru nebo odklikat tu sítovku.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spojazdniť Internet ce 29.12.2005 | 15:00
                Avatar puňťa Mandriva 2007.1 Gentoo 64bit  Používateľ
                Chyba je nejspíš v tom, že sít je nastavenaá na jiný vstup než jaký je ten správný, Mandrake má ten blbý zvyk dělat sít někde jinde. Nabídka => system => nastavení => nastavit pocitac ..... heslo..... site a internet => odstranit adapter odklikaš odstraněni a dáš nastaveni nového sit. rozhraní .... pozor vyber opravdu to kde máš sitovku a pak už jenom doklikat, nic tam nepiš jen to proklikej a je to.
    • Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(router) na Li 29.12.2005 | 13:19
      Laco   Návštevník
      Preve pre toto som zanevrel na linux, lebo na neho nezozenies ani len postrate drivery...Ja mam znackovy DSL modem Microcom USB a nic. A na nejake experimentalne samanske tutorialy sa mozem vysrat...
      • Re: Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(router) n 29.12.2005 | 13:43
        Avatar puňťa Mandriva 2007.1 Gentoo 64bit  Používateľ
        Všechny ty USB ADSL šmejdy jsou na jedno brdo, ušetřilo se pár korun za normální ethernetovou zásuvku a jenom to komplikuje lidem život, když sis nechal vnutit takovej drek tak si nestěžuj.
      • Re: Re: Ako spojazdniť Internet cez sieť(router) n 29.12.2005 | 14:53
        WlaSaTy   Návštevník
        ahoj, neviem ako tvoja poznamka suvisi s povodnou otazkou ale nevadi. otvorene priznavas ze si sa snazil usetrit zopar minci na ukor funkcionality a ze nemas zaujem nieco riesit. keby si si kupil jednonoheho psa, tak by si s nim chodil na prechadzky? kupil si si dsl modem ktory ma na krabici obrazok, ale ma len jednu nohu. ak nemas zaujem vyriesit tvoj problem, tak to nezvaluj na linux. skor sa orientuj na vyrobcu ze nedodava hardware s pozadovanou funkcionalitou a kasle na ovladace.
    • Ako spojazdniť Internet cez sieť(router) na Linuxe 04.01.2006 | 21:58
      Dave   Návštevník
      Chcel by som sa týmto poďakovať všetkým, ktorí sa zapojili do diskusie. Problém som vyriešil a teraz Vám môžem s hrdosťou povedať, že NET je spojazdnení :-D a teraz píšem cez Linux OS yahoooooo Ak niekoho zaujíma kde bol problém, tak Vám to teda poviem :: Mal som DVD Linux Mandrake 10.1 Pri inštalácií som hneď niekoľko problémov. Asi ta najzávažnjšia bola, že mi stále vyhadzovalo nejakú chybu, že sa nedá naindštalovať balík "niečo.pismenka.kernel " keď sa mi to aj cez túto chybu podarilo ako-tak nainštalovať, tak Linux nebol kompletný... Tak som si teda objednal Mandriva Linux 2006 a problém bol vyriešený! Krásne nové čisté DVD a pri inštalácií žiadne chyby :D Prvé spustenie..supeeerr, je to vez chyb. Druhá úloha : spojazdniť NET. Keď sa mi už aj to podarilo, rozhodol som sa na pevno! Ostávam u Linuxa!! :-D "Tučniak" sa mi viac páči, pretože vypadá ako James Bond jooo Takže všetko najlepšie všetkým do nového roka nech je takýchto ľudí ako JA viacej. Ešte raz, díki