start

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.01.2006 | 19:41
kyfak   Návštevník
Caute ludia, dnes som si prvy krat chcel spustit linux. A to mandrivu 2006. Som si na nu kupil zvlast HDD - maxtor 80GB SATA. Problem spociva v tom, ze ked chcem spustit linux, zobrazi sa normalne LILO a ked dam spusit linux, tak nieco nacita a ostane na stalo cierna obrazovka.. Co sa s tym da vobec robit? to iste mi robilo aj s mandrivou 2005 vdaka vopred
    • Re: start 09.01.2006 | 21:10
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Mam taky pocit, ze LILO ma nejaky problem so S-ATA. Neda sa v MDR pouzit GRUB?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: start 09.01.2006 | 21:44
        kyfak   Návštevník
        keby som ta mohol poprosit...ono ja som linux skoro este nevidel :), mohol by si to tak pre uplneho zaciatocnika vysvetlit? :)
        • Re: Re: Re: start 10.01.2006 | 11:07
          Avatar hurfo Ubuntu 6.10  Používateľ
          V mandrive je pri instalacii ponuka zhrnutie instalacie tam si vyber moznost spravca startu a zmen to na Grub namiesto LILO ak mas system uz nainstalovany pouzi moznost aktualizacia systemu.
          • Re: Re: Re: Re: start 10.01.2006 | 14:37
            Avatar nardew debian  Používateľ
            otvor si control centre, zadaj rootovske heslo a tam si uz potom niekde najdi polozku zavadzac alebo bootloader.... a tam vyber grub/lila
    • Re: start 11.01.2006 | 01:40
      dodan   Návštevník
      Neviem ci to suvisi s LILO alebo s grafikou. Mozno ma len tvoja graficka karta problem s FrameBuffer. Skus v /etc/lilo.conf odkomentovat vga=normal a spustit / sbin/lilo Textovy rezim boot vypisu by sa mal dat spustit aj z LILO.
      • Re: Re: start 11.01.2006 | 18:09
        kyfak   Návštevník
        no to nepojde, pretoze do systemu sa ani v safe mode nedostanem...a este jedna vec, teraz som ten disk sformatoval a skusal som tam dat Suse 10...tam mi dokonca ani len instalacia nejde, co ostane cierna obrazovka :(..zrejme som odkazany zit s mrkvosoftom :(
    • Re: start 11.01.2006 | 18:23
      kyfak   Návštevník
      no davam zbohom celemu linuxu...neviem co mu nesedi..komp mam celkom dobry
      • Re: Re: start 11.01.2006 | 18:53
        WlaSaTy   Návštevník
        zrejme mu nesedi nastavenie grafickej karty a monitora. nakolko nepises kedy ta obrazovka stmavne a ako si si nakonfiguroval grafiku tak sa ti neda pomoct.
        • Re: Re: Re: start 11.01.2006 | 19:12
          kyfak   Návštevník
          no zapinam PC, zacne bootovanie z DVD (Suse),prehodim jazyk na slovencinu, stlacim enter pri kolonke "instalovat" .... nabehne nacitanie linuxoveho jadra...ked to skonci prave vtedy stmavne a nic sa nedeje
        • Re: Re: Re: start 11.01.2006 | 19:14
          kyfak   Návštevník
          a ohladom grafiky sam neviem, vo win pouzivam catalysti...inak neviem co inak s tou konfiguraciou myslis....inak mam ATI RX600
          • Re: Re: Re: Re: start 11.01.2006 | 19:41
            WlaSaTy   Návštevník
            no, linux moze stmavnut obrazovku najcastejsie v dvoch pripadoch: 1) pri aktivacii technologie frame buffer hned ako napise loading linux a zopar bodiek 2) pri starte do xwindows system je uz kompletne nastartovany ale nie je obrazovka 3)2+1 vecsinou sa jedna o ochrannu vlastnost CRT monitoru alebo limitaciu LCD monitoru. skratka linux si povie ze pojde na inej ako podporovanej frekvencii a monitor sa vypne. pre prvy pripad staci pridat pri starte parameter vga=normal. ako? to je rozdielne pri rozdielnych zavadzacoch systemu. mas lilo alebo grub? pre druhy pripad treba napisat korektny rozsah pracovnych frekvencii monitoru do /etc/X11/xorg.conf. a hlavne musis pozriet do mudrej knizocky ktoru si mal v krabici s monitorom na dany rozsah frekvencii, nalo by to byt v sekcii technicka specifikacia ;-) PS.: toto je jedna z veci ktora mi zacala vadit na grafickych instalatoroch. moj stary monitor zvlada max 70Hz ale instalator zadaval 80Hz. najme ak mi neponukol volbu detailneho nastavenia monitoru (volba extepr pri instalacii). a koli tomuto je pri vela ludoch pocit z prvej instalacie linuxu velmi negativny. gentoo tymto netrpi, ale jeho konfiguracia je zlozitejsia. ked sa mi pred par rokmi stalo nieco podobne, tak som skoro skolaboval. a bolo jedno aky som mal operacny system. jedna sa totizto o vlastnost hardware.