USB BOX a instalacia live linuxu slax, berry,knopp

Sekcia: Hardware a Drivery 19.01.2006 | 20:55
Tomáš Lehocký   Návštevník
Zdravim som začiatočník /Mandriva 2005 - rok s linuxom/ nieco uz ale viem /dúfam/ pred časom ma zaujal správa že mandriva predava USB BOX s nainstalovanou Mandrivou 2006. /vsetko je v najnovsich verziach a v biose je boot s USB podporovany, PNPsom skusal aj na YES aj NO precital som si aj man k distram/ CO MAM: 2,5" HDD Travelstar 40GB USB 2.0 BOX LIVE DISTRO - Slax, Dmn, Knoppix, Berry, MCN LIVE............ O CO SA SNAZIM nainštalovať niektore s tychto distier do mojho boxu tak aby z neho pri boote nastartovali a dalo sa v nich robyt a aby sa daly ulozit nastavenia. CO SA MI DOTERAZ PODARILO nainstaloval som slax ako kompresed live 250MB a aj ako full s hd detekciou 550 MB skusal som na fat /16,32/aj na ext /2,3/. pri boote sa obiavilo len L.. a nic ostalo to tak. - neco s lilom skusal som ho spustit s DOS-u ale ..... /to nieje ono/ pri detekcii HDD sa zastavil na SDA....... a po 15min nic alebo somsa dostal do konzoly ale nesla grafika nainstaloval som knoppix ako live kompresed aj ako real 3000MB s HD detekciou na ext /2,3/ nabootoval s grob aj lilo ok - ale pri pasazi s HDD vypisal toto /priblizne/ KERNEL PANIC - nemozem namontovat root file system a zastal vsetky live zalozene na knopixe co som skusal tu skoncily nainstaloval som MCN LIVE /zalozene na mandrive 2006/ da sa iba ako kompresed live 250MB ok-lilo nabehol aj nastartoval a da sa snim pracovať problem je ze som neprisiel na to ako sa tam ukladaju nastevenia. a tiez kedze nieje real tak sa mi tam nepodarilo natrvalo /na ten HDD/ nainstalovat ziaden softale len do ramky CO POTRBUJEM prosim o radu nejake live distro ktore zvladne korektnu instalaciu na USB HDD aj so zavadzacom a nastartuje tiez zvladne ulozenie vlastnych nastaveni a nacitanie pri starte. alebo sa nainstaluje ako real s HD detekciou. - najlepsie niekym vyskusanu alebo radu / krok za krokom/ ako vyriesit ten KERNEL PANIC u knoppixu alebo zavadzač u slaxu MOJA SYTUACIA neviem dobre anglicky takze GOOGE mi moc nepomoze nemam doma net - na nete som cca 2x tyzdenne za radu dakujem viem že na LINUX CHANGE 2005 bola o tom prednaska ale k videu som sa nedostal. MAIL: tomolc@azet.sk
    • Re: USB BOX a instalacia live linuxu slax, berry,k 12.01.2006 | 21:06
      jariq   Návštevník
      Cele som to necital bo je to moc dlhe :) ale damnsmalllinux.org fici z USB kluca bez problemu.. snad to bola pointa..
      • Re: Re: USB BOX a instalacia live linuxu slax, ber 13.01.2006 | 19:38
        tomolc   Návštevník
        NIC V YLOM ALE no ono je to take dlhe prave preto aby mi ludia neodpovedali taketo nezmysli. v clanku som preca pisal ze som damn skusal a ze dopadol podobne ako knoppix. ide o to ci je rozdiel v instalaci na USB kluc alebo USB HDD - JE? vecina odpovedajucich sa vydi stazuje na nedostatok info v otayke tak som napisal vsetko kedz niesom casto za netom samozrejme ze DAMN ide pisu to aj na WEBE ale mne proste nejde PROSIM Vás O UCELEN0 ODPOVEDE ďakujem Tomáš Lehocký
        • Re: Re: Re: USB BOX a instalacia live linuxu slax, 13.01.2006 | 20:16
          WlasaTy   Návštevník
          :USB kluc alebo USB HDD - JE? ano, vo velkosti media a v jeho spravani (niektore usb kluce nemaju particiu a na niektorych sa neda zmenit a niektore kusy hardware jednoducho neumoznuju boot) nie, jedna sa vzdy o usb hard disk, blokove zariadenie na ktore sa pristupuje pomocou scsi vrstvy a disk sa vola /dev/sda (rovnako ako pri sata alebo scsi) takze ak by si to chcel nainstalovat na usb hdd, tak mozes bez problemov. a odporucam ti nainstalovat normalnu verziu linuxu, nielen live. najme ak chces pouzit usb hdd, usb kluce vecsie ako obsah cd su stale neunosne drahe. akurat musis mat priamo v jadre zodpovedajucu podporu (usb, usb hdd, scsi disk, ...). otazkou ostava ako chces dat do jadra podporu usb 1.1, ktora mala dve implementacie. niekedy je potrebne pouzit jednu a niekedy druhu. ale mozes mat dve takmer identicke jadra, kazde na inu podporu. co sa tyka vytvorenia toho jadra ktore ti umozni startovat z usb disku, tak to si budes musiet s najvecsou pravdepodobnostou vytvorit sam. a na zaver by sme nemali zabudnut aj na korektnu instalaciu
        • Re: Re: Re: USB BOX a instalacia live linuxu slax, 13.01.2006 | 22:37
          jariq   Návštevník
          no nevim ja som tam ten damn nenasiel aj ked som to uz precital cele :)
          • Re: Re: Re: Re: USB BOX a instalacia live linuxu s 16.01.2006 | 14:10
            Tomáš Lehocký   Návštevník
            Prepáč namiesto DAMN som tam tam písal DMN :) ide len o toto ako je mozne ze MCN LIVE http://home.tiscali.nl/berenstraat/ zvlada korektnu instalaciu ako LIVE a aj nabutuje /stale som nedosiel na to ako sa tam ukladaju nastavenia/ a ostatne LIVE distra sa proste nechcu rozbehnut skusal som vela distier /cca15/ vzdi je problem bud v zavadzaci alobo montovani ROOT pri starte tak som myslel ze asi robym nieco zle podpora USB1.1 ma netrapi lebo vecina PC s podporov BOOT z USB ma USB2.0 - resp ja sa v ich okoli motam
            • Re: Re: Re: Re: Re: USB BOX a instalacia live linu 16.01.2006 | 19:34
              WlaSaTy   Návštevník
              hmm, ale preco chces silou mocou dat na usb disk live verziu linuxovej distribucie? live je primarne urcene na to, aby bezalo z cdcka, popripade z maleho usb kluca. ak mas usb HDD, tak by bolo lepsie mat nainstalovany linux na nom a zabezpecit aby bola priamo v jadre podpora vsetkeho co potrebujes. a popripade v initrd osetrene keby si mal v usb zasuvke zasunute aj ine usb zariadenie (mp3 prehravac, fotoaparat, flash disk alebo nieco podobne) ktore by sa mohlo predbehnut pred dany disk.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: USB BOX a instalacia live 17.01.2006 | 16:06
                Tomáš Lehocký   Návštevník
                Máš Pravdu na toto som akosi pozabudol prečo LIVE lebo ta ma hardverovu detekciu pri štarte SLAXA a KNOPPIXA som skusal nainstalovat ako realny linux s HD detekciou ved to maju v ponuke pozri je mi uplne jedno co ahi linux tam bude /rpm, deb/ a v akej forme ide len o to aby sa s toho dysku vobec rozbehol nejaky linux a aby som tu instalaciu ja zvladol IDE LEN O START
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: USB BOX a instalacia l 17.01.2006 | 17:33
                  WlaSaTy   Návštevník
                  a skusil si si tam aktivovat vlastne jadro ktore ma vsetko co potrebujes ku startu z USB?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: USB BOX a instalac 19.01.2006 | 15:31
                    Tomáš Lehocký   Návštevník
                    Do týchto veci sa nerozumiem kompilacie, veci okolo jadra a zlozitejsie konfigi zatial neovladam linux pouzivam len ako uzivatel dobre skusme nieco konkretne napr: da sa toto? odpoim svoj skutocny HDD a pripoim USB HDD nabotujem s DVD Mandriva 2006 a standardne ju nainstalujem na ten USB HDD Nastartuje potom na tom istom PC? Nastartuje na inom pc? bude "PORTABLE"?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: USB BOX a inst 19.01.2006 | 15:57
                      WlaSaTy   Návštevník
                      :nabotujem s DVD Mandriva 2006 a standardne ju nainstalujem na ten USB HDD ano, da sa to :Nastartuje potom na tom istom PC? ano, ak budes mat splnene vsetky poziadavky: korektne nainstalovany a nastaveny zavadzac systemu, zodpovedajucu podporu v jadre ci uz cez initrd alebo priamo zakompilovanu :Nastartuje na inom pc? ano, ak budes mat osetrene verzie USB (ohci/uhci/..) :bude "PORTABLE"? ak portable znamena startovatelne na kazdom pocitaci tak nie. system pre intel architekturu spustis len na inteli. na macintoshi nie. ani na sune alebo alphe,... tak isto to nemusi byt startovatelne ak si nainstalujes jadro (a glibc) pre i686 (pentiumII az pentium4) a budes to spustat na starom pentiu (i586), ale tie nezvykli mat garantovany start z usb. podobny problem by mohol nastat akk by si instaloval jadro pre amd a skusal to na inteli. ale keby si to mal vsetko pre i586 (podpora usb pre starsie pocitace je sice mozna, ale architektura s tym mala problemiky), tak ti to bude fungovat. ale odporucil by som nainstalovat linux na hdd v pocitaci, ten si prekopirovat na usb hdd a hrat sa pomocou chroot. vtedy si mozes prelozit jadro ake potrebujes, bez toho aby si to x-krat preinstalovaval. alebo je este jedna moznost, pouzit livecd a usb disk pripajat len do /home a /opt (kde budu instalovane soplnkove aplikacie). zavisi od teba, co od toho ocakavas a kolko s tym mienis zabit casu.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: USB BOX a 19.01.2006 | 19:49
                        tomolc /Tomáš Lehocký/   Návštevník
                        samozrejme ze to nebudem pustat na MAC ani SPARC Mandriva2005 /2006 je i586 alebo i686 ? a co tak nejake i386 ake su SUSE a FEDORA4 i386 686 586 ? co radis instalovat budem32bit verziu / ale mam 64bit komp/ dufam ze to nevadi este raz hovorim ze som zaciatocnik a kompilacie jadra mi nic nehovoria dost sa mi to hodi a potrbujem to ten hdd viuzivam ako nahradu za notebook /$$$$$/ - PC s boot s USB je vsade dost
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: USB BO 19.01.2006 | 20:55
                          WlaSaTy   Návštevník
                          ja? ja v tychto distribuciach neporadim. doma na PC pouzivam gentoo a na MAC zas dualboot ubunutu (zatial) s MasoXom. tebou uvedene distribucie nespravujem na systemovej urovni. ci mas pouzit i386, i586 alebo i686 by si mal vediet ty. podpora USB bola zauzivana od pentia (i586) ale iba pomaleho usb (10MBit/s). rychlejsie USB zvyklo byt pouzivane az na architekture i686 koli novsiemu a rychlejsiemu typu PCI zbernice. ale toto zas neznamena ze na distribucii urcenej pre 386ky nepojde usb. skor by sa dalo pocedat ze na starom pocitaci 386,486 usb asi nepojde pretoze dosky pre tieto procesory nemali pci sloty. takze ak to budes chciet pouzit na starom pocitaci s architekturou i586 (pentium1, amd k6, cyrix, ...) tak si vyber podporu i586. a hlavne poreportuj ktora doska pre socket7 dokazala korektne startovat z noveho usb disku. inac k veci, napadlo ma zadat do google: lilo "USB Boot" a ako prvy link bol uvedeny tento: http://www.simonf.com/usb/ a tam je to popisane pomocou vytvorenia initrd. to bude pre teba ako zaciatocnika lepsie ;-) ps.: jedine co tam chyba je konfiguracia loli/grub.