Ako spravit jadro v FC ?prosiiim

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.01.2006 | 18:21
Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
nemozem nainstalovat jadro doFC pomozete mi prosiiim
    • Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 16.01.2006 | 21:35
      ---   Návštevník
      keby si napisal aspon ako sa to prejavuje...
      • Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 16.01.2006 | 21:57
        Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
        no dam jadro instalovat a napise mi Warning: k.src.rpm: Header V3 DSA signature: NOKEY, key ID4f2a6fd2 error: nemohu vytvorit sourcedir:/usr/src/redhat/SOURCES Som zaciatocnik a s kamaratom som to robil ale aj tak sme to nespravili pomozete mi prosiiim dik
        • Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 16.01.2006 | 22:16
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          nemoze vytvorit dany adresar, lebo tam nemas prava na zapis. prihlas sa ako root a rob to pod nim. tym si iba nainstalujes zdrojaky jadra.
        • Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 16.01.2006 | 22:17
          WlaSaTy   Návštevník
          pravo instalovat v linuxe ma len spravca systemu (root). pod akym uzivatelom si prihlaseny do systemu ked instalujes?
          • Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 16.01.2006 | 22:23
            Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
            ja som prave prihlaseny ako root ale aj tak to nejde neviem preco na zaciatku dam su a potom dam to heslo a je to a al ked sa spusta linux tak ked som sa prihlasil ako root tak mi to nespravilo neviem kde mam chybu poraditE?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosii 16.01.2006 | 23:16
              WlaSaTy   Návštevník
              co ti nespravilo? neprihlasilo ta to ako root alebo to nenainstalovalo dane zdrojaky? a akym sposobom si ich instaloval?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?pr 17.01.2006 | 00:01
                Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                No dal som si to do Terminalu a tak som isel prihlasil som sa ako root a isiel som ale niako mi nenainstalovalo tie veci no nenaistalovali sa mi ziadne veci proste neviem ako to spravit lebo aj ked sa dam ako root tak mi to tam vipise neviem uz ako to vobec spravit pomozete mi ak tak mozete napisat aj na moje ICQ dik
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC 17.01.2006 | 11:49
                  WlaSaTy   Návštevník
                  aha, takze si bol prihlaseny ako root a dostal si chybu: nemohu vytvorit sourcedir:/usr/src/redhat/SOURCES skus ako root spustit prikaz: ls -ld /usr/src/redhat/SOURCES ak napise does not exists/neexituje, tak ho vytvor mkdir -p /usr/src/redhat/SOURCES a skus nainstalovat. iba nechapem co je to za balik, ked zdrojaky jadra dava do adresara kde sa vytvaraju custom builds. zdrojaky jadra by mali byt v adresari /usr/src, v podadresaroch linux* inac nevola sa ten balik nahodou kernel-verzia.src.rpm? normalne by si mal instalovat baliky kernel-headers-verzia.rpm a kernel-source-verzia.rpm.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro 17.01.2006 | 19:40
                    Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                    no skusim to spravit zatial dik a ten subor som si skratil na to k.src.rpm preto lebo ja som to aspon 500krat skusal robit a preto sa mi nechcelo pisat stale do okola ten subor sa inac volal kernel-2.6.11-1.1369_FC4.src.rpm
        • Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 17.01.2006 | 12:17
          meno   Návštevník
          inak to k.src.rpm ... no ak ti mam pravdu povedat tak si dam pozor na to Warning( toto ale nie je k otazke ), importni si signetury od fedoracov( zvacsa su na instalacnom cd... ) prikazom rpm --import subor; tusim sa to robilo takto sak daj man rpm... bo len tak by som si kdejaky kernel neinstaloval... a ide o to aky kernel to chces spravit, ci si sam skompilovat alebo nainstalovat najnovsi, to ale potom stiahni balik kernel*.rpm bez toho src... moc som ti neporadil k veci ale na tie signatures by som bol trochu paranoidnejsi...
          • Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 17.01.2006 | 13:15
            WlaSaTy   Návštevník
            ak si dobre spominam, tak baliky *.src.rpm su urcene na automaticky rebuild balikov koli niekedy zbytocnemu dependency hell. napriklad ak chce clovek instalovat fetchmail aby stahoval postu ked je online potrebuje procmail. ten je sucastou sendmailu a niekedy sendmail prelozia aj s podporou MySQL databazy (aby spravca mohol pohodlnejsie spravovat virtualnych uzivatelov) a to ma v praxi znamy ucinok dependency hell (peklo zavislosti). aby si clovek mohol stahovat postu cez fetchmail, tak potrebuje databazu. preto sa distribuju aj taketo baliky. ale v tomto pripade je viac ako vhodnejsie pouzit standardne baliky kernel-source a kernel-headers teda ako root: urpmi kernel-source a kernel-headers ak sa za poslednych par rokov toho moc nezmenilo, tak by to malo nainstalovat vsetko co clovek potrebuje.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosii 17.01.2006 | 19:47
              Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
              No ja som potreboval spravit ten Modem na DIAL-UP a jeden chalan mi poradil spravit toto a kedze som zaciatocnik hovoril mi co mam robit tak samizda mi povedal ze mam napisat uname -r a asi mi ani nepovedal co to je a mal som mu dat to co mi napisalo teda 2.11_1.1369_FC4smp to je asi jadro nie? a tak potom mi dal niaky subor na stiahnutie tak som si to stiahol a povedal ako mi to tam nainstalovat ale aj tak mi to neslo tak som sem zacal pisat
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?pr 17.01.2006 | 20:01
                WlaSaTy   Návštevník
                uname -r znamena release of kernel, verzia jadra. ale kernel 2.11_1.1369_FC4smp neexistuje. nemalo tam byt 2.6.11...?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC 17.01.2006 | 20:21
                  Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                  jaj sorry bol to preklep ano je tam ta 6 takze takto 2.6.11_1.1369_FC4smp Dik ja idem zachvilu do toho linuxu to vyskusat lebo totalne ma tento Win uplne stve stale mi pada a co uz tak zachvilku sem isto napisem ako to dopadlo a skusal som nainstalovat Krusader a napisalo mi toto ale to je zatial vedlajsie NEEDED BY KRUSADER-1.60.0-1.i386 neviem ci je to presne ale nieco takto napisalo
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC 17.01.2006 | 22:59
                  Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                  Uz som spravil to co si mi napisal ale ono mi tam dalo to WARNING a ten zapis ze chyba subor tam uz nebol ale ostalo tam ten WARNING ale ked som sa dal pozriet ci ten subor uz je vytvoreny a ja som to pozrel ked som spravil tu instalaciu potom tam bolo napisane drwxr-xr-x 2 root 12288 datum a cas /usr/src/redhat/SOUURCES
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro 17.01.2006 | 23:40
                    WlaSaTy   Návštevník
                    aha, a ten kamarat co ti poradil akurat tento balik uz isiel spat? inac nebolo by vhodnejsie predsa len nainstalovat kernel-source a kernel-headers pomocou prikazu (napriklad) urpmi?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravit ja 17.01.2006 | 23:49
                      Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                      ja so zaciatocnik vies a pomozes mi teda spravit to hovor co mam kde stiahnut a ja to spravim ako mi povies a ak mas ICQ tak mi ho sem napis pojde to takto rychlejsie cez ICQ alebo sem mne je to jedno tak pomoze? napis mi co si mam kde stiahnut presne linky atd a ja to tak spravim co mi nakazes a a ako myslis ci isiel spat??? tak napis a uvidime napis ak tak na moje icq 266098272
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako spravi 18.01.2006 | 00:24
                        WlaSaTy   Návštevník
                        ajeje, keby som sledoval najnovsie trendy v redhate, tak by som vedel ze mal tvoj kamarat pravdu. kernel headers sa v novej fedore vola kernel-devel a kernel-source je zas kernel*.src.rpm. akosi v poslednej dobe uz zmenili aj rokmi overenu nazvovu konvenciu. normalne sa jadro ma nachadzat v /usr/src/linux, ale ty si si ho dal do adresara /usr/src/redhat/BUILD/kernel-2.6.11/linux-2.6.11 takze podla stranky: http://www.mjmwired.net/resources/mjm-kernel-fc4.html by si si mal vytvorit aspon symbolicky link ln -s /usr/src/redhat/BUILD/kernel-2.6.11/linux-2.6.11 /usr/src/linux a pokracovat ako by boli zdrojaky umiestnene tam, kde maju byt.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako sp 18.01.2006 | 00:28
                          Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                          jaj tak das mi presny popis ako to mam spravit co najpr atd co napises mi takto 1. su2.heslo 3. neviem co 4. spravist to tak? dik ak tak skus este dnes
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ak 18.01.2006 | 00:45
                            WlaSaTy   Návštevník
                            zdrojaky jadra mas nainstalovane. aby si si ich umiestnil do adresara kde by malo standardne byt, musis pouzit prikaz ln ako som pisal. samozrejme ako root (pomocou su) otazne je co s tym chces dalej robit.
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 00:52
                              Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                              a dalej chcem si spravit MODEM lebo ono mi ho nenajde tak ten kamarat povedal ze ked tot nainstaluje spravim aj modem inac bez toho to nepojde a potom chcem spravit aby som komunikoval s NTFS diskmy
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 00:56
                              Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                              a ako to mam spravit napises mi to presne lebo mne tam stale pise to Warning a ja neviem ako to spravit napises mi to prosiim
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 01:02
                              Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                              no napisalo mi tam to WARNING a pod to 1: kernel mriezky a 100% a otvoril som si to ls -ld /usr/src/redhat/SOURCES/ a napisalo mi tam velmi vela veci 4stlpce a dve veci su cervenym napisane co stym ? a ak mi to spravilo co dalej ?
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 10:59
                                pzad   Návštevník
                                Neviem, co chcete spravit, ale ak len nainstalovat driver zo zdrojakov tak na 99.999 % ten kernel.src.rpm potrebovat nebudete. Ak ho nakoniec aj dostanete tam kam chcete, este potrebujete, aby boli tie zdrojaky spravne nakonfigurovane - ak sa vam to nepodari, aj tak dostanete nepouzitelny zmatok. Pre Fedoru staci mat nainstalovane kernel-devel-....rpm a pokial je rozumny driver tak si ten kernel-devel najde
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 19:33
                                  Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
                                  tak toto som ta nepochpil ked som zaciatocnik ale neva :-)
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 19:57
                                    xxx   Návštevník
                                    nainstaluj si apt a synaptic a instaluj baliky cez synaptic
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 20:31
                                      LuKKaS   Návštevník
                                      a to je co ? das mi link kde to stiahnem ?
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 20:32
                                  LuKKaS   Návštevník
                                  Mas icq ak hej napis ho sem prosim ta a ak tak mi to odvovodnis dobre ?
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 20:45
                                    xxx   Návštevník
                                    http://dag.wieers.com/packages/apt/ http://dag.wieers.com/packages/synaptic/ co chces odovodnit? jednoduchost instalovania cez synaptic? nastavis si v synaptic-u repository (zdroje) odkial sa maju stahovat baliky a vyberies balik ktory chces , ten sa stiahne a nainstaluje ,ak ma ten balik nejake zavislosti tak sa stiahnu dalsie potrebne baliky a sa nainstaluju.
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.01.2006 | 21:08
                                      xxx   Návštevník
                                      alebo to hladaj tu http://rpm.pbone.net/ a daj si mozno "Advanced RPM Search" a zaskrtni FC4
    • Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 19.01.2006 | 15:12
      pzad   Návštevník
      Myslim, ze by bolo lepsie nechat tuto diskusiu tak a zacat novu, ktora nebude o tom, ako nainstalovat jadro do FC4 ale ten dovod predtym (napr. modem, ntfs - na to mozu existovat daleko jednoduchsie riesenia).
      • Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 19.01.2006 | 23:06
        Avatar LuKKaS OpenSuSe 10.0-64Bit  Používateľ
        Jaj tak aku si mma dat distribuciu pre mna zaciatocnika ?
        • Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 19.01.2006 | 23:56
          pzad   Návštevník
          Nejde o distribuciu. Pokial som pochopil, chcete rozchodit nejaky modem a ntfs. Pre ntfs nie je potrebne nic kompilovat, staci nainstalovat iba jeden balik. Pomocou prikazu uname -r si zistite aku verziu jadra pouzivate. napr. u mna je to 2.6.14-1.1656_FC4 na stranke http://www.linux-ntfs.org/content/view/129/65/ je priamo skompilovany balik podpory ntfs pre dane jadro (pre P4 a athlon treba pouzit i686, smp je na viacprocesorove pocitace, alebo P4 s HT) u mna je to balik kernel-module-ntfs-2.6.14-1.1656_FC4-2.1.24-0.rr.10.4.i686.rpm a ten potom staci nainstalovat: rpm -Uvh kernel-module-ntfs-2.6.14-1.1656_FC4-2.1.24-0.rr.10.4.i686.rpm
          • Re: Re: Re: Re: Ako spravit jadro v FC ?prosiiim 20.01.2006 | 18:21
            LuKKaS   Návštevník
            jaj sane to b so ale ja tam mam ako si pametam 2.6.11-1.1369FC_4smp tak neviem a aj tak prechjadzam na mandrivu tak co ? to neni ziadny problem prejst