linux vs. windows = esperanto vs anglictina

Sekcia: Komunita 16.07.2006 | 21:02
Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
Ahoj Tento thread je reakciou na prispevky ako: http://www.linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=21271 http://www.linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=16006 http://www.linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=18497 http://www.linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=20950 http://www.linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=19697 Ide o to, preco linux (alebo ine OS) nemoze (momentalne) porazit MS Windows co sa tyka poctu uzivatelov aj ked je LEPSI, KVALITNEJSI, LACNEJSI, OTVORENEJSI a SPOLAHLIVEJSI ako Windows? Uplne rovnaky "boj" je medzi Esperantom a Anglictinou. Esperanto (umely jazyk) je podla niektorych odhadov az 6x jednoduchsi ako anglictina a ma pritom rovnako bohate moznosti vyjadrovania. Niesu tam ziadne vynimky a cela gramatika je velmi jednoducha. Zaroven to nieje presadzovanie sa jednej narodnosti nad inou. A predsa. Esperanto nepouziva skoro nikto lebo monopol ma Anglicky jazyk. Myslite si ze sa do 100 rokov celom svete bude rozpravat Esperantom? Ja o tom vazne pochybujem. Myslite si ze sa do 100 rokov bude na celom svete pouzivat linux ako vacsinovy operacny system??? dvh p.s.: Vopred sa ospravedlnujem ak z tohoto vznikne flame p.s.: skej.esperanto.sk (www.esperanto.sk)
    • Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictina 11.07.2006 | 11:32
      Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
      Ja si tiež myslím, že Esperanto je podobné Linuxu, open source hnutiu a podobne. Ja ovládam Esperanto a zároveň preferujem GNU/Linux. Takých ľudí je dosť. Existuje napríklad skupina LUG-Esperanto, ktorá sa snaží "Poesperančiť" rôzne programy v linuxe, alebo celé distribúcie (viem o Debiane). Takisto napríklad existuje skupina na OpenOffice.org v Esperante. Rozhodne medzi ľuďmi hovoriacimi Esperantom existuje vyššie percento používateľov Linuxu, ako je priemer. Okrem toho mnohé programy (ak nie väčšina) vznikajúce v Esperantsku existujú pre GNU/Linux rovnako ako pre MS Windows. Je to napríklad Kurso de Esperanto (http://www.cursodeesperanto.com.br/), najznámejší počítačový kurz Esperanta. Tiež čerstvé DVD o Esperante je vhodné pre použitie aj pod Linuxom (je to napísané na obale). Možno by spolupráca Esperantského hnutia na Slovensku s ľuďmi okolo Linuxu (SKLUG, SKOSI) bola prospešná pre obe strany. Napríklad vidím možnosť umiestniť bannery alebo odkazy na túto stránku na www.esperanto.sk , za rovnakú protislužbu. Počkám, aká tu bude reakcia na tento príspevok.       Andrej Repiský       člen SKEJ
      • Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictin 11.07.2006 | 12:10
        Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
        Ja si myslim, ze "esperitanci" vo vacsej miere pouzivaju Linux, pretoze: na esperanto bezny clovek narazi iba na internete, ked dobre patra, alebo ked nan narazi a ide si zistit co to je... ale bezneho pouzivatela toto nezaujima... "hen nejake cudne slovo... nerozumiem tomu, dajte mi pokoj". S Linuxom je to podobne. Ale ak clovek bud ci uz pouziva Linux alebo esperanto je clovek, ktory ked narazi na nejaky termin si o nom zisti viac. Mam taky pocit, ze ludia, ktory pouzivaju linux a/alebo esperanto su neviem... inteligentnejsi... pretoze ich to muselo zaujimat, boli zvedavi co ten termin znamena (alebo ak ho poznali zistit nejake nazory, pozriet si ukazku, a to ci uz esperanta alebo linux). su to asi ludia zo sirsim obzorom. A s tym bannerom to neni spatny napad. treba na to upozornit niekoho, kto stoji za touto strankou... sice aj touto diskusiou robime reklamu esperantovskym strankam Dobra je stranka lernu! (Nauci vas esperanto) http://www.lernu.net/lernu.php?lingvo=sk
    • Re: Cena za angličtinu 18.01.2006 | 09:42
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Cena za angličtinu Ano, je pravda, že angličtina je dobrým nástrojom na dosiahnutie úspechu. Môže nás však vyjsť pekne draho. Je to ako zmluva s čertom, v ktorej sa za úspech platí vlastnou identitou. Aj keď to mnohí nechcú vidieť, angličtina valcuje ostatné jazyky a dosudzuje ich do pozície nepodstatných dialektov. Ak s tým nič neurobíme, bude už o pár desaťročí používanie materčiny v bežnej reči znakom obmedzenosti a nevzdelanosti. Tento trend je už dnes pomerne viditeľný v Indii (http://skej.esperanto.sk/artikoloj.php?sekcia=clanky&akcia=clanok&ID_clanok=73) a v Európe nastupuje s pomerne veľkou razanciou (http://skej.esperanto.sk/artikoloj.php?akcia=clanok&ID_clanok=83&lingvo=sk) Prispevok od uzivatela "Asto" z skej.esperanto.sk dvh: len dodam ze zamente slova "jazyk" za OS, "Anglictina" za "Windows" a "Esperanto" za "Linux" a zistite o com to je...
      • Re: Re: Cena za angličtinu 18.01.2006 | 11:48
        meno   Návštevník
        no ja ti nevim zakomplexovanej brachu, ale medzi jazykom a os je neuveritelny rozdiel. a okrem toho silne pochybujem ze by moje dieta nejak sralo ked bde vediet iba anglictinu a nebude tusit vo com ta zasrana slovencina s tymi ubohymi interpunkciami a i-ckami bola... ja osobne presadzujem aj ako svetovy a JEDINY jazyk uz roky( hoci ho sam poradne neumim... :D ), si len predstav kamkolvek prides dorozumies sa, ziadne zabijanie casu ucenim sa dalsich 3 jazykov, naucis sa jazyk raz a vsetky bariery dorozumievania sa padnu... je to skratka uzasne a ci je esperanto lachsie to je suma fuk, jazyk je na dorozumievanie sa ludi a hold kazdemu je uplne jedno ci ho naucia latincinu alebo slovencinu alebo anglictinu, prosto s tym jazykom sa dorozumie tak ako ty sa dorozumies slovencinou( hoci iba s nejakymi 6 milionmi obyvatelov tejto planety... )
        • Re: Re: Re: Cena za angličtinu 20.01.2006 | 21:30
          Jel   Návštevník
          Meno si hňup, keď presadzuješ jazyk, ktorý (poradne neumíš). Ako sa budeš rozprávať s tým tvojim dieťaťom?
        • Re: Re: Re: Cena za angličtinu 15.06.2006 | 20:39
          igi   Návštevník
          poďme sa rýchlo učiť čínštinu pretože je jazykom , ktorým hovorí na svete najviac ľudí, druhým najrozšírenejším jazykom nie je angličtina ale španielčina cha - cha
      • Re: Re: Cena za angličtinu 18.01.2006 | 12:18
        ethyl   Návštevník
        "Je to ako zmluva s čertom, v ktorej sa za úspech platí vlastnou identitou" na mojej identite sa materinsky jazyk podiela len preto, lebo proste existuje, je to uradny jazyk a skoro vsetci ludia okolo mna nim rozpravaju. moja identita nespociva v jazyku, narodnosti, statnej prislusnosti, krvnej skupine, vyske, farbe oci, dlzke vlasov. identita je pomerne abstraktny pojem, aspon teda pre mna. je velmi subjektivna a kazdy sa moze identifikovat vzhladom k inym hodnotam. preco je na svete tolko krestanov a muslimov a veriacich vseobecne, ked byt ateistom je ovela jednoduchsie? "Ak s tým nič neurobíme, bude už o pár desaťročí používanie materčiny v bežnej reči znakom obmedzenosti a nevzdelanosti." podla mna je vzdy dolezitejsie najst spolocnu rec. v akom jazyku bude, je uz len nepodstatny detail. pre mna je obsah dolezitejsi nez forma. preco je to v ludskej reci (vraj) konkretne anglictina? priznam sa, ze to netusim a ani to neriesim. zmenilo by to kvalitu zivota, ci svetove pomery, keby to bolo esperanto? alebo trebars polstina? madarcina? neviem. nikto to nevie a nikto to nebude vediet, pokial sa to nestane. a stane sa to? spytajte sa chomskeho :). a windows vs. linux? ked pride cas, ze jeden z tychto systemov sa rozhodne opustit scenu, zatlacim mu oci a zazelam mu pokojny odpocinok. ked jednoducho nebude stacit narokom, ktore nanho budu kladene, preco by sme mali predlzovat jeho trapenie?
    • Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictina 18.01.2006 | 13:20
      azurIt   Návštevník
      spravne po slovensky sa hovori 'POuzivatelia' a nie 'uzivatelia'.
      • Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictin 18.01.2006 | 18:00
        Avatar Nathan <!--  Používateľ
        Aby sme boli úplne presní, sú to POuŽÍvatelia.. Takto však sotva dakoho presvedčíš používať správny slovenský názov a užívatelia ťa nebudú mať radi..
        <!--
        • Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs angli 19.01.2006 | 12:24
          azurIt   Návštevník
          nedoslo ti, ze vsetko pisem _bez_ diakritiky ? ..yo a zase: spravne po slovensky sa hovori 'POuzivatelia'. si tak dementny, ze si to nevies zapamatat 5 minut po precitani alebo sa naschval robis idiotom ?
          • Re: Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs a 19.01.2006 | 14:02
            Avatar Nathan <!--  Používateľ
            S tou diakritikou je to rovnaké vyrívanie ako tvoje.. Vidíš ako to teba naštve? Myslíš že tvoje vyrívanie naštve ných menej?
            <!--
            • Re: Re: Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto 19.01.2006 | 14:18
              azurIt   Návštevník
              ani nie. ja som ti hned povedal, ze pisem _bez_ diakritiky, co ma aj svoje rozumne dovody a da sa to na prvy pohlad zistit (aspon cloveku s normalne fungujucim mozgom do dojde). kde si ty povedal, ze naschval pises ako dement ? ono asi preto, ze to nerobis naschval, ze ? btw, ked uz tak 'vyrYvanie'. mozes sa ist rovno naucit aj vybrane slova.
          • linux vs. windows = esperanto vs angli 25.01.2006 | 22:20
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            vec nazoru kto sa sprava ako idiot... pomlcme a myslime si kazdy kto chce co chce... inak anglicky daco viem ale esperanto by som privital... a pokial ide o operacne systemy... najlepsie by bolo keby win poznal linux a linux poznal win... a kazdy by bol spokojny...
    • Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictina 18.01.2006 | 18:09
      Avatar Nathan <!--  Používateľ
      Čínštinu ovláda každý šiesty človek na Zemi. Prečo sa teda bežne v školách neučíme po čínsky, keď sa tak dohovoríme s vyše miliardou ľudí?
      <!--
      • Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictin 18.01.2006 | 23:07
        ethyl   Návštevník
        su pomerne husto koncentrovani na jednom mieste (aj ked uznavam, ze to miesto je pomerne rozlahle :) ), na vyjadrovanie slov pouzivaju ine znaky, to znamena, ze je pre nas uzivajucich latinku(ci akekulvek inu abecedu) velky problem sa to naucit. artikulacia je pravdepodobne uplne ina ako pri euroamerickych jazykoch. to, ze maju kopec dialektov nepisem, pretoze to ma aj anglictina. ale napad to nie je zly :)
        • Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs angli 10.06.2006 | 15:28
          Avatar ops   Používateľ
          Počul som že čínština je dosť komplikovaná. Stačí keď trošilinka horšie povieš, už ti nemusia rozumeť.
      • Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictin 18.01.2006 | 23:35
        WlaSaTy   Návštevník
        hm, ty si myslis ze cinan zo sangaja porozumie cinanovi z lhasy pokial bude kazdy z nich hovorit svojou recou? mas zaujimave znalosti. ved v cine pouzivaju aj rozne pismo, nielen jazyk. cinstina oznacuje rodinu jazykov a nie jeden jazyk.
        • Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs angli 19.01.2006 | 00:16
          Avatar Nathan <!--  Používateľ
          Ak sa ešte raz budeš snažiť odvodiť čo som si myslel podľa dvoch viet, ktoré som napísal, DOBRE si preštuduj http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Logika! Ako od teba čítam príspevky vyznáš sa fakt skoro vo všetkom ale toto odvetvie ti celkom zjavne uniklo..
          <!--
          • Re: Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs a 19.01.2006 | 14:42
            WlaSaTy   Návštevník
            ano, zasa si mal pravdu. technicka a lexikalna logika je to iste. najme v slovenskom jazyku. joj, mohol by si ma vela veci ucit.
            • Re: Re: Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto 24.05.2006 | 18:09
              svd   Návštevník
              saluton cxu vi parolas Esperante ? Esperanto estas vere la plej facila lingvo gxis la revido !
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: linux vs. windows = espera 24.05.2006 | 20:05
                Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                ne, mi ne parolas en esperanto mi parolas en Linux :)
        • Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs angli 10.06.2006 | 15:31
          Avatar ops   Používateľ
          Tuto som počul že je Tradičná Čínština...
      • Degeneracia mozgu 27.05.2006 | 02:27
        Ali   Návštevník
        kedysi som videl dokument, kde ukazovali kolko maju neuronov (a prepojeni) v tej casti mozku ktora zpracuvava rec. (mozgy od dobrovolnikov, ktory poskytli svoje telo po smrti vede) Pri azijskych jazykoch ( teda zlozity jazyk ) to bolo najviac, pri slovanskych (kde patryme aj mi ) stredne mnozstvo a pri jednoduchych jazykoch, ktore maju len minimum sklonovania, casovania, ... to bolo najmenej . Tam patria zapadoeuropske, a odvodene od latiny ( IT, SP, PORTUG, AN, DE, FR) nerobim si srandu aj AN,DE,FR maju tisice slov prebranych z latiny, ale uz neprebrali sklonovanie ( staci pozret do biblie) Pre porovnanie EN a SK EN:= TREE, TREES SK:= STROM STROMCEK, STROMISKO, STROMY STROMCEKY STROMISKA, vynasobte 7 padov, ... a ako by ste prelozily BOLI TO TAKE MALE MALICKE BA AZ MALILINKATE STROMCEKY do EN ??? ak by sa svet rozhodol dalsiu generaciu ucit esperanto, iba by sposobil degeneraciu inteligencie. P.S. viete ze ludia ktory sa naucia viac jazykov maju vyssie IQ ako mali predtym - to asi suvisi s tymi neuronmi.
        • Re: Degeneracia mozgu 27.05.2006 | 14:31
          Avatar Oliver Kišš Ubuntu, Slax  Používateľ
          to nie je degenerácia mozgu ale zbytočné mrhanie prostriedkami kvôli zvložitému jazyku. v tej časti ktorá spracúva reč bolo veľa neurónov lebo pri zložitých jazykoch tam musí byť. pri jednoduchých ich stačí menej a tak sa môžu neuróny použiť v iných dôležitých častiach mozgu
          • Re: Re: Degeneracia mozgu 27.05.2006 | 15:19
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            >> pri jednoduchých ich stačí menej a tak sa môžu neuróny použiť v iných dôležitých častiach mozgu urcite nie. to neznamena, ze by boli inde. a v mozgu nie su zaskatulkovane neurony tak, ze ty budes robit toto a ty toto...
            Debian. apt-get into it…
    • Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictina 24.05.2006 | 18:23
      Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
      Je tu jeden podstatnej rozdil: Matersky jazyk se ucis od narozeni a jsi zavisly na tom, kdo Te ho uci. Operacni system od narozeni nepouzivas a je jenom na Tobe, s jakym zacnes, resp. bylo by, kdyby...
      -- Buduj vláčky, posílíš mír!
      • Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictin 24.05.2006 | 18:33
        noname   Návštevník
        existuju nejake free slovniky Esperanta pre Linux? preklad z EN -> ESP
        • Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs angli 24.05.2006 | 20:19
          cv   Návštevník
          urcite ano
          • Re: Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs a 27.05.2006 | 15:55
            skywaker   Návštevník
            celkom pekny prispevok........
        • Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs angli 27.05.2006 | 21:14
          pzad   Návštevník
          Optimista sa uci anglictinu, pesimista cinstinu a realista strielat zo samopalu.
          • Re: Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs a 27.05.2006 | 22:44
            skywaker   Návštevník
            Cim je clovek vzdelanejsi tym ovlada viac jazykov. Lebo ma sirsi obzor .... Ale nie vzdy to plati :) Co sa tyka OS je lepsie mat jeden a ten poznat dokonale. Linux nie je dobry len preto ze je free ale preto ze dava moznost spoznavat system ... Je to ako z jazykom ktory tiez je free. Na rozdiel od MS Win ktory nedava moznost ani pre tych ktory chcu viac vediet. (obycajnemu userovi je to jedno...) Je tu ale viac moznosti: Linux, FreeBSD, Solaris ... takze je z coho si vyberat... Verim ze tak to je aj s jazykmi (okrem rodneho ktory je zakladom).... English - Esperanto ....
            • Re: Re: Re: Re: Re: linux vs. windows = esperanto 30.05.2006 | 14:04
              joe   Návštevník
              Pre menej zdatnych v anglictine - nerobte si iluzie ze v anglictine nie su hrubky typu -i -y. Su! A je ich niekolko. Nespravne pouzitie, resp.vynechanie urciteho -the, alebo neurciteho -a, an - clena je v anglictine rovnaka hrubka ako v slovencine, cestine hrubky s -i, -y. Nykto Vam to vsak nebude v beznom rozhovore, alebo pysomnom prejave vitikat lebo je to este stale komunykatyvne, ale hrubki to su a to ryadne. BTW pouzivanie clenov v anglictine je cast gramatiky rozsahom (v slusnej anglickej gramatike cca 50 stran)plne zrovnatelna s -i -y v slovencine ci cestine.
    • Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictina 16.07.2006 | 20:39
      jb   Návštevník
      No zaujimavy jazyk a mam chut sa ho aj naucit. Ale budem vypadat ako kokot ked budem hovorit tim jazykom. Mia nomo estas Jb. Mi ŝatas Linux.
      • Re: Re: linux vs. windows = esperanto vs anglictin 16.07.2006 | 21:02
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ROTFL :D
        Debian. apt-get into it…