gnu gpl z hladiska komercneho nasadenia

Sekcia: Komunita 20.01.2006 | 15:33
Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
Ahoj. Cital som GNU GPL v2.0 niekolko krat a to aj Slovensku/Cesku verziu ale v niektorych veciach si niesom isty? Dajme tomu ze nejaky kus zdrojoveho kodu (napr. kniznica) je zverejnena len pod GNU GPL v2.0 (nie LGPL ani ina odnoz). Moze firma XYZ pouzit vo svojom produkte tieto zdojaky, ak predava len spustitelne programy? Podla GPL musia byt zdrojaky k dispozicii. Da sa to vyriesit tak ze zverejni len spustitelne programy + zdrojaky LEN tej cudzej GPL casti? Alebo ked raz pouzije nejaku cast ktora je pod GPL tak aj jej vlastne veci musia byt zverejnene so zdrojakmi? dvh
    • Re: gnu gpl z hladiska komercneho nasadenia 18.01.2006 | 11:08
      pzad   Návštevník
      Pokial je ta kniznica pod GPL tak predavat to mozete, ale musite k tomu dat komplet zdrojaky - nielen tej kniznice, ale aj vase, komplet k celemu programu. Pokial pouzijete nejaku GPL cast - komplet sa to musi vydat pod GPL. Ak nechcete dat zdrojaky k tej vasej casti nepouzvajte tu GPL cast.
    • Re: gnu gpl z hladiska komercneho nasadenia 18.01.2006 | 18:18
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      podobny problem som mal aj ja :) podla mn mozne riesenie by mohlo byt take, ze danu kniznicu prilinkujes k programu len dynamicky, teda nie staticky. potom staci distribuovat len zdrojaky kniznice a nie programu.
      • Re: Re: gnu gpl z hladiska komercneho nasadenia 19.01.2006 | 14:55
        pzad   Návštevník
        Nie. Pokial je to pod GPL - dynamicke linkovanie nepomoze musia sa dat vsetky zdrojaky - precitajte si poriadne tu licenciu.
        • Re: Re: Re: gnu gpl z hladiska komercneho nasadeni 20.01.2006 | 14:53
          marx   Návštevník
          Ono to nie je take jednoduche, pokial ta aplikacia funguje aj bez tej GPL casti resp. mas vlastnu vec, ktora je kompatibilna, ale GPL verzia ma viac feature, tak smies linkovat. Priklad, predstav si ze mas program, ktory vyuziva curses (je pod ne-GPL) a potom spustis program na linuxe, kde curses nemas, ale mas ncurses. Ty ako programator ani nemusis vediet, ze pouzivas nieco ine :)
          • Re: Re: Re: Re: gnu gpl z hladiska komercneho nasa 20.01.2006 | 15:33
            pzad   Návštevník
            GPL nie je o spustani programu. GPL plati pri distribucii. Pokial si niekto vyvinie vlastny soft, nemusi nikomu davat zdrojaky. Pokial niekto ale distribuje program, ktorej cast je pod GPL alebo sa dynamicky linkuje ku GPL ako binarku musi dat komplet zdrojaky (na rozdiel od LGPL, kde staci dat zdrojaky len tej LGPL casti).