Inštalácia firefoxu

Sekcia: Ostatné 15.02.2006 | 01:58
sann   Návštevník
Dobrý deň. Chcem sa spítat na inštaláciu firefoxu 1.5.0.1.tar.gz - slovenská verzia. Ciže doteraz som vedšinou inštaloval z balíkov rpm, no tento firefox je komprimovaní. A neviem ako ho mám nainštalovať zatial som ho rozbalil a neviem co dalej, niekde som čítal že takéto programy sa inštalujú príkazmi "make" a "make install" ale po zadaní tohoto príkazu sa nič nedeje. Ak niekdo z vás inštaloval túto verziu firefoxu tak by mohol napíst popis ako sa to robí. Ďakujem sann
    • Re: Inštalácia firefoxu 14.02.2006 | 18:11
      azurIt   Návštevník
      v tom gzipe je firefox uz skompilovany (je to binarny 'balik'). netreba nic instalovat, proste to len niekde rozbal a urob si symlinku na neho napr. do /usr/bin/
      • Re: Re: Inštalácia firefoxu 14.02.2006 | 18:21
        sann   Návštevník
        No ja mam Linux tyžden a stále sa učim tak keby sa dalo trocha podrobnejšie čo si to mam dať do toho /usr/bin????
        • Re: Re: Re: Inštalácia firefoxu 14.02.2006 | 19:49
          puco   Návštevník
          No vy ste to rozbalil a uz tam mate binarkku, tu staci spustit a uz vam ide firefox. Ak napr. v shelly zacnete pisat fire a stlacite Tab, tak sa vam do pravdepodobne doplni. Shell ale prehladava len adresare udane v premennej PATH (echo $PATH). Teda ak chcete spustat firefox v shelly len menom firefox, tak bud si pridate symbolicky link napr do /usr/bin (link staci vytvorit symbolicky a to pomocou prikazu ln viac man ln) alebo si do premmenej PATH pridate cestu k vasemu adresaru firefox.
        • Re: Re: Re: Inštalácia firefoxu 14.02.2006 | 20:21
          ano-nym   Návštevník
          ak mas firefox rozbaleny napr. v adresari /opt/firefox tak symbolicky link by mal byt: ln -s /opt/firefox/firefox /usr/bin/firefox (samozrejme ako root)
          • Re: Re: Re: Re: Inštalácia firefoxu 14.02.2006 | 20:53
            sann   Návštevník
            vsetko som urobil ako pisete a vypísalo mi to: ./firefox-bin: error while loading shared libraries: libstdc++.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory co to znamená????
            • Re: Re: Re: Re: Re: Inštalácia firefoxu 14.02.2006 | 21:05
              sann   Návštevník
              používam mandrivu 2006
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštalácia firefoxu 14.02.2006 | 21:22
                macbeth   Návštevník
                su (zadaj root heslo) urpmi libstdc++ skus otvorit subor do ktoreho si rozbalil ten balik a mal by si tam najst subor FIREFOX staci na nho len kliknu a mala by mozilla slapat.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Inštalácia firefoxu 14.02.2006 | 21:29
                  ano-nym   Návštevník
                  toto su "Software Requirements" pre firefox * glibc 2.3.2 or higher * XFree86-3.3.6 or higher * gtk+2.0 or higher * fontconfig (also known as xft) * libstdc++5 takze doinstaluj si libstdc++5
          • Re: Re: Re: Re: Inštalácia firefoxu 14.02.2006 | 22:05
            puco   Návštevník
            No len taka tech. poznamka. Ono to nemusi byt vzdy root, zalezi od prav /usr/bin.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Inštalácia firefoxu 15.02.2006 | 01:58
              azurIt   Návštevník
              to je pravda, avsak ak si vazis bezpecnost svojho systemu, tak na toto budes urcite potrebovat rootovske prava.