SK kodovanie v linuxe

Sekcia: Konfigurácia 15.02.2006 | 19:17
Avatar petulik Kubuntu 5.10  Používateľ
Vela krat sa mi stava ze mi v subory z windozu, kde je kodovanie cp1250, zobrazuje v linuxe s inym kodovanim, kde chybaju niektore znaky, a musim menit v linuxe charset encoding na cp1250, aby to zobrazovalo dobre. Niekedy to ani tak dobre nezobrazi. Chcem sa spytat, ake kodovanie pre stredoeurop. jazyky pouziva linux. Vdaka za odp.
    • Re: SK kodovanie v linuxe 15.02.2006 | 17:05
      WlaSaTy   Návštevník
      linux pouziva kodovania ktore su sdtandardizovane co sa o win1250 neda povedat. ale ako si si vsimol, tak aj s takym nestandardnym kodovanim si dokazu poradit linuxove programy. otazne je co su to za subory. napriklad ak sa jedna o HTML, tak tie maju v hlavicke uvedeny typ kodovania a na to obcas ludia zabudaju. neboj sa, aj ja som na to obcas zabudol :-)
      • Re: Re: SK kodovanie v linuxe 15.02.2006 | 17:13
        puco   Návštevník
        Len doplnim ze standard je iso-8859-2, v sucastnosti sa zacina stale viac pouzivat utf.
        • Re: Re: Re: SK kodovanie v linuxe 15.02.2006 | 18:01
          Avatar petulik Kubuntu 5.10  Používateľ
          No pokial ide o HTML, tak ano, vpisanim do hlavicky to pomoze. Ja som mal problem s kodovanim hlavne pri pisani v TeX-u, kde prenos tych istych suborov z mojho linuxu doma niekde inde, kde bol win, bol problem. Teda ked napisem nejaky dokument (no napr. aj v KWrite) s kodovanim iso-8859-2, nebude mat windows s tymto suborom problem? Pripadne ak ten subor potom este zeditujem vo win, nebude to mat problem linux spätne korektne precitat?
          • Re: Re: Re: Re: SK kodovanie v linuxe 15.02.2006 | 19:05
            WlaSaTy   Návštevník
            citanie dat ma na starosti aplikacia. tak isto aj pracu s urcitou aplikaciou. takze v tomto pripade zavisi nie od operacneho systemu ale od aplikacie.
            • Re: Re: Re: Re: Re: SK kodovanie v linuxe 15.02.2006 | 19:17
              WlaSaTy   Návštevník
              preklep - tak isto aj pracu s urcitou kodovou strankou.