ako zrusit automount (?) USB ?

Sekcia: Ostatné 21.02.2006 | 19:38
sapi   Návštevník
Zdravim, nevie niekto ako by som vypol automountovanie usb kluca v linuxe? Totiz, ked si aj zapisem do /etc/fstab riadok /dev/sda1 /media/usbdisk vfat noauto,user 0 0, napriek tomu mi po pripojeni usb ho namountuje ako /dev/sda1 on /media/usbdisk type subfs (rw,nosuid,nodev,sync,fs=floppyfss,procuid,utf8=true) - vypis prikazu mount. Ak ho dam odmountovat, tak ho mozem naspet pripojit prikazom mount /dev/sda1 aj ako uzivatel (nie root), akurat vypise poznamku [mntent]: warning> no final newline at the end of /etc/fstab. Funkcne je to ok, teda mozem aj ako uzivatel na neho kopirovat rychlostou niekolko MB/s, s tym ze po kopirovani este nejaky cas blika diodka na usb a odmountovanie chvilu trva. Vdaka vopred za radu. OS: Suse 10.0 , al. Opensuse ? :)
    • Re: ako zrusit automount (?) USB ? 17.02.2006 | 15:22
      sapi   Návštevník
      este ma napadlo, tiez ked ho pripojim ako root a zmenim prava pomocou chmod 777 /media/usbdisk, nejde mi ako uzivatelovi kopirovat na kluc, pricom ten isty postup s inym adresarom ide ok
      • Re: Re: ako zrusit automount (?) USB ? 17.02.2006 | 16:48
        WlaSaTy   Návštevník
        ten chmod nepomoze uz len z principu. suborovy system FAT nepozna bezpecnost a tym padom sa tam nedaju aplikovat prava. ak mas v /etc/fstab parameter user, tak moze byt dany pripojny bod (disk) pripojeny uzivatelom. ale ten uzivatel bude jeho vlastnikom a ostatny uzivatelia maju smolu, pokial by sa tam nepridal niekde parameter pre umask (najlepsie do konfiguraku pre automounter). to s tym newline si vsimat nemusis a diodka indikuje prenos dat. ten prenos po ukonceni zapisu je sice divny ak sa disk pripaja s parametrom sync, ale myslim ze to nebudes povazovat za problem ;-) inac to ci vypnes automounter alebo nie, zavisi iba od teba. niektorym ludom do sprijemnuje zivot a niektorych to otravuje :)
        • Re: Re: Re: ako zrusit automount (?) USB ? 17.02.2006 | 17:03
          azurIt   Návštevník
          "ten chmod nepomoze uz len z principu. suborovy system FAT nepozna bezpecnost a tym padom sa tam nedaju aplikovat prava." blbost, prava normalne funguju avsak nezachovaju sa po umoutnuti. standardne prava pri pripojeni mozes nastavit pomocou parametru umask.
          • Re: Re: Re: Re: ako zrusit automount (?) USB ? 17.02.2006 | 18:01
            WlaSaTy   Návštevník
            tie prava sa nedaju aplikovat na suborovy system. ale ako pises, ostavaju v cache pre ovladac suboroveho systemu takze dost casto z tej cache aj zmiznu. nielen po odpojeni ale aj pri poziadavke na pamet ktora sa va vyuzit aj na nieco zmysluplnejsie.
            • Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusit automount (?) USB ? 17.02.2006 | 18:23
              azurIt   Návštevník
              "takze dost casto z tej cache aj zmiznu. nielen po odpojeni ale aj pri poziadavke na pamet ktora sa va vyuzit aj na nieco zmysluplnejsie." toto mas zase skade ? :)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusit automount (?) U 17.02.2006 | 18:32
                WlaSaTy   Návštevník
                z praxe, a ty?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusit automount ( 17.02.2006 | 18:40
                  azurIt   Návštevník
                  v zivote sa mi to nestalo a ani som nikde nenasiel, ze by sa to malo takto chovat. ukaz mi to niekde v dokumentacii a uverim ti. znie mi to ako pekna blbost.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusit automou 17.02.2006 | 19:05
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ked mas 128Mb ram a zacnes kompilovat kernel tak si take nieco vsimnes.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusit aut 17.02.2006 | 19:08
                      azurIt   Návštevník
                      aha cize ide len o tvoje osobne 'vsimnutie' ? sorry ale to nie je velmi vierohodne. v zivote som o tom nepocul a ani sa mi to nestalo.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusit 17.02.2006 | 20:35
                        puco   Návštevník
                        Unixove prava pre fat nefunguju. Jedine ako sa daju definovat su pomocou fstab. Najdete to vsade na nete. To ked date chmod na subor a zmenite mu prava, tak to sa zapise do inode, kt. je v cachi. V tom momente ako chce OS zapisat imode na disk, tak sa prava zahodia, lebo sa nemaju kam ulozit. Ak si to chcete uverit, namountujte win disk, zmente prava a ptom napr otvorte par (tolko aby ste zacali riadne vyuzivat swap) filmov vo vim a uvidite, ze vami priradene prava pojdu do kyticiek. To ze je to tak spravene v Linuxe je pravdepodobne zalozene na tom, ze nikto nepredpoklada, ze bude chciet neikto menit prava na fat (samozrejme okrem nastavovania pomocou vfat).
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zr 17.02.2006 | 20:52
                          azurIt   Návštevník
                          yo, podarilo sa. uz verim ;)
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ak 20.02.2006 | 23:40
                            WlaSaTy   Návštevník
                            ;-)
                • Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusit automount (?) U 17.02.2006 | 19:52
                  meno   Návštevník
                  takyto flame si nenecham ujist :-D, pokial viem tak parametre mountnutych filesystemov sa ukladaju v /etc/mtab a o to ako sa na dany filesystem ukladaju veci sa stara tiez os, takze tiez sa mi zda velmi kuzelne ze by naraz na to os "zabudol", aspon taky rozumny os ako linux ;)
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ako zrusit automount (?) U 20.02.2006 | 16:12
                    Jaroslav Petráš   Návštevník
                    Pravda: parametre sa ukladaju... Ale prava pre jednotlive subory a priecinky nie su parametre...! Parametrom suboroveho systemu je napr. maska prav: umask=000 ... Ja mam na disku vyse 50 000 suborov a 25000 priecinkov! Predstav si ze by sa to vse zapisalo do mtab-u .... Linux bol stavany aj ako serverovy o. system a myslienka citania suboru v ktorom su napisane jednotlive prava pre celu suborovu strukturu niekde na nejakom oddiele je nemyslitelna!!!
    • Re: ako zrusit automount (?) USB ? 21.02.2006 | 19:38
      sapi   Návštevník
      dik vsetkym za odpovede, sice nemam pocit, ze by som to teraz vedel spravit, ale zato je mi jasne ze to bude komplikovanejsie nez som si myslel :)